• dünyada en saygı duyduğum saat markası. en azından vergisini japon hükümetine öder, bütün dünyaya kaliteli japon saatlerini uygun fiyata sunar.

öte yandan mesela rolex, oldukça pahalı saatler yapar. distribütörler aracılığıyla dünyaya satar. saatten elde ettiği bütün gelirleri isviçre’ye kayıtlı bir vakıfa gider (the hans wilsdorf foundation - adı üstünde vakıf hayır kurumu olduğu için, vergiye tabi değildir. ) bununla birlikte ne kadar saat satışı yaptığı kaç para kazandığı falan da bilinmez). vergi falan vermez.

her ne kadar taç, rolex’in logosunda olsa da, kral seiko’dur.
  • edit: imla ve küçük bir ekleme.

çok bilinmeyenlerden başlarsak;

- swatch grup ile beraber dünyanın en büyük saat markası grubudur.

- dünyanın en dakik saatlerini yapmak için japonyada uygun nem oranı ve sıcaklığa sahip bir dağda (shizukuishi bölgesinde) fabrika kurmuştur, "grand seiko" grubu olarak da bilinir bu saatler. patek, omega, rolex diz çöküp töbe eder grand seiko 'nun dakikliğinin yanında. tabi bu arada fiyatlarının bir omega, tudor, zenith veya rolex 'den aşağı kalır yanı yok.

- bazı modellerini sadece japonya içerisinde satışa sunduğu olmuştur. aşağıda bir yorumda arkadaşımız j ve k serisine göre japonya içerisine sürülüp sürülmediğinden bahsetmiş ancak tam olarak öyle değil. j serisi japonya fabrikası çıkışlı, k serisi ise malezya fabrikası çıkışlıdır.

gelelim teknik detaylara;

- artık eskisi kadar uzun ömürlü saat üretmiyor demiş yazarlar, kısmen doğru kısmen yanlış. en basit seiko otomatik makinaları olan 7s26 için konusursak evet bir süre sonra elinizde kalma ihtimali var. ancak kalkıp bir 6r15 serisine bunu demek hakaret olur. oldukça dakik ve uzun ömürlü makinalardır. grand seiko 'lara girmiyorum bile, asırlık saatler üretebiliyorlar.

- 1970 'lerdeki seiko otomatik chronograph makinalar halen daha çatır çutur çalışmakta, bunları geçtim 6019, 7019, 7005, 7009 kalibreler bile halen daha dakik ve sıkıntısız çalışabilmekte. her ne kadar seiko panda modeller 6500 tl gibi abartı fiyatlara ulaşmış olsa da, 7009 kalibreli seiko 'lar 250 tl ye bile bulunabilmekte.

burayı okuyan arkadaşlar belki de seiko saat modellerine bakıyor olacaklar, seiko saat modelleri ile ilgili olarak tavsiye olarak sırasıyla bütçenize göre yeni seiko 5kx serisi ---> seiko presage serisi ---> seiko alpinist veya 6r15 kalibreli makinalar (tarzınıza göre dalış saati olan padi modellere de bakabilirsiniz). ama ciddi seiko hayranıysanız direkt olarak grand seiko modellerine yönelmenizi tavsiye ederim.

unutmayın ki seiko grubu, saat piyasasında bir çok konuda öncü olmuş bir oluşumdur (1967 yılında ilk 36,000 bph vuruşlu makina, öncü mainspring teknolojiler vs.) ve azıcık bu işlerin içinde olan herkesin saygı duyduğu bir markadır.

ayrıca saat konusunda ilgili arkadaşlarla konuşup yardım edebilirim.

not: omega takmayı efendilik sanarken rolex 'ci olan, ama gönlünde a.lange söhne yatan bir arkadaşınız.
  • artik baska bir marka saat takayim diye turlu girisimlerde bulunmama ragmen kendimi surekli seiko modellerini stalklarken buluyorum. hakliyim da ama. mutlaka bir yerden daha once hic gormedigim enteresan bir modeli cikiyor karsima ve haldir haldir ariyorum satin almak icin.
    bir cok modelinde oldugu gibi ozellikle altta ornek verecegim saat modelleri buyuk bir mod'a gerek duymadan sadece yeni bir kayis ile bambaska hale geliyor. kendi tarzinizi yansitmak icin bu modellerden birini alip canvas, perlon veya nato kayislar ile bambaska hale getirebilirsiniz.
    altta siraladigim modellerin hepsi otomatik mekanizmaya sahip, self winding saatler. kiminin mekanizmasi hackable, kiminin degil. detayli arastirma ile tum ozelliklerine ulasabilirsiniz.

