• tanım: vw gruba ait seat markasının b segment araba modeli.

2011 1.2 tsı dsg benim test sonuçlarıma göre aşağıdaki şekildedir:

tüketim (ankara-istanbul düz yolda klima kapalı):
    50 km/saat : 100km/6.0lt tüketim (6. vites yaklaşık)
    75 km/saat : 100km/4.5lt tüketim (7. vites yaklaşık)
    90 km/saat : 100km/5.0lt tüketim (7. vites yaklaşık)
    110 km/saat: 100km/6.0lt tüketim (7. vites yaklaşık)
    120 km/saat: 100km/6.5lt tüketim (7. vites yaklaşık)
    130 km/saat: 100km/7.0lt tüketim (7. vites yaklaşık)
    öznel yorum:
    aracın en verimli olduğu devir 1500. hangi viteste olursanız olun bu motoru 1500 devir civarında kullandığınızda o vitesin en düşük tüketimine ulaşıyorsunuz. bu da 7. viteste 75km/h'e denk geliyor.
    bana göre vites oranları daha farklı olmalıydı. 120km'de 2500 devire dayanıyor ki otobanda düşük tüketim görmek isteyenler için ideal değil. 7 vitesli bir aracın son vitesi bana göre 120km/saat'te en fazla 2000 olmalı. benzinli motorda verimli torkun başladığı nokta olan 1500 devir motordan bağımsız olarak en verimli devirlerden birisidir.
    klima yukardaki verileri yaklaşık 0.6lt ekliyor.

dış donanım:
    farlar gerçekten çok büyük bir alanı aydınlatıyor. gece sürüşü rahat ve keyifli. özellikle adaptif farlar uzun yolda kullanımı çok kolaylaştırıyor. ön sis varları yağmurlu ve sisli havada sürüşü kolaylaştıran etmenlerden birisi

hız sabitleme:
    standart olarak geliyor ve iç donanımdaki eksiklikleri telafi ediyor.

iç donanım:
    bu aracın en kötü kısmı. genel olarak tasarımı fena olmasa da aşağıdaki eksilere sahip:
    öncelikle konsol plastiği kaliteli bir his uyandırmıyor.
    ön kol dayama standart pakette mevcut değil. orjinalini sonradan eklemek isterseniz şu anda en ucuz 450tl isteniyor
    sürüş esnasında sol kolunuzu koyabileceğiniz bir alan bulunmuyor. bir çok araçta sol kol kapı tutacağına yaslanabilirken bu araçta çok aşağıda kalıyor. ancak pencere kenarına koyabiliyorsunuz.
    uzun yolda bol bol omuz ve kol ağrısına sebep oluyor... kolları koyacak yer yok :s.
    havalandırmayı kapatmak için bir kaç kere - tuşuna basmanız gerekiyor. bu da sürüş esnasında sıkıntı verici.
    müzik sisteminin kontrolü direksiyon üzerinde değil ayrı bir kol şeklinde. ulaşımı sıkıntılı.
    koltuklar küçük ve belinizi kavramıyor.
    otomatik kararan dikiz aynası bana göre önemli bir eksiklik (ops).
    yağmur sensörü style pakette dahi mevcut değil (ops).
    arka diz mesafesi sınıfındaki diğer araçlara göre daha kısa.
    bagaj hacmi aracın iç donanımındaki en doyurucu kısım. sınıfındaki araçlara göre daha büyük. 3 kişilik ailenin tatilini çıkartabilecek hacme sahip...

performans:
    1.2 değil 1.6 motor performansı sergiliyor. gazla biraz fazla haşır neşir olursanız spor bir araba keyfi yaşarsınız.

genel:
    motor genel olarak sesiz çalışıyor. yüksek hızlarda dahi herhangi bir saturasyon yaşamadım. bu da aracın ömrünün uzun olacağının bir göstergesi.
    iç donanımı tatminkar değil. kesinlikle yorucu bir araç.
    yakıt tüketimi için hız sabitleyici şart. ayrıca benim düşüncem vites oranlarının araca çok da uygun olmadığı.

