• yaklaşık 8-9 ay kadar önce bursa doğuş oto'dan leon model bir aracını aldım ki almaz olaydım. lanet olsun aldığım güne arkadaş. sorunu bitmiyor arabanın. yahu tamam her arabada sorun olur, gidersin servisine çözerler diyorsun; çözmüyorlar işte.

aracı aldığımdan beri şanzımandan geldiğini düşündüğüm enteresan sesler duyuyorum. araç 20 bine gelene kadar 3-4 kez bu sorun için servise gidiyorum, hepsinde de normal diyorlar ki kesinlikle normal değil. peki o halde aynı model başka bir arabayla test edelim diyorum, koca seat servisi leon model araç bulamıyor, ya da bulmak istemiyor. en son kendim aynı model araca sahip iki kişiyi buluyorum, ikisinin de aracını test ediyorum; ve benim aracımdan gelen seslerin normal olmadığını kesinleştirmiş oluyorum. geçen süre içinde aracı bir sürü ustaya, bir sürü arabadan anlayan adama gösteriyorum, hepsi bir sorun olduğunu onaylıyor ama aracın garantisi devam ettiği için şanzımanı açtıramıyorum başka bir yerde.

bugün birkaç sorunu daha toplayarak tekrar servise gitme gafletinde bulundum. tabii yine servise göre her şey normal ancak bu sefer baskı sertleşmiş, debriyaj setinin değişmesi gerekiyormuş. halbuki arabanın debriyajı aldığımdan beri aynı sertlikte. yani seat bana kronik sorunlu bir araç satmış. ee ne olacak? garantiden değişmiyor, kullanıcı hatası.

evet, normallikten ölen arkadaşlara düz yolda direksiyondan çat çut sesler geliyor, nedir bu diyorum; sorunu kabul ediyorlar ancak yapacak bir şeyleri olmadığını, çözümü olmadığını söylüyorlar. 3 arabadan 1'inde oluyormuş ve normalmiş. 3 arabadan 1'inde oluyor ve normal? hmm peki seat kardeş. kısacası seat marka aracımda bir sorun var ve seat yetkili servisi bana sorunu çözemeyeceklerini söylüyor. çünkü adamlar normallikten geberiyorlar. çünkü seat marka otomobillerden seat servisi değil, sanayideki osman usta sorumlu. güler misin ağlar mısın.

neyse, aynı arkadaşlara aracın tepe lambasının yanıp yanıp söndüğünü söylüyorum, servis sorumlusu bana "sanayiden led alıp torpido lambasını lede çevir, düzelir" diyor. bakın garantisi devam eden sorunlu bir araba için servis sorumlusu bana git sanayiden led lamba al ve değiştir diyor. utanmasa elime 14-15 anahtar verip arabanın altına yatıracak. tabii hıyar olduğumuz için, iyi niyetimizden ses etmiyoruz; gidip sanayiden led alıp aydınlatmayı değiştiriyoruz. sonuç değişmiyor, çünkü sorun lambada değil, torpido kapağında. kapak düzgün kapanmıyor. peki yetkili servis bunun için ne yapıyor? hiçbir şey.

tüm bunlar olup bittikten sonra bana aracımda bir sorun olmadığına dair bir belge vermelerini istedim ancak vermediler. kayıt bile oluşturmadılar, çünkü her şey normalmiş. her şey normal ve ben 9 aydır sabahın köründe servis kapılarını aşındırıyorum. ulan biraz utanın be. bunca şeye rağmen iyi niyetimden zerre ödün vermeden sizlere tek bir kötü söz söylemedim, sesimi dahi yükseltmedim. biraz utanın. yaptığınız işin hakkını verin ve insanlara deli muamelesi yapmayı bırakın. ben bu arabayı satar kurtulurum abicim. ama siz ağzınızla kuş tutsanız şu markaya verdiğiniz zararı kurtaramazsınız.

edit: araç dsg değil, manuel.

edit: seat info'ya gönderdiğim şikayetin aynını, bir tanıdığımın "konuyla ilgilenir, bir de ona ulaş" dediği bursa doğuş oto'dan deniz ketenci hanıma gönderdim. mesai saatleri dışında ve tatilde olmasına rağmen bana mail yoluyla ulaştı, ardından telefonla arayarak sorunumu dinledi ve konuyla ilgili yardımcı olacağını iletti. o kadar mutlu oldum ki anlatamam. sorunum çözülür ya da çözülmez, kendisinin yaklaşımı benim için yeterli. kendisine konuyla ilgilendiği için teşekkür ediyorum. yaşanacak detayları buradan paylaşırım.
  • en büyük hatasını, yıllar önce türkiye dağıtımını uzan'lara vererek yapan ve bu yüzden marka algılaması bozuk olan ispanyol otomobil markası.
    ispanyolların tembelliği yüzünden araba üretememelerine üzülen volkswagen'in iber yarımadasına kıyağı.
  • orta sinif modellerinde bile cruise control, yol bilgisayarı olan ucuz otomobil.
    (bkz: neden ama neden)

