• beyler ben de samsun'luyum.
    üstteki yorumlar doğru samsun'da samsun'lu bulmak zor artık. özellikle doğru karadenizli samsun'lu nufüsünü geçmek üzere şehirde. plakalar 61, renkler bordomavi, önemli yerlerde mevki sahipleri bile trabzonlu yada rize'li.

bu şehir son bi kaç yıldır piç oldu afedersiniz.
    şehrin milletvekilleri bile samsun'lu değil lan. samsun'a yatırım gelecekken kaydırırlar hep doğu karadeniz'e. samsun'a gelecek olan para nerede? trabzon'da rize'de. devletin 3 kuruş verdiği eğitim-spor-kalkınma paraları nereye gidiyor? trabzon'a rize'ye ?
    diyeceksiniz e o zaman oradakiler niye samsun'a göç ediyor ?
    oralar dağlık taşlık yerler. avm otel gibi cazip binalar yapmaya kalksan yapmaya elverişli değil. samsun'da son senelerde "özel" yatırımcılar epey atak yaptı. piazza avm olsun sheraton otel-hilton otel olsun. bölgenin en büyük yatırımları. insanlara cazip geliyor. amasyadan sinop'tan ordu'dan günübirlik alışveriş yapmaya gelen insanlar var buraya.
    böyle daha varoş yerlerden gelen adamlar burada bakımlı kızları vs görünce beyinleri yanıyor herhalde.
    kimisi buradaki doğu karadenizli akrabalarında geçiriyor haftasonunu,
    kimisi şehrin doğu taraflarında gecekondu kesimlere göç edip yerleşiyor.
    bu hanzolar işte sizin okudunuğunuz 3.sayfa haberlerine konu olanlar yada bunların arkadaşları.
  • beyblade severler için cehennem olan ve bünyesinde tek babylade parkuru bulundurmayan vasat şehir. gerçek bir babyladeci olarak ustura takarak modifiye ettiğim babylade'imle türkiye turnesine çıktığımda farkettim bu eksikliği.
  • dün gece kaldığım otelden hadi buraya kadar geldik bi lokma balık yemeden rakı içmeden dönemeyelim diye geç saatte taksiyle kırk liraya gittiğimiz, yiyip içip kalkarken taksi istediğimizde kapıdaki elemanın abii yabancısınız taksi sizi kazıklar burdan oraya 40 liraya götürür diyip arkadaşını çaardığı, gelen arkadaşının enteresan şekilde bizi getiren taksici olduğu ve dönüşü de 40 liraya gittiğimiz güzide sevimli tatlı şehir
  • trabzon, rize, giresun, ordu görmüş biri olarak.. en güzeli..
  • karadeniz'in ne izmiridir ne de adanasıdır. illaki bir şehir adı verilecekse sadece istanbuludur. karmaşık bir yerdir. hastanebaşında da 56larında da her milletten her cinsten insan, yer yer hayvan vardır. (hayvanlardan özür diliyorum).

istanbula marmara'nın adanası diyor musunuz?

adanaya akdeniz'in adanası diyor musunuz? ki ben mersin'den, antalya'dan daha çok vakıa haberi alıyorum.

baktığınız yeri değiştirin.

bırakın bunları. bırakın klavyeden saldırı yapmayı. kendinizi değiştirin. kendinizi dönüştürün önce. gerisi gelir.
  • anadolu'da gördüğüm en güzel şehirlerden biridir.

üniversite okuduğum yıllara kadar samsun'a dair bildiğim her şey atatürk'ün oraya çıkmasıyla alakalıydı.üniversitenin ikinci yılında ev arkadaşlarımdan birisinin ısrarlarına dayanamayıp samsun'a gitmeye karar verdim.kendisi zaten doğma büyüme samsun bafralı idi.her bahsi geçtiğinde anlata anlata bitiremezdi.bu durumu onun fanatik samsunsporlu oluşuna bağlardım.