genel olarak sınıfında tercih edilebilir bir araç. benzer fiyatlardaki rakiplerinden 1.2tsı motorun nimetleri ile ayrılıyor. reference donanımı çok boş olduğu için üstünü tamamlayıp style paket almak daha akıl karı.
    özellikle farların performansı çok güzel.
  • (bkz: bir arabayı da beğenin lan)

sözlükteki insanlar neden arabalara kulp takıyor sürekli anlayamıyorum. bilmem ne arabası. yok şöylelerinin arabası yok böylelerinin arabası.
    parana göre al bin len amk.
    sanki para basıyoruz da bilerek binmiyoruz maseratiye.
    hayret bir olay. sözlüğe inat fiat egea alacam anasını satayım.
  • 2 aydır style donanımlı ve teknik paketli 1.4 85hp modelini kullanıyorum, aşığım kendisine. zıpır bir oğlan gibi. ilk göz ağrım olduğundan ayrı bi seviyorum ama özellikle teknik paketindeki otomatik yanan farlar, yağmur sensörlü silecekler, otomatik kararan dikiz aynası, otomatik katlanır yan aynalar sanki bir üst sınıf araba sürüyormuşum gibi hissettirdi, hoşuma gidiyor. 39 bine kaskosuyla beraber fatura çıktı, wv polo'da bu fiyata giriş paketli alabiliyorsunuzsaydıklarım da yok. açıkçası ikisine de bindim iş arkadaşım da onu kullanıyor ve arasında küçük farklılıklar var. ön konsol infotainment ekran gibi.. bunları sidik yarışına sokturmak fakirler arası turnuvaya benziyor; giriş seviyesi araç aldın sus ve kullan bebişim.. regal/vestel ayrımı değil bu güldürmeyin adamı. regal'in 3 programlı renkli bulaşık makinesiyle 4 programlı beyaz makinesinin karşılaştırması. kendinizi kandırmayın..

kasaya bakınca, açıkçası dünya sıkıcısı yeni yetme beyaz yakalı aksesuarı arabası vw kullanacağıma ibiza gibi değişik modeli tercih ederim dedim ve bunu aldım. henüz 1200 km'de hep şehir içi kullanımda (sabah 8 km akşam 8 km gibi) 6.4'lere indi şimdilik yakıt tüketimi, gayet iyi. uzun yol sonrası daha net anlaşılır durumu.

önden bakışı çok hınzır, ayrıca götü de çok şirin. polo gibi tepsi götlü değil..
  • 1.4 benzinli 85 hp sıfırını almayı düşündüğüm araba.

ulan araba piyasası yüksek. aylardır bekliyorum ikinci elin düşmesini, hiç de oynayacak gibi değil. dedim ki zaten eşek yüküyle para vericem, bari sıfır alayım.

hatun işe giderken kullanıcak, ki ev iş arası 8km falan, onun dışında haftasonları normal gezme amacıyla kullanıcaz. yılda 2-3 defa da uzun yol yapıcaz. onun haricinde arabada performans arayan birisi de değilim; yakışıklı olsun, boş olmasın, ve çok yakmasın yeterli. ilerleyen dönemde baktım benzin çok koyuyo, lpg de taktırıcam anasını satayım, uyumluymuş araba.

doğuş oto style paketi için 38000 tl fiyat biçti, bu araç konusunda bilgisi olan suser'ların yardımını beklerim efenim.

edit: aracı aldım. bir haftalık ilk izlenimler gayet olumlu. içime sindi araç. alacaksanız style paket alın. reference baya boş çünkü. esp, asr, dijital klima, geri görüş kamerası, karartmalı dikiz aynası, dönüşe duyarlı sis farları, hill holder, cruise kontrol, alaşım jant, lastik basınç sensörü falan var lan arabada daha ne olsun. kazasız belasız bineriz inşallah.

yine edit: aileden biri oldu pezevenk. çogzel :)
  • aracı 2013 yılı 1. ayında aldım benimle 2 sene geçirdi kerata önümüzdeki ay 2 yaşında ve 15.000 km de olacak...

bu aracın yerine polo önerenleri görüyorum. hemde atmosferik motor üzerinden. kardeşim sen git 1.4 85 hp atmosferik motorlu bir polo al aradaki performans farkını da yazıver bizde bilelim. hayır aynı motor, aynı şanzuman polo'ya takılınca nasıl bir değişim beklenebilir ki.

