• yer yer olmaya özen gösterir.
  • birdenbire başlayan, genellikle kısa süren şiddetli yağmur .
  • türkiye'den çıkmış en iyi rock gruplarından biridir ve dağılmasalardı türk rock müzik tarihinin zirvesinde yer alacaklardı belki de. aynı isimde tek bir albümleri vardır ve o albümde bir tane bile kötü parça bulunmamaktadır.

yaşandı bitti, biz nereye gibi örnekler olsa da türkçe sözlü hard rock'ın olabileceğine pek inanmazdım ama bu adamlar 1997 yılında çıkardıkları albümle türk rock müziğinin en nadide eserlerinden birini ortaya koymuşlar.

bugüne kadar tüm albümlerini dinlediğim hard rock grupları şunlar:

aerosmith
    alice cooper
    arti tisi
    axel rudi pell
    bon jovi
    chickenfoot
    cinderella
    damn yankees
    dokken
    europe
    giant
    great white
    guns n roses
    jaded heart
    meat loaf
    motley crue
    mr. big
    msg
    nitro
    poison
    queen
    quiet riot
    rainbow
    ratt
    reckless love
    scorpions
    skid row
    steel panther
    steeler
    steelheart
    survivor
    taking dawn
    tangier
    tesla
    the cult
    triumph
    tyketto
    ufo
    warrant
    white lion
    whitesnake
    xyz

çok net konuşuyorum, şu adamların saydığım gruplardan hiçbir eksiği yok. albümü dinlediğinizde eminim bana hak vereceksiniz.

tüyleri diken diken eden sololar, akılda kalıcı riff'ler, catchy nakaratlar, enerjik intro'lar, isyankar sözler, hard rock'ın olmazsa olmazı ağlatan ballad'lar; hard rock için gereken ne varsa bu adamlarda toplanmış. hatta yer yer elektronik müzik öğeleri, klavye ve saksafonla hard rock'ın da ötesine geçmişler diyebilirim. keşke tek albümlük bir grup olmasalardı, keşke dağılmasalardı da türkçe sözlü hard rock'a doyursalardı bizi.

bir grubum olsa tüm parçalarının cover'ını yapar, 2-3 parçaya da klip çekerdim. 1997 yılında tanınmak güçtü ancak günümüz koşullarında klip çekmenin maliyetleri inanılmaz düşük ve sosyal medya (youtube, facebook, twitter, instagram) sayesinde çok rahat ünlü olabiliyorsunuz. aynı albümü şimdi çıkarsalar, iyi bir satış rakamı elde ederler ve müzik hayatlarına devam ederlerdi*.

grup hakkında fikir edinmek istiyorsanız aşağıdaki parçaları dinlemenizi öneririm.

azap bana: https://www.youtube.com/watch?v=vq8kd2ljxzi
    sensiz: https://www.youtube.com/watch?v=4nopqdjed5e
    lanet: http://www.youtube.com/watch?v=nirymvveadk

tüm albümü de şuradan dinleyebilirsiniz: http://www.youtube.com/watch?v=w9gy35owjco
  • denizcilikte rüzgarın stabil hızından daha yüksek bir hızla esen ve bir kaç saniye içinde gelip geçen rüzgara verilen isimdir. denizinde sağanakları su üstünde yarattıkları koyu renk ile fark edebilirsiniz. bu koyu renkli bölgelere de sağanak bölgesi denir. yelkencilikte bu bölgeleri kullanmak makbuldür:)
  • gönlüme damlayan taze yağmur,
    sen gelince çicekler renklenir,
    gidişin kurak topraklara müjdedir,
    onları sevindirme dön ne olur!

bir sağanak olsun altında ben,
    gök gürlesin, yer yarılsın,
    baştan yıkasın yağmurlar beni,
    bir sarhoş olmuşum ki acemi.

ayık kafaya yok ihtiyaç,
    aşık, aklına etmez minnet,
    ten kafesinde canın derdi hürriyet,
    yok bana sensiz miraç.
    bu can varsa eğer bil ki sana muhtaç.

umut

sağanak, bazen yağmurun bazen duyguların altında ezilmektir.
  • siddetli erken bosalma.
  • izlemesi en zevkli yagmur, ortaligi bir anda karanliga bogup insani sasirtan enfes doga olayi.
  • - yağsa da sığınsak...
  • 1997 de juke box adiyla alanya set bar da tanidigim ve canli performanslarina hayran kaldigim gruptur. daha sonra saganak adini alarak album yapmislar ve maalesef pek seslerini duyuramamislardir.
    solistlerinin adi oben dir. o zamanki grup elemanlari oldukca uyumlu ve keyifliydi. umarim dagilmamislardir.
  • sağanak, etkileyici bir kelime. kökü meçhul, manası şiddetli, yoğun. ben her şeyin sağanak olanını severim. yağmurun, karın, nimetin, aşkın, işte ne yağıyorsa yukarıdan, gökten, semadan; hepsinin sağanak olanını severim.

sevgili manolya gürocak'ın ilk kitabının ismi sağanak. ne güzel bir kitap ismi. cismi de öyle. 2020'nin ilk hediyesi, iz yayıncılık etiketiyle raflarda, yolu açık ola.
hesabın var mı? giriş yap