• gördüğüm en fantastik örneği şudur.

link'in sağı solu belli olmaz diye kopyalayıp yapıştırıyorum;

rüyada johnny depp görmek

"tevfik z. (yaş: 48 – ankara) sordu : “bir iki gün önce tuhaf bir rüya gördüm. rüyada johnny depp görmek yorumlar mısınız? “

rüyada johnny depp görmek, yararlı işler yapacağına, önemli güç sahibi olmaya, bol kısmete, verilen sözün yerine getirileceğine, faydalı uğraşlara gireceğine, dünyalığa gelecek berekete, aşk hayatında tatmine, zengin adama, duygusal hayatın iyi gittiğine, şana sahip olunacağına, paranın bereketli olmasına yorulur. bunlarla birlikte acımasız bir yöneticiye, ticari sorunlara, sorumluluktan ötürü mağdur olunacağına, düşmanlık görmeye, parasal sıkıntıya yorulur. rüyaya daha olumlu bir pencereden bakan yorumcular şöyle derler: bu çektiği zorlukların meyvesini alarak kavuştuğu daha iyi bir hayata, umudunu kestikten sonra beklediği ferahlığa, umudunu yitirdikten sonra ulaştığı onura, zamanla kazandığı başarıya yorulmaktadır."

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

bunu soranı geçtim (ellisine merdiven dayamış tevfik bey'in nasıl bir bilinçaltı var diye sorguladım gerçi ilk başta, fakat sonra rüyasının yorumlanacağını öngörmüş olmasını takdire değer buldum), esas "hmm johnny depp, bakalım... evet..." diye düşünerek yorumlayan kişinin, "impossible is nothing" felsefesi ile taçlandırdığı mesleki ciddiyetine hayran kaldım.
  • modern yorumdan ziyade eski din alimlerinin kuran-ı kerim'i ve arabistan'ı baz alarak yorumladıkları islami rüya tabirleri vardır bir de.
    bu gece rüyamda inci kolye takıp motorlu testereyle odun kesiyordum.

ibn-i şirin'e göre inci taktığım için eve cariye veya köle alacakmışım, odun kestiğim için de büyük bir deve sürüsüne sahip olup sefere çıkacakmışım. motorlu testereye dair bir bilgi bulamadım.

eğer öyleyse ben bu köleyle tüm gün ne yapacağım ve develeri nereye bağlayacağım?
  • internette arattığımızda çıkan sonuçlar genel olarak şöyledir;

ilk paragraf: hayırlı bir eşe, evlada, dosta işarettir.
    ikinci paragraf: eşi olanın araının bozulacağı, çocuğu olanın çocuğunun öleceği gibisinden devam eder.

sanırım adamlar bütün ihtimalleri yazıyor ki tabir doğru çıksın. ama önce iyi ihtimaller.
  • rüyanızda kendinizi uyurken görüyosanız, eşşeksiniz demektir, tembelsiniz demektir.. beyin sana fırsat vermiş al sana bir dakka ne istersen gör diye, sen gidiyon rüyanda da uyuyon, ayıp ama..
  • hep "gelecekte şu olacak bu olacak, başınıza şu gelecek, hayırlı kısmet" vs vs diye kullanılıyor. halbuki rüyalar bilinçaltımıza açılan bir kapı olarak gayet güzel kişilik/karakter/ruhsal durum analizi için kullanılabilirler.

mesela rüyada boğulduğunu görmek için klasik yorum "büyük dertleri atlatacaksın" falan deniyordur muhtemelen. halbuki modern bir yorumla, uyduruyorum, "seni tedirgin eden bazı hususlar anksiyeteni azdırmış olabilir. rahatlamaya ihtiyacın olabilir. egzersiz yap, güneşe çık" vs denebilir. ya da "vücudun olası kriz senaryolarının üstünden geçip yeterince hazırlıklı olup olmadığını ölçmüş. hangi kriz senaryolarına karşı böyle hissettiğini bulmaya çalış" gibi yorumlar olabilir. "bir yerden para gelecek" gibi zırvalardan daha makul bir yaklaşım mümkün geliyor bana. bilimciler araştırsın.