şu an style paketi 38.000 tl civarı bir fiyata ulaşmış. ben aldığımda lansman fiyatı 32.500 tl idi iyi bir pazarlık ile aracı 29.750 ye almıştım. çok doğru bir iş yaptığımı şu an daha net anlıyorum. hatta sözlükten 2 arkadaşı da aracı aldığım avek otoya yönlendirmişliğim vardır ki onlarda uygun fiyata almışlardı...

malzeme kalitesi konusunda aracı dacia ile bir tutanlara da ayrıca diyecek hiçbir şey yok. adam arabanın a sından anlamıyor gelmiş burda konuşuyor işte...
  • az önce bir yetkili bayisini aradım fiyat sormak için, 75.000 tl dedi, bir kaç detay daha sordum başka bir arkadaşına bağladı, o ara zam yedi otomobil. abartmıyorum 30 saniye içinde 75.000 tl'den 78.000 tl'ye çıktı dedi telefondaki kız. liste fiyatları 15 dakika önce 'güncellenmiş'.

bizi kıskansa kıskansa 1. dünya savaşı'ndan çıkmış hiperenflasyon almanya'sı kıskanır ki böyle giderse onu da sollarız zaten.

hahah kafayı yemiş lan herkes.

edit: başka bir bayiden de teyit ettim. 78.000 tl 1.0 ecotsi dsg. bayilerden ısrarla isteyiniz.
  • sevgili yazar arkadaşlarımdan biri dürttü, araçla ilgili yorumlarımı soruyor kendisi.

daha önce de belirttiğim üzere 1.4 85hp style modeline sahibim.

öncelikle bir arabada alıcı ve kullanıcı birey için motor, güvenlik gibi ve benzeri bir çok şey önemlidir. ama bana kalırsa en önemli konulardan biri iç mekan ve malzeme kalitesidir. çünkü istanbul gibi büyük şehirlerde yaşayan insanların hayatlarının 3'de 1i trafikte geçiyor, yani arabalarımızın içerisinde.
    seat ibiza iç malzeme kalitesi konusunda, sınıfındaki ve aynı fiyat yelpazesindeki diğer araçlara göre aşırı derecede başarılı. ilk izlenimim bu.

hatta ben aracımı doğuş power center'dan aldım, ilk gün showroomları gezerken ilk bindiğim araç audi a1'di. daha binerken iç malzeme kalitesini beğenmiştim. ve şimdi diyebilirim ki audi a1 ile seat ibiza'nın malzeme kaliteleri aynı. birebir aynı mı bilmiyorum, daha bilgili arkadaşlarım mesaj kutumu yeşillendirebilirler ama benim gördüğüm aynı malzeme, aynı koku, aynı doku *.

kısacası iç mekanı çok başarılı buldum. neden? çünkü iç mekan sade ve malzeme kalitesi standartların üzerinde.

gelelim motora. motor konusunda ahkam kesecek kadar bilgili bir insan değilim ancak 7 yıllık sürücülük hayatımın alengirli virajlarından edindiğim tecrübelere dayanarak bu fiyata, bu bu araç sınıfıyla, turbo destekli motorlardan sonra alınabilecek en iyi motordur diyebilirim. neden?
    öncelikle motor vw polo'larda da kullanılan motorun ta kendisi. polo'da bu motor otomatik şanzıman seçeneği ile sunuluyor. motorun çoğu yerinde vw logosunu görmek mümkün.

motorun ciddi anlamda sessiz olduğunu söyleyebilirim.

motorun 3000 devirden sonra daha kuvvetli olduğunu söyleyebilirim, aracı daha çabuk ivmelendiriyor ve güçlü olduğunu hissettiriyor. ben bunu 16 valve olmasına bağladım. (piyasada aynı sınıfta, aynı fiyata 8v araç bulunabildiğini hatırlatmak isterim).

rodaj muhabbetinden dolayı 1000km'ye kadar 3500 deviri geçmemeye özen gösteriyorum. o yüzden 3500-3700 devirleri henüz tam anlamıyla geçmiş değilim. o yüzden daha detaylı görüşlerimi 1 ay kadar yazarım.

tüketim konusu.
    adam akıllı test edebilme şansını geçen hafta sonu yakaladım.
    açık açık yazıyorum, 60 liralık benzin aldım. %80i şehir içi, %20u şehir dışı kullanım oranıyla kullandım ve 170km yol yaptım.
    60 liralık benzini almadan önce yol bilgisayarı 30km gösteriyordu. benzini aldım 230km'yi gösterdi. yol bilgisayarı tekrar 30km'ye düştüğünde hiç benzin almadan 170km yol yapmıştım. gözüme normal geldi.
    yani katalog değeri şehir içi/şehir dışı ortalama 5.9lt. 12 litre benzin ile 200km yol yapması öngörülürken 170 yapmış. şehir içi tüketim değerinin 8lt olduğunu düşünürsek bana anormal gelmedi tüketim.

