• dal, budak, ağaç... *

celâl-i rif'atin künhü bilinmez akl-ı cüz'îden
    erişmez serçe ger bin yıl uçarsa şâh-ı tûbâya"

şah-ı gül filan da diyor bu şair tayfa. gül dalı dese olmuyor işte, avam stayla, pazen basma çiçekli fistan çağrıştıyor gül dalı.
  • alevi bektaşi geleneği semahlarının içinde sıkça geçen ve hz. ali'yi simgeleyen sıfat.

ne var ki, "şah" kelimesi, trt'nin üstün yayın politikası(!) kapsamında 80'lerden beri dibine kadar sansürlenmiştir. türkülerde geçen "şah" kelimesi yerine, "dost", "can", "yar" kelimeleri montelenmiştir ve bugün bile bu eserler bu halleriyle söylenmektedir. gariptir tabi biraz...

güzel yurdum öyle bir yerdir ki, leman sam'ın "anladım ki" adlı şarkısı, "türk kadını yolda, tanımadığı bir erkeğe usulca sokulup, 'merhaba' demez." gerekçesiyle sansürlenir, trt'de yayınlanmaz fakat türkiye'nin en dürüst gazetecilerinden birinin ve bir dini liderin katlinden sorumlu bir ruh hastası, milyonlarca lira verilerek trt'de akşam kuşağında canlı yayına alınır, program yapılır ve millete servis edilir.

sinirlenmek falan her şey bir tarafa, ağrıma gidiyor arkadaş, kaldıramıyorum...
  • korumadığında oyunu kaybettirendir.
  • damarina basilmamasi gereken adam. (bkz: sah damari)
  • (bkz: şah ney)
  • boyca vezirden uzun, dizilişte satranç tahtasının en alt sırasında *, d ya da e sütunlarından kendi renginden olmayan karede bulunan satranç taşı.
    oyunun eceliyle sonlanmasına bu taşın hareket edememesi neden olur. bunun öncesinde eğer rakip şah çekmişse * mat olur, yani şah çeken kazanır. eğer rakip şah çekmemişse ve ilk oyuncunun şahından başka hareket ettirebileceği taşı yoksa ve şahını da hareket ettiremiyorsa pat olur, yani oyun berabere biter.
  • genel kaninin aksine satrancta soylenmesinin zorunlu olmadigi, hatta soylerken insanlari rahatsiz ediyorsaniz soylenmesinin yasak oldugu kelimedir. hatta satrancci insana bir hakarettir, "bak ben sana sah cekiyorum sen goremezsin simdi" demek gibidir.
  • varlığı aslında karizmadan ibaret olan satranç unsuru
  • iran veya afganistandaki hukumdarlara verilen isim.
  • satrancın en dombili ve en pasif taşı.
hesabın var mı? giriş yap