velhasıl bir kış akşamı finalleri bitirip istanbul'dan samsun'a doğru yola çıktık.yol çok uzundu.yanlış hatırlamıyorsam 11 saat filan sürüyordu.bitip tükenmek bilmeyen yollarda ilerlerken samsun'a dair umutlarım giderek azalıyordu.çünkü geçtiğimiz şehirler pek umut verici değildi açıkçası.ama sabah olup samsun tabelasını görmemle birlikte bütün önyargılarım yıkıldı.sanki bir saklıkente gelmiştik.yolda gördüğümüz diğer şehirlere hiç benzemiyordu.meşhur çiftlik caddesi,temiz havası,temiz sokakları...hepsi ama hepsi bambaşkaydı.hatta havası o kadar temizdi ki içimizden sigara içmek bile gelmemişti.o gün boyunca hiç toplu taşıma aracına binmedik.sadece akşam bafra'ya gitmek için minibüse bindik.onun dışında bütün gün bu güzel şehirde gezdik.

tabi aradan yıllar geçti.ben bu yıllarda iki-üç defa daha samsun'u ziyaret ettim.hepsinde de o güzel havasını doya doya içime çektim.

biraz iddialı olacak belki ama ben samsun'u izmir'den sonra kalbimde ikinci sıraya yerleştirdim.
  • ¬¬¬¬¬¬¬¬¬¬¬¬¬¬¬¬¬¬¬¬¬¬¬¬¬¬¬¬¬¬¬¬
    kartpostallarla dün ve bugün samsun
    ¬¬¬¬¬¬¬¬¬¬¬¬¬¬¬¬¬¬¬¬¬¬¬¬¬¬¬¬¬¬¬¬

orhun türker'in samsun için hazırladığı infografik çalışma...

üç arkadaş, anıt önü
    onur anıtı, kaide aşaması
    tütün fabrikası
    konservatuvar, gazi caddesi
    cumhuriyet caddesi, kefeli apartmanı
    konservatuvar köşesi - lise caddesi
    hürriyet mahallesi karakol
    cumhuriyet meydanı
    kız meslek lisesi - çiftlik girişi
    askeri hastane
    yeraltı camii, mecidiye girişi
    askerlik şubesi
    saathane meydanı
    gaziler meydanı
    cumhuriyet meydanı
    bankalar caddesi, ptt
    belediye binası köşesi
    onur anıtı, atatürk parkı
    bedesten girişi
    saathane meydanı
    atatürk'ün samsun ziyareti
    bankalar caddesi, osmanlı bankası
    belediye önü
    istiklal caddesi, akbank önü
    elmas hanım konağı

12 şubat 2022 itibariyle ölü linkler yeniden diriltildi.
  • yeni yasaya göre ismi değiştirilmesi gereken ildir.
    zira efes pilsen gibi, samsun sigarasını özendiriyor.
  • samsun ile ilgili onlarca serzeniş, onlarca eleştiri, onlarca kızgın ifade var bu başlığın altında... genelde öğrenci arkadaşlar nefret etmiş, beğenmemiş, hep ezilmiş, hep horlanmış vs vs... bunların içerisinde insanların haklı olduğu onlarca şey mevcut, zaten çoğu doğma büyüme samsunlu olan şahsımın da başından geçmiş olaylar sayılır. bütün bunları görüp, okuyup hak vermemek imkansız... fakat elimizi vicdanımıza koyalım geldiğimiz büyük şehirler çok mu mükemmel? çok mu insancıl, çok mu gelişmişler?

daha büyük bir şehirden samsuna ilk kez yolu düşmüş olan bir öğrenci için muhtemelen samsun cennet gelmeyecek çünkü sosyal imkanlar kısıtlı, caddeler yollar evler enteresan, insanı genelde karadeniz formatında asabi biraz, şehiriçi ulaşım imkanları yetersiz vs vs vs... ama inanın karadeniz bölgesinde daha iyisi yok...

samsun karadeniz bölgesi başta olmak üzere çoğu yerden göç almış, daha çok memurların yaşadığı ortalama bir şehir işte, bildiğin türkiye profili... sonuç itibari ile samsunu çok sevmiyorsanız belki türkiyeyi de çok sevmiyorsunuzdur...
  • birisi istanbul gibi şehirdir demiş.
    aynen öyle.
    öyle ilçesi vardır adım atmayın.
    öyle ilçesi vardır ömrümü geçireyim dersiniz.
    ve bu ilçelerin birbirinden haberi yoktur.
    o açıdan karışık ilçelerinde olan olaylarla tutup kendi çapında kozmopolit bir ili çöpe atmayın.
hesabın var mı? giriş yap