bu açıdan gelmiş geçmiş en ayakları yere basan rüya tabiri "kıçın açıkta kalmış" olabilir.
  • rüyasında sırat köprüsünden geçtiğini gören inşaat mühendisi arkadaşın kendi kendine yaptığı tabir şu cümle biter: " fakat geniş bir açıklık vardı, sağlam geçmişler ha, takdir ettim."
  • bu işe nasıl başladım bilmiyorum.
    annem, meraklıdır rüyalara.
    sabah kahvaltılarında, mutlaka rüyalardan bahsedilirdi.
    sonra üniversitede, arkadaşların rüyalarını dinleyip, ufak ufak yorumlamaya başladım.
    "işte dün öyle olmuştu ya, ondan görmüşsün oğlum" filan diyorudum.

meğer, bu tür işlerin şöhreti ışık hızında yayılıyormuş.
    "bizim bir arkadaş var, süper rüya yorumluyor" lafı, alemlerde on kaplan gücündeymiş.

bir zaman sonra, artık hergün bir iki rüya dinler hale gelmiştim.
    hiç tanımadığım adamlarla oturup, "peki, benim kız arkadaşım böyle bir rüya gördü, o ne demek?" şeklinde muhabbet ederken buluyordum kendimi.
    tam o sırada, abim freud'un kitaplarından oluşan bir set almıştı. içinde yanlış hatırlamıyorsam 12 kitap vardı.
    önce freud, sonra onun yolundan hareketle jung derken, rüyalar, üzerine mesai harcadığım bir hobiye dönüştü.

rüya denildiğinde, islamiyette rüya tabirlerine girmemek olmazdı, (bkz: annemarie schimmel), zaten rüya kelimesi dilimize arapça'dan geçiyordu, haliyle o taraflara da bakınmak gerekiyordu.

bu süreç içinde rüya dinlemeye ve yorumlamaya devam ettim ve sanırım, binlerce rüya dinledim. bir müddet sonra, bana anlatılan rüyaların büyük kısmında benzer motifler bulunduğunu farkettim.

artık biri, daha önceden yüzlerce farklı kişiden, yüzlerce farklı halini dinlediğim birşeyden bahsettiğinde, düşünmüyordum bile. burada jung'un (bkz: kolektif bilinç) olarak adlandırdığı ortak hafızanın, aslında hiç de tahmin etmediğimiz kadar büyük bir etki alanına sahip olduğunu görme fırsatım oldu.

burada, en sık tekrarlanan motiflerden birkaçını ve yorumunu açıklayarak, ben de oldukça fazla faydalandığım, o ortak hafızaya bir katkıda bulunayım.

1 - uçurumdan düşme rüyaları

genelde, ergenlikten yetişkinliğe geçiş açamasında görülür.
    aileden, maddi ve manevi olarak destek alınan birinden (sevgili, iyi arkadaş gibi) ayrılma ihtimalinin doğduğu zamanlarda tetiklenir.
    uçurumdan düşmek, izlediğimiz bütün çizgi filmlerin de etkisiyle, bize tutunacak bir dal arama hissiyatı verir.
    eğer, hayatta tutunduğunuz biri, hayatınızdan çıkıp gidecekse ya da size başka bir yere gideceksiniz, siz de muhtemelen bu içerikte bir rüya göreceksiniz.

2 - merdivenden inme ya da çıkma motifi

merdivenden inmek, geçimişinize doğru dönüp içsel bir sorgulama yaptığınızı // biri tarafından aşağılandığınızı // bir sebepten dolayı (işten çıkartılmak, sınavda düşük not almak) kendinizi içinde bulunduğunuz toplumda bir alt seviyeye inecekmiş gibi hissettiğinizi // dini inanışlarınızda bir azalma olduğunu sezdiğinizi, yani en genel anlamıyla o anki ruh halinizdeki düşüşü gösterir.

merdivenden çıkmak ise, kariyer olarak yükseldiğinizi // toplumda daha çok saygı duyulan bir seviyeye çıkma olasılığını // dini inançlarınızda bir güçlenme olduğunu // biri tarafından yüceltildiğinizi gösterir.

