• imara açılmış olan ve yüzlerce binanın dikildiği, duyumlara göre de dört bin küsür konut izninin çoktan verilmiş olduğu, dikilen binaların yanı sıra alt yapının, telekomünikasyon, su, elektrik çilesinin asla önemsenmediği, yollarının yapılmadığı, çamurlara bata çıka hareket edilebilen koca bir şantiye. adana adı verilen ve herkesin öve öve bitiremediği şehirdedir.
  • feke,kozan ve saimbeyli'den göç edenlerin ağırlıkta olduğu bir ilçedir.
  • doğalgaz bulunmuş diyorlar.
  • manisa saruhanlı'da bir mahalle.
    (bkz: servet-i fünun)
  • adana'nın 4 merkez ilçesinden biri olan ama henüz merkeze adapte olamamış ilçesi.

üniversiteler, hastaneler, stadyum, yeni yapılan binalarla çarpık da olsa gelişmeye başlamış fakat hala yeterli yoğunluk sağlanamamıştır.
  • büyük geleceği olan adana ilçesi.

yüreğir ilçesinin geniş bir yüzölçümü olması nedeniyle 2008'de yüreğir'in kuzeyinden ayrılarak kurulmuştu. ayrıca adana'nın kuzeydoğusunun gelişimine büyük ivme kazandırmak amacıyla başta sofulu olmak üzere kapatılan belde belediyelerini tek çatı altında birleştirme düşüncesi de bu ilçenin kurulmasında etkili olmuştu. nitekim öyle de oldu. 29 mart 2009'da yapılan yerel seçimler ile birlikte ilçe belediyesine kavuşan sarıçam bu tarihten itibaren büyük bir gelişme göstermeye başladı ve adana'nın büyümesinin yeni adresi oldu.

35.000+ kişilik yeni stadyum ve adana bilim ve teknoloji üniversitesi kampüsü gibi önemli kamu yatırımları bu ilçede yükselmeye başladı. bu önemli kamu yatırımları yeni konut projelerinin de bu ilçede yoğunlaşmasını sağladı. tıpkı çukurova ilçesi (daha önceleri "yeni adana" diye bilinen yer) gibi kentleşmeyi verimli tarım alanlarından uzak tutma misyonuna uygun olması ve denizden yüksekliğinin kentin güneyine göre daha fazla olması dolayısıyla havasının kentin güneyine göre daha serin olması, gelecekte bu ilçenin tercih edilme ve adana'nın bu ilçeye doğru genişleme nedenleri arasında olacak. önümüzdeki 10-15 yıl içinde çatalan yolunun kuzeydoğusundaki mahallelerin binlerce yeni konut ile dolacağına ve bu mahallelerde ikinci bir yeni adana'nın kurulacağına hiç şüphe yok. ancak korkarım ki, yeni adana'da olduğu gibi bu mahallelerde de sosyal donatılar ve yeşil alanlar unutulacağa, sokaklar plansız ve yamuk yumuk çizileceğe benziyor. bu kentleşme facialarının bir kez daha yaşanmaması için adanalılara ve sarıçamlılara büyük bir duyarlılık görevi düşüyor.
  • şuan sınırları içinde bulunduğum adana'nın yeni ilçelerinden. türkiye'nin heryeri gelişir ama burası gelişmez gibi bir tahminim var. gelin bir görün bana hak vereceksiniz. resmen gecekondu city ag. müstakil şehir
  • kümes diye tabir ettiğim çoklu toki blokları ve site yerleşkelerine çok yakın mesafede (yürüyerek 1 saat) bulunan sofulu çöplüğü, bürokratik adıyla ıtc katı atık entegre tesisi nedeniyle bütün bir ilçe çöp kokuyor. buradaki nüans sözünü ettiğim çöp kokusunun basit, günlük/beklemiş evsel atıktan yayılan nahoş koku olduğunu düşünmeyin sakın; bildiğiniz endüstriyel metan gazı soluyor bütün sarıçam halkı. koku hassasiyetiniz varsa travmatize bile olabilirsiniz kokudan. evin içinde, balkonda ve yürürken gece gündüz çöp kokuyor. on binlerce hanenin yiyip içip sıçtığı ve atık haline getirdiği milyonlarca kalem decomposition parçasının partiküllerini istemeden soluduğunuzu bilmek ekstra bir rahatsızlık yaratıyor. umarım orada yaşayanlar ciddi bir tepki koyup bu sorunu yetkililerce çözebilirler.

bir kez daha adana özelinde; il genelinin tümü los zetas eğitim karargâhıymışçasına toplumun genelinde oluşmuş yanılgıyı birinci elden deneyimleyerek tersi kanaate eriştim. yangın merdiveninde mangal yapıp tüm komşuların evine karbonmonoksit yollayan o orospu çocuğu hariç tabii ki.

sokakta top oynayan çocukları bile kibar nedense adana'nın. istisnaları elbette vardır ama denk gelmedim. pedagojik referansı var mı bilmiyorum ama genelde özellikle sürü halinde gezen çocuk dediğimiz gruplar kibar sözden pek anlamaz. burada gürültüden rahatsız olduğumu güzel bir dille söyledikten sonra 9-10 yaşlarında tas kafa tıraşlı, kavruk çocuk "tabii ki abi" dedi. şaşkınlıkla "teşekkür ederim" deyince de "rica ederiz abi" dedi. içimden n'oluyoruz lan deyip hayretle eve girdim. bakın çocuğun tevazu ve saygı ile rahatsızlığını belirtip dikkat etmeleri talebiyle gelen birinin ricasını kabul etmesini geçtim, çoğu yetişkinin bile gündelik diyaloglarda çoğu zaman siklemediği "rica ederim" kalıbını kullanması bile büyük bir detay bence...;

hakan günday'ın sikindirik bi' çakması gibi entry oldu ama sarıçam hakkındaki birkaç günlük deneyimlerim bunlar işte. çöp ve çocuk.
  • en büyük yayılışı 10000 hektarla kars' ın sarıkamış ilçesinde bulunan, düzgün gövde yapısına sahip ve kabuk rengi sarımsı olan bir çam türüdür.
  • saricamlar

hic saricam ormaninda kendini buldun mu sen?
    hayal ile gercek arasinda dusler kurdun mu sen?

hic saricamlari izledin mi sen?
    buyusune kapilip guvendin mi sen?

hic saricam agacinin verdigi nefesi aldin mi sen?
    akcigerlerinde onu dolandirdin mi sen?

hic saricam dallari arasindan günesi gördun mu sen?
    huzuru en derinlerinde hissettin mi sen?

hic saricamlarin gövdesini seyredip,
    gövdenin icinde onu buldun mu sen..?
hesabın var mı? giriş yap