• küçük budalayken, televizyonda izlediğimiz bir moda programından saniyesinde kapıp anlamını ablama sorduğum, beni geçiştirip sportif demesi üzerine soluğu komşu teyzelerde aldığım ve orda yakaladığım giyim kuşam mevzu üzerine, hemen yeni öğrendiğim bu kelimeyi cümle içinde "benim babam çok seksi giyinir" şeklinde kullanmam ve teyzelerin kahkahalar içinde -ki bu teyzelerin içinde annem de bulunuyordu- cümleyi bana bir daha yineletmesinin akabinde "bu işte bi yanlışlık var" diye düşünerek eve kös kös geri dönmem ve derin araştırmalar sonucunda* anlamını öğrendiğim kelimedir.

araştırmalarım sonucunda öğrendiğim kadarıyla anlamı sportif değildir.
  • biri 4 diğeri 44 yaşındaki iki erkeğin muhabbetinden çıkan sonuca göre şöyle bir şeymiş:
    gömlek denemekte olan kadına bu ikisi fikir vermektedir.
    44'lük-yok bu fazla seksi oldu.
    4'lük-seksi ne demek?
    44'lük-çikolata gibi, dondurma gibi, kaymak gibi bir şey işte...
    4'lük-haaaa güzel yani...
  • söylendiğinde insanları çok bi' mutlu eden kelime nedense. tdk sözlüğünde karşılık olarak "cinsel çekiciliği olan" yazıyor.

ek olarak, saf bir hanım kızımızla yaşanmış bir diyalog aktaralım:

kız : (kahkaha efekti eşliğinde) çok seksiyim ben dimi?
    ben: o kelimenin anlamını biliyor musun sen?
    k : neymiş?
    b : cinsel çekiciliği olan demek. yani sana çok seksisin yerine cinsel açıdan çok çekicisin de diyebilirim.
    k : (anlamsız bir ifadeyle) e n'olmuş?
    b : seninle sevişmek istiyorum demekten bi' farkı yok anlayacağın.
    k : hadi len!

galiba, seksi deyince, hanım hanımcık, tam evlenmelik bir kadın profili hayal ediyordu haspam.

2013 düzenlemesi: diyalogda geçen "saf bir hanım kızımızla" daha sonra sevgili olduk. bi' de üstüne 4 seneyi devirdik iyi mi... bu düzenleme benim gibi "zeka küpü" geçinen gençlere ibret olsun. karşınıza çıkacak insan varsın bilmesin kelimelerin anlamlarını, sizi ondan önce yaşamadığınıza inandıracak kadar aptallaştırsın da...
  • acık tanımı sikilebilirlik olan degildir. sikilebilirlik cok ortalama bir kelimedir. yani seksi olmayan hatunla da yapilabilir bu eylem. ozetlemek gerekirse:

'sikilebilen' yoklukta gidendir. 'seksi' susuz gidendir.
  • ''seks yapılabilitesi olan''dır.
    birisi, bir kişi için seksi sıfatını uygun görüyorsa; onla seks yapmak istediğini ya da hayatının herhangi bir evresinde yapabileceğini belirtmektedir.
  • içinde seks kelime olduğundan çoğu kişide alt bölgelerde hareketlenme çağrıştırıyor.oysa insana çekiciolan her şey seksi olabilir. kırmızı bir volvo s60, simsiyah bir kedi, daş gibi bir deri ceket vs vs. nesneler de seksidir ulan. ya da bende fazla kıpraşmaya neden oluyorlar.
  • türkçe'de seksi kelimesi, seks yapmak istenecek kadar çekici anlamında kullanılıyor. mesela "manken domalgül hanım çok seksi" dediğimizde, genelde "verse bir dakika düşünmem" demek istiyoruz.
    ama amerikanca'da seksi kelimesinin seks ile hiçbir alakası yok. seksi demek havalı demek. mesela seksi bir ürün ya da seksi bir araba diyorlar. bu, arabanın egzosuna hallendikleri anlamına gelmiyor.
hesabın var mı? giriş yap