rodajı tamamladıktan sonra biraz daha toparlanacağını umuyorum. gerçi toparlanmasa da bunu bir sıkıntı olarak görmüyorum, çünkü aracımı hafta içi kullanmıyorum. hafta içi kullanacak olsam hiç düşünmeden lpg sistemine geçiş yapardım.

bu arada aracın orijinal kullanım kılavuzunda lpg uyumlu olduğu belirtiliyor ve normal depo kapağının oradan lpg bağlantısının şeması gösteriliyor. lpg taktırmak isteyen gönül rahatlığıyla taktırabilir.

güvenlik.*
    ikisi önde, ikisi yanda 4 airbag donanımı standart donanım. abs standart zaten. emniyet kemeri falan da var.

radyo, ses sistemi.
    teyp başarılı. mp3 çalabiliyor, kullanımı basit. direksiyon arkasındaki kumandası kullanışlı ve kaliteli. teybin ekranı da güzel.

önde iki adet, ses kalitesini çok beğendiğim hoparlör ve tweeterlar var.
    arkada ise hoparlör yok. *
    bu bir sorun mu? bence sorun. yani yaptınız iki adet hoparlörden mi kaçtınız dedim kendi kendime.
    sonuç olarak ses sistemi iki eksik hoparlöre rağmen yinede başarılı diyebilirim.

.

gözüme ilişen kalite göstergeleri:

orijinal kesim, seat logolu, gri, kauçuk paspaslar.

koltuk şekilleri ve kumaşı.

dijital klima.

iç mekan gösterge paneli ve ekranların beyaz aydınlatması. 2012 öncesi üretimlerde kırmızı-turuncu arası bir renk. ancak 2012 sonrası üretimlerde beyaz ışık kullanılmış, çok da güzel duruyor bence.

sis farlarının aydınlatma kapasitesi. geceleri çoğu zaman sis farlarıyla seyahat ediyorum. tek başına çok başarılı bir aydınlık veriyor. ek olarak sağa sola dönüşlerde sis farlarının otomatik yandığını söylemeliyim.

yan aynalar yukarı katlanıyor. cixx bir duruş sergiliyor.

cruise control. ilk defa bir aracımda bu donanım var ve çok rahat olduğunu belirtmek isterim. 60km'den sonra açıyorsunuz ve elinizle hızı artırıp azaltabiliyorsunuz. herhangi bir pedala dokunana kadar bu böyle gidiyor. şehir dışı resmen hayat kurtaran bir donanım, ek olarak yakıt ekonomisinin de can dostu.
    bu özelliğin aynı sınıftaki bir çok araçta olmadığını, olanlarda da ekstra donanım olarak sunulduğunu belirtmek isterim. seat ibiza'da standart geliyor.

bunların dışında.. daha ne olsun.
    kullandığım günlerin sayısının artmasıyla birlikte tek tek aklıma gelen ve kafamda yer edecek olan detayları paylaşmayı sürdüreceğim.
    soru, görüş ve önerilerinizi beklerim, mesaj kutumu yeşillendiriniz.

son söz: parası ve niyeti olan cidden düşünmeden satın alsın. hali hazırdaki modeli ve donanımlarıyla fiyat/kalite/performans açısından en iyi araçlardan birini almış olursunuz. "ulan çok büyük hata yaptım, ah o son arabayı almayacaktım" diyeceğinizi sanmıyorum.

not: arabamı inceleyen arkadaşlarımın hepsi arabamı çok beğendiler. bunların içerisinde demir bükey ruhu taşıyanları da vardı, ona rağmen en ufak bir eleştiri dillendirilmedi.
    sadece bir arkadaşım "kamki keşke turbolusunu alsaydın" dedi. haklı olabilir, keşke kumbaramdan 5 bin tl daha fazla çıksaydı da alsaydım. yani turbolusu da var ama arada da 5 bin liracık fark var. değerlendirirken göz önünde bulundurmanızı rica eder esenlikler dilerim.
  • polo dan eksiği yok fazlası vardır. iç ve dış tasarımı audi'nin alfa romeo'dan transfer ettiği tasarımcıya aittir.(şimdi aklıma gelmedi adı) o yüzden içine bindiğinizde audi hissi uyandırır. tabi audi bambaşka zaten konumuzda o değil...
    başka araçlar ile de kıyaslamaya hiç gerek yoktur. 1,2 tsi 105 hp ya da 1,4 85 hp style paketine niyeti olan gözünü kapatıp girsin pişman olmaz. bu fiyat/performans aralığıında bu donanımda ve kalitede başka araç yok. boşa aramayın. ayrıca pejo mejo hiç karıştırmayın.
  • 1 buçuk seneden beri 1.2 tsi dsg style donanımlısına sahibim bu aracın.
    fiyat/performans olarak cidden hakkını veriyor. almayı düşünen arkadaşlar gitsin çeksin krediyi alsın o derece.