snk809: kendisi tam bir military watch. resmen fakirin hamilton khaki field watch'i. yesil renkli snk805 de populer. uzerinde gelen kayislari da guzel ama full bir nato strap ile cok guzel duruyor.
    https://wornandwound.com/…snks-are-better-than-one/

srp779: efsane turtle kasanin yeni yorumu. bu saatin orijinal kordonu cok rahat bir lastik kayis. ama bu model de nato bir kayis ile cok rahat duruyor. kasasi bilege tam oturuyor.
    https://wornandwound.com/…ko-brings-back-a-classic/

skx007: bir efsane seri daha. yillardir kolundan cikarmayan brian may icin sinirli sayida brian may edition cikti bu sene.
    https://www.seikowatches.com/…rts/special/brianmay/

snk 381: yeni favorim. bu modele siyah bir deri kayis takin. piyasadaki cogu saatten daha sik duracaktir.
    https://www.youtube.com/watch?v=sxyyfeabsuy

snkl23: az bilinen ama sohreti kendini asmis bir model. sadece alttaki hodinkee yazisini okuyun derim. bu tur modelleri kesfedip kullaniyor olmak cok guzel.
    https://www.hodinkee.com/…ooks-like-a-million-bucks

snxs79: saat 100 euro bandinda. ama bir grand seiko kadar guzel duruyor bu saat. acik gri suet bir kayis ile dusunun bu saati.
    https://chronometercheck.com/seiko5-snxs79-review/

sarb035: yine bir fakir grand seiko'su. hatta mekanizma olarak degil ama gorunus olarak alternatifi bile diyebilirim. snx79'a gore daha pahali bir model ama hem mekanizma hem kasasi, snx79'dan farkli. bu saati de krem dial'a sahip olmasindan dolayi, acik kahverengi bir suet kayis ile hayal edip, ruyalara daliyorum.
    https://www.watchgecko.com/seiko-sarb033-review/

bilge bir vatandasin dedigi uzere: time doesn't exist, watches exist.
  • genel olarak saat, ama özellikle mekanik saat illetine bulaşmada atlanılan ilk eşik seiko'dur. çoğu insan saatleri başta çok önemsemez, şekline bakar beğenir. bir gün saatlerin göründüğünden çok daha fazlası olduğunu, arkasında derin bir tarih, inanılmaz hikayeler ve dahiyane tasarımlar barındırdığını anlar. işte tam bu aşamada karşısına seiko çıkar. youtube'da (bkz: a. lange & söhne) izlerken, otomatik ve hikayesi olan bir saat almak için milyoner olmak gerekmediğini fark eder. ben ve tanıdığım pek çok saat sever, seiko ile başladı bu işe. o yüzden seikonun yeri bizde özeldir. bu girizgahın ardından sahip olduğum seiko saatler hakkındaki fikirlerimi yazayım dedim ki, bu modelleri merak eden birileri çıkarsa belki bir fikir vermiş olurum.

(alfabetik)

- snk623k:
    37mm, küçük bir saat. entegre bileziği de kalın olunca bileklik gibi bir görüntüsü oluyor. bu saati uygun fiyatı ve günleri tam adlarıyla göstermesi (monday, tuesday vb.) sebebiyle almıştım. 7s26 mekanizması var. gün içinde sapması 30 saniyeden çok olmuyor, pek de arka arkaya takmadığım için uzun vade sapma testini yapamadım. elle kurma ve saniye durdurma özelliği olmayan bi mekanizma. sağlam bir mekanizmadır, rahatlıkla çok uzun yıllar çalışabilir. saatin kasasınınüretim kalitesi fiyatına göre oldukça başarılı. hardlex bir camı var. bileziğinin kalitesi ise ortalama üzeri diyebilirim. baklaların içleri diğer saatlerde görmediğim bir şekilde tasarlanmış. arka kapağının cam olması sayesinde mekanizma da izlenebiliyor, giriş için güzel bir saat.

