• cemal süreyanın nefis şiiri:

kırmızı bir kuştur soluğum
    kumral göklerinde saçlarının
    seni kucağıma alıyorum
    tarifsiz uzuyor bacakların

kırmızı bir at oluyor soluğum
    yüzümün yanmasından anlıyorum
    yoksuluz gecelerimiz çok kısa
    dört nala sevişmek lazım.
  • cemal süreya'nın derleme sevda sözleri kitabının insanı beyninden vuran ilk şaheseri
  • japoncada saygi bildiren suffix..
  • herhangi bir şeyi, neyse o yapan nitelik, kip karşıtı.

bu sözcük, duman'ın bal şarkısında geçer. (ya da ben öyle sanıyorum.)

şarkının "artık sen benim canımsın./canlı kalan tek yanımsın." kısmı iki kez tekrar ediliyor. kaan,* bu tekrarlardan ikincisinin sonunda "canlı kalan tek yanımsın." yerine "canlı kalan tek sanımsın." diyor. "san" sözcüğünün yukarıda verdiğim anlamı düşünüldüğünde -bu seçimin bilinçli yapıldığını ve sözcüğün bu anlamının kastedildiğini varsayıyorum- şarkının sözlerinin anlamındaki derinlik hayranlık uyandırıyor. bu şarkıyı biraz da bu yüzden çok seviyorum.

sözlerini de yazayım tam olsun:

aşkım sen benim canımsın
    kanıma karışmış kanın
    söyle kimlerden kaçarsın
    boşuna durmadan ağlarsın

yavrum sen benim balımsın
    tadına alışmış canım
    ah güzel kuşum gir kanıma
    ben zaten sarhoşum

nerdesin? sevgilim...

söyle nerdesin, bal
    artık benlesin, bal
    söyle nerdesin, bal
    artık benlesin, bal

artık sen benim canımsın
    canlı kalan tek yanımsın
  • güneşe yolculuk 'un da söylediği harikulade ama biraz da arsız cemal süreya şiiri. son iki dizesi slogan olasıca, olmalı hatta. o zaman belki daha güzel olur dünya. (bkz: çiçek çocuklar) *

" yoksuluz gecelerimiz çok kısa
    dört nala sevişmek lazım. "

güneşe yolculuk 'un şarkısı için; http://www.youtube.com/watch?v=iav5wxlbhp8
  • japonca'da isimlerin ardına eklenen saygı belirteci. kadınlar ve erkekler için kullanılabilir. bay, beyefendi, hanımefendi anlamına benzer bir ifade katıyor. ismin yanına bu suffix'i eklerseniz saygısızlık etme ihtimalinizi azaltırsınız.
    daniel isimli elemana neden daniel-san diyorlar diye çok düşünürdük küçükken ama işte nalet olsun öğrenmek zaman almıştı.
  • tikky türkcesindeki en populer ek..
    diyosan, arıyosan, ediyosan..
    telafuzunda bol miktarda "a" kullanılması makbüldür illaki.. (sacmalıyosaaaaan)
  • *japoncada 3 ve de hanımefendi, beyefendi, matmazel anlamına gelir
    *ahmet isimli organizatör beyefendinin soyadı
  • storage area network
  • stiren-akrilonitril kopolimeri. şeffaftır, çizilmez, kimyasal madde dayanıklılığı yüksektir. blender sürahisi gibi dayanıklı tüketim mallarında kullanılır.
hesabın var mı? giriş yap