• hamamda kayıp düşmesi ve başını taşa çarpması suretiyle ölen padişah. haseki hürrem sultan'ın oğludur.
  • the great house of ottoman empire
    sultan murad ıı - black of hair
    sultan mehmet ıı - black of hair
    sultan bayezid ıı - black of hair
    sultan selim ı - black of hair
    sultan suleiman ı - black of hair
    sultan selim ıı - golden hair

note: millet şaka amq
  • ikinci selim'in biraz da küçümseme içeren adı. hürrem'in oğlu olduğu için açık tenli, açık renk saçlıdır. içkisi, kumarı vardır, istanbul'u sevmez, edirne'ye bayılır, selimiye camiinin edirnede olmasının herhalde en önemli sebebi budur. aslında ülkeyi yöneten sokullu'dur
  • aslında iyi eğitimli ve zeki bir kişidir ancak devlet işleri ile alakası olmadığını daha çocuk iken belli etmesine rağmen annesinin hırsları neticesinde elinde kalan son koz olarak osmanlı tahtına bazılarına göre haketmeden oturmuştur.

herkese göre yanlış diye değerlendirilen bir başka davranışı da ülke yönetimi konularında çok da alakadar olmamasıdır. ancak kendi zevk ile zaman geçirirken sokullu mehmet gibi son derece iyi eğitimli ve tecrübeli bir devlet adamının da ülkeyi yönetmesine izin vermiş, sokullu hakkında yapılan komplolara kulak asmamış, aksi düşündüğü konularda ise "ben öyle istiyorum" dememiş, tartışarak son kararı vermiştir. bu sebeple osmanlının sonradan gelen vasıfsız padişahlarından da ayrılır zira zamanında birkaç olay hariç (ki daha beterleri kanuni zamanında yaşanmıştı) başarısız bir devlet yönetimi olmamıştır.

dediğim gibi "ben devlet yönetmek istemiyorum" diyen hatta mustafa'yı hem ağabey hem de gelecekteki padişahı olarak zaten kabullenmiş bir adam zorla padişahlık yoluna sokulmuş ve arkada dönen hesapların konu mankeni olmuştur.
  • osmanlı hanedanının joffrey baratheon'udur.
  • paralel evrende bir sene öncesinde komiser yardımcısıyken şu anda taht yolunda hızla ilerlemektedir. kesin torpili var..
  • ikizler burcuymuş. bu, hamamda kovalamaca oynarken düşüp vefat etmesini çok iyi açıklar*
  • osmanlının ego mücadelesi ve türklerin tarihten beri süregelen taht mücadelesi içinde parlayan bir ışıktır sarı selim.

eğer ki taht mücadelesi olmasa ve fatih'in fermanı olmasaydı muhtemelen "yau mustafa abi sen idare ediyon işte ne güzel, ben şu vilayetlerden birinde olmadı istanbul'da bir saray ver, harçlık zaten verirsin, ben de yiyip içip takılayım ha olmaz mı panpa?" durumunda olacaktı.

bu devirde olsalardı muhtemelen böyle olurdu ama 500 yıl önce yaşamış bugüne kıyasen zırcahillerden bahsediyoruz. süleyman şimdi kral olsaydı, dört-beş şehzadesi olsaydı, en büyüğü başa geçseydi diğerleri mutlu mesut yaşardı. mesela ingiliz, ürdün kraliyet aileleri buna mükemmel bir örnek...

madem öldüreceksiniz ne doğurtup doğurtup birbirlerine düşman edip sonra da öldürtüyorsunuz kardeş? mutlak bir hakimiyet için adamları yıllarca muğlak bir halde yaşatıyorsunuz? sonra deli mustafalar filan gidip haliçte balık kullarına altın sikkeleri atıp duruyor, hanedanın imajı bitiyor.

günah yau.
  • rustem pasanin kayincosudur.
  • http://4.bp.blogspot.com/…selim_ii_1566_1574_hi.jpg

sarayın sıfatsız sahiplerinden biridir.
hesabın var mı? giriş yap