3 - taşıtlarda yolcu olmak

arabada, trende, tramvayda, uçakta, yani kontrolü sizde olmayan bir taşıtta ilerlediğinizi görmek, hayatınızın kontrolünün elinizden çıktığını düşünmenizle alakalıdır. en genel anlamıyla, hayatınızın o dönemiyle ilgili ipuçları da verir.

mesela, sık sık taksiye bindiğinizi görmek, kısa süreli ilişkiler yaşadığınızın ipucunu verirken, otobüse, minibüse binmek, birçok insanı bir arada düşündüğünüzü ya da yalnızlık hissettiğinizi de gösterebilir.

taşıtlardaki konumunuz, ön koltuk, arka koltuk, birinin yanında oturmak gibi, sizin o ilişkideki konumunuzu tarif eder.
    örneğin, arka koltukta oturuyordum dediğinizde, ailenizle ilgili bir rüya gördüğünüzü düşünmemek için bir neden yoktur.

4 - su, deniz, havuz, nehir

suyla ilgili rüyalar, iki ana başlıkta toplanır.

su, cinselliği temsil eden en önemli öğelerden biridir.
    cinsel birleşmeden sonra temizlenmek hemen hemen her insanın zihnine kazındığından, suyla ilgili rüyaları cinsel hayatla ilişkilendirmek olasıdır.
    durgun bir deniz, dalgalı bir deniz, pis bir deniz, temiz bir deniz gibi, sıfatlarla desteklenen tanımlar, size cinsel hayatın gidişatının ipuçlarını verir.

bunun haricinde, suyla ilgili rüyalar, o an içinde bulunulan ya da düşünülen topluluğun büyüklüğünü tarif eder.
    havuz, aileyi temsil edebilirken, deniz genellikle yeni bir ortama girildiğinin ipucunu verir.

5 - beyaz ve siyah renk

beyaz renk, zihnin bloklama mekanizmalarından biridir. ağır depresyona işaret eder.
    kişi, uyusunda bile, yaşadığı kötü olayı düşünmeye ve değerlendirmeye çalışır.
    beyaz renk, kişinin yaşadığı olayı geride bırakıp, temiz bir sayfa açmak istediğini anlatır.

siyah renk oldukça nadiren görülür. zira rüyaların büyük kısmı renksizdir.
    renksizlik içinde siyahtan bahseden biri, görülmesini istemediği, üzerini kapattığı ya da kendinden gizlendiğini düşündüğü detaylara dair ipuçları vermektedir.

6 - sayılar

rüyalarda herhangi bir sayı söz konusuysa, mutlaka özel bir anlamı vardır.
    genellikle, geçmişte şu an yaşanana benzer bir hissiyatı deneyimlemişse, bu deneyimin sıklığını gösteren bir ipucu olabilir.
    "iki elma yedim", aslında "senden önce ciddi iki ilişkim var" anlamına gelebilir.

7 - teyzemin kızı, amcamın oğlu

rüyada, teyzemin kızı bizdeydi, amcamın oğluyla gidiyorduk gibi referanslar kullanılıyorsa, bu kişileri bir başkasıyla değiştirmek gerekir.
    "teyzenin kızı yerinde biri olsa kim olurdu?" sorusuyla, aslında düşünülen kişinin kim olduğu öğrenilmelidir.

ayrıca, eğer karşı cinsten bir akraba görülüyorsa, yani bir kız, amcasının oğlundan bahsediyorsa, üzgünüm ama artık sizi bir akraba gibi görmeye başlamıştır ve ilişkiniz bitmiştir.

