22561 entry daha
  • rusya'nın devlet destekli ana propaganda kanalı rt'de simonyan çakalı ingiltere'de binlerce insanın evlerinde soğuktan donarak öldüğü gibi acınası bir yalanı açık açık söylüyor:

https://x.com/…chenko_en/status/1786096378600362257

niye bu kadar rahat? çünkü ülkelerinde güdülmeye müsait,ağzı açık ayran budalası milyonlarca babuşka,gopnik vs. var.

tıpkı sabah akşam atv açık olan ekrana mal mal bakıp avrupa ülkelerinin bizi kıskandığını,reislerinin dünya lideri olduğunu sanan bizim andavallar gibi...
  • hakkında günlük tarzında iki ayrı olayı yorumlayacağım savaş.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

ilki #163874048 girisinde yanılmışım. o giride rybar'ın bir haberi üzerinden rusların arkhangelske'ye girdiğini varsayarak ukrayna'nın güney donbas cephesinin dağıldığını ve ukrayna'nın ciddi rezerv sıkıntısı çektiğini söylemiştim. esasen rybar'a çok güvenilmeyeceğini de yazmıştım, yani çok da yanılmış sayılmam*.

yürüttüğüm mantığın hatalı olduğunu düşünmüyorum ama tahmin ettiğim gibi rybar henüz olmamış veya kesinleşmemiş olayları yazıp sonradan rusya aleyhine tekzip yapmaları gerektiğinde üç maymunu oynayan bir "ajans". rybar'ın ipiyle kuyuya inilmez arkadaşlar: #163148064.

olayın doğrusu, rusya 27 nisan'da arkhangelske'yi zorladıysa bile kalıcı olarak girememiş. bu bölgedeki çatışmalar yeni başlıyor. dahası, rusya çoktan keramik bölgesini kapattı, buradaki ukrayna askerleri geri çekildi/şehit oldu/esir düştü, yani arkhangelske'nin önemi azaldı. bugün arkhangelske'nin düşmesi o günkü çıkarımlarımı desteklemez.

rusya yine de ocheretyne'nin düşüşünü kapitalize ederek uzun bir süredir rus ordusunu durduran keramik ve berdichi gibi kısmen de olsa berkitilmiş köyleri ele geçirdi. bu süreçte bir miktar esir aldığı da iddia ediliyor. ama düşündüğüm ilerlemeyi yapmadı.

buradan iki çıkarım yapabiliriz:

1. ukrayna'nın rezerv sıkıntısı henüz düşündüğümüz kadar derin değil. yani derin olduğunu biliyoruz fakat halen gerektiğinde bazı cepheleri kapatabiliyorlar.

2. ocheretyne'nin düşüşü ruslar için de süpriz oldu. bu tarz bir başarı beklemeyen rus ordusu buradan uzun süreli bir taarruza uygun ikmal hatları kurmamıştı. bu yüzden de risk almadan hızlı bir şekilde ilerlemeleri mümkün olmadı.

bir şu anda zaman çok kısa süreliğine de olsa ukrayna lehine işliyor. önceki girimde şunu yazmıştım:

--- spoiler ---
    askerler hangi taburun ne kadar moralli bir şekilde savaşa devam edeceğini bilmiyorlar. mesela umanske'de savaşan askerler pozisyonları kötü olmasa bile sokil'dekilerin ne kadar savaşacağından emin değiller. o yüzden de sokil'den gelecek ilk kötü haber, çok kötü olmasa hatta gerçek bile olmasa dahi, umanske'de savaşan askerlerin çevrelenmekten korkup cepheyi terk etmesine sebep olabilir. o yüzden de tahminimce bütün ukrayna birlikleri gergindir.
    --- spoiler ---

işte ocheretyne'den sonra bir çöküşün olmaması ukrayna askerlerinin moralini düzeltiyordur ve diğer birliklere güvenlerini yeniliyordur.

kısaca ocheretyne'nin düşüşü çok önemli ama şimdilik ukrayna durumu stabilize etmiş gibi gözüküyor.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

ikincisi de odesa'daki cluster munition saldırısı...

bu saldırıyı rusya'nın muhtemelen isteyerek, küçük bir ihtimal de kazayla, yaptığını düşünüyorum.

önce rusya'nın odesa'da sivil bir bölgeyi kazayla vurma ihtimalini ele alayım. eğer kazayla olduysa rusya belki bir eğitim bölgesini hedef almak isterken belki bir hava savunma füzesinden dolayı yanlışlıkla sivil bir bölgeyi vurmuş olabilir. oluyor bu tarz şeyler ama bilerek yapmış olma ihtimali daha yüksek.

hiçbir şey bilmediğimiz durumlarda ben means/motives/opportunity analizi yapmayı tercih ediyorum. kısaca bunları kendi mantığıma göre sallıyorum. bunlar mühendislik mevzusu değil, o yüzden de ciddiye almamayı tercih edenlere kızamam.

öncelikle rusya bunu yapmak isterse yapabilirdi. rus yanlısı yorumcular iskander'e cluster munition taşıyan başlık takılamadığını iddia etse de internette bulabileceğiniz savaş öncesi analizlerde iskander'in bu tarz başlıklar taşıyabileceği yazıyor. cluster munition taşıyabileceği iddiası son bir kaç hafta içinde de eklenmemiş.

yine rus yanlısı yorumcular bunu hatalı bir buk füzesine mal etseler de önceden buk füzesinin patlama görüntülerine denk gelmiştim. bu füzelerin cluster munition kullandıklarını düşündürecek hiçbir şey görmedim. esasen kullanmadıklarına dair de bir bilgim yok.

ukrayna yaptıysa bu elbette hedefini kaçırmış bir hava savunma füzesi olabilir. bu tarz füzeler ukrayna'da sivil yerleşim yerlerine defalarca düştü, patlamaları ve etkisini gördük. hiçbirisi cluster munition taşımıyordu, hiçbir görüntü de odesa'da gördüklerimize benzemiyordu.

rusya'ya abd'den ya da herhangi bir güçten farklı bir ahlak atfetmek hatalı olur. rusya, kendi stratejisi dahilinde uluslararası hukuk'a uygunmuş gibi hareket etmeyi tercih ediyor. yani stratejik ya da taktik sebeplerle uygun görürlerse sivil yerleşim yerlerini bombalamak gibi uluslararası hukuk'a uygun olmayan eylemlerde de bulunabilirler. zaten rusya, uluslararası hukuk'un israil'in soykırımını engellemekteki başarısızlığı sonrasında uluslararası insancıl hukuk'ta gri bölgeye düşen, termik santrallere saldırmak gibi, eylemlerde bulunuyorlardı: #162831380.

peki rusya yaptıysa neden yapmış olabilir? benim aklıma gelen bir sebep var: fransa'yı buraya asker göndermekten caydırmak. fransa muhtemelen french foreign legion'dan bir grup askeri "zaten savaşmayacaksınız, odesa da bu mevsim çok güzeldir, tatil yapar gibi para kazanacaksınız" diyerek göndermek istiyor olabilir. esasen doğru da, kyiv'de, lviv'de, odesa'da yabancı askerler pek bir tehlike hissetmeden uzun süredir bulunabiliyorlar.

işte bu saldırı bu durumu değiştirdi. kamuoyundaki tartışmalarda rusya'nın uygun gördüğünde sivil yerleşim yerlerini de vurabileceğini dikkate almaları gerekecek.

ukrayna'nın bunu yapmış olmasınınsa cidden hiçbir kazancı yok. yani sadece gündem değiştirme iddiasında bulunulabilir ama israil'in gazze'de yaptıklarından sonra artık bu tarz şeyler gündemi değiştirmiyor. zaten abd tamamen saçma bir stratejiyle ukrayna'ya cluster munition top mermileri göndererek rusya'ya bu konuda yeşil ışık yakmıştı: #159273361. bu saldırıysa beş sivil ölmüş, yakınlarına sabır dilerim, ama israil bm mülteci kampına saldırıp 300 kişi öldürürken beş sivil ile gündem değişmez.
  • zelensky: rusya saldırı operasyonlarini genisletmeye hazirlaniyor, savasin yeni bir asamasiyla karsi karsiyayiz. https://t.me/remylind21/20236

ustte bir yazar tum aciklamasini vermis okumak isteyenlere gur(ukrayna askeri istihbarati) baskan yardimcisinin aciklamalari: rusya mayisin sonunda büyük bir saldırı planlıyor, kharkov'u kara günler bekliyor...
    https://t.me/slavyangrad/96573

ayrica zelensky mobilizasyonda çürük raporunun kapsamini daraltiyor : tuberkuloz hastalari, hamilelik donemini komplikasyonsuz geciren gebe kadinlar, sempton gostermeyen hıv hastaları, kanser olup da hastaliginin seviyesi stabil durumda olanlar veya daha onceden kanser ameliyati olup da hastaligi simdi yavas seviyede ilerleyenler, hafif mental bozukluklari olanlar...
    https://t.me/slavyangrad/96637
  • bir üstteki yazarın da değindiği gibi zelebobka bizzat kendisi savaşta yeni bir dönemin başladığını açıkladı ve doğrudan ilişkisi var mıdır bilmiyorum ama rusya bu akşam çasov yar'a şu ana kadarki en geniş kapsamlı saldırısını başlatmış görünüyor. tabii gelişme çok taze, fazla detay yok ama onlarca tank ve zırhlının yanı sıra ciddi sayıda personelden bahsediliyor. kuzeyde kislovka ve kotlyarovka da büyük oranda rus kontrolüne geçmiş.

abd'nin sözünü verdiği hava savunma sistemlerinin de haziran ayı öncesinde ukrayna'da olması beklenmiyormuş, ayrıca ingilizler batıdaki birkaç bölge haricinde ukrayna'ya kesinlikle seyahat edilmemesi uyarısında bulunmuş.

bir diğer detay da bugün krasnohorivka'nın "düştü düşecek" vaziyette olması. toretsk'te de (savaşın başından beri çok sakindi) bir haltlar dönüyor.

sözü edilen büyük taarruz bu mu? bilmiyorum ama bir şeyler başladı bugün.
  • bu konu hakkında en son 2 sene önce entry yazmışım - hala da bu savaşın bir kazananının olduğunu düşünmüyorum açıkçası. gerek ukrayna, gerekse rusya tarafında binlerce insan öldü, en az bir o kadarı da başka ülkelere kaçtı.

ancak konuyu felsefi olarak ele alırsam ister istemez negri'nin imparatorluk kitabında geçen bir cümleyi hatırlamadan edemiyorum: 'savaş polis eylemi durumuna indirgenir - war is reduced to the status of police action' . ve bu anlamda da bu kavramın başarısız olduğunu düşünmeden edemiyorum. zira negri ve hardt ne diyordu bakalım:

"""
    imparatorluğun yükselişi ulusal çatışmaların sonudur, şimdi "düşman", her kimse artık, ideolojik veya ulusal olamaz. düşman bir tür suçlu olarak algılanmalıdır artık, politik bir sisteme veya ulusa karşı bir tehdit değil de kanuna karşıdır. düşman artık teröristtir ... "tüm uygarlık uzayını kapsayan yeni düzen" içinde, ki burada uluslar arasındaki çatışmalar önemsiz hale gelmiştir, "düşman" aynı anda "banal hale" (rutin polis baskısı nesnesine indirgenir) ve kesinleştirilir (artık o büyük harfle düşmandır, etik düzene karşı kesin bir tehdittir)
    """ [*]

şimdi bu duruma ve filistin israil savaşına bakıyorum, ve yinelersem, bu cümlelerin artık geçerliliğini kaybettiğini düşünmeden edemiyorum. imparatorluk çökmüş bir kavram gibi duruyor. zira temel olarak ulusal çatışmaların sonu falan gelmedi. bu çatışmalar gayet ulusal düzeyde olan şeyler ve "tüm uygarlık uzayını kapsayan yeni düzen" falan da yok.

