• ancak bisiklet almaya karar veren yurdum insanın haberdar olduğu yerli bir bisiklet markasıdır.

internet tavsiyelerinde listenin başında gelir. bolca pohpohlanır. "onu alma bunu al" diye modelleri öne sürülerek diğer markalara gönlü kayan bisiklet meraklısı gençler bu markaya doğru sürülür. çok da iyi edilir. evet bisikletlerin donanımları genellikle muadillerinden iyidir. evet kadro tasarımları hoştur. evet fiyatları pek çok diğer bisiklet firmasına göre makuldür. evet sene başında planladığı adetin üstünde bisiklet üretmez ve kalitesini korumaya çalışır, bunların hepsi doğru; ama bence sedona'nın en büyük artısı bunların hiçbiri değil. gerçekten gördüğüm en sağlıklı servis - bayi ağına sahipler.

sattıkları ürünün yüzde yüz arkasındalar. müşterileri kendi hakları olan bir şeyi talep ettiğinde yüz ekşitmiyor, sorunu gidermek için çaba sarf ediyor, ve sizi boş yere oyalamıyorlar. olabilen en hızlı şekilde sorununuzu çözüyorlar. "peki sen bunları ne biliyon hacı" diye soracak olursanız yaşadım da ondan.

15 gün önce aldığım yeni model 311 bisikletimin ilk kullanımda sol ayna kolu düştü. (aslında bu görünenden büyük bir sorun çünkü akan bir trafiğin tam göbeğinde aynakolumun tam da ben sorunu anlamak için kenara çektiğim anda düşmesi daha büyük bir sıkıntı yaşamamı engelledi) mahalle bisikletçisinde geçici bir sıkıştırma sonrası sedona bayine gidildi. aynakol sağlamlaştırıldı. sorunun fabrika kaynaklı olduğu, aynakolun iyi sıkılmadığı söylendi. tekrar ederse değiştirileceği söylendi. eve döndüm ama içime sinmemişti. aynakolun ağız kısmı hafif de olsa deforme olmuştu ve bunda benim en ufak bir dahlim bile yoktu. fabrika kaynaklı bir hata sebebiyle ileri de sorun yaşamayacak bile olsam yepyeni bisikletimin önemli bir parçasının defolanması içime sinmedi. ertesi gün tekrar bayiye gidip durumu yukarıdaki cümlelerle anlatınca, "olur mu öyle şey tabii ki siz öyle düşünüyorsanız parçayı değiştiririz. ben ürünün sorun çıkarmayacağını söyledim; ama sizin içinize sinmiyorsa değiştiririz aynakolu." dedi ve siparişi benim yanımda geçti. en geç iki gün sonra takacağını söyledi. ilk can sıkıntımı atlatınca istanbul içi 40 km'lik bir deneme turuna çıktım. bu turun ortalarında sol pedala her yüklendiğimde takır tukur acayip sesler gelmeye başladı. biraz ürktüm. yolda kalma korkusuyla bir miktar daha sürdükten sonra bayiyi aradım ve durumu anlattım. korkulacak bir şey olmadığını muhtemelen pedalda bir sorun olduğunu, tur bitiminde bayiye uğramamı söyledi. (bu arada her iki pedaldaki kedigözlerinden biri düşüp kaybolmuştu bile. sıfır bir bisiklet için aslında haddinden fazla sorunla karşılaşmıştım ve bu hiç de iyi değildi) turu sorunsuz bitirdim. bayiye gittim. bir deneme sürüşü yapıp iki pedalı da değiştirdi.

bir hafta gibi oldukça kısa bir zaman dilimi içinde iki önemli sıkıntı yaşamama rağmen bisikletimden kesinlikle soğumadım. her marka üründe böyle sorunlarla karşılaşma ihtimalinin olduğunu çok iyi biliyorum. şanssızlığım sağ olsun hemen her tür üründe de bir sürü böyle sorunla karşılaştım. hiçbirinde sorunlarım bu kadar hızlı ve güler yüzlü çözülmedi. işte bunun için sedona, türkiye genelinde yaygınlaşmayı ve büyümeyi hak ediyor benim gözümde.

bu arada bir parantez de sultangazi "atak bisiklet"e açmak lazım sanırım. tüm bu süreçte çok ilgili ve çözüm odaklı çalışan "ahmet bey" sayesinde bu kadar sıkıntıdan bir de dost edinerek çıktım. e, daha ne olsun.

hadi bir parantez de aslı bisiklete açalım. öyle tahmin ediyorum ki bu markanın başında bulunan arkadaş veya çocukları veya profesyonel bir yöneticisi marka güvenilirliği ve bilinci üzerine yurt dışı eğitimi almış bir arkadaş. işlerini türkiye standartlarının üzerinde konumlandırmalarının tesadüf olduğu kanısında değilim.

