• eğer bir samoyed sahibiyseniz, hayat boyu başka cins bir köpek besleyemeyeceksiniz. hiç bir cins ayırt etmeden tüm köpeklere kurban bir insanım ama bu en güzeli behh
  • sıkı dişli bir tarakla haftada en az 2-3 kez taramanız gereken dünya tatlısı tüyleri baş belası bir köpek cinsi. bir süredir taramayı ihmal ediyordum bugün boş vakitim varken tarayayım dedim. köpeğin yarısı tarakta kaldı ama tüylerinde bir gram azalma yok. tertemiz bir delilik halindeyim.
  • bir gün yakın bir arkadaşım ve ailemizin bir parçası olmasını dilediğim köpek cinsi. bembeyazdır tüyleri, hep güler yüzleri...
  • kuzey sibiryada yaşayan bir millet. dilleri ural-altay dil ailesinin ural kolundadır. konuşulan türkçe ile aynı dil ailesinde olsa bile farklı kolda olduğu için fince gibi bunun da türkçe bilen biri tarafından anlaşılması pek söz konusu olamaz.
  • yavrularını severken parçalamamaya dikkat edilmesi gereken köpek türü. bunu bir ekşi sözlük yazarı olarak sizden rica ediyorum.
    http://cdn-www.dailypuppy.com/…moyed13.jpg_w450.jpg
  • biriyle iyi arkadaş olduğum köpek türü. inanılmaz arkadaş canlısı ve enerjik, kanatları olsa uçacak o derece.

şu tatlılığa bakar mısınız?
  • izmir'de karataş civarında bulduğum, kayıp olmasını dilediğim ama atıldığını düşündüğüm, güzeller güzeli, akıllıların akıllısı köpek türü.

tabii ki kendisini sokakta bırakmadım. ömürlük yuva arıyorum.
  • bakımı zor, çok ilgi isteyen ama gerçekten harika bir köpek. köpekleri çok seven biri ve bir samoyed sahibi olarak diyebilirim ki bir samoyed baktıktan sonra dış görünüş olarak diğer köpekler gözünüze asla eskisi kadar tatlı gelmiyor. bu köpek bazen dünyanın en şapşal hayvanı olup ordan oraya zıplarken bazen de asil bir kurt gibi duruyor olduğu yerde. bu arada dediğim gibi tamamen dış görünüş için konuşuyorum yoksa bir köpeği sadakatine veya koruyuculuğuna göre değerlendiriyorsanız samoyed listenizin baya aşağısında olacaktır.

aslında köpeklerin davranışlarının büyük ölçüde bebeklikten nasıl yetiştirildikleriyle alakalı olduğunu düşünüyorum ama elbette cinsleri de karakterleri hakkında önemli bilgiler ortaya koyabiliyor. samoyed satın almak veya sahiplenmek isteyenler için birkaç öneri ve düşünce de ben yazayım.

öcelikle, evet bu köpek bir kış köpeği, çok kalın ve iki katlı bir tüy yapısına sahip ama türkiye'deki iklim açısından henüz hiçbir problemle karşılaşmadım. evet güneşli havalarda gezdirdikten sonra diğer köpeklere nazaran biraz daha nefes nefese kalıyor ama o kadar. suyunu içip gölgeye kavuştuktan sonra yine çocuklar gibi şen oluyor. söylendiği gibi deri hastalıkları veya başka sağlık problemleri hiç yaşamadı.

apartmanda biraz zor oluyor. bazen benimkini gezdirdikten sonra bile eve döndüğümüz an tekrar viyaklamaya başlıyor kapının önünde. hatta tasmasını tutup getiriyor. bazen de evin içinde birden halleri geliyor ve salonun etrafında koşarak tur atmaya başlıyor. yani yeterince egzersiz yapmadığı takdirde evde biraz problem çıkarmaya çok müsait bir köpek.

hayatımda gördüğüm en sevecen, en sosyal, en uyumlu cins. çocuk, büyük, insan, hayvan hiç fark etmiyor inanılmaz bir sevgiyle yaklaşıyor herkese. hatta çocuklara veya yavru hayvanlara yaklaşırken çok daha dikkatli olduğunu seziyorsunuz bazen ve buna hayran kalmamak elde değil.

otur, bekle, gel gibi temel komutları ben öğretebildim. ama fazlası için çok daha disiplinli bir eğitim süreci gerekli. tuvalet eğitimini de doğru verdiğiniz takdirde sorun yaşamazsınız.

tüy bakımı çok zor. özellikle ilkbahar ve yaz aylarında inanılmaz tüy döküyor, ev adeta bembeyaz oluyor. düzenli taramadığınız takdirde düğümler oluşabiliyor. taradığınız zaman da köpekle aynı hacimde bir tüy topağı elde etmeniz mümkün. yağmurlu çamurlu havalarda gezdirdikten sonra biraz sıkıntı olabiliyor. kesinlikle traş etmeyin. bu köpek için tüyleri özgüven demek. tüyleri kesilirse depresyona giriyor.

sonuç olarak bu köpeğin bakımı dışında karakteristik hiçbir zorluğu yok. ama bakım da çok çok önemli haliyle. eğer gerçekten vaktinizi verip uğraşmayı göze alıyorsanız kesinlikle bir samoyed edinmeli ve bu köpeğin sahibi olmanın verdiği mutluluğu yaşamalısınız.

edit: imlâ
  • hayat amacım (bkz: samoyed) edinmek için uygun koşulları oluşturmak üzere yeniden dizayn ettim. muhtemelen bir sik yapamayacağım.
  • dekoratif(!) ozellikleri sebebiyle pahali bir aksesuar olarak yurtdisindan getirilip turkiye ikliminde iskence edilen zavalli hayvan. ama parayi veren alabiliyor madem illegal bir durum yok. mal sonucta.
hesabın var mı? giriş yap