• bu filme 3 kişi gittik, hepimiz bayıldık. mary poppins filmini sevmek bir yana sıkıcı bulurum, ama dönem filmleri ve kamera arkasını seven biri olarak eşsiz bir fırsattı. uzundu, sıkılmadık. filmin sonunda gerçek insanların fotoğrafları, ardından bayan travers'in hazırlıklar sırasında kaydedilen 39 saatlik ses bandından birkaç dakikalık bir kesidi salondakilerin büyük kısmı çıkmadan izledi.
  • filmle paralel bir belgesel için link
    bir de okuduğum kadarıyla travers los angeles'a gittiğinde çoktan telif haklarını walt disney'e devretmiş durumdaymış. bu açıdan film gerçekleri yansıtmıyormuş. ama filmin tam anlamıyla gerçekleri anlatmıyor olması bir şeyi değiştirir mi? normalde böyle durumlarda rahatsızlık duyarım ama bu film açısından hiçbir rahatsızlık duymadım. aksine walt disney'nin yapımcılığını üstlendiği projelerle en ince detayına kadar ilgili olduğu düşüncesi bana büyüleyici geldi.

mary poppins'le fazla neşeli olduğu için hiçbir zaman kendimi bağdaştıramamış olsam da let's go fly a kite şarkısı bana her zaman için çok hüzünlü bir şarkı gibi gelmişti. sırf bu nedenle bu filmi çok beğendim.

--- spoiler ---

filmin en çarpıcı karakteri bence ginty'ydi. travmatik birkaç sahne vardı:

ilki - hatta filmin en picturesque anı - annenin intihar ettiği sahne. anne kızına "zaten babanı daha çok seviyorsun" diyerek intihar etmeye gider. babasını daha çok sevmekle itham edilen kız ise kendi hayatını tehlikeye atarak annesinin hayatını kurtarmak için kendini dereye, ölüme atar. şuursuz anne pek de oralı olmaz. anneyle çocuğun rolleri değişmiş gibidir...

ikincisi ise küçük kızın babasını sevindirmek için annesinin sakladığı alkol şişesini babasına götürmesi. zavallı kızcağızın sevecen fakat bencil olan babasını mutlu etmek için canını dişine takması ve fakat takdir edilmemesi. netice itibariyle babasının ellerinden kayıp gitmesi...

özetle film walt disney ile p. l. travers'ın babalarının anısını taçlandırma hikayesi. çünkü herkes babasının posthuman olduğunu düşünmek ister.

--- spoiler ---
  • hikayelerin arkasındaki hikayeler hep daha ilginç olur.
    işte bu da disney'in en çok satan hikayelerinden birinin arkasındaki hikaye.

emma thompson'dan daha iyi oynacak birisi yok galiba, casting çok doğru seçilmiş, zaten daha önce oynamış olduğu nanny mcphee karakteri bir nevi mary poppins olarak görülüyordu. gerçi kafamda walt disney rolünde kimsecikler olmasa da tom hanks de çok iyi oturmuş kanımca.

mary poppins'i daha önce hiç izlemedim, ama bu filmden sonra ilk fırsatta izlemeye karar verdim, belki sonra da bu filmi daha iyi anlamak için tekrar izlerim kim bilir.
  • cocukluk sahnelerindeki cekimler olaganustu fotografik olan film. renkler, tonlar, at, hayal, cocukluk cok guzel yansitilmis. mrs travers'in yorumlari, ciddiyeti, ifadeleri cok komik. hos seyirlik guzel bir film olmus.
  • bugun londra 'da uzun zamandan sonra gercekten cok guzel, gunesli bir hava vardi. parkta yuruyus yaparken rengarenk cicek acmis agaclari gormek her zaman ki gibi keyfimi yerine getirdi. eve donunce artik saving mr. banks seyretmenin zamani hatta gec bile kaldim diye dusundum. bir fincan ingiliz poset cay, cikolatali kurabiyeler ve evet filme hazirdim. bu arada her zaman oldugu gibi aklimdan ince belli bardaktaki turk cayi gibi yok diye gecirdim. filme donersek!
    emma thompson her zaman oldugu gibi muhtesem. benim icin cok cok ayri yeri olan marry poppins 'in hikayesini izlemek, londra sokaklari, yasadigim yerleri gormek... birlikte yasadigim ingiliz aileyi hatirlatan o aristokratik ve disiplinli tavirlarini gormek. on sene oncesinde ziyaret ettigim disneyland 'in ilk zamanlarini gormek guzeldi.. ama en onemlisi icindeki uzgun, guveni sarsilmis kiz cocugunu henuz buyutememis bir yetiskin kadin gormek. gecmisi birakmasini.. ve let it go demesini gormek. evet duygulandim ve sevdim ben bu filmi...
  • çok iyi film. duygulandım diyebilirim. özellikle kendinizden bi şeyler bulduysanız deymeye keyfinize.
  • görülmesi gereken bir film. bir kere emma thompson müthiş oynamış. filmin sonundaki gerçek ses bandını dinleyince, karakteri nasıl gerçek kişiye uygun şekilde oturabildiğini anlayabilirsiniz. ayrıca, walt disney'in hayatının son yıllarına güzel ışık tutmuştur.

yalnız bu filmden önce, walt disney'in hikayesi ele alınıp ardından bu film çekilebilirdi. çünkü walt disney'inkendi imparatorluğunu kurduktan sonra devresini görüyoruz burada. yükseliş hikayesinin devamı olabilse bu film, daha çok dikkat bile çekebilirdi.
  • walt disney'in oyuncu olarak izdüşümü sayılabilecek tom hanks'in, disney'i canlandırdığı film.
  • bu dünya bir yanilsama, ginty. bunu bildiğimiz sürece asla bizi kendi gerçekliklerine tahammül etmeye zorlayamazlar
  • onca eleştiriden sonra beklediğimden iyi çıktı özellikle colin farrellın performansı çok iyiydi ayrıca beni en çok etkileyen olay disney ekibinin gintye babasının yarım bıraktığı işi tamamlamayı görev edinmeleri ve kitapta yarım bırakılanı senaryoda tamamlamaya çalışmaları.
    genel olarak yönetmen böyle bir senaryoya yazık etmiş diyebilirim, çok daha iyi olabilirdi.
    ayrıca herkesin filimdeki karakterlerden kendisine ait bir parça bulacağını düşündüğüm film
    7.5/10
hesabın var mı? giriş yap