- spb119j:
    alpinist. 39mm, ekstra bir bezeli de olmadığı için daha küçük görünüyor. normalde yeşil olan alpinist en popüleridir ama burada daha sade olan krem kadran-siyah kayış kombinasyonunu tercih ettim. 6r35 mekanizma var. 70 saat güç rezervi sunuyor ki gerçekten 3 güne yakın durmadığını bizzat test ettim (60 saat civarı). sapma çok düşük. saatin kadrandaki ve kollardaki işçilik muazzam. gerçekten kalitesini belli ediyor. bir de içinde, ikinci tepe ile ayarlanabilen bir pusula var. çok kullanışlı bir pusula değil, güneşe bakarak yön bulma mantığı ile çalışıyor ama bir dağcı saati olduğu için tasarım dilini güzel tamamlıyor. vidalı tepesi sayesinde 20 bar su dayanıklılığı var. çok kaliteli bir kasa işçiliği var. çizilmeye epey dayanıklı bir kaplama ve kusursuz bir cilalama uygulanmış. deri kayışı da oldukça kaliteli, uzun süredir kullanmama rağmen çatlama olmadı. tokalı kayışı sayesinde takıp çıkarması da çok kolay. arka kapağı cam.

- srpd79k:
    seiko 5. simsiyah kadranı, indisleri ve kolları ile beni çekmişti. 42mm, kısa bacaklarıyla çok ideal bir boyutu var. kim koluna taksa, tam oluyor. tüm seiko 5'ler gibi 4r36 mekanizma kullanıyor. bu mekanizma esasen 7s26'nın geliştirilmiş, saniye durdurma ve elle kurma özellikleri eklenmiş hali. sapması ve güç rezervi benzer. tamamen kurulduğunda 35-40 saate yakın çalışıyor. sapmasını ölçmek biraz zor. gün sonunda hiç geri kalmadığına da şahit oldum, 30 saniye geri kaldığına da. biraz gün içindeki kullanımıza bağlı sanırsam. kasa işçiliği, özellikle fiyatına göre, çok başarılı. mat siyah kaplama hem spor, hem askeri bir görüntü veriyor. siyah nato kayışıyla beraber inanılmaz şık bir görüntüsü oluyor. camı hardlex olduğu için karşıdan bakıldığında o simsiyah, mat görüntüyü tam veremiyor olabilir ama yine de gören herkes saatin marka-modelini soruyor. bu saatin de arka kapağı cam.

- srpg13k:
    tortoise. seiko prospex serisinden olan saatin lakabı turtle (deniz kaplumbağası) saatlerin aksine saate yeşil tonlarından oluşan kadran, indis, kolllar ve kayışıyla kara kaplumbağası teması verilmiş. 4r35 mekanizması var. esasen 4r36'nın gün penceresi olmayan hali. saat prospex ruhuna uygun şekilde 20 bar su direnci ile geliyor. 42mm kasa çapı var ama turtle saatlerde olduğu gibi kasanın yanlarındaki ufak çıkıntılarla, yanlarda biraz daha kalın olabiliyor. bacakları kısa olduğu için bu saat de çok güzel kola oturuyor. ön camı safir, ama hiçbir anti-refle işlem uygulanmamış. biraz yansıma yapabiliyor. bunun bilerek yapıldığını okumuştum bir yerde. saatin arka kapağında ışık ile yapılabilen yardım çağrıları gösterilmiş. yansıma bunun için deniliyordu, emin değilim. saatin kumaş-deri kayışı çok sert. almadan önce araştırma yaparken de en çok bu şikayeti görmüştüm. ben şahsen yumuşak bir kayış olup 3-5 ayda kendini bırakmasındansa sert olup yıllarca diri kalmasını tercih ederim.

