• erovizyon milli bi gururken, evde heyecanla madara oluşumuzu gördüğümüzde, babamın "sıçayım şarkının üstüneeee" diye tamamladığı şarkı.
  • 1987 eurovision türkiye elemelerine katılan diğer şarkılar şunlarmış:

1 hayat pencerenin dışında
    2 paydos
    3 keloğlan
    4 güneşli bir resim çiz bana
    5 dünya barışı için
    6 güzel şeyler söyle
    7 no problem
    8 gülümse biraz
    9 bir gün bize yetmez
    10 şarkım sevgi üstüne

kaynak: http://www.mim.itu.edu.tr/…/iemain_files/1987tr.htm

bu şarkıların sadece adlarına bile baktığımızda hemen hemen hepsinde sevgi, barış, hayata olumlu bakış gibi güzellik yarışmalarından alışık olduğumuz temaları görüyoruz. bu da bizi, 1987 elemelerine katılacak sanatçılardan sevgi üzerine bir şarkı yazmaları istendiği noktasına/şüphesine götüyor. sevgi üzerine bir şarkı yazın denilen bir yarışmayı "şarkım sevgi üstüne" adlı şarkının kazanmasından da daha normal bir şey olamaz tabii. tek hatamız avrupalıların da sevgiden anladığı yanılgısıydı.
  • bu sarkiyi soylerken, hem klipte hem de sahne sovunda, seyyal taner ve grubu o kadar hoplayip ziplarlar ki, bir sure sonra kiclarindan simsek cikararak ufukta kaybolacaklarmis gibi gelir.
  • günde 4-5 kere dinlediğim şarkı..

beste, armoni, sololar, hafif alaturka dönüşler..

bence muhteşem..

sözleri tartışırım..

neden birisi tekrar söylemez şaşarım..
  • parçanın eurovizyonda sıfır puan almasının nedenlerini şöyle sıralamak lazım;

-çok süratli gitmişler.. tempo bpm olayını bir tarafa koyalım, bass eğer biraz güçlü olsa çok farklı olacak gibime geliyor, tabi canlı yayın ne yapabilirsin o anda çalıyorlar.. bence biraz yavaş okuyup derin girseler buradan 5-6 puan gelirdi..

- beyaz kilotlu çorap işi bozmuş hakikaten, eurovision biraz da görsellik demek.. baldırlar çıplak olsa en az 5-6 puan da oradan gelirdi.. toplamda 10-12 puan eder ki o da dönemin şartlarında başarıyla temsil ettiler kategorisine girmeye yeterdi..
  • seyyal taner'in 3.25'te deli deli koşarken kafayı basa çakmaktan son anda kurtulduğu en deli eurovision şarkılarından biri.
  • http://www.geocities.com/…ity/stage/5095/tur87.html den dinlenebilecek, geliniz gorunuz ki dinlenilmemesinde yuksek faydalar olan sarki.
  • seyyal taner bu şarkıyla erovizyona gittiginde karsisina cikanilk yetkiliye 'hehe he he biz de aet'ye alsanıza' demiştir.
  • 1987 yılında eurovision şarkı yarışmasına katılan seyyal taner & grup lokomotif şarkısıdır. sözleri olcayto ahmet tugsuz'a aittir.

"bir melodi (ve müzik ve) bir melodi
    bir melodi, dostluk, sevgi

la la la la... la la la la... la la la la la la la la la la...
    la la la la la la la la la la...
    şarkım sevgi üstüne

yalan değil benim dünyam
    hayal değil gerçek rüyam
    bütün dünya duysun diye
    şarkı yazdım üstüne

benim şarkım sevgi dolu
    benim şarkım dostluk dolu
    benim yolum aklın yolu
    yolum sevgi üstüne

bir melodi, bir melodi

öyle güzel, güzel ki hayat
    dünya güzel, dünya rahat
    dostluğunu şarkıma kat
    söyle sevgi üstüne

bir melodi (ve müzik ve) bir melodi

güle güle, döne döne
    koy elini el üstüne
    bütün dünya duysun diye
    şarkım sevgi üstüne

güle güle, döne döne
    sar kolunu sar belime
    bütün dünya duysun diye
    şarkım sevgi üstüne
    şarkım sevgi üstüne
    şarkım sevgi üstüne"
  • besteyi yapan olcayto ahmet tugsuz, sonunculuğu, orkestranın şarkıyı gereğinden fazla hızlandırılmış bir tempoda çalmasına bağlamıştı.
    hatta, provalarda isteklerini yerine getirmeyen davulcuya aldıkları hediyeler bile hiç bir işe yaramamış.
    (bkz: 1987 eurovision sarki yarismasi)
hesabın var mı? giriş yap