• ufak tefek seylerden tasarruf edip ve hatta karsindakini aldatarak aslinda cok daha zarar eden zihniyet.
  • her ne kadar tüm ülke sathına yayıldığı gözlemlenmekteyse de kaynağının ortadoğu olduğunu anlamak için ortadoğu insanı hakkında genel bilgi edinmenin yeterli olduğu durumdur.

kısa vadede yüksek kar ve uzun vadede yok oluş demektir. ama herşeyi çabucak unutan toplumda uzun vadede de kar demektir anasını satayım. allahlarından bulsunlar.
  • koylu akli da denir buna. bir koyayim bes alayim; kisa zamanda kose doneyim; yayilayim, genisleyeyim, ureyeyim, etrafimi kendime benzeteyim seklinde ozetlenebilecek bir tur iptidai ve pragmatik dusunce biciminin adidir.
  • hala yapan kaldı mı bilmiyorum ama restoranlardaki adisyona eklenen kuver iyi bir örnektir. hele masaya getirilen küçük sulardan 2-4 tl kırmaya çalışmak daha da içler acısıdır. yemeğin ücretini arttırın ama şu çirkinliği yapmayın, müşteri kaybından başka bir işe yaramıyor.
  • şark'ın şu anki durumuna bakıldığında, kurnazlıkla bir yere varılamayacağını gösteren kavram.
  • (bkz: uyanik keriz)
  • ısınmak için parası olmayıp da kaçak elektrik kullanmak zorunda(!) kalan bu gibi kişiler oturdukları evin duvarlarına rezistans gömerler mesela
  • ülkemizin medeni ülke olmasını engelleyen en önemli faktörlerden biri bu şark kurnazlığı.toplumumuzda 'aydınlanma' olmuyorsa en önemli sebeplerinden biridir.hatta daha ileri giderek denilebilir ki, şu anda yaşadığımız huzursuzluğun, hoş görüsüzlüğün ve agresifliğin temel sebebi de olabilir.şu yazıyı okuduktan sonra bu daha net anlaşılabiliyor

http://t24.com.tr/…siyasetinin-guvenilmezligi,10372
  • sozlukte,

"aslinda ben sana direk laf soylemiyorum ki..." sebekligi ile kenarindan kosesinden laf sokma cabasi olarak tezahur eder. kotu bir aliskanlik, insan nereden nereye giderse gitsin ruhundan sokemiyor demek ki.

(bakiniz bir ornegini boyle yapinca anlasilmadigini sanan gerizekalilar icin yapmis bulundum)
  • yavşaklık kavramının lokal versiyonudur.
hesabın var mı? giriş yap