• özellikle son zamanlarda medyada aldigi yeni anlamla "etki alaninin ilgi alanindan genis olmasi" hastaligindan müzdarip bir takim sahislarin aldiklari ayar karsisinda "bilmiyorum, anlamiyorum ve ögrenmeye çaba göstermeye de niyetim yok" deme yöntemi, aslinda saygi göstermekle ilgisi olmayan bir nevi kisilik savunmasi, kabuga çekilme, boyun egmis görünüp karizmayi deldirme korkusuna tepki, "buradan öteye zorlarsaniz kavga çikaririm" zimni tehdidi.
  • kullanan kişiye ve kullanılan özneye göre şekil değiştiren, bazen "müstehzi" bazense "olduğu gibi" duran tavır, kelime ikilisi ya da ismi ne ise o...en azından "karşı"sında duran kişiye saygısızlık içermediği iddia edilebilir (ya da sadece ben ediyorum)...
  • kafası karışmış kıro lafı.
  • söyleyecek kelimesi olmayan konuşmayı bilmeyen kelime haznesi kıt insanların baş tacı olan cümle.
  • çok büyük kolpadır. yalandır.

ulan kim hoşuna gitmeyen bir şeye saygı duyar? bırakacaksın bu işleri.
  • son günlerde sıkça kullanıldığını duyduğum sözcük öbeği. garip doğrusu, en basit görgü kurallarından habersiz, insanlığın temel gereklerini de zaman zaman yerine getiremeyen toplumumuzda her nasılsa insanlar bir saygı denizinde yüzüyormuş da haberim yok. herhalde benim buraya uğramadı. insanların birbirine söylediklerini yarısı kadar saygı duyabildiği bir toplumda yaşıyor olsaydık herhalde "ülkenin en büyük sorunu" diye her yerde dillendirilen onlarca sorunun üzerinden gelmiş olurduk.

edit: ben de bu sözcük öbeğini ironik bir ifadeyle sık kullanırım.
  • ibrahim tatlıses çok kullanır bu ifadeyi. üstüne basa basa söyler .

sanırım asena babasını kabul etmemiş idi bir dönem. ibo abimiz de şöyle bir şeyler demişti asena' yı ima ederek ;

+ demişsin ki, babam bana bakmadı. saygı duyarım. okey. haa bunun yanında '' ayagımdaki ( ayağım değil ayagım ) paspas bile babamdan daha değerlidir '' demişsin. buna ne saygı duyarım ne de bir şey yaparım.

paspas mı seni doğurttuuuu...

bu tip şeylere saygı duyulmamasını çok güzel vurgulamıştır ibrahim tatlıses, eline diline sağlık.özellikle paspas çok güzel bir örnek olmuş saygının anlaşılması için.
  • "sen var ya sen, eseksin sen!"
    "fikrine saygi duyarim!"
    "asagilik bir yer elmasisin!"
    "saygim sonsuz!"
    "yüzsüz de bir seysin!"
    "sa.."
    "suratina iseseler serbet diye yalarsin da sen!"
    "s.."
    "peh!"
  • terk edilirken söylendiğinde karşı tarafı ters köşeye yatıran ifade. tabi ağlayıp zırlayıp karalar bağlamanızı bekler marko paşa!
hesabın var mı? giriş yap