- srpk25k:
    seiko 5 sports, snoopy limited edition. 38mm, biraz küçük tarafta kalıyor. renklerinin tatlılığı ve snoopy temalı olması sebebiyle ülkemize gelir gelmez almıştım, bulmak biraz zor olmuştu. yine 4r36 mekanizma kullanıyor. açık renk nato kayışı çok spor bir görüntü veriyor. tam bir yaz saati, zaten kadrandaki snoopy de elinde sörf tahtası tutuyor. kadrandaki diğer renklerin uyumu da harika. sanki seiko 5 değil de, prospex serisinden bir saat gibi duruyor. arka kapağı cam ama üzerinde snoopy işlemeleri olduğu için mekanizmayı izlemek biraz zor.

- ssc769p:
    bu saate tamamen şans eseri denk gelip almıştım. 6 gen tasarımlı 41mm kadranı ve siyah beyaz renkleriyle çok şık görünüyordu. ayrıca kronograf sevdiğim için ekstra ilgimi çekmişti. solar bir saat, v176 mekanizma var. tam şarj olduğunda 6 ay kadar çalışmaya devam edebiliyor. kronograf kolu, seikonun meca-quartz kronograflarının aksine saniyeleri tek tek atlıyor. 12 yönündeki küçük kadranda 1/20 saniye ölçümü yapılabiliyor. ön camı safir, neredeyse hiç yansıma yapmıyor. kasa ve cila işçiliği çok başarılı. fiyatına göre oldukça iyi bir bilezik kalitesine sahip.

- sse147j:
    seiko astron. 8x42 mekanizmalı gps solar bir saat. tam şarjda 6 ay kullanılabilen bataryası sayesinde gps üzerinden veri toplayarak 0 sapma ile bulunduğunuz konumu saatini otomatik ayarlıyor. belli aralıklarla gps üzerinden kendini kontrol ederek sapmayı sıfırlıyor, yani saati kontrol ettiğinizde hep telefonunuzla saniyesi saniyesine aynı olduğunu görüyorsunuz. 45mm ile oldukça iri ve kalın bir saat. çok üst düzey bir kasa ve kadran kalitesi var. zaten ilk çıktığında da 3000 dolar civarı bir fiyat ile satılıyordu. kadranın içindeki ince işçilik detayları, kolların üzerindeki cilalamalar, tarih penceresi, seramik bezeli ve küçük kadranlarındaki detaylarıyla çok kaliteli bir saat olduğunu gördüğünüz anda anlarsınız. biraz ağır bir saat. sadece premium markalarda görebileceğiniz kalitede bir bileziği var.
  • bundan bizim peder beyde bir tane var. kendim bildim bileli kolunda. askerden geldiği zaman aldığını söylüyor. temiz bir 35 yılı var. hala tıkır tıkır çalışıyor. bu süre zarfında tamir veya bakım görmüşlüğü de yok. sanırım bozulmayacak ve bana miras kalacak ve yine sanırım beni de gömecek.
  • japon kökenli bir saat firması başlığı altında birbirine küfür eden insanlar var, asıl o tuhafıma gidiyor. seiko'nun sahibine anlatsan inanmaz..
  • isviçreli rakiplerine kıyasla çok ucuza saat satan kaliteli firma. geçen hafta sndc49p kodlu modelini sirkeci'den nakit 270 liraya, uluslararası garantiyle aldım. boşuna ısrar ediyormuşum yıllardır isviçre saati diye. adam komple çelik kasa ve bilezik koymuş, mineral cam koymuş, kronometre koymuş, taş gibi vidalı arka kapak koymuş, su geçirmezliğinin üstüne basa basa garantisini veriyor ve 270 liraya satıyor. sikindirik swatch haricinde bu özelliklerdeki alınası isviçre saati (bkz: tissot) 1.500 lira. mekaniklere hiç girmiyorum bile.

swatch'a sikindirik dedim diye eksilemeden önce şunu oku:
    -swatch'un camı cam değil, mika. çok kolay çiziliyor ve kırılıyor.
    -swatch bu mikadan ötürü su geçirmezlik konusunda çok daha zayıf.
    -swatch'un contalı, uyduruk bir pil kapağı var, ilk pil değişiminden sonra buradan su alabiliyor.
    -swatch'un mekanik arıza yapması durumunda resmi olarak tamiri yok, garantisi bittikten sonra arıza yaptı mı kaldır at. sadece irony modellerini, acar türk ustaları camın kenarındaki bileziği kanırtarak çıkarıp saatin içine ulaşarak tamir edebiliyorlar, ama yan sanayi parçalarla, o da uzun ömürlü olmuyor.