şaşırtıcı mı, çok da değil aslında. zira trump döneminden bu yana dünyadaki jeopolitik durum da değişti. ne amerika ne de başka bir devlet "dünya polisi" görevinde değil artık ve bu savaşlar da bunun kanıtı.

benim spekülasyonum bu kadar, eyyorluyorum sadece.

[*] orjinal metin:
    the rise of empire is the end of national conflict, the "enemy" now, whoever he is, can no longer be ideological or national. the enemy now must be understood as a kind of criminal, as someone who represents a threat not to a political system or a nation but to the law. this is the enemy as a terrorist ... ın the "new order that envelops the entire space of ... civilization", where conflict between nations has been made irrelevant, the "enemy" is simultaneously "banalized" (reduced to an object of routine police repression) and absolutized (as the enemy, an absolute threat to the ethical order)"""
  • 798. günde devam eden savaştır.

24 şubat 2022 yerine 20 şubat 2014'den itibaren sayarsak çok daha fazla gün sayısı (+ 2924 ) olacak olan savaştır.

baştan uyarayım entry uzun! sadece ilgilisi/meraklısı "devamını okuyayım"a tıklasın!

cephelerde bariz değişiklik yok. rusya'nın ilerlemelerinden bahsediliyor ama kayda değer ilerlemesi de yok.

9 mayısa kadar chasiv yar'ı almaya uğraştıkları ile ilgili haberler var ama alabileceğe de benzemiyorlar.

rusların mayıs ayı çerisinde yeniden bir atak yaparak saldırıya geçecekleri konuşuluyor ama daha çok batı medyasına karşı yapılan bir tür "yardımları artırın" çağrısı gibi de duruyor. ruslar çok ciddi anlamda zırhlı araç sıkıntısı yaşıyorlar. yayınlanan video/görsellere bakınca durum çok net bir şekilde görülüyor.

ukrayna tarafının bir yandan drone saldırıları sürüyor. petrol rafinerileri kaçıncıya vuruldu sayabilen kalmadı sanıyorum. koskoca petrol üreticisi ve satıcısı rusya işlenmiş petrol ürünleri (dizel, benzin vs) ithal etmeye başladı. sorun sadece bu ürünleri ithal etmesi de değil. aynı zamanda kalite sorunu da yaşıyorlar. belarus ve kazakistan'dan aldıkları petrol ürünleri oldukça düşük teknoloji ile üretilmiş ve düşük kalite ürünler. bu ürünlerde de şikayetler artarak devam ediyor.
    ruslar petrol rafinerilerini tamir edemiyorlar. çinliler ile anlaşsalar o zaman da tamir etmek yerine sıfırdan imal etmek zorunda kalacaklar. zaten mathias rust'dan bu yana cessna tipi küçük uçaklara bir şey yapamayan rus hava savunması şimdi de dronelara karşı etkisiz durumda. yani sıfırdan imal etmeye başlasalar bile vurulmayacağının hiç bir garantisini veremiyorlar.
    abd uzun zamandır yardım etmiyordu. yorulmuş, yıpranmış ve sayıca azalmış ukrayna birliklerine karşı rusların çok daha fazla ilerleme kaydetmeleri de bekleniyordu ama yeniden dağ fare doğurdu. inanılmaz yüksek kayıplara rağmen aldıkları arazi çok çok az.
    geçen yıl ukrayna saldırısı sırasında kaybettikleri alan kadarını bile geri alamadılar henüz. sadece o da değil. lyman kenti/kasabası vardı savaşı takip edenler hatırlar. ruslar çok ağır bozgün yaşamışlardı.
    o zamanlardan ilgili entrylerimden bir kaçı: #142852974 #142902363 #139056453
    lyman kenti için bırakın geri almayı ruslar henüz doğru dürüst denemediler bile.

bir yandan rusların başarılı sayılabilmesi için transdinyestere ulaşabilmeleri gerekiyor. onun için odesa'yı almaları gerekiyor. odesa için herson'u almaları gerekiyor. hani şu bırakıp kaçtıkları hersonu. bırakın hersonu alabilmeyi daha herson ilerisinde çıkarma yapan ukraynalıları bile püskürtebilmiş değiller. yani daha hersona bile tehdit değiller. yakın gelecekte olabileceğe de benzemiyorlar.
    şu anki durum ile rusların her hangi bir barışı zafer olarak niteleyebilmeleri neredeyse imkansız! haliyle başka toprakları ele geçirmek zorundalar. en zor durumdaki ukrayna'ya bile bunu yapamayan rus ordusu abd yardımları başladıktan sonra nasıl yapabilecek büyük soru işareti.

bu yılın kasım ayına kadar savaş futbol tabiri ile "orta saha mücadelesi" tadında yaklaşık olarak aynı bölgelerde devam edecek gibi duruyor. kasım sonuna kadar ruslar da sınırlarına ulaşmış olur. ekstrem bir durum olmadığı takdirde ekim-kasım-aralık gibi yeniden değerlendirme yapılır.

bu arada ukraynalılar sistematik olarak rus hava savunma sistemlerini vurmaya devam ediyorlar. eninde sonunda ruslar bu kayıpları karşılayamaz duruma gelecekler ya da bir şekilde önlem alacaklar. önce hangisi olur göreceğiz.

-- alıntı --

birkaç gün önce gözaltına alınan rusya savunma bakan yardımcısı timur ivanov’un mülklerinden bir taneciği. 2 milyar ruble değerinde. rusya savunma bakanlığına yakın telegram kanallarına bunu paylaşma talimatı verilmiş. “bakın, biz yolsuzlukla mücadele ediyoruz” görüntüsü yaratmak amaç. timur ivanov rus yolsuzluk devletinde arabanın kim bilir kaçıncı tekeri. bu tür ülkelerde insanları rüşvet aldığı için değil, yukarılardan habersiz rüşvet aldığı için tutuklarlar. timur da muhtemelen
    kremlin’den rüşvet parası kaçırmıştır.
    twitter kaynak:

önceki yazılarda gösterdiğim her iki veri akışını birleştirirseniz, rusya'nın günde 0,7 kilometrekare kazanmak için günde 45 parça donanım (tahrip edilmiş ve hasar görmüş) kaybettiği anlamına gelir.
    olayları bir perspektife oturtmak için bu haritayı ekledim. özgür donetsk bölgesi'nin yaklaşık 10.700 kilometrekaresi hala ukrayna'nın kontrolü altında. bunu rusların bir günde aldığı 1.0 kilometrekareye yuvarlarsak, o zaman sadece bu tek ukrayna bölgesini almaları 10.700 gün (29,3 yıl) sürecektir, tabii ki işler bu şekilde devam ederse.
    bunlar saf rakamlardır ve taktiksel ya da aşamalı bir kazanımla stratejik bir atılım arasındaki farkın ne olduğunu canlı bir şekilde göstermektedir. rusya hiç şüphesiz en azından şu anda üstün durumda ve dramatik bir değişim riski her zaman var. ancak burada öyle bir durum söz konusu değil. aksine, rus tarafı için bu belirleyici avantaj bile savaş alanında kayda değer bir şekilde gerçekleşmedi. rusya'nın yaptığı, harita üzerinde küçük şeritler karşılığında insan ve malzeme yakmaktan ibaret.
    işte bu yüzden rusya ve onun küçük yardakçıları ukrayna'ya yapılacak her türlü yardımı engellemeye devam ediyor. rusya uzun süreli bir savaşı sürdüremez, özellikle de ukrayna'ya sürekli yardım yapılırken. moskova mevcut durumdan doğru düzgün faydalanamıyor bile. ukraynalılar bu saldırıyı uzak tutmak için neredeyse insanüstü şeyler yapıyorlar, ancak en iyi ordu ve en iyi moral bile silah ve mühimmat olmadan savaşamaz.
    gelen malzemeler çok uzakta değil, ancak son 7 ayda yaşananların tekrarlanmasından kaçınmak gerekiyor. dahası, ukrayna'nın vaat edilen malzemenin sadece bir kısmını aldığı, ancak yine de rus saflarında büyük bir kargaşaya neden olduğu geçen yaz yaşanan eksikliklerden ders çıkarmak gerekiyor.
    twitter kaynak:

turuncu renkli bölge, avdiivka taarruzunun başladığı 7 aylık dönemde rusya'nın ilerleyişini gösteriyor. rakamlarla kabaca 270 kilometre kareden (yaklaşık 104 mil kare) bahsediyoruz.
    bu verilere göre bu, günde 0,7 kilometre kare (günde 0,3 mil kare) kazandıkları anlamına geliyor.
    twitter kaynak:

ukrayna, rus petrol rafinerilerine başarıyla saldırmaya devam ediyor. ukrayna insansız hava araçlarının rusya'nın krasnodar krai'sindeki sloviansk eko petrol rafinerisini vurduğu doğrulandı. damıtma kolonu hasar görmüş.
    twitter kaynak:
    ukrayna insansız hava araçlarının rusya'nın krasnodar krai'sindeki ılsky petrol rafinerisini de vurduğu bildirildi. petrol gelirleri rusya'nın savaş ekonomisinin kalbinde yer alıyor ve bu da petrol rafinerilerini meşru bir hedef haline getiriyor.
    twitter kaynak:
    ukrayna insansız hava araçları rusya'nın krasnodar krayı'ndaki kushchyovskaya hava üssünü de vurdu. ukrayna gece boyunca aynı krasnodar bölgesindeki slovyansk ve ılsk petrol rafinerilerine saldıran geniş çaplı bir insansız hava aracı saldırısı kampanyası yürüttü.
    twitter kaynak:

"rusya, ukrayna savunma kuvvetleri abd'den askeri yardım alana kadar bir 'fırsatlar penceresinden' yararlanıyor. rusya'nın saldırıları önümüzdeki iki ay içinde hem ön cephede hem de sivillere karşı yoğunlaşacak"
    twitter kaynak:

dün odesa'daki saldırının görüntüleri yayınlandı. rusya'nın sivil bir merkeze karşı misket bombası kullandığı doğrulanıyor. rusya'nın bu savaş boyunca işlediği birçok kasıtlı savaş suçundan biri.
    twitter kaynak:
    twitter kaynak:
    rusların bugünkü odesa füze saldırısında yaralananlardan biri de serhiy kivalov'dur. bir zamanlar ukrayna'nın en önemli rus yanlısı politikacılarından biri olan kendisi, "turuncu devrimi" ateşleyen hileli 2004 seçimlerini yönetti ve daha sonra yanukoviç'in partisinde uzun süre milletvekili olarak görev yaptı ve rus dilinin statüsünü yükselten bir yasanın ortak yazarı oldu.
    twitter kaynak:

27 nisan 2024'te ukrayna ınterfax, ukrayna güvenlik servisi'nin (sbu), kushchevskaya havaalanına ve krasnodar krai'deki ılsky ve slavyanskoil rafinerilerine saldırmak için mürettebatsız hava araçları (iha'lar) kullandığını belirtti. rusya savunma bakanlığı toplamda 66 iha'nın düşürüldüğünü bildirdi,bu da saldırının boyutunu gösteriyor.
    kushchevskaya havaalanı, su-34 fullback ve su-35s flanker m dahil olmak üzere bir dizi rus savaş uçağına ev sahipliği yapıyor. bunlar, planör bombalarının yoğun kullanımı da dahil olmak üzere, ukrayna'nın ön cephe mevzilerine yönelik saldırı görevlerinde günlük olarak kullanılıyor. açık kaynaklı videolar, havaalanındaki bir depoda imha edilen birkaç süzülme bomba kitini gösteriyor.
    kushchevskaya ve diğer bazı hava üslerindeki rus savaşçılar genellikle günde 100 ila 150 sorti gerçekleştiriyor; rusya saf ateş gücüyle yarma girişiminde bulunurken, tüm cephe hattı boyunca mühimmat fırlatanların önemli bir yüzdesi bu.
    ukrayna'nın rus taktik havasını bozma yeteneği, özellikle de süzülme bombası kullanımı, ön cephelerin daha geniş savunması açısından kilit önem taşıyor. bu başarılı saldırının rusya'yı daha fazla savaşçı dağıtmaya ve boşlukları kapatmak için hava savunma varlıklarını yeniden tahsis etmeye zorlaması muhtemel.
    twitter kaynak:

askeri personelle temas halinde olan bir rus blog yazarına göre, rus kuvvetlerinin farklı türdeki insansız hava araçlarından kaynaklanan kayıpları, cephede yaşanan kayıpların yarısına tekabül ediyor. hem fpv hem de drone bombardıman uçakları önemli zorluklar sunuyor. ancak rus üretim sisteminin katı yapısı nedeniyle bu dronlara karşı koymak son derece zor.
    twitter kaynak:

2 ocak'ta ukrayna'nın kharkiv kentine düşen füzenin kuzey kore'nin "hwasong-11" türevi olduğu belirlendi. bu, rusya'nın bmgk kararını ihlal ettiğini kanıtlıyor ve bm organının mutlak işe yaramazlığını bir kez daha doğruluyor.
    bu aynı zamanda şansölye scholz'a göre, tıpkı iran'ın, savaşın başlangıcından bu yana ukrayna'yı terörize eden 3000 şahid nedeniyle ukrayna ile savaş halinde olduğu gibi, kuzey kore'nin de bu füzeyi teslim etmesi nedeniyle ukrayna ile savaş halinde olduğu anlamına geliyor. değil mi olaf?
    twitter kaynak:

rus kuvvetlerinin donetsk oblastı avdiivka'nın batısındaki ilerleyişi geçtiğimiz hafta hızlandı. rus kara kuvvetleri (rgf), avdiivka merkezinin yaklaşık 15 km kuzeyinde bulunan ocheretyne kasabasına girmek için ukrayna topraklarının daha ilerisinde dar bir çıkıntı oluşturdu.
    rgf'nin şubat 2024 ortasında avdiivka'nın kontrolünü ele geçirmesinden bu yana bölge, rus operasyonlarının ana alanlarından biri olmaya devam etti. devam eden yüksek kayıplara rağmen, rgf'nin bölgedeki ukrayna mevzilerini sürekli olarak hedefleyebilmesi ve birçok küçük yerleşim yerinin kontrolünü ele geçirebilmesi kuvvetle muhtemeldir.
    twitter kaynak:

bir rus petrol deposundaki tankların etrafına anti-drone kafesleri dikildi.
    twitter kaynak:

1/9 abd'nin kazakistan'dan 81 adet eski ve çalışamaz durumdaki sovyet jetini satın alması soru işaretlerine yol açıyor. bu uçaklar ukrayna'ya mı yönlendirilecek? bundan çok fazla bir şey beklememeliyiz.
    2/9 kyiv post'un haberine göre abd, kazakistan'dan sovyet döneminden kalma 81 adet eski savaş uçağını birim başına 20.000 dolardan daha az bir fiyata satın aldı.
    3/9 kazakistan, sovyet üretimi savaş uçaklarından oluşan eskiyen filosunu sistematik olarak modern alternatiflerle değiştirme sürecinde.
    4/9 devam eden modernizasyon çabalarının bir parçası olarak kazakistan ekim ayında, 1970'lerde ve 1980'lerde üretilen mig-31 önleme uçakları, mig-27 avcı-bombardıman uçakları, mig-29 avcı uçakları ve su-24 bombardıman uçakları da dahil olmak üzere 117 sovyet dönemi avcı ve bombardıman uçağının açık artırmayla satılacağını duyurdu.
    5/9 satış teklifinde uçakların çalışamaz durumda olduğu, modernizasyonlarının ekonomik olarak pratik olmadığı ve yedek parça kaynağı olarak yararlılıklarının sınırlı olduğu vurgulandı.
    6/9 buna rağmen rus haber sitesi reporter.ru ve ukrayna telegram kanalı ınsider ua'da yer alan haberlerde abd'nin yakın zamanda offshore kuruluşlar aracılığıyla bu uçaklardan 81 tanesini satın aldığı belirtildi. satın alınan uçaklar arasında mig-27, mig-29 ve su-24 modelleri bulunmaktadır.
    7/9 satın almanın ardındaki amaç açıklanmadı; ancak uçak tipleri şu anda ukrayna'da hizmette olduğundan, eninde sonunda kiev'e transfer edilecekleri yönünde spekülasyonlar var. bu uçaklar yedek parça ve yem olarak kullanılıyor olabilir.
    8/9 kazakistan aktif bir şekilde moskova ile olan tarihi stratejik ve askeri bağlarını azaltmaya ve uluslararası ilişkilerini çeşitlendirmeye çalışmaktadır. buna batılı ülkeler ve çin ile bağlantılarını güçlendirme çabaları da dahildir.
    9/9 rapora göre abd, rusya'nın müttefikinden her biri ortalama 20.000 doların altında olan sovyet döneminden kalma 81 savaş uçağı satın aldı
    kyiv post'un haberine göre abd, kazakistan'dan sovyet döneminden kalma 81 savaş uçağı satın aldı.
    rusya'nın tarihi bir müttefiki olan kazakistan, batılı ülkelerle daha fazla ilişki kuruyor.
    post, uçakların yedek parça olarak kullanılabileceğini ya da çatışma bölgelerinde yem olarak konuşlandırılabileceğini belirtti.
    kyiv post'un haberine göre abd, kazakistan'dan sovyet döneminden kalma 81 eski savaş uçağı satın aldı.
    hava filosunu yenilemekte olan kazakistan, aralarında mig-31 önleme uçakları, mig-27 avcı bombardıman uçakları, mig-29 avcı uçakları ve 1970'ler ve 1980'lerden kalma su-24 bombardıman uçaklarının da bulunduğu 117 sovyet dönemi avcı ve bombardıman uçağını açık arttırmayla sattı.
    post'a göre açıklanan satış değeri bir milyar kazakistan tengesi ya da 2.26 milyon dolardı ve her bir uçağın ortalama değeri 19,300 dolardı.
    post'a göre, ukrayna telegram kanalı ınsider ua, abd'nin eskimiş ve kullanılamaz durumdaki 81 savaş uçağını satın aldığını söyledi.
    post, abd'nin satın alma gerekçesinin açıklanmadığını ancak benzer uçakların hizmette olduğu ukrayna'da kullanılma ihtimalini gündeme getirdiğini belirtti.
    ingilizce yayın yapan rus haber sitesi reporter, satışın offshore şirketler aracılığıyla yapıldığını belirtti.
    ukrayna'nın sovyet dönemi silahlarına bağımlılığının devam ettiği göz önüne alındığında, uçaklar ya yedek parça kaynağı olarak kullanılabilir ya da stratejik olarak havaalanlarında tuzak olarak konuşlandırılabilir.
    airforce technology'ye göre mikoyan mig-31, sovyet hava sahasını savunmak için tasarlanmış süpersonik bir önleme uçağıydı. soğuk savaş sırasında kritik bir rol oynamıştır.
    mig-23'ten türetilen mig-27 bir yer saldırı uçağıydı ve sovyet-afgan savaşı gibi çatışmalarda görev aldı. mig-29 havadan havaya savaşta mükemmeldi. geniş çapta ihraç edildi ve bazı hava kuvvetlerinde hizmet vermeye devam ediyor.
    tüm hava koşullarına uygun bir taktik bombardıman uçağı olan su-24, yaşına rağmen rus hava-uzay kuvvetleri ve ukrayna hava kuvvetleri de dahil olmak üzere çeşitli hava kuvvetlerinde hizmet vermeye devam etmektedir.
    mig-31
    eskiden sovyetler birliği'nin bir parçası olan kazakistan, rusya ile yakın bağlarını korumuş ve tarihsel olarak rusya'nın en güçlü müttefiklerinden biri olmuştur. ancak rusya'nın ukrayna'yı işgal etmesinden bu yana ilişkiler değişti ve kazakistan batı'ya daha fazla yakınlaşarak rusya'daki bazı kesimlerin öfkesini üzerine çekti.
    kyiv post'un analizine göre, orta asya ülkesinin askeri yeteneklerini geliştirme çabaları, batılı ülkelerle artan angajmanıyla aynı döneme denk geliyor ve moskova ile tarihsel bağlarından uzaklaşma sinyalleri veriyor.
    rusya'nın bazı açık sözlü propagandacıları, rusya'nın ukrayna'yı işgalinin ardından kazakistan'a bakması gerektiğini öne sürdüler.
    bir rus tv yorumcusu vladimir solovyov, ülkesinin "kazakistan'ın bir sonraki sorun olduğuna dikkat etmesi gerektiğini çünkü ukrayna'da olduğu gibi aynı nazi süreçlerinin orada da başlayabileceğini" söyledi.
    ticaret, eğitim, çevre ve maden tedarikine ilişkin anlaşmalar, rusya, çin, afganistan ve iran gibi komşu ülkelerin yarattığı jeopolitik zorlukların üstesinden gelmeye çalışan kazakistan ile batılı ülkeler arasında derinleşen bağları yansıtıyor.
    twitter kaynak:

ukrayna sso birlikleri sumy bölgesi sınırındaki bölgede iki buk hava savunma sistemini vurdu. ilki vurulduktan sonra ikinci bir buk ilkini tahliye etmek için geldi ama aynı zamanda vuruldu.
    twitter kaynak:

