• scream serisini sevenlerin ve korku fanatiklerinin bayılacağı bir film olmuş scream 4..eski korku filmlerine yaptığı müthiş göndermeler, gerilimli sahneler, yeniden bir araya gelen oyuncular, yer yer mizahi anlatım ve sürpriz bir son. kesinlikle 2. ve 3. bölümlerden daha iyi. 8/10 notunu verdim.

teşekkürler wes craven.

çok hafif spoiler

artılar:
    -filmin çok enteresan olan ilk 10 dakikası.
    -filmde anlatılan korku filmleri muhabbetleri. saw 4'ü yerden yere vurmaları süperdi. klasik korku filmlerine de bolca değindiler.
    -bütün oyuncuların geri dönmesi. sidney'in hiç yaşlanmaması. gale'in iyicene güzelleşmesi.
    -filmin aşırı beyaz renklerinin aynı 90 lı yılları andırması.
    -katilin kim olduğunu anlamanın mümkün olmaması.
    -su gibi akan kan ve bol cinayetler. özellikle dolap sahnesi inanılmazdı.
    -ghostface in süper telefon muhabbetleri ve oyunları.
    -sürpriz bir son.

eksiler:
    -gale ve dewey'in filme pek bir katkılarının olmaması. sadece görünmek için gelmişler sanki. esas yük sidney'de yine.
    -katilin cinayet gerekçelerinin inandırıcı olamaması.
    -yer yer mantık hataları.

çok hafif spoiler
  • tam da "4 mü? suyunu çıkardılar, işi ticarete döktüler." derken şaşırtmış, beklenenden iyi olmuş filmdir.
    korku filmi takipçisi değilim ben aslında, ortaokul yıllarında "arkadaşlar arasında karizma sahibi olmak için korku filmi izleyen" insanlar vardı ya, ben onlardan biriydim işte. (gerçi o zamanlar sevdiğimi sanıyordum ama neyse.) çığlık da çocukluğumun efsane filmlerinden biriydi dolayısıyla. pokemonlar falan gibi bir şeydi benim için.4. filme sırf o günlerin hatrına gittim, beklentilerimi pek yüksek tutmadım, belki de o yüzden beğenmişimdir bu kadar. bu film kendisi başta olmak üzere tüm korku klişeleriyle bir güzel dalgasını geçiyor. "kesin şimdi şu ölecek, az sonra telefon çalacak, katil bu çıkacak" diye bilmiş bilmiş konuşup filmi küçümsemek amacıyla izleyen tiplerin çenesini daha ilk dakikalardan itibaren kapatmayı başarıyor. daha da detaya in derseniz:

--- spoilerın daniskası ---
    -en katil olamayacak insanın katil çıkacağını bildiğim için filmin sonlarına doğru sidney'in kuzeninden şüphelendiydim. tipini de gözüm tutmadı zaten. ayrıca o kendi kendini yaralamaya çalıştığı sahnelerde gülmekten karnım ağrıdı, cidden ölecek, tüm yaptıkları boşa gidecek sandım bir ara..
    -gale'den daha parlak bir başarı beklerdim, şerif yardımcısıyla atışmaları eğlendirse de biraz pasifti, neyse ki filmin sonunda "benim omzumdan yaralandığımı nerden biliyor" diye klişesini patlatıp kendini affettirdi. ayrıca courteney cox güzel kadın be..
    -polislerin arabadaki muhabbeti filmin en güzel sahnesiydi bence. filmlerdeki polislerin öldüğü durumlar: emekli olmadan bir önceki gün ölürsün, çaylaksan, karın hamileyse ölürsün, nöbet arkadaşın senden daha yakışıklıysa ölürsün, bruce wills değilsen ölürsün!
    -gay olduğunu iddia ederse hayatta kalacağını düşünen sinemacı çocuk da bayağı iyiydi.
    -mary mcdonnell büyük sürpriz oldu. sidney'nin kuzenin annesi kate rolünde çok az sahnesi vardı gerçi ama "kimse bana yaralarımı sormuyor." deyip yine yapacağını yaptı.* yine öldü garibim.. :(
    --- spoiler ---

son olarak şunu demek istiyorum, size belki psikopatça gelebilir ama 90'lı yıllarda çocuk olan kuşağın büyük çoğunluğu için ghost face tanıdık, sıcacık bir yüzdür adeta, denk gelirse izlenir, sokakta görülse selam verilir. bırakın 4'ü, 5'i, 6'sı da çıksa meraktan gidilir, izlenir. yadırgamamak lazım.
  • 90larda 7-8 yaşında tanıştığımız scream serisinin muhteşem comeback'i. vasat bir film beklerken; ilk filmden bile daha çok beğendim.