8 - yaralanmalar

düştüm elim kırıldı, birden bilmem nerem kanadı gibi, vücutla ilgili her türlü yaralanma, ruhun incindiğini gösteren işaretlerdir.
    yaralanmanın şiddeti, incinmenin şiddetini gösterir.
    misal, "tırnağım kırılmış", üstesinden rahatlıkla gelinebilecek bir incinmeye işaret ederken, kırıklar ve kesikler, ağır depresyon habercisidir.

elbette unutmamak gerekir ki, her rüya, parmak izi gibi, kişiye özeldir.
    o an içinde bulunduğu duruma, hatta o gün havanın durumuna göre bile, görülenler farklı anlamlar içerebilir.
    bu nedenle, rüya yorumu soru-cevap üzerine gelişir.

rüya yorumu yapmadan önce, rüya en az iki kez anlattırılır ve değişen detaylara dikkat edilir.
    değişen detaylar, en büyük ipuçlarıdır.

rüya yorumu, bir puzzle yapmak gibidir, önemli olan, tüm detayları ve araya uyacak parçaları bulmaktır.

aklıma geldikçe, sık tekrarlanan motifleri yazmaya devam ederim.

rüyanız hayırlara çıksın.
  • internet sitelerinde karşılaştıklarınız komiktir. rüyamda kurt gördüm. ulan bi bakayım dedim. inandığımdan da değil. ilk defa kurt görüyorum. bu ne lan, dedim kendime. neyse rüyada kurt görmek yazdım, google'a... ilk iki linke tıklayınca çok karışıktı. üçüncüye tıkladım. bir de isimler vermiş. şuna göre, buna göre diye... mesela kırmani diye bir adam yorumlamış. isim olunca daha da bir inandırıcı oluyor sanırım. kırmani'nin kim olduğu hakkında hiç fikrim yok ama, yine de kırmani demiş abi... adam ünlü biri demek ki! bakın kırmani ne demiş:

''yataginda kendisi ile birlikte bir kurdun yattigini görenin esine bir devlet adami tarafindan tecavüz edilir.''

kırmani bu... siz, siz olun, sakın rüyanızda bir kurtla uyumayın. bir de devlet adamı yani... torpilli...
  • gördüğüm her ilginç rüya ertesi baktığımda karşıma "ölüm ya da uzun ömür", "iflas ya da uzaktan gelecek yüklü miktar para" tarzı açıklamalar çıkartandır.

rüya mı görüyoruz, rus ruleti mi oynuyoruz anlamadım ben. bi karar verin lan.
  • rüyalarımızın bilinçaltımızdaki düşüncelerle birlikte oluşan bir hadise olduğunu düşünürsek, mevcut ruhsal ve düşüncesel halimize ve bunların sonucunda gelebilecek bir sonraki adıma dair bir işaret arayışından ibaret rüya tabiri.

türkçe birçok site var internette bu konuda malum. bir ara her gün belli başlı rüyalarımı hatırlıyor ve kalkıp bakıyordum bu sitelerden. 100 tane rüyanın tabirine baktıysam, ortalama da belki yüzde altmışında çok yakınca evleneceksin nur topu gibi çocukların olacak şöyle mutlu olacaksın böyle feraha kavuşacaksın şeklinde deli saçması yorumlar çıkmıştır. en sonunda yeter dedim ve şöyle bir yabancı siteleri araştırmaya başladım.

en sonunda aradığımı buldum. http://www.dreammoods.com/
    ne görüyorsam, giriyorum bakıyorum tak diye cevabı yapıştırıyor. gördüğüm şeye göre uyarıda bulunduğu da olabiliyor. diyor ki mesela düşüncelerine dikkat et sapıtmışsın biraz kendini topla. ya da ona benzer bir şey. ya da iyi bir şey varsa onu da söylüyor, mesela bu ara hayatında farklı bir döneme giriyorsun ya da farklı bir bakış açısına sahip oluyorsun diyor. her ne diyorsa ben çok beğeniyorum. cep telefonu uygulamasını da indirdim. sabah ilk iş buna bakıyorum.
hesabın var mı? giriş yap