• 1970 yılında ya$anan kolera salgınından sonra adı bayrampa$a olarak deği$tirilen eski ilçe/semt. bugün hala cezaevinin ve metro istasyonunun bulunduğu yer için bu ad kullanılıyor. burası ilk kurulduğunda sağmal inek çiftliklerin bulunduğu bir yermi$. sağmalcılar adında buradan geliyor.
  • tezgahtar nebahat'ın oturduğu semt.

(bkz: tezgahtar nebahat)
  • metrodaki bayrampaşa durağından, bayrampaşa'ya daha yakın olan durak.
    (bkz: ne)
  • kendine has bir ter kokusu olan semt
  • ramiz dayı'nın oturduğu iddia edilen vasat semt. geçen gittim buraya cebimden oyuncak ışın kılıcımı çıkarıp "buralarda ramiz diye bir ibne varmış nerde lan çıksın ortaya" dedim. çıkmadı kimse karşıma sanırım ışın kılıcımdan korktular. yani sözün özü sanırım sağmalcılar'ın yeni reisi benim.
  • abdi ipekçi caddesine gitmek için inmeniz gereken durak.
    hatta;
    (bkz: bayrampaşa belediyesi)
    (bkz: akvaryum alışveriş merkezi)
  • metroyla otogara giderken kendimi hep kotu hissettigim istasyon adi
  • metro istasyonunda acayip tipler barındıran semt...istanbul'da yaşayan tüm kaçakçı tipli, mülteci bakışlı insanlar buraya toplanıp, buradan mı metroya bindiriliyor bilmiyorum ama hiç biri güven teşkil etmiyor...koca bir semti bu şekilde yaftalamak istemezdim ama uzun zamandır sürdürdüğüm gözlemlerim bu yönde üzgünüm...

bir kaç yıl sonra gelen edit: bayrampaşa sınırları içinde yer alan güzide nişantaşı üniversitesi hasebiyle artık istasyonda güzel kızlar görmek mümkün...o eski halinden eser yok şimdi...arz ederim...
  • havaalanına her gidişimde metroda anonsu duyunca canım sıkılıyor.

ssaaağ- mal- cılar
  • tonlamasından dolayı şimdiye kadar anlamına odaklanamadığım semt ismi.
    bildiğin canlı sığır/dana satılan yer anlamında “sağ mal”cılar.

bütün gizemini yitirdin gözümde sağmalcılar.

öğretici edit: kelime kökü sağmalmış. “sütü sağılan hayvan” anlamına geliyormuş. “ibrenin önde gideni” adlı yazar ihtar etti.
hesabın var mı? giriş yap