• bir kırşehir'li türkü, neşet ertaş karmış hamurunu suyunu,
    tercüman olup anlatıyor işte bahtı karanın şuyunu buyunu.
    pek güzel bir türkü ya, ağlaklar dinlemesin derim,
    hani madem biliyordun şeyinin huyunu niye içtin arpanın suyunu
    diye sorarlar yoksa sonra adama.
    söyleyen olsa da dinlesek doya doya.

şad olup gülmedim de eller içinde,
    benim gülüm soldu güller içinde,
    bir bahtı karayım da kullar içinde,
    gitti benim nazlı yarim gelmedi.

gurbete gideni de gelmez diyorlar
    akan göz yaşları dinmez diyorlar
    sevenler murada ermez diyorlar
    gitti benim nazlı yarim gelmedi.
  • olgun simsek tarafindan da harikulade bir sekilde yorumlanmistir.

http://www.youtube.com/…mpienyxmx9s&feature=related
  • zara'nın o büyülü sesinden dinlenildiğinde etkisi on kaplan gücüne çıkan türkü. yanlışım yoksa bozlak diyorlar bu tarz eserlere. parçalar, yakar adamı.
    sevenler murada ermez diyorlar
    gitti benim nazlı yarim gelmedi
  • olgun şimşek'ten dinleyecekseniz önceden bir kadeh rakınızı hazırlamanız gerekir yanına. öyle ki dinlemesen olmaz, içmesen olmaz.
  • birçok yorumcunun söylemeye çalıştığı ama pek azının hakkıyla bunu başarabildiği bozlak. zara fena söylememiştir evet. uzun havalar serbest usulde okunur genelde ama, eserin neşet ertaş'ın o kendine has duygulu yorumu dinlendikten sonra zara hanım'ın gırtlak nağmeleri kulak tırmalayabiliyor.
  • neredeyse dünyanın sonu geldi ve biz hiç bir alanda hiç bir anadolu derin kültürünü ve kültünü evrensel hale getirmeyi başaramadık. bu başarısızlık bizim utancımız dünya halklarının ise büyük eksiğidir.

ömrü dahilinde elini öpüp yüzüne değme şerefine eremediğim büyük anadolu filozofu neşet baba eseridir. neşet baba bu türküyü söylerken sanatçıdan ziyade usta bir cerrahtır. neşteri bağlaması, morfini muhteşem sesidir. dinlerken bütün kemiklerinizin ayrı ayrı kırılacağı acılı bir ameliyata hazır olun. lakin doktor neşet'in ateşte steril neşteri kurşun çıkartmak için vücudunuzda gezer. ateşi harla söndüren karmaşık bir ameliyattır yaptığı.

türküde "öksüzler murada ermez diyorlar" dediğinde, öksüzlük ve yetimlik iki ok olur saplanır her yerime. her yerimde gezen yoksulluğun azabı, geleceksizlik. off ulan offff.

bu türkü vesilesiyle, son 20 yılda ülkemizde çıkmış en muhteşem ses olan mircan kaya'ya da saygılarımı sunarım.
  • mircan kaya yorumunu şuradan dinleyip, içerinizden yanabilirsiniz:

http://dai.ly/sadolup
  • en güzel, en yakıcı neşet ertaş eseri, öyle bie "diyollar" der ki neşet baba...
  • neşet ertaş'ın en zor,en içli türkülerinden biridir.sözleri insanı darmadağın eder,ağlatır.sözlerine kulak asmadan ezgisiyle dinleseniz yine ağlatır.çünkü buram buram yaşanmışlık kokar ve siz bu türkünün her tınısında bu yaşanmışlığı tabiri caizse acıyı böğrünüzde hissedersiniz.aşk gibi acı,bir o kadar da güzel bir türküdür.
  • zara bunun peşinden hemen bi kesik çayır patlatır ama o kadar peşindendir ki o, misal ben bu ikisini uzun süre aynı parça sandım.
hesabın var mı? giriş yap