ayrıca filmde saw, hostel vb.. kendini korku filmi sanan iğrençliklere çok sağlam göndermeler var. belki yeni nesil o tarz korku!? filmleriyle büyüdüğü için fırlayan bağırsaklar, göz çıkaran çiviler falan görmek isteyip de hayalkırıklığına uğramıştır. 80lerin sonunda 90ların başında çocuk olmuş herkes izlemeli. olmuş bu film.
  • beklentinize ve önceki filmlerle ilişkinize göre değeri değişen film. öncekileri beğenip yıllar sonra scream'i yad etmek için gidiyorsanız beklediğinizi alacağınız bir film. herkes kaldığı yerden aynı performansı yakalayıp sürdürmesini bilmiş. yok, hiçbir scream filmini izlemediyseniz ve hayalet suratla ilk kez tanışacaksanız da... valla bilemedim şimdi ne işiniz var ki sizin bu filmle?
  • korku filmi kliseleriyle cok saglam dalga gecen ciddi anlamda cok cok cok iyi bir film.
  • ortalama üstü bir korku filmi olmuş. türün ve de serinin meraklısı olmamama rağmen ben bile sevdim filmi. çünkü; hem bilinen korku filmi klişelerinin hemen hemen hepsiyle dalgasını geçiyor, hem de buna rağmen kısmen de olsa, klişelerden uzak kalmayı başarabiliyor. orijinal tarafları da var yani filmin. daha detaya inersek;

--- spoiler ---

açılış sahnesi çok iyiydi. bir süre; hangisi gerçek, hangisi film anlayamıyorsunuz. onu çözmeye çalışırken de, hızlı bir başlangıçla aksiyonun içinde buluyorsunuz kendinizi. daha ilk dakikadan insanları filme bağlamak için çok iyi bir başlangıç. zekice.

ayrıca; film boyunca alttan alta devam eden 'korku filmi geyikleri' ve özellikle iki polisin bu konu üzerine konuştukları sahne de çok hoş. seyirciyi hem her an bir yerlerden eli bıçaklı bir adamın fırlayabileceği düşüncesiyle diken üstünde tutuyor, hem de sürekli korku filmi klişeleriyle dalga geçerek; 'bu izlediğin sadece bir film' diye bağırıyor film.

yalnız, böyle filmlerin en önemli merak unsuru olan 'katil kim' olayının biraz bokunu çıkartmışlar. tamam, her film seyircisini ters köşeye yatırmak ister ama bunlar bu olayı abartıp; sırf seyircinin katili tahmin etmesi mümkün olmasın diye, hiç olmayacak birini katil yapmışlar.

bir kere o kızın katil olup, bir sürü insanı öldürmek için gerekli motivasyonu yok. tamam, kuzenini kıskanıyor falan ama kendi halinde, halim selim bir kız sırf kuzenini kıskanıyor diye tutup da o kadar adamı öldürmez. hadi motivasyonu falan geçtim, teknik olarak o cinayetleri işlemesi de mümkün değil. fizik olarak çok güçsüz zaten kız; bıçağı o kadar kuvvetli saplaması, insanlarla boğuşması falan mümkün değil yani. ha, diğer geek elemanla beraber yapmışlar kabul ama onun bile fiziği o kadar atraksiyon için yeterli değil bence.

ama bu tarz mantık hatalarını bir kenara bırakırsak, iyi bir film işte. ayrıca, sarışın şerif yardımcısı da favori karakterimdi. o kadar tekinsiz bir rol çizmiş ki, hem sempatik görünüyor hem de her an her şeyi yapabilirmiş gibi geliyor insana. (bkz: wear a vest save your chest)

--- spoiler ---
  • mayıs 2010 da çekimlere başlanacağı açıklanan, şimdiden sabırsızlandıran serinin dördüncü filmi. yönetmen yine wes craven olacak..filmin başka bir adı da scre4m olacakmış..üç ana karakter sidney, gale ile moron dewey yine var tabii..serinin bu dördüncü bölümü son olayların 10 yıl sonrasında geçiyor..filmin senaryosunu önceki bölümleri de yazan kevin williamson yazacak..hatta scream 5 de çekilebilirmiş.

11 sene sonra edit: scream 5 çekiliyor.
  • wes craven'ın yıllar sonra bile aynı güzellikte tekrar çekmeyi başardığı serinin son filmi. ayrıca izledikten sonra şunu anladım ki craven, biz internet gençliğinin birer ruh hastası olduğunu düşünüyor.

http://oncewestern.blogspot.com/…1/04/scream-4.html
  • benim için serinin orjinalinden bile daha güzel olmuştur. bütün o göndermeler, eski karakterlerin birazcık bile değişmemesi onları yeniden görmek özlemişiz baya. serinin en çok keyif veren filmi olduğu kesin gidin izleyin gülün, gerilin iyi vakit geçirin harika olmuş.

son olarak;

--- spoiler ---

don't fuck with the original!!!

--- spoiler ---
  • 1997'de 15 yaşındayken izlediğim serinin ilk filmi hatrına bugün serinin ilk filmini de izlediğim kişiyle birlikte gittiğimiz film. biraz nostalji yaşamak istemiştik. tatmin olduk mu olduk cumhurbaşkanımız kadar olmasa da ...

(bkz: ben tatmin oldum)
hesabın var mı? giriş yap