• nabza gore serbet hadiselerinde bolca kullanilan hitaptir. bagdat caddesindeki ortaminda :
    -berke! baba naverr? keyifler okeymi?
    diye giren bir zibidi

mecburen gittigi koyluk kasabalik bir mekanda olaya
    -selamin aleykum. abi buralarda en yakin bakkal ne tarafta?

seklinde girer. bizzat gozlemlenip analiz edilmistir.
  • yaklaşık 2 hafta önce denizli'de yürürken karşımdan cübbeli, sarıklı, sakalını bırakmış aşırı dindar debilebilecek birisi geliyordu. ben de küpeli, uzun saçlı, kıyafet olarak aykırı bir görünüşteyim. artık nasıl bir psikolojiye soktuysa toplumdaki çatışmalar beni önyargılı önyargılı yürüyorum geldiği tarafa. sanki karşımdan canlı bomba geliyor. o kadar temkinliyim. arada 1-2 metre mesafe kala selamün aleyküm dedi gülümseyerek. ben de aleyküm selam diyerek karşıladım. 10 yıllık komşularım bile beni görünce bir merhaba diyemiyor. bu adamın selam vermesine duygulanmadım desem yalan olur. keşke herkes cübbe, sarık taksa da içi güzel olsa, insanlığını unutmasa.

edit: (bkz: #11967426)
  • fakültelerin nöroloji stajında olanların patolojik olduğunu ve eğitimli insanların asla bu şekilde selam vermeyeceğini iddia ettikleri selamların en güzeli. bu sözde doktorlar ve iddiaya göre cerrahlar tümörü tespit ediyorlar eğitimli insanın verdiği selamun aleykümden. breh breh. onca müslüman hakiki cerraha haksızlık etme. ilminin hakkını ver. ibn-i sina da ( ha bak frontal lob tümörü teşhisi koyan hocan avicenna diye bilir ibn-i sinayı ne yazık.. ) müslüman bir cerrahtı. yüzlercesi gibi. birde kalkıp arap hayranları diyor. arapça lisan değilmidir ? insanlar için değilmidir ? beynin brocası ne iş yapar ? dahası neden var ? hocan ve dahi sen afazi olmuşsunuz haberiniz yok.

acilinden bi mri olmadı nmri keza olmayacak deneyin doppler yine olmayacak kati çözüm ;
    (bkz: ıslah) ve (bkz: hidayet)

beyim sana iki çift sözüm var ;

ağır hastasın , fikren zehirlenmişsin. allah şifa versin.

edit ek : bu gibiler için , (bkz: arun aleykum) selamun aleyküm adversidir.
  • mahalledeki egzozcuya gittiydim, bisikletin çatalı kırık, kaynak tutmasa da öyle ayrık görünce sinirim bozuluyordu. orada benim gibi ergen bir çocuk çalışıyordu merhaba bık bık bık.
    bisikletle uğraşmayız ama sen iyi birine benziyorsun getir yapalım.
    getirdik, kaynak yaptı. içim gidiyor kaç para isteyecek diye.
    para istemez dedi. niye biliyor musun, niye?
    selamun aleyküm demediğin için, niye ki?
    selamun aleyküm diyen müşterilerin hepsi o.çocukluğu yapıyor, ulan bir tane düzgün çıkmadı be, nasıl yani
    üç diyoruz tamam diyor arabayı almaya geliyor iki var diyor. merhaba diyenlerin hiç biri böyle yapmıyor.
    selamun aleyküm deseydin kurtuluşun yoktu yani gıcıklığına geçirecektim..
    ayrıca sen zengin değilsin, nerden anladın
    zengin olsan annen salmaz seni tek başına böyle işe.

(bkz: şalom)
  • - selamun aleykum

- aluminyum sulfat

(bkz: yaran diyaloglar)
  • selamun aleykum amcaaa, diye girilir ortama, aleykum selaaaaaam diye karsilik alinir ve yer sofrasinda kurufasulye ilen pilav ve yaninda da tursuya dalinir..
    ne guzel olur..
    (bkz: selaminaleykum)
    (bkz: harf hatalari)
  • - selamün aleyküm
    - arapça bilmiyorum

(arapça bildiği anlaşılan arkadaşlar tarafından beğenilmeyen, favori entryimdir)
    şöyle de yazabilirdim, o zaman da batacak mıydı?:

- i salute you with the name of god
    - bişeyler diyosun ama ingilizcem yok bilader

hatta daha ileri gidip:

- pentürin pitemkan*
    - buyur?
    - bre timkan* pisot*'un selamını nasıl almazsın? şimdi burda seni çekip vursam köktenwip*ci derler, betük* derler.
    - yabancıyım bu terimlere. kendince bir dil tutturmuşun tamam, ama terörünü yapmayıver.
  • bu söz öbekiyle başlayan cümlelerde astronomik rakamlar geçiyor, biz de saf saf merhaba diyoruz birbirimize.
  • müslüman olduğuna dair bir simge falan değildir. buluttan nem kapmayın anasını satayım.

şahsen din ile uzaktan yakından bir alakam olmamasına rağmen, herhangi bir dükkana -meyhane/tekel bayi dahil- girdiğimde kullandığım kelime. hadi ben manyağım diyelim, çoğu meyhaneci de beni "ve aleyküm selam" diye karşıladığına göre onlar da benim kafada.

belli bir kesim bunu bir dindarlık göstergesi sayabilir belki ama çok büyük bir kesim için böyle birşey yok.

tamam kullanmayalım o zaman, ne diyeceğiz bakkala girdiğimizde? "merhaba bakkal bey" mi diyeceğiz? "iyi günler" mi diyeceğiz? samimi geliyor mu size bu?

"selamun aleyküm - aleyküm selam" kalıbı artık tokalaşma gibi birşey.
  • (bkz: aleykumselam)
hesabın var mı? giriş yap