• brecht, gorki'den bir uyarlama yapmıştı: ana.

bir sahne için şarkı sözlerini yazmamış ama, işçiler sahneye girerken bir marşla girerler diye not düşmüştü.

ankara sanat (ast) için oyun sahnelenirken oyunun müziklerinin bestecisi bir marş yazmış ve bestelemişti:

günlerin bugün getirdiği baskı, zulüm ve kandır,
    ancak bu böyle gitmez, sömürü devam etmez,
    yepyeni bir hayat gelir, bizde ve her yerde.

1974/75 döneminde istanbul turnesinde (yanılmıyorsam, o zamanki fitaş'ın dev sahnesinde) oyunu izlemiş ve marştan etkilenmiştim.
    .

işte o “bir mayıs” marşının söz yazarı ve bestecisi sarper özsan'ı bu gün kaybettik.
  • hatırası önünde sevgi ve saygıyla eğildiğim dost sanatçı.
  • 1962-1969 yılları arasında ankara devlet konservatuarı kompozisyon bölümünde eğitim gördü. 1970'den başlayarak trt'de 1,5 yıl müzik uzmanlığı yaptı. 1971 haziranında siyasal sebeplerle tutuklandı. ünlü 1 mayıs marşını bertolt brecht'in gorki'den sahneye uyarladığı ana oyunu için 1974'de bestelemiştir.
    kaynak: cem karaca ve dervişan 1 mayıs 45'lik plak kapağının arkası.
  • asiye nasil kurtulur'un da muziklerini yapmistir.
  • 1 mayıs marsinin soz ve muzigini ankara sanat tiyatrosu icin yazmistir. 1976'dan sonra soz konusu mars kitlesellesecek ve pek cok farkli muzisyen tarafindan tekrar seslendirilecektir.
  • okulumun en özel hocalarından bir tanesi.
    mimar sinan güzel sanatlar üniversitesi devlet konservatuvarında öğrencisi olmuş olmamış herkesin çok sevdiği bir isimdi. çok üzüldüm vefat haberine.

kendisini en son pandemiden önce bir sansev uluslararası korolar festivalinde görmüş, hatta sahneden ismini de zikretmiştim. beni ve ekibimi izlemiş olması güzel bir gurur idi.

nur içinde yatsın. öğrencilerinin ve sevenlerinin başı sağolsun.
  • türkiye’de içten sevdiğim ve müthiş saygı duyduğum çok az insandan biriydi. hayatını kaybetmiş. çok üzgünüm.

en güçlü eserlerinden biri olan 1 mayıs marşı’nın halkına ait olduğunu söylemiş, tek kuruş telif hakkı istememiştir.
  • hayatını tamamlayan ama yarattığı 1 mayıs marşı kıyamete kadar söylenecek sanatçı. huzurla uyusun.
  • hayatını kaybetmiştir.

bugün türkiye'de politik müzik diye bir şeyden söz edebiliyorsak bunu sarper özsan gibi öncülere borçluyuz.

yattığı yer incitmesin.
  • yarına kalır sesi ;

gün gelir ,
    gün gelir zorbalar kalmaz gider...
hesabın var mı? giriş yap