hakkinda bir bit yenigi ararken buralara kadar gelip bir-iki satir yazmak da varmis kaderde. su duygulu anda sozlukten talebim yeri geldiginde bir otomobil incelemesi sunmasi, kimi zaman bir yemek tarifi bulundurmasi ve hatta hatta yalnizken sefkatli bir ana kucagi saglamasidir. tesekkur ederim.
  • türkiye'de hakettiği değer verilmeyen belki de birinci firmadır.

otomobillerinden hem kalite akıyor, hem teknolojinin hiç bir nimetini esirgemeden üretim yapıyor, hem de fiyatı uygun.

tasarım açısından da oldukça tatmin edici.
  • forumlarda ve youtube'da bir çok detaylı bilgi varken, dsg şanzımanlı bir araçta kullanıcının sertliğini hissedebileceği bir debriyaj olmadığını öğrenemeyen insanların kullandığı ispanyol tofaşı. dsg şanzımandaki sorunlar öylesine fazla ki, kimse şanzımanından ses gelen bir vw aracının manuel olabileceğini tahmin bile edemiyor tabii.
  • sadece gençlere değil ailelere de hitap eden araçları olan, kaliteli, konforlu, şık tasarımlara sahip modelleri olan otomobil markası.
    (bkz: seat alhambra)*
    (bkz: seat altea)*
    (bkz: seat toledo)*
    (bkz: seat leon)*
    (bkz: seat ibiza)*
  • 2016 yılında bir suv modeli piyasaya sürmeyi planlayan otomobil markası.
    http://www.seat.co.uk/…and-events/new-seat-suv.html
  • bir adet ibiza ve leon'a sahipleri sürücüleri yakın arkadaşım olduğu için sık sık biniyorum arada direksiyona geçiyorum. ibiza'cı boğaziçi'nde akademisyen, bütçesine göre bunu aldı, otomatik vites istiyordu, çok da memnun, şanzmanı arıza yapmıyor ama işte kavraması yokuşta kaçırması gibi hafif sorunlar var, kullanıcının kendini ayarlayıp, tecrübe kazanması ile sorun olmaktan çıkardığı şeyler. yakıt tüketimi ve park kolaylığı açısından harika, ailecek bir yerlere uzun yola gitmeyi imkansız kalmayacak kadar da iç hacmi var.
    leon kullanan arkadaş bir firmada teknik müdür, hayatı yurt dışında geçmiş geek bi adam. uzun süre nissan'ın golf ile aynı sınıfta bi arabası vardı onu kullandı şirket arabası olarak; ilk defa kendi parasıyla bunu aldı, o da yakıt tasarrufu için almış, kullandığım kadarıyla otomatik vitesi yokuş kalkış desteği gibi ekstra özellikleri ile 60 bin üstü bi şey olması lazım. öyle 2 3 bin lira maaş ile alınması zor. ben leon'u gayet beğendim. yani araba ile kendini ispatlama, bir imaj yaratma ihtiyacı olmayan insanların ulaşım ihtiyaçları çerçevesinde rasyonel tercihleri bunlar.

bana, benim gibi bir orta gelir ve (hovarda harcama yüzünden) yüksek harcama düzeyindeki insanlar için yakın tarihli modeli veya sıfırını alması hayal olan bir marka. bana hiç de ucuz gelmiyor tam donanımlı sıfır bir leon, araba almaya kalksam 3-5 yıllık otomatik vitesli bir ibiza alırım. kendimi o kadar zorlarım maksimum.
  • logosunun tasarımı göze batmayan, bunun dışında modelleri gayet de güzel olan; tüm modelleri fiyat / performans bakımından oldukça mantıklı olan otomobil firması. gerek yeni çıkan ibiza'nın tasarımı, donanımı; gerek leon ve toledo'nun sınıfı içerisindeki rekabetçi fiyatları, donanımları ve 150 hp'lik tdi motor seçenekleri, gerek alhambra'nın aynı ayarda olmasına rağmen volkswagen sharan'dan fiyat bakımından oldukça ucuz olması; seat'ı cazip kılmakta kanımca... özellikle cupra modelleri can yakarken, tüm bu modeller içerisinde 225 hp'lik seat leon cupra r, oldukça ateşlidir.
  • etkileyici bir sloganı var.

(bkz: seat enjoyneering)
hesabın var mı? giriş yap