bendekinin 10 senede 3 defa camı değişti, orijinal bileziği kasayla bağlandığı noktadan açıldı ve değiştirmek zorunda kaldım, 1 defa su aldı ve bakımla kurtarabildim, 2 defa tarih sayacı bozuldu, son olarak ana mekanizma dağıldı ve 100 liraya yakın masraf çıkardı. gündelik ve en çok kullandığım saatimdi bu ama buna paralel kullandığım ve bununla yakın zamanlarda alınmış victorinox, casio, ve pulsar saatlerimden biri bile tık demedi. babamın verdiği omega 40 senelik, ona zaten diyecek birşey yok, hâlâ hatasız çalışıyor. bunca saatin arasından bir swatch, defalarca bozulduysa bu işte bi yanlışlık var aga. swatch'un adından başka hiçbir şeyi isviçre malı değil...

edit: seiko'yu da bilmiyor değildim tabi bunu alana kadar, babama abisinden kalma otomatik bir seiko hâlâ tamirsiz ve hatasız çalışıyor, en az 40-45 yıllık, bir de yukarıda dediğim pulsar var sıkıntısız kullandığım, seiko üretimi oluyor kendileri.
  • saatten pek anlamayanların pahalı sandığı, saatten anladığını sananların beğenmediği, saatten çok iyi anlayanların saygı duyduğu köklü, gelenekli bir saat markasıdır.

ikinci dünya savaşında da japon ordusuna kol saati yapmıştır.

saat dünyasında da koleksiyonerlerce de tanınır. koleksiyonunuzdaki en pahalı saatlerden olmasa da mutlaka vardır.

günümüzde de en iyi fiyat performans saatlerinden biridir. ayrıca 100 dolara da 10000 dolara da değecek saatleri vardır.*

mekanik olanı makbuldür.

bende olan snh015k1 oldukça sevdiğim bir modelidir, nadiren takarım. çok sevimli ve değişik bir tasarımı var.
  • 1971 yılında işe başlayan genç mühendislerinden bir tanesi 1977 yılında tik tak şeklinde dönmeyen, sürekli kum saati gibi akarak ilerleyen bir saat yapmak ister. bu mühendisin çalışmaları tam 28 yıl sürer, 600 tane prototip ortaya çıkar ve sonunda 2005 yılında seiko spring drive ismini verdikleri mekanizma piyasaya çıkar. bu modeller şu anda 20 bin ila 35 bin tl arasında satılmaktadır.

bu, japon ar-ge anlayışına harika bir örnektir. bizde olsa 1 yıllık ar-ge'nin ve başarız 10 denemenin ardından şirket ödeneği kesilirdi.

bu mekanizma seiko'nun üst segment markası olan credor'un 350.000 abd doları fiyata sahip şu modelinde kullanıldığı gibi, 20.000 tl'lik şu modelde de kullanılmaktadır.
  • 1989 yılında rahmetli olan babamdan kalan en güzel şeydi seiko 5 kol saati. yukarıda birkaç dallama sallamış da sallamış. benim babam o saati evladım benden sonra takar diye almadı. ama ben halen zaman zaman kullanırım, anısından ötürü. yok çocuğuna 8 tane vintage isviçre saati bırakacakmış da yok saatten anlamayan yazmasınmış da. siktirin gidin amk görgüsüzleri.
    babadan kalan antika bir şey işte. maddi değerinin bir önemi yok. bana 50 bin dolarlık saat de versen değişmem bunu. saati düzgün gösteremese de, camı çizilse de, kendisi yıpransa da bunun bir önemi yok. saat denince benim aklıma o saat geliyor.
    saatten anlarsınız, saat seversiniz ona bir lafım yok. ama böyle milletin kalbini kıracak çirkin yazılar yazıp da kalitenizi belli etmeyin. milyon dolarlık saat de taksanız ettiğiniz kelime kadarsınız, beş para etmezsiniz.
hesabın var mı? giriş yap