• ailecek o kadar az pikniğe gidebildik ki böyle yarı hatırlar şekilde entry yazmak bile içimi acıtıyor. mut'ta oturduğumuz yıllardı, yazın çok bunalmıştık - mut'un sıcağı tarsus'unki gibi insanı çileden çıkaracak haddeye gelmese de sabahları insanı kavurur- orman işletmesinin olduğu sitede birkaç aile birleşip pikniğe gidildi. yaz olmasına rağmen buz gibiydi, içimin titrediğini hatırlıyorum soğuktan, güzel bir mangal keyfi yaşadık. soğukta mangal keyfinin zevki de mangalın tadı da ayrı bir güzel oluyor. üstüne de közde mısır yemek ayrı bir zevk.

sertavul başlığını görünce anılarım canlandı, içim titredi ama bu defaki özlemden oldu sanırım. güzel yerdir sertavul, mis gibi çam kokusunu çekerken içinize "bu an hiç bitmesin ne olur" diye çocuksu bir tavırla içinizden dua edebileceğiniz yerdir.
  • bayram yolculuğunda yolum oradan geçti, ortamın güzelliğine kandık, "konyalılar et lokantası"nda bir yemek yiyelim dedik, etmediğim beddua kalmadı. ortaya bir sac kavurma aldık, öncesinde üç mercimek çorba içtik. gelen fatura, 160 tl. neymiş efendim bize ikram diye masaya koydukları salata, az bir yoğurt bir iki dilim helva da dahilmiş. ulan bunlar bile dahil olsa gene de 160 tutmaz.

allah belanızı versin, haram zıkkım olsun, hayrını görmeyin. esnafın çakal olanını gördüm ama bu kadar çirkefini, yüzsüz olanını görmedim.
  • doksanlarda ve hatta ikibinlerde şahane pirzolası, koyun yoğurdu ve petek balı ile bolu dağından çok üst kalite servis ve uygun fiyatları ile bir yeryüzü cenneti idi son altı yedi senedir ise çakal esnafı, alelade kalitede etleri, rezil bir servis anlayışı ve neredeyse astronomik fiyatları ile o eski halinden eser yok şimdi. uğramayın, uğratmayın benden söylemesi.
  • sertavul geçidinde alkollu et restoranları bulunur. erkek kişiler karaman'dan arabalar doluşup sertavul'a giderler. orada bi güzel kafayı yapıp sarhoş sarhoş geri dönerler. sertavul'a arabayla içmeye gitmek o yörede bir hak olarark görülür, garipsenmez.
  • (bkz: yort savul)
  • gidildiyse kesinlikle suyu içilmeden, depolanmadan dönülmemelidir. tükettiğiniz et ürünlerinin ardına içeceğiniz bir bardak sertavul suyu bir çok içecekten daha lezzetli gelebilir.
  • dostlar sanırım 75 şehirde yemek yedim. erzurum'da cağ, rize'de kavurma, boğaz'da balık.. ama karaman mersin arasında yer alan sertavul'da yediğim kuzu pirzolayı hiçbir yerde yemedim. aklıma geldikçe gözlerim doluyor. olsa da yesek.
  • sertavul'dan geçmek bir anlamda milli coğrafya dersini yaşamaktır. akdeniz bölgesinin karakteristik özellikleri (bkz: maki) (bkz: kızıl çam) (bkz: dağların denize paralel uzanması) yavaş yavaş ortadan kaybolur yerini iç anadolunun karakteristik özellikleri alır.
  • buradan geçerken mutlaka mola verip et yemek lazım.
  • koyun yoğurdu denince akla hemen onun adı gelir.
hesabın var mı? giriş yap