rus kuvvetleri neden farklı yönlerde ilerledi ve bunun sonuçları nelerdir? gelecekteki beklentiler nelerdir? frontelligence ınsight'ın bugünkü analizi chasiv yar, kurakhkove ve ocheretyne'e odaklanıyor
    2/ ukrayna kuvvetleri ocheretyne ve solovyove'den geri çekildi. 115. tugay suçlanırken, asıl mesele birçok tugayın cephe hattı boyunca personel, topçu, araç ve hava desteği bakımından orantısız üstünlüğe sahip düşmanı tutabilecek durumda olmamasıdır
    3/ ekibimiz zayıf iletişim, koordinasyon ve liderlikle ilgili raporlar almıştır. bu sorunlar, personel eksikliği ve yetenekli memurların üst düzey görevlere hızlı bir şekilde hazırlanmasındaki ve sorumlu tutulmasındaki zorluklar gibi daha derin sistemik sorunlara dayanmaktadır
    4/ değerlendirmelerimize göre ruslar, bakhmut ve avdiivka'da olduğu gibi chasiv yar'ı da kuşatmaya ve cepheden saldırmaya çalışıyor. bölgeyi takviye eden ilave rus birlikleri muhtemelen chasiv yar'ın güney ve kuzey kesimlerini ele geçirmeyi hedefliyor.
    5/ eğer chasiv yar, özellikle de güney kısmı rusların eline geçerse, ruslar kostyantynivka'ya doğru ilerleyerek bakhmut'un güneyindeki kuvvetlerin lojistiğini bozabilir. ruslar ocheretyne'den de yola doğru ilerlerse durum daha da kötüleşebilir.
    6/ vuhledar-donetsk bölgesinde ruslar önemli bir lojistik merkez olan kurakhove'yi kesmeyi hedefliyor. yol üzerinde ateş kontrolünün tesis edilmesi kurakhove'ye yönelik lojistiği zora sokabilir. kurakhove'nin kaybedilmesi vuhledar bölgesindeki tüm kuvvet gruplarını riskli bir duruma sokabilir.
    7/ ruslar iddialı operasyonel hedeflerine ulaşmak için mevcut elverişsiz durumdan faydalanmaya çalışıyor. ukrayna kendini bu duruma nasıl düşürdü? birkaç faktörün sonucu: seferberlik çabalarının gecikmesi, batı yardımının gecikmesi ve yetersiz tahkimat
    8/ siperler iyi bir koruma sağlar, ancak mühimmat atan ve kamikaze dronların aşırı kullanımı nedeniyle, beton yapılar ve dron yakalama ağlarının yanı sıra sığınaklar ve siperler için uygun üst korumaya sahip olmak çok önemlidir. bu da yetersiz personele sahip tugayların sahip olmadığı kaynakları gerektirir
    9/ ruslar 2024 yılında bu hedeflere gerçekçi bir şekilde ulaşabilir mi? askeri teoriye göre, savunmalar aşıldığında mekanize birlikler bu açıklıktan faydalanabilir ve birliklerin nispeten serbestçe manevra yapabildiği bir coğrafi alan olan "operasyon alanına" girebilir.
    10/ genel olarak, araç kayıpları ve sorunlu cephe lojistiği nedeniyle, rus ordusunun ilk işgal aşamasında olduğu gibi ukrayna topraklarında derin manevralar yapması pek olası değil. bunun yerine muhtemelen ukrayna güçlerini kuşatmaya odaklanacaklardır
    11/ cephe hattındaki durumun yeni mühimmat, silah ve yeni seferber edilmiş ancak eğitimli askerlerin gelmesiyle istikrara kavuşması bekleniyor. ancak yeni askerleri silahlandırmak, eğitmek ve hazırlamak zaman alacağı için yakın zamanda istikrarın sağlanması pek mümkün görünmüyor
    12/ bu durum hafife alınmamalıdır çünkü rus ordusu hala en az iki kolorduya eşdeğer bir yedek kuvvete sahiptir ve bu kuvvet kharkiv ve sumy oblastları da dahil olmak üzere her yere konuşlandırılabilir ya da zayıf noktalar tespit edilirse mevcut ilerleme eksenlerini takviye edebilir.
    13/ bu rusya için en elverişli durumlardan biri. bunu değerlendirememek, öngörülebilir gelecekte donbas bölgesinin tamamını ele geçirme hedeflerine ulaşamayacaklarının bir göstergesi olacaktır. bu da kendi nihai hedeflerini yeniden değerlendirmeye zorlayabilir
    twitter kaynak:

kuzey kore füzesi ocak 2024'te kharkiv'i vurdu. bm "füzenin nereden ve kim tarafından fırlatıldığını bağımsız olarak belirleyemedi."
    32 sayfalık raporda bm yaptırım gözlemcileri, "2 ocak 2024'te ukrayna'nın kharkiv kentine düşen bir füzeden elde edilen enkazın kuzey kore'deki hwasong-11 serisi füzeden kaynaklandığı" ve kuzey kore'ye uygulanan silah ambargosunu ihlal ettiği sonucuna vardı. kore.
    üç yaptırım gözlemcisi bu ayın başlarında enkazı incelemek için ukrayna'ya gitti ve füzenin rusya tarafından yapıldığına dair hiçbir kanıt bulamadı.
    güvenlik konseyi'nin kuzey kore yaptırımlar komitesine sundukları 25 nisan tarihli bir raporda, "ukraynalı yetkililer tarafından sağlanan gidişata ilişkin bilgiler, füzenin rusya federasyonu topraklarında fırlatıldığına işaret ediyor" diye yazdılar.
    "böyle bir konum, eğer füze rus kuvvetlerinin kontrolü altındaysa, muhtemelen rusya federasyonu vatandaşları tarafından satın alındığına işaret eder." diyen yetkililer, bunun kuzey kore'ye 2006 yılında uygulanan silah ambargosunun ihlali olacağını da sözlerine ekledi.
    şubat ayındaki bm güvenlik konseyi toplantısında abd, rusya'yı en az dokuz kez kuzey kore'nin sağladığı balistik füzeleri ukrayna'ya fırlatmakla suçlamıştı.
    twitter kaynak:

rus rybar kanalından:
    kırım'a yeni füze saldırısı
    - afu kırım'a yönelik füze saldırılarının yoğunluğunu arttırıyor. bir buçuk hafta içinde dzhankoi ve cape tarkhankut'a ve bu gece - simferopol'e ve yine dzhankoi'ye saldırılar gerçekleştirildi.
    - üç füze saldırısı sırasında 30'dan fazla atacms operasyonel-taktik füzesi ateşlendi. bu füzelerin kullanımı daha önce de rapor edilmişti, ancak yeni yardım paketinin resmi olarak açıklanmasının ardından afu sadece atacms kullanıyor.
    - gece afu 12 füze fırlattı (sekizi dzhankoi'deki havaalanına ve dördü hvardiis'ke'deki havaalanına). patlama sesleri ve hava savunma operasyonu yakınlardaki yerleşim yerlerinde yaşayanlar tarafından duyulmuştur.
    - salvonun hangi bölgeden atıldığına dair kesin bir bilgi bulunmamaktadır. ancak yüksek ihtimalle fırlatma herson bölgesinden yapılmıştır (tarkhankut vurulduğunda, fırlatıcılar beryslav'da bulunuyordu).
    başta rusya devlet başkanı'nın yemin töreni olmak üzere mayıs ayındaki etkinlikler yaklaştıkça saldırıların sayısı da artacaktır. şu ana kadar seçilen hedeflere bakıldığında, düşmanın amacının hava savunma birimlerinin savaş kabiliyetlerini en aza indirmek olduğu görülüyor. bu nedenle misket başlıklı atacms kullanıyorlar.
    en ufak bir sonuç bile elde edilirse, afu kırım'ın doğu bölgelerine geçecektir, çünkü kırım köprüsüne saldırılar düzenlemek için yarımadanın bu kısmında bir avantaj sağlamak gerekecektir. dahası, uydular feodosia, kirovske ve kerç civarını aktif olarak araştırıyor.
    amerikan insansız hava araçları standart bölgede her gün havada faaliyet gösteriyor. ve dün mq-4c triton iha ilk kez karadeniz üzerinde uçtu - bu rq-4b'nin deniz versiyonudur. bu durum göz önüne alındığında, hava savunma sistemlerine yönelik saldırılara ek olarak, karadeniz filosu gemilerine yönelik saldırıların da yenilenmesini beklemeliyiz.
    twitter kaynak:

rus 71. muhafız motorize tüfek alayı, robotyne ıvo 47.451466,35.828422'nin kuzeybatı kısmında rus bayrağını göndere çekti.
    rus kuvvetleri, ukraynalı kuvvetleri kasabanın kuzeyindeki siperlere iterek kasabayı muhtemelen yeniden ele geçirdi.
    rusya son birkaç hafta içinde bu hamleye yardımcı olmak üzere çok sayıda "bölgesel" motorlu tüfek alayı getirmiştir.
    robotyne'nin yeniden ele geçirilmesi sadece propaganda değeri taşımıyor, aynı zamanda ukraynalıları 2023 karşı saldırısından önce sahip oldukları mevzilere geri itip itemeyeceklerine de hizmet ediyor
    ikinci robotyne muharebesi 237 gündür devam ediyor ve rus kuvvetleri 66 gündür kasabada kontrolü tamamen ele geçirmek için savaşıyor. ikinci robotyne savaşı rus zaferiyle sonuçlandı.
    robotyne'nin durumu today'in uydu görüntüsü üzerinde açıklanmıştır. "rusya... ukraynalı güçleri kasabanın kuzeyindeki siperlere iterek kasabayı yeniden ele geçirdi."
    kırmızı noktalı çizgilerdeki siperler, en yakını 47.4515,35.8284'teki bayrak konumunu işaretleyen mavi kırmızı daireden sadece 500 m uzaklıkta.
    twitter kaynak:

birkaç rus telegram kanalı, çarşamba gecesi kimliği belirsiz insansız hava araçlarının rusya'daki ryazan petrol rafinerisine saldırdığını bildirdi. bu bilgi henüz resmi kaynaklarca doğrulanmadı.
    bazı kanallara göre rafineriye saldırı gece saat 03.00 sıralarında gerçekleşti.
    twitter kaynak:

kursk'ta alarm/siren sesleri
    twitter kaynak:

herkese merhaba, ben francis farrell, yine kramatorsk'tan arka arkaya savaş notları ile karşınızdayım.
    bu sefer ne yazık ki çok kısa olacak.
    kısa çünkü yarın sabah nihayet chasiv yar'ı ziyaret ediyorum, içeri girmek için bir hafta boyunca askeri bürokrasiyle boğuştuktan ve şehrin yan taraflarındaki diğer yerlere biraz erişim sağladıktan sonra.
    dürüst olmak gerekirse, cephe hattının bu kadar sıcak bir bölgesinde bulunmayalı uzun zaman olmuştu. genel olarak, bugünlerde cephe hattına erişimle ilgili kural, çatışmanın düşük yoğunluklu olduğu bölgelere yaklaşabileceğiniz, ancak gerçek aksiyonun ve haberlerin gerçekleştiği yerlerde, topçularla veya daha gerideki bir sahra hastanesinde çalıştığınız için şanslı olacağınızdır.
    neden mi? dronlar, dronlar ve daha fazla dron.
    savaşın bu aşamasında, cephe hattının yaklaşık beş kilometre yakınına geldiğinizde, ister yaya ister araçla olsun, açıkta çok uzun süre kalırsanız tespit edilme ihtimaliniz yüksektir.
    bir kez fark edildiğinizde, düşmanın sizi bir şeyle vurmaya karar verip vermeyeceği sorusu ortaya çıkar.
    bu durum bir yıl önce, daha doğudaki bakhmut için savaşlar devam ederken de geçerliydi.
    ancak o zamanlar, hepsi topçuydu: acımasız, elbette, ama yine de bir piyango ve siper almak oldukça kolaydı.
    şimdi ise kamikaze dronelar şeklinde bir ya da daha fazla yüksek hassasiyetli silahla kolayca avlanabilir ya da başınızın 100 metre üzerinden üzerinize bir el bombası atılabilir.
    bugün bölgedeki bir stabilizasyon noktasında dört yaralı geldi ve her biri bir drone tarafından hedef alındı. bu konuda daha sonra söyleyecek çok şeyim olacak.
    asker kıtlığı ukraynalı askerlerin ruh sağlığına zarar verirken tssb krizi baş gösteriyor
    ağır çatışmalar askerlerin fiziksel sağlığına büyük zarar verdi, ancak savaşın ruh sağlığı üzerindeki görünmeyen etkileri, ülke için de bir tssb krizinin yaklaştığı anlamına gelebilir.
    şimdi gerçekten biraz uyumam gerekiyor ama hemen cephe hattına dönelim.
    chasiv yar'a yönelik saldırılar durmadı, ancak son bir haftada sahada çok az veya hiç kazanım elde edilmedi.
    haritaya baktığımızda, bu şehir rusya için büyük bir stratejik ödül, ancak geçen hafta bahsettiğim gibi savunma yapmak için de harika bir yer.
    olayların nasıl gelişeceğini göreceğiz, ancak şu anda daha endişe verici bölge donetsk oblastı'ndaki avdiivka'nın kuzeydoğusunda kalıyor.
    ukrayna savunması şimdilik cephe hattını istikrara kavuşturacak zaman ve kaynağa sahip olmadığı için rusların bölgedeki ilerleyişi istikrarlı bir şekilde devam ediyor.
    özellikle acı verici bir olayda, ocheretyne kasabası civarında savaşan iki büyük birlik arasındaki rotasyon korkunç bir şekilde yanlış gitti ve rus kuvvetleri savunmacıların hazır olma durumundaki kısa bir gecikmeden yararlanarak ukrayna hatlarını aştı.
    şu an itibariyle, açık kaynaklı haritalara göre, çıkıntı cephe hattının geri kalanından sekiz kilometre öteye sürülmüş durumda.
    normalde bu mevzi savaşında bırakın sekiz kilometreyi, bir ağaç çizgisi ya da kilometre almanın bile ne kadar zor olduğu düşünülürse, bu, en hafif tabirle, çok kötü bir durum.
    bitirirken, bu bizi eski dostumuz amerikan askeri yardımına getiriyor.
    son savaş notlarımdan bu yana geçen bir hafta içinde bu yardım temsilciler meclisi ve senato'dan geçti, biden tarafından imzalandı ve şimdi de 1 milyar dolarlık ilk paket yola çıkmış durumda. uzun menzilli atacms'lerimiz bile var!
    mutlu olmak istiyorum ve bu haber kesinlikle birçok ukraynalının paylaştığını bildiğim yakın gelecekle ilgili kasvetten ve yaklaşan endişeden kurtulmaya yardımcı oluyor, ancak merak etmekten kendimi alamıyorum.
    eğer bu kararın alınması altı ay sürmeseydi, belki de ocheretyne'deki haritada sekiz kilometrelik bir rus çıkıntısı olmayacaktı, belki de rusya chasiv yar'daki o sevimli yaşlı adamın evinden bir taş atımı uzaklıkta olmayacaktı ve belki de yüzlerce şehit ukraynalı asker paskalya için ailelerini ziyaret ediyor olacaktı.
    belki değil, kesinlikle.
    sözlerimi bitirirken meslektaşım danylo mokryk'in sözlerini aktarmak istiyorum:
    "çok uzun sürdü ve her günü çok fazla cana mal oldu... bu yüzden bugün minnettarlığımda acı var."
    gelecek hafta, hala burada olsam da savaş notları'na ara vereceğim.
    her şey hakkındaki düşüncelerimi web sitemizin başka bir yerinde göreceksiniz, gözünüzü dört açın ve güzel bir hafta sonu geçirin.
    francis farrell :