ancak alırken esc + xds(100hp üstü motorlarda)+ yokuş kalkış sistemi + lastik basınç sensörü opsiyonunu muhakkak ekletmenizi tavsiye ederim. gereğinden hızlı girilen virajda bir kez beni kurtardı bu bile yeterli alınması için bana kalırsa

araba hafif ve dsg vitesi s moda aldığınızda cidden 105 beygirden beklenmeyecek şeyler yapmaya çalışıyor.
    gidiş geliş yollarda kamyon arkasından sollamaya çıkarken gönlünüz rahat olsun yani.

yakıt tüketimi uzun yolda 110-115 km sabit hızla 5.8-6.3 lt/100 km arasında.
    istanbul içinde benim gördüğüm en düşük rakam 4.3lt/100 km idi ancak gece saat 3 te perpa dan e-5 e bağlanıp hız 80 km ye sabitlenmiş olarak bir kez bile frene dokunmadan maltepeye kadar geldim.

genel olarak şu son zamlara kadar 100 liralık benzinle 300 km rahat yapıyordum. yine bu rakamları görmek için havaların biraz düzelmesi ve biraz daha usturuplu kullanmak lazım herhalde. ya da benzin ucuzlasın amk.

yukarıdaki yakıt tüketimi ile ilgili edit:

istanbul için aynı güzergahta gece 11-12 civarında hız sabit 77 km ile 4.0 lt/100 km olarak ölçtüm.
  • ilk neslinin üretime başlamasından tam 30 sene geçmiş bu aletin ve ispanya kralı 6. felipe kutlamalar için seat'ın merkezi martorell'e ziyarette bulunmuş 5 aralık 2014 tarihinde. kral ülkesini otomotiv sektöründe başarıyla temsil eden üreticinin üretim bantlarını ve araştırma geliştirme departmanlarını ziyaret etmiş, 5 sene içerisinde üretilecek modeller hakkında bilgi almış aralarında sanayi, turizm - enerji bakanı gibi bürokratlar eşliğinde. ancak entry'mizin hikayesi bu değil;

----------------------

ispanya kralı 6. felipe'nin ilk arabası kendisine 18. yaş hediyesi olarak babası kral juan carlos tarafından takdim edilen 1.5 litre motorlu 1986 model ilk nesil bir seat ibiza'ymış ve günümüzün kralını yaptığı gezide "ilk arabası" ile buluşturmuşlar.

-- "m 9825 gui" yani madrid plakalı, metalik altın rengine sahip araba 16 seneden fazladır çalıştırılmamış
    -- ancak kilometre hanesinde 152000 sayısı okunuyormuş
    -- araba alındığı zaman klima ve porsche'den alınma yakıt enjeksiyon sistemine sahipmiş (ki bu özellikler ancak 2 sene sonra seri üretim ibiza'ya konmuş)
    -- koltuklar o günlerde günümüz kralına bir takım elbise diker gibi ayarlanmış
    -- seat tarafından özenle gerçekleştirilen arabanın restorasyon sürecinde en büyük sorunu yakıt beslemesi çıkarmış, uzun zamandır çalıştırılmadığı için.
    -- boya, döşemeler, lastikler olmak üzere baştan ayağa tamamen elden geçirilmiş.

---------------------------------

ve bilgilerin en güzeli;

seat arabayı krala göstermiş ancak vermemiş ve 250'den fazla klasik arabanın bulunduğu kendi müzesine kaldırmış.

--------------------------------

restorasyon ve ziyaretten bir kaç fotoğraf için;
    http://www.seat-mediacenter.com/…v=i&p=1&overview=0

ve videomuz;
    http://www.seat-mediacenter.com/…v=v&p=1&overview=1
hesabın var mı? giriş yap