umarım bisikletle ilgili başka bir sorun yaşamam ve umarım sedona, markasını konumlandırdığı noktadan geri adım atmaz ve daha çok tanınan bir marka olarak sektördeki yerini sağlamlaştırır. çünkü bu ülke tüketicisinin gerçekten dert anlayan markalara fazlasıyla ihtiyacı var.
  • hiç bisikleti olmayan biri olarak gideyim iki tekerlekli bir şey alayım ayağımı yerden kessin dediğim ve bilmeden aldığım ancak daha sonra bilenler söylediğine göre şansa da olsa bisiklet dünyasına çok iyi bir giriş bisikleti aldığımı öğrendiğim kaliteli bisikletleri olan firma.
  • sd 771 modeliyle aynı gün içerisinde 9 saatte istanbul'dan (zeytinburnu) edirneye beni götüren süper bisiklet. 235 kmde tık demedi. şu an 3 yılda yaptığım toplam km 13bin küsür. sadece alivio olan arka attırıcı, zincir, arka dişli (ruble) bitik durumda. ha bir de iki çift lastik eskitti tabiki. onun dışında 13bin kmde en ufak bir sorun çıkarmadı.

sedonalarda genellik borlanın üstündeki modelerde xcm maşa ve alexrims jant kullanılır. vites ve fren sistemi shimanodur. zincirleri genellikle kmcdir. gidon, gidon boğazı, elcik, barend ve sele borusu amoebadadır. yani sedona bu firmalarla çalışır. lastiklerde ise mükemmel bir tercih yapıp genellikle schwalbe kullanır.

bisikletim olsun, hiç başımı ağrıtmasın diyen ve görselliğe önem veren insanlar için birebirdir. vurun, kırın, zıplayın, yarı beline kadar çamura batırın tık yok.
  • 2014 model 720 sini almak istedğim bisiklet markası.

abi dolar ne ara bu kadar çıktı ya 600$ lık bisikleti alamıyoruz dolar yüzünden bir ara 1.30 falandı ben piyasayı takip etmeyeli yıllar olmuş sanırım.*
  • bisiklet almak isteyenlerin yabancı bisikletlere* * * * * * bakarken mutlaka bakması gereken yerli bisiklet firması. her bütçeye ve zevke uygun kaliteli bisikletleri var.
  • 325 modeline mayıs ayında sahip olduğum ve verdiğim karardan son derece mutlu olmamı sağlayan firma. yerli biskiletlerin diğerleriyle kıyaslanamaz, çok çok ilerisinde diğerlerinin. beklentilerimin kat kat üzerinde memnum kaldım kendisinden kısa sürede.
  • almayı düşünenler icin 410 modelinde kronik bir sorun olan bisiklet markasıdır.
    sorun maşadan kaynaklanmaktadır.
    farkedildikten sonra her ne kadar servisi jant akort ayarıyla giderilebileceğini söylese de ayni model tüm bisikletlerde ayni sorun mevcut olduğundan maşası problemlidir.
    bisikletin on tekerine baktığınızda maşa ile teker arasındaki mesafenin maşanın sağ ve sol her iki kola da eşit mesafede olması gerekirken bir tarafa bariz daha yakındır ve bu da sürüş performansını olumsuz etkilemektedir.
    alırken bu hususa dikkat etmekte ve kontrol etmekte fayda var.
  • türkiyeye standartlarında çok güzel sayılabilecek bisikletler üreten firma. mtb'ye giriş seviyesinde kullanılabilecek modelleri size beklentilerinizin üzerinde şeyler verecektir. ayrıca ileri seviyeler için de güzel seçenekler var. ben de bir arkadaşın tavsiyesi üzerine 5-6 sene kadar önce vitra modelini almıştım, herkesin beğendiği bir tipi vardı. hırsız bile çok beğenmiş hatta ki yanında alıp götürmüştü 2 sene önce, ühühühhüüü.
  • abd'nin arizona eyaletinde bulunan grand canyon'u ziyaret edecek olanlarin, arabayla 2 saat güneye inerek bir canyon şehrinin nasıl olduğunu görebileceği doğa harikası yer.
  • sanırım 2018 krizinden sonra kepenk kapatmış markadır. 2 senedir kafamda 350 modeline terfi etme hayaliyle pedallıyorum. ama piyasada bu model zaten yok, başka modelleri de yok. yerli markaların premium olanıydı. yazık oldu
hesabın var mı? giriş yap