kanguru paşadan:
    rusya doğu'da ilerliyor
    rusya fırsatları değerlendiriyor ve askeri etkinliğini artırıyor
    cephedeki durum daha da kötüleşti. stratejik inisiyatifi ele geçirmeye ve cephe hattını yarmaya çalışan düşman, ana çabalarını birkaç yöne yoğunlaştırarak güç ve araç bakımından önemli bir avantaj yarattı.
    son birkaç gündür ukrayna'nın doğusundaki cephe hattından korkunç haberler geliyor. bu makalede, rusların ilerleyişinin nasıl birden fazla fırsattan yararlanmalarının bir sonucu olduğunu ve rus askeri etkinliğindeki gelişmeleri incelemek istedim.
    aynı zamanda, rusların son dönemdeki ilerlemelerine rağmen, bu savaşta rusların daha önce de ilerlediğini ancak ukraynalılar tarafından geri püskürtüldüğünü unutmamak gerekir. ve ukraynalıların artık daha fazla personeli seferber etmesi ve askeri yardım akışı almasıyla birlikte, durumun önümüzdeki haftalarda ve aylarda önemli ölçüde değişmesi muhtemeldir.
    doğu ukrayna'da rus fırsatçılığı
    ruslar birkaç aydır ukrayna'nın hem doğusunda hem de güneyinde taarruz halinde. saldırı operasyonları, 2023'ün arka yarısından bu yana belirginleşen birkaç taktiksel, operasyonel ve stratejik fırsattan yararlanıyor.
    ilk olarak, ukrayna'nın güneyindeki saldırıların doruğa ulaşması ve başarısızlığa uğraması, en vasat rus üst düzey subayının bile bir fırsat olarak göreceği bir şey olacaktır. doruk noktası, clausewitz'in savaş üzerine adlı eserinde ele aldığı bir kavramdır ve pek çok ülkenin askeri kuvvetlerinin doktrin ve taktiklerine dahil edilmiştir. askeri liderlere ve planlamacılara doruk noktalarının öğretilmesinin nedenlerinden biri de karşı saldırılar ve düşmanın zayıflıklarından faydalanma fırsatı sunmasıdır.
    ruslar muhtemelen ukrayna karşı saldırısının başlarında işlerin iyi gitmediğini fark etmiş ve karşı saldırı planlamaya başlamışlardır. ukraynalılar 2023'ün arka yarısında doruğa ulaştığında, ruslar, ukrayna'nın büyük bir atılım yapmaması ve 2023 başındaki başarısız saldırı operasyonlarından bu yana yeniden yapılanmaları için kendilerine sağlanan zaman göz önüne alındığında, saldırıya devam etmek için iyi bir konumda olacaklardır.
    bu, rusların yararlandığı operasyonel fırsat unsurlarından biri.
    diğeri ise doğuda inşa edilen ukrayna savunmasındaki eksiklik. ukraynalılar sonunda doğuda birkaç savunma hattı inşa etmeye başlasa da, bu yavaş bir süreç oldu ve ukrayna cumhurbaşkanı 2023'ün sonlarına kadar bunlara olan ihtiyacı açıkça kabul etmedi (taktik komutanlar uzun zamandan beri bunları geliştiriyor olsalar bile).
    dolayısıyla ukraynalılar, çeşitli araç ve personel karşıtı engeller ve mayınların yanı sıra bunları gözlem altında tutmak için gözetleme sistemleri ve engeller tarafından ölüm bölgelerine dönüştürülen düşmanı hedef almak için gereken doğrudan ve dolaylı ateşleri içermesi gereken savunma bölgelerini inşa etme konusunda sekiz topun gerisindeler. aşağıdaki @war_mapper haritasının da gösterdiği gibi, ukrayna'nın doğusunda uygun uzunluk ve yoğunlukta savunma bölgelerinin yanı sıra ikincil ve üçüncül savunma hatlarının inşa edilmesi için yapılması gereken çok iş var.
    ukrayna savunma bölgelerinin mevcut durumunu ruslar tarafından inşa edilenlerle karşılaştırmak da ilginç brady africk'in bu konudaki mükemmel çalışması incelemeye değer. bu savaş sırasında ve on yıl önceki ilk rus işgalinden bu yana inşa edilen rus savunmalarını gösteren ürünlerinden biri aşağıda gösterilmektedir.
    son bir nokta: engel kuşaklarının bazıları olabildiğince iyi tasarlanmamıştır. tom cooper'ın son yazısında belirttiği gibi, bu savunmaların farklı yönlere yönlendirilmesi gerekiyor. eğer doğudaki savunmaların hepsi kuzey-güney yönündeyse, en sıkıcı rus bile eninde sonunda bu savunmaların kenarlarından saldırıya uğrayabileceğini anlayacaktır. ukrayna'nın doğusunda birçok örnekte yaşanan da bu gibi görünüyor.
    ruslar kesinlikle birbirine yakın iki taktiksel fırsattan en iyi şekilde yararlanıyorlar: ukrayna'nın cephe birliklerinin güçlerindeki eksiklikler ve ukrayna topçusu ve savaş alanı hava savunması için mühimmat eksiklikleri. bunlar rapor edilmişti ve ruslar için bir süredir aşikârdı. her ne kadar büyük rus kayıplarına yol açmış olsalar da operasyonları, ukraynalıları insan ve ateş gücü kalitesiyle alt etmeye dayanıyordu.
    ancak ruslar, ukrayna'nın harekete geçmesini ve batı'dan askeri yardım akışının artmasını, ukrayna ve rusya'nın insan gücü ve ateş gücü arasındaki bu farkı eninde sonunda daraltmasını (muhtemelen kapatmayacak) bekliyor olacaklar. önümüzdeki haftalarda (ya da aylarda) bu gerçekleşene kadar ruslar bu taktiksel fırsattan mümkün olduğunca faydalanmaya çalışacaktır.
    son olarak, ukrayna karşı saldırısının başarısızlıkla sonuçlanmasının ardından ruslar, batı'nın ukrayna'yı destekleme konusundaki kararlılığından faydalanabilecekleri stratejik bir fırsat tespit etmiş olacaklardır. ukrayna karşı saldırısının başarısızlığı, 2023'ün arka yarısında başarısızlıkla ilgili önemli parmak işaretlerine neden oldu ve rusya bunu kilit başkentlerde yanlış bilgilendirmeyi ikiye katlamak için bir fırsat olarak gördü. en bariz başarı -en azından birkaç ay boyunca- bunun abd kongresi'ndeki bazı milletvekilleri üzerindeki etkisiydi.
    ancak ruslar aynı zamanda rusya'nın başarısının kaçınılmaz olduğuna dair etki operasyonlarını gerçek savaş alanı başarılarıyla desteklemek istediler. rusya tarafından tekrarlanan ve sonunda avdiivka'nın düşmesine yol açan saldırılar, rusların bu son saldırı operasyonları kampanyasının öncüsü oldu. büyük kayıplara rağmen ruslar bunu bir zafer olarak yansıtmayı başardılar ve sözüm ona rus ordusunun neden bu savaşı kazanmaya mahkum olduğunu bir kez daha gösterdiler. avustralya da dahil olmak üzere batıda çok sayıda kişi bu anlatıyı herhangi bir eleştiriye tabi tutmadan satın alıyor.
    rusya'nın geçtiğimiz hafta avdiivka'nın batısında elde ettiği son kazanımlar, rusya'nın stratejik mesajlarını daha da güçlendirecektir. bu, rusların küçük toprak kazanımlarını nasıl hızla stratejik mesajlara dönüştürebildiklerinin ve savaşın nasıl dönemeçlerle dolu olduğunu anlamayan batıdaki ve küresel güneydeki pek çok kişiyi nasıl etkileyebildiklerinin bir başka örneğidir. tarihteki en iyi ordular bile bazen toprak kaybeder ve savaşları kaybeder.
    rus askeri etkinliği artıyor
    rusya'nın son dönemde elde ettiği kazanımlar, taktik, operasyonel ve stratejik fırsatlardan yararlanma becerilerini göstermenin yanı sıra, rus ordusunun askeri etkinliğini arttırdığını da göstermektedir.
    askeri etkinlik çalışması, bu savaşla ilgili yorumlarımın çoğunda uyguladığım bir şey. dönüşen savaş'ta derinlemesine ele aldığım bir konuydu çünkü askeri organizasyonların modern savaşlarda başarılı olmaya hazır olmalarını sağlamanın merkezinde yer alan bir kavramdır.
    millett ve murray, military effectiveness, cilt 1'de askeri etkinliği "silahlı kuvvetlerin kaynakları savaş gücüne dönüştürme süreci" olarak tanımlamaktadır. brooks ve stanley askeri güç yaratmak adlı eserlerinde askeri etkinliği "bir devletin zenginlik, teknoloji, nüfus ve insan sermayesi gibi temel kaynaklarından askeri güç yaratma kapasitesi" olarak tanımlamaktadır.
    bu kavram daha sonra siyasi, stratejik, operasyonel ve taktik etkinlik olarak ayrılır. taktik etkinlik esasen eğitim, teçhizat, liderlik ve diğer askeri çabaları bir araya getirerek muharebeleri kazanma ve değişen muharebe sahası ortamında kazanmaya devam etme kapasitesidir. siyasi ve stratejik etkinlik ise ulusal gücün tüm unsurlarını -insanlar, fikirler, sanayi, bilgi, ittifaklar, vs- savaşı kazanmak için etkin bir şekilde kullanmak üzere iyi politika ve stratejinin bir araya getirilmesiyle ilgilidir.
    bu konu şu anda güncelliğini korumaktadır çünkü rusya'nın askeri etkinliğinin savaş boyunca arttığı bir süredir bilinmektedir. en son kazanımları, taktikleri öğrenme, insansız hava araçları ve elektronik savaş uygulama ve taktiksel eylemleri stratejik etki ve endüstriyel üretim girişimleriyle ilişkilendirme kapasitelerini göstermiştir.
    bu yılın başlarında rusya'nın öğrenme ve uyum sağlama kapasitesi hakkında yazdığım gibi:
    bu savaş ne kadar uzun sürerse, rusya öğrenme, adapte olma ve daha etkili, modern bir savaş gücü oluşturma konusunda o kadar iyi olacaktır. moskova yavaş ama emin adımlarla savaş alanındaki yeni fikirleri özümseyecek ve taktiklerini buna göre yeniden düzenleyecektir. stratejik adaptasyonu ukrayna'nın karşı saldırısını savuşturmasına zaten yardımcı oldu ve son birkaç ayda rus birliklerinin kiev'den daha fazla toprak almasına yardımcı oldu. nihayetinde, rusya'nın stratejik adaptasyondaki üstünlüğü batı'nın uygun bir yanıtı olmadan devam ederse, bu savaşta olabilecek en kötü şey çıkmaz değildir. ukrayna'nın yenilgisidir.
    bu durum batılı stratejistleri birkaç nedenden ötürü endişelendirmelidir.
    birincisi ve en önemlisi, daha etkili bir rus ordusu, şu anda ve önümüzdeki birkaç ay boyunca yürüttükleri saldırı operasyonlarında daha başarılı olabilir. bu taktiksel başarı, daha önce de incelendiği gibi, rusya için stratejik etkilere de sahiptir.
    ikinci olarak, daha etkili bir rus ordusu, taktik operasyonları kampanyalar içinde daha iyi ilişkilendirebilir ve bunları rus stratejisine bağlayabilir. bu, savaşın ilk birkaç ayında kötü varsayımlar ve saf kibir de dahil olmak üzere çeşitli nedenlerle zayıf oldukları bir konuydu. ancak daha etkin bir rus ordusu savaşı endüstriyelleştirebildi ve orta vadede savaşı sürdürebilmek için hem personel hem de malzeme ihtiyacını karşılayabildi. batı'nın etkili bir karşı hamlesi olmadan ukrayna'ya yardımın devam etmesi zor olacaktır.
    üçüncüsü, 2012'den beri gerasimov yönetiminde gerçekleştirmesi gereken reformları son 26 ayda gerçekleştirmiş görünen daha etkin bir rus ordusu, komşuları için süregelen bir tehlike olacaktır. üstelik sadece avrupalı komşuları için değil. rusya'nın pasifik'te de bir varlığı olduğunu unutmamalıyız (her ne kadar kara kuvvetlerinin çoğu ukrayna'ya konuşlandırılmış olsa da).
    son olarak, daha etkili bir rus ordusu diğer yağmacı otoriterlere de ders vermektedir. bazı durumlarda, rusya muhtemelen dersleri doğrudan çin, kuzey kore ve iran ile ikili kullanım teknolojileri ve silahları karşılığında paylaşmaktadır. dolayısıyla, rusya askeri açıdan ne kadar etkin olursa, bu durum orta vadede batı'ya yönelik diğer potansiyel tehditlerin etkinliğini de o kadar arttırma potansiyeline sahiptir.
    ukrayna'yı savunmak ve 2014'ten bu yana rusya tarafından ele geçirilen tüm toprakları kurtarmak için ahlaki ve stratejik zorunlulukların yanı sıra, rusya'nın modern savaşı öğrenme ve stratejik ortaklarına bunu yapma konusunda daha fazla fırsat vermemek için mümkün olan en kısa sürede yenilmesini sağlamalıyız. tüm savaşlar öğrenme fırsatlarıdır; rusya'yı bu öğrenme fırsatından mümkün olduğunca mahrum bırakmalıyız.
    ancak tüm saldırılar bir noktada doruğa ulaşır. saldırı operasyonlarını sonsuza kadar sürdürebilecek hiçbir ordu tasarlanmamış ya da inşa edilmemiştir. insanların sınırlı güç rezervleri vardır, orduların sınırlı sayıda birlikleri ve mühimmatları vardır, arazi ve hava durumu engel teşkil eder ve düşman her zaman oy hakkına sahiptir.
    dolayısıyla, rusların 2022'de kiev önünde doruğa ulaşması, ukrayna'nın harkiv ve herson'daki taarruzlarının nihayetinde 2022'de doruğa ulaşması, ocak 2023'te başlatılan rus taarruzu ve geçen yılki ukrayna karşı taarruzunda gördüğümüz gibi, mevcut rus taarruzu da yakın gelecekte doruk noktasına ulaşacaktır.
    kilit nokta, ukraynalıların bir yandan mobilize birlikler ve batılı silahlarla kabiliyetlerini arttırırken, diğer yandan da arazi ve muharebe gücü eksikliklerini gidermek gibi mevcut zorlukların üstesinden gelebilmeleri olacaktır. son birkaç aydır, personel ve mühimmat konusunda önemli eksiklikler göz önüne alındığında, ukraynalılar iki temel zorunluluğu uzlaştırmakta zorlandılar: ordularını kurtarmak ve topraklarını elde tutmak. her ikisi de askeri ve siyasi açıdan hayati önem taşıyor.
    en azından kyiv post'tan stefan korshak'ın aktardığına göre, yeni başkomutan bu neredeyse imkânsız dengeleme hareketini yönetiyor ve en azından şimdilik, topraktan vazgeçmenin bazen savaşta muharebe oluşumlarından vazgeçmeye tercih edilebileceğini kabul etmiş görünüyor.
    acımasız bir durum
    ruslar taktik savaşlarda küçük lokmalar alıyor ve bunlar sonunda operasyonel hedeflere ulaşmaya dönüşüyor. önümüzdeki birkaç ay, ukraynalıların rusların bazı taktik kazanımlarını kabul edip edemeyeceklerini, ancak putin'in bu savaştaki temel siyasi hedeflerinden birini destekleyecek olan donbas'ın tamamını güvence altına almak gibi muhtemel temel operasyonel hedeflerini reddedip reddedemeyeceklerini ortaya çıkaracak.
    şu anda savaş alanındaki durum vahim ama felaket değil. inisiyatif rusların elinde ve önümüzdeki haftalarda abd askeri yardımı gelmeden önce bu fırsatı en iyi şekilde değerlendirmek için çok çalışacaklar. ancak bu çatışmanın ve daha önceki tüm çatışmaların gösterdiği gibi, savaşta hiçbir şey kesin değildir. önümüzdeki haftalarda her iki tarafın da önemli sürprizler yapma potansiyeli var.
    twitter kaynak:

gazprom'un yükselişi ve düşüşü, diktatörlüklerin ekonomik hatalar olduğunu söylerken tam olarak kastettiğim şeydir. bir zamanlar dünyanın en büyük şirketi olarak lanse edilen gazprom, rusya'nın birincil enerji silahı haline getirildi. avrupa'nın bir dakika bile enerji sorunu yokken, şimdi 6,9 milyar dolarlık bir para batağı. doğal gaz fiyatları da normalleşti.
    bir enerji şirketini yerin dibine sokmak için gerçekten çaba sarf etmek gerekiyor. eğer rusya olgun davransaydı ve saldırgan olmasaydı, ruslar bae'deki vatandaşların yaşadığına benzer bir hayatın tadını çıkarabilirdi. bunun yerine, sarayları için yüz milyarlarca dolar çalarken uzmanlığı enerji değil rusları yakmak olan putin'e sahip oldular (ve onu seçmeye devam ettiler).
    twitter kaynak:

biliyorsunuz, rusya'nın ukrayna'ya karşı yürüttüğü saldırı savaşı sırasında ortaya çıkan pek çok terimden biri de "vuhledar "dır. fiil "to vuhledar" ve çok kısa bir süre içinde en az tabur büyüklüğünde zırhlı aracı ateşe atmak anlamına geliyor. ruslar bunu her zaman yaparlar ve bu savaş yeniden 42 rus aracının hurdalığa gönderilmesiyle sonuçlandı.
    twitter kaynak:

bir rus buk-m1'in imhası her zaman özel bir şeydir. rusya'nın neredeyse on yıl önce mh-17'yi düşürmek için bunlardan birini kullandığını hepimiz biliyoruz. içlerinden birinin havaya uçtuğunu görmek her zaman biraz adalettir. ancak hollanda'nın teslim ettiği f-16 ile daha fazla adalet gelecek.
    twitter kaynak:

durum raporu: 1-2 mayıs 2024
    chasiv yar, ocheretyne, sivers'k, kharkiv
    rus kuvvetleri ocheretyne ve chasiv yar yakınlarında taktiksel kazanımlar elde etti ve sivers'k'e doğru önemli bir saldırı başlattı. ukrayna kuvvetleri çok sayıda zorlukla karşılaşıyor ancak zorlu koşullara rağmen cephe hattının çökmesini engellemeyi başardı. bu raporda frontelligence ınsight ekibi, rusya'nın kharkiv ve sumy bölgelerine taarruz etme potansiyeli de dahil olmak üzere cephe hattındaki önemli gelişmeleri özetleyen kapsamlı bir analiz sunuyor.

içindekiler
    ı. chasiv yar
    ıı. ocheretyne
    ııı. sivers'k - bilohorivka
    ıv. harkiv taarruzu
    v. özet

ı. chasiv yar
    rus kuvvetleri, öncelikle küçük taktik grupların konuşlandırılması yoluyla savunmadaki zayıf noktaları belirlemeye odaklanarak, aşamalı taktik kazanımlar elde etmeye devam ediyor. güçlerinin daha fazla zorlukla karşılaştığı kuzey kanadına kıyasla güney kanadında daha fazla başarı elde ettikleri dikkat çekiyor. sahadan gelen raporlar, çok sayıda rus grubunun chasiv yar'da bir köprübaşı kurmadan kanalı geçici olarak geçtiğini ve ardından ya imha edildiğini ya da geri çekilmek zorunda kaldığını gösteriyor. map.ukrdailyupdate projesinden alınan coğrafi konumlandırılmış bir video analizi, rusların chasiv yar'ın güneyindeki kara köprüsü geçişinde bir pozisyon kurma girişimlerini ortaya koyuyor.
    üstün rus kuvvetlerinin bölgede yoğunlaşması önemli endişelere yol açmaktadır. etkili istikrar tedbirleri alınmadığı takdirde rus kuvvetleri sayısal avantajlarını kullanarak kanalı geçecek ve batı yakasındaki ormanda bir köprübaşı kuracaktır. bu hamle ilerlemelerini ve saldırı yönlerini daha özgürce seçmelerini sağlayacaktır. sağlam orman, rusların gizli hareket ve konumlanma için yeşilliklerden yararlanmasına ve şehrin farklı sektörlerine sızmasına olanak tanıyacaktır. eğer başarılı olunursa, chasiv yar'ı organize bir şekilde savunmak son derece zorlaşacaktı.
    chasiv yar'ın güney kısmının kontrolünü kaybetmenin ciddi sonuçları olacaktır, zira bu durum doğrudan kostyantynivka'ya giden yolu açacaktır ve bu yolda engel olarak sadece küçük stupochky köyü kalacaktır. ancak tek endişe bu değil. rus kuvvetleri için önemli bir rota da chasiv yar'dan kostyantynivka'ya giden kuzey yolu olacaktır, özellikle de toprak yolları geçilebilir kılan mevcut sıcak hava koşulları göz önüne alındığında. esasen, chasiv yar'ın düşmesi halinde rus kuvvetleri eş zamanlı olarak kostyantynivka'nın kanatlarına doğru ilerleyebilir ve bu da kendilerini daha yüksek bir yerden ilerleyen kuvvetlere göre dezavantajlı durumda bulacak olan savunmacılar için zorlu bir durum yaratabilir.

ıı. ocheretyne bölgesi
    deepstatemap projesi haritasında ocheretyne'nin kuzeybatısındaki ukrayna mevzilerinin rus kontrolü altında olduğunu belirtti. ancak frontelligence ınsight, bu analiz sırasında bu toprak kazanımlarının doğruluğuna ilişkin çelişkili bilgiler aldı. bu kazanımların gerçekten doğru olduğunu varsayarsak, novooleksandrivka'ya giden bir yol açması ve mevcut rus mevzileri ile kostyantynivka ve pokrovsk'u birbirine bağlayan yol arasında yaklaşık 10 kilometrelik nispeten kısa bir mesafe kalması nedeniyle önemli endişeler doğuruyor.
    bu yolun yarattığı özel tehlike, ocheretyne'den kostyantynivka'nın güneyindeki bölgelere kadar neredeyse tüm yolun tarlalardan geçmesi ve arada sadece bir veya iki yerleşim yerinin bulunmasıdır. bu yol ruslara birden fazla yön seçeneği sunarak operasyon alanlarını genişletmelerini sağlıyor ve böylece bir karşı saldırı durumunda ukrayna güçleri tarafından kuşatılma ya da tuzağa düşürülme riskini azaltıyor.
    rusların arkhangel's'ke'ye doğru genişlemesi, ukrayna'nın bu kadar geniş bir alanda uyumlu bir savunma sistemi kurma çabalarını, özellikle de birçok tugayın yetersiz kadrosu göz önüne alındığında, zorlaştırıyor.
    ekibimiz topçu, hava saldırıları veya diğer mermilerin bıraktığı yeni yanık izlerini tespit etmek için 22 nisan ve 1 mayıs tarihli uydu görüntülerini karşılaştırdı. bulgularımıza dayanarak, rus çabalarının batı ve kuzey yönlerine odaklandığı açıktır, bu da ocheretyne'nin kuzeyindeki bu yolu da kullanmaya çalışabileceklerini göstermektedir.

ııı. sivers'k - bilohorivka
    bilohorivka-siversk yönünde, son 48 saat içinde düşman, bir dizi kab saldırısı ile desteklenen çeşitli yönlerden çok sayıda saldırı başlattı. yer raporları, 30 dakika içinde yaklaşık 8 kab vuruşunun gerçekleştiğini göstermektedir. bu saldırılar püskürtülmüştür
    özellikle, yukarıdaki drone fotoğrafında, ikinci ordu kolordusunun 6. ayrı motorlu tüfek tugayı, bilohorivka'nın güneyinde bulunan spirne'ye doğru bir saldırı girişiminde bulundu. saldırıda 1 tank ve piyade taşıyan 3 mtlb yer almıştır. sonuç olarak, sadece bir mtlb hayatta kalmış ve kaçmış, diğer araçlar ve piyadeler ise imha edilmiştir.

ıv. kharkiv saldırısı mı?
    önceki analizimizde rus kuvvetlerinin sumy ve kharkiv sınırı boyunca konuşlanmış yaklaşık iki kolordusu olduğunu tespit etmiştik. rusya'nın sumy ve kharkiv bölgelerine girme niyetinde olup olmadığına dair spekülasyonlar var ve önemli ayrıntıları açıklığa kavuşturmak önemli.
    ilk olarak, derin bir saldırı gerçekleştirebilecek konsantre bir güç oluşumunu gözlemlemedik. bunun yerine, şu anda belirgin olmasa da gelecekte potansiyel olarak vurucu bir güç haline gelebilecek dağınık birimler görüyoruz.
    mevcut kuvvet sayısı kharkiv ve hatta sumy gibi şehirlere yönelik bir operasyon için yetersizdir. benzer büyüklükteki kuvvetler, savaş öncesi nüfusu yaklaşık 30.000 olan avdiivka'yı ele geçirmek için kullanılmıştı ki bu sayı kharkiv'in yaklaşık bir buçuk milyonluk nüfusundan çok daha küçüktür.
    elimizdeki bilgilere göre bu birlikler öncelikle piyadelerden oluşuyor ve derin bir manevra için yeterli sayıda tank ve diğer zırhlı araçlardan yoksunlar. bu nedenle sumy ve kharkiv'deki ukrayna kuvvetlerine karşı herhangi bir faaliyetin ağırlıklı olarak topçu ve piyade tabanlı olması ve 2022'de görülen ilk işgal aşamasıyla karşılaştırılamaması muhtemeldir.
    ukrayna askeri istihbarat başkan yardımcısı vadym skibitsky, rusya'nın kharkiv sınırının karşısında yer alan kuzey grubunun şu anda 35.000 askerden oluştuğunu ancak 50.000 ila 70.000 askere kadar genişlemesinin beklendiğini öne sürüyor. bu da daha önce bölgede yaklaşık 2 rus kolordusuna eşdeğer bir güç olduğu yönündeki tahminlerimizle örtüşüyor. skibitsky rusya'nın ana taarruzunun "mayıs sonu ya da haziran başında" başlayacağını öngörüyor.
    artan varlıklarının yarattığı tehdit küçümsenmemelidir çünkü kademeli olarak ek kuvvetler konuşlandırmaya devam etmektedirler ve her an aniden vurucu bir güç oluşturabilirler. ancak, daha önce de belirttiğimiz gibi, mevcut kuvvet seviyeleri ukrayna topraklarının derinliklerinde önemli bir manevra yapmak için yetersizdir.

özet
    cephe hattındaki durum karmaşıklığını koruyor, ancak koşulları iyileştirmeyi amaçlayan batı mühimmatının beklenen gelişiyle birlikte istikrarı sağlama çabaları devam ediyor. rus kuvvetleri kazanımlar elde ediyor olsa da cephe hattında bir çöküş belirtisi yok. taktiksel kazanımlar küçük görünse de, bunların birikimi operasyonel başarıya yol açabilir. amaç çok kademeli bir çift kıskaç manevrası yürütmek.
    küçük kıskaç, klischiivka'ya odaklanarak bakhmut'un güneyindeki güçlerin izolasyonunu hedeflerken, daha büyük kıskaç t0504 otoyolu ve kostyantynivka'nın kuşatılmasına odaklanarak daha büyük bir güç grubunu çevrelemeyi amaçlıyor. ukrayna, rus ilerleyişini yavaşlatma ve potansiyel olarak durdurma kabiliyetine sahiptir, ancak bu birkaç yerleşim yerini kaybetme pahasına olabilir.
    stratejik ve operasyonel planlama zorluklarına rağmen, taktik düzeydeki üst düzey subaylar ve askerler durumu ele almak için kişisel inisiyatif sergilemektedir. örneğin, münferit subay ve askerler savunma inşa etmek için yardım fonlarından ve gönüllülerden makine temin ediyor. ayrıca resmi tesislerde yeterli eğitim alamayan yeni askerler için geçici eğitim seansları düzenliyorlar.
    bu saldırıların birçoğuna fpv (first person view) insansız hava araçları tarafından desteklenen piyadelerle karşılık verilirken, mühimmat hala derme çatma atölyelerde üretiliyor. elektronik harbi (ew) atlatmak veya fpv uçuş menzilini uzatmak için yenilikçi yöntemler geliştirilmekte ve askerler arasında paylaşılmaktadır.
    genel olarak, tugay subayları, askerler ve astsubaylar arasındaki kişisel inisiyatifin yönlendirdiği saha düzeyindeki çabalar, beklenen batı yardımı ve açıklanmayan istikrar önlemleri sayesinde durumun iyileşmesi için umut var.
    twitter kaynak:

güvenilir garantiler olmadan barışa neden ulaşılamaz?
    bundan sonraki bölüm, tartışmalı olabilecek ve güçlü duygular uyandırabilecek çok önemli bir stratejik perspektifi vurguladığı için kritik öneme sahiptir. bununla birlikte, ele alınması gereken uzun ama temel bir mesajdır.
    barış müzakerelerine ilişkin tartışmalar giderek sıklaşıyor. bu tartışmalardan bazıları kremlin'in ukrayna'ya yönelik dış yardımları baltalamayı amaçlayan gündeminden esinleniyor. diğerleri ise devam eden savaştan bir çıkış stratejisi ve barışa dönüş arayışında olan batılı elitlerin gerçek kaygılarından kaynaklanıyor. benim de desteklediğim bir yaklaşım, ukrayna'ya tüm ukrayna'yı özgürleştirecek araçları sağlamayı öneriyor. yine de başkaları tarafından önerilen alternatif perspektifleri ve seçenekleri de gözden geçirmeli ve analiz etmeliyiz. peki, seçenekler nelerdir? bunu cevaplamak için daha iyi bir anlayışa ihtiyacımız var ki bu da senaryoları modellemeyi ve potansiyel sonuçları değerlendirmeyi gerektiriyor.
    ukrayna'nın rusya ile ateşkesi kabul ettiği, büyük çatışmaları durdurduğu ve savaşı mevcut cephe hatlarında dondurduğu bir senaryoyu ele alalım. bu durumda, muhtemelen, batı'nın ukrayna'ya yardımı kademeli olarak azalacaktır. bırakın barış zamanını, ukrayna savaş zamanında bile yeterli dış yardım sağlamakta zorluklarla karşılaşmaktadır. demokratik ülkelerdeki siyasetçiler, "barışçıl" ukrayna'ya yardıma öncelik vermeyi iç meselelere tercih etmeyi haklı göstermekte giderek zorlanabilirler. ukrayna yavaş yavaş enformasyon alanından kaybolacaktır.
    ukrayna verimli tarım arazilerine, bir nükleer enerji santraline, stratejik ve endüstriyel tesislere (mariupol'deki azov stal gibi), limanlara ve kritik altyapıya erişimini kaybetti. milyonlarca olmasa da yüzbinlerce kişi ülke içinde yerinden edildi, onbinlerce kişi sakat kaldı ya da yaralandı ve çok daha fazlası sonsuza dek yurtdışına taşındı. ukrayna kaçınılmaz olarak önemli sosyal ve iç sorunlarla boğuşacak ve bu da rusya'nın hibrid önlemler yoluyla istismar ettiği siyasi istikrarsızlığa yol açacaktır. bu zorlukların ortasında ukrayna'nın ordusunu bağımsız bir şekilde yeniden inşa etmek iyimserlikle gerçekçi değildir. mevcut dış yardımlar bu sorunları hafifletmektedir, ancak orduyu potansiyel rus saldırganlığına karşı savunmak üzere tamamen yeniden inşa etmek için mevcut yardım seviyelerini aşmak imkansız olmasa da son derece zor olacaktır.
    bu arada rusya'nın ekonomisini istikrara kavuşturması, ordusunu yeniden inşa etmesi ve geçmiş deneyimlerinden dersler çıkarması muhtemeldir. rusya mali kaynakları sayesinde bu zorlukları daha etkin bir şekilde yönetebilir ve kırım ve donbas'ta olduğu gibi yeni işgal ettiği bölgelerin nüfusunu ordusuna katabilir. askeri-endüstriyel kompleksi büyük ölçüde sağlam olan rusya, fabrikaların ve çalışanların yok edildiği ukrayna'ya kıyasla yerli üretimde avantaja sahip.
    peki, abd ve diğer batılı ülkeler neden ukrayna'ya nato üyeliği ya da benzeri bir karşılıklı savunma anlaşması taahhüt etmekte tereddüt ediyor? dürüst cevap basit: rusya'nın ukrayna'yı bir kez daha işgal etme olasılığından korkuyorlar. abd ve almanya gibi müttefikler rusya ile doğrudan askeri çatışmaya girmek istemiyorlar. bu isteksizlik, rusya'nın gelecekteki saldırganlığının neredeyse kesin olduğuna dair inançlarının altını çiziyor. sonuç olarak, barış yanlıları, desteğin devam etmesinin kendi ülkelerindeki siyasi konumlarına zarar vereceğinden ve savaş kışkırtıcısı olarak damgalanacaklarından korkarak, barış kisvesi altında ukrayna'ya yapılan yardımların azaltılmasını savunmaktadır.
    ayrıca, yatırım, sigorta ve kredi kuruluşlarının, güvenlik garantilerinin yokluğunda ukrayna'yı yüksek riskli bir devlet olarak sınıflandıracakları neredeyse kesin. açıklamaları ne olursa olsun, bu kuruluşlar hayırsever kuruluşlar değildir. uygun güvenlik garantilerinin yokluğunda, ülke uzun vadeli yatırımları çekmekte zorlanabilir ve birçok yatırımcı ukrayna'ya yatırım yapmaktan kaçınmayı tercih edebilir.
    anlamlı barış müzakerelerini savunanların, muğlak ifadelere ve genel beyanlara dayanmak yerine, somut güvenlik garantileri içeren somut bir çerçeve sunmaları ve belirli eylemleri ana hatlarıyla belirtmeleri gerekir. ister nato üyeliği isterse karşılıklı savunma maddeleriyle desteklenen ikili/üç taraflı güvenlik anlaşmaları yoluyla olsun, bu garantiler potansiyel ittifak üyeliği gibi uzak vaatler şeklinde değil, imzalandıktan hemen sonra uygulanmalıdır. buna ek olarak, barışı sağlama kisvesi altında ukrayna'yı feda etmek yerine, ukrayna'yı yeniden inşa etmek ve batı/transatlantik ekonomik ve güvenlik çerçevesine entegre etmek için ayrıntılı bir plan gereklidir.
    bu tür garantiler ve planlar yürürlüğe girene kadar ukrayna çok savunmasız kalacaktır ve bu sorunlar, ukrayna'yı haritadan silecek başka ve kesinlikle daha başarılı bir rus işgalinin yolunu açacaktır.
    twitter kaynak:

bu hafta boyunca, ukrayna'nın rus hava üssü kushchevskaya'ya düzenlediği saldırı, muhtemelen yaklaşık 40 farklı türdeki uçağın bölgeden uzaklaştırılmasına ve cephe hattından daha uzaktaki birden fazla hava sahasına dağıtılmasına katkıda bulunmuştur.
    bunun etkisinin hemen belirgin veya dramatik olması pek mümkün değildir. ancak ukrayna, rusya'ya bu dağınık konumlardan çok daha uzaklara saldırma yeteneğini zaten gösterdi. bu tür dağıtma önlemlerini zorlamak, savaş alanında aynı kalıcılığı sürdürmek için sorti uzunluğunun artması gerektiği anlamına geliyor. bu da daha fazla yakıt gerektirecek, maliyeti artıracak ve aynı zamanda uçak mürettebatı üzerinde daha fazla baskı oluşturacaktır.
    twitter kaynak:

rusya savunma bakan yardımcısı timur ivanov'a yönelik soruşturma muhtemelen daha kıdemli savunma bakan birinci yardımcısı ruslan tsalikov'u da işin içine kattı. tsalikov'un ıvanov davasıyla ilgili olarak fsb tarafından sorgulandığı bildirildi. tsalikov, ıvanov'un hamisi olarak tanımlanıyor. tsalikov, savunma bakanlığı hiyerarşisinde savunma bakanı sergey shoygu ve genelkurmay başkanı general valery gerasimov'dan sonra muhtemelen üçüncü sırada yer alıyor. ıvanov gibi tsalikov'un da savunma bakanı sergey shoygu ile uzun süredir devam eden bağlantıları var. sivil savunma ve acil durumlar bakanlığı'nda shoygu'ya bağlı olarak çalıştı ve shoygu'yu önce moskova bölge valiliği'ne, ardından 2012 yılında mod'a kadar takip etti.
    ıvanov hakkındaki soruşturmaların rusya maliye bakanı anton siluanov'u da etkileyebileceği yönünde gerçekçi bir olasılık var; bazı kaynaklar mod inşaat acentelerinin siluanov için bir ev inşa ettiğini iddia ediyor.
    yolsuzluk rusya savunma bakanlığı'nda uzun zamandır bir sorun olmuştur. 2019'da askeri başsavcı valery petrov, yolsuzluğun "hukukun üstünlüğü devletindeki sorunların çoğunun kökünde olduğunu" söyledi. yolsuzluk, özellikle son kullanma tarihi geçmiş karne paketleri ve düşük kaliteli lastiklerden yolsuzluğun sorumlu tutulduğu ve yakıt zimmete para geçirmenin de rapor edildiği ukrayna ihtilafının başlarında rusya'nın zayıf performansında bir faktördü.
    twitter kaynak:

sevgili savaş notları okuyucuları,
    ben asami terajima, bu haftanın kiev'den savaş notları'nı yazmak üzere tekrar karşınızdayım.
    geçtiğimiz bir buçuk hafta, ukraynalı bir sivil toplum delegasyonunun parçası olarak tayvanlı yetkililer ve sivil toplum gruplarıyla görüşmek üzere taipei'ye seyahat ettiğim için kaotik geçti. ukrayna ve tayvan arasında iş gezisinden önce düşündüğümden daha fazla benzerlik olduğunu gördüm ve halkın ukraynalılara verdiği destek iç açıcıydı.
    ukrayna örneğinden farklı olarak abd başkanı joe biden, çin'in adayı zorla ele geçirmeye kalkışması halinde ülkesinin askerlerinin tayvan'ı savunacağını söyledi.
    ancak çin'in işgali durumunda abd'nin nasıl bir tepki vereceği hala belirsiz, bu nedenle tayvanlılar -özellikle ukrayna'dan öğrendiklerinden sonra- risk almaya istekli değiller. kendilerine güvenmeye çalışıyorlar ve yerli silah üretimini arttırmak ve kendi insansız hava araçlarını geliştirmek için çalışıyorlar.
    taipei'de olmak bana şubat 2022'de ukrayna'nın tam ölçekli işgalinden önce hissettiklerimi hatırlattı. tayvanlı yetkililer bana, insanların çin'in ülkelerini işgal etme olasılığının farkında olmalarına rağmen, böyle bir senaryoda nasıl tepki vereceğinizi düşünmeye başlamanın bile gerçeküstü geldiğini söylediler. sizi çok iyi anlıyorum çünkü 21. yüzyılda bir avrupa başkentine rus füzelerinin yağabileceğini hayal etmek bile zordu.
    ne yazık ki çok geçmeden bunu kendi gözlerimle görmek zorunda kaldım.
    chasiv yar savaşı başladı: rusya'nın planları için kilit öneme sahip şehri savunan ukrayna güçleriyle sahada
    doğudan, ağır çatışmaların eşsiz sesleri durmaksızın geliyor: sadece topçu ateşi değil, makineli tüfek ve tüfek patlamaları, hava savunma topları ve ara sıra rus hava saldırılarından oluşan tam bir orkestra.
    henüz üye değilseniz, üyeliğimize katılmayı düşünün. bağımsız gazeteciliği bugünden desteklemeye başlayın.
    ve şimdi ukrayna'ya.
    doğudaki durum her geçen gün daha da kötüleşiyor ve rus birlikleri chasiv yar'a ve donetsk oblastı'ndaki avdiivka yakınlarına doğru ilerliyor.
    ukrayna ordusu 2 mayıs'ta rus birliklerinin üç yönde ilerlemeye çalıştığını bildirdi: bakhmut'un batısı, avdiivka ve çok uzak olmayan novopavlivka.
    ukrayna'nın khortytsia kuvvetler grubu sözcüsü nazar voloshyn televizyonda yaptığı açıklamada, rusya'nın asıl çabalarını donetsk oblastı'nın bu bölgelerinde yoğunlaştırdığını, “stratejik inisiyatifi ele geçirmeye ve cephe hattını yarmaya çalıştığını” söyledi.
    rusya, bakhmut bölgesinde, işgal altındaki bakhmut'un yaklaşık 10 kilometre (6 mil) batısında yer alan, boşaltılmış ve neredeyse yok edilmiş dağlık chasiv yar kasabasını hedefliyor. burayı ele geçirmek moskova'nın tepeleri saldırılar ve topçu ateşi için avantajlı bir şekilde kullanmasını sağlayacaktır. eğer chasiv yar düşerse, rusların donetsk oblastı'nda ukrayna'nın kontrolünde kalan son büyük yerleşim birimleri olan konstyantinivka, druzhkivka ve kramatorsk'a yaklaşmasına yardımcı olacak.
    the economist'e konuşan tümgeneral vadym skibitsky, chasiv yar'ın düşmesinin muhtemelen an meselesi olduğunu söyledi.
    askeri istihbarat başkan yardımcısı skibitsky, “elbette bugün ya da yarın değil, ama her şey rezervlerimize ve ikmallerimize bağlı” dedi.
    skibitsky, abd'nin yeşil ışık yaktığı silahların hızlı bir şekilde sevkiyatının önündeki engeller sürdüğü için ukrayna'nın kritik bir malzeme ihtiyacı içinde olduğunu da sözlerine ekledi.
    bakhmut'un yaklaşık 50 kilometre (31 mil) güneyindeki avdiivka bölgesinde ise ruslar pokrovsk şehrine doğru ilerlemeye çalışıyor.
    şubat ayı ortasında rusya'nın eline geçen ukrayna'nın kalesi avdiivka'nın batısındaki bazı köyleri yutan rusya, bölgenin bu kesimindeki son ukrayna kenti olan şehre doğru yavaş yavaş ilerliyor. en yakın çatışma pokrvosk'a yaklaşık 30 kilometre (19 mil) mesafede yaşanıyor.
    khortytsia sözcüsü voloshyn'in bahsettiği novopavlivka köyü pokrovsk'un hemen güneydoğusunda yer alıyor.
    aralarında devlet başkanı volodymyr zelensky'nin de bulunduğu üst düzey ukraynalı yetkililer, rusya'nın 2. dünya savaşı sırasında müttefiklerin nazi almanyası'na karşı kazandığı zaferin kutlandığı 9 mayıs'a kadar chasiv yar'ı ele geçirmeye çalıştığını vurguladılar. chasiv yar'ın bu tarihe kadar ele geçirilmesi pek olası olmasa da ukrayna'nın stratejik kasabayı daha ne kadar elinde tutabileceği belirsiz.
    ukrayna, rusya'nın chasiv yar ve çevresine saldırmak için yaklaşık 20.000 ila 25.000 asker konuşlandırdığını iddia etti.
    hem savaş alanında hem de cephe hattına yakın şehir ve kasabalarda kab güdümlü hava bombaları kullanımını arttıran rusya, daha fazla ilerlemek için elinden geleni yapıyor. zelensky 2 mayıs'ta yaptığı açıklamada rusya'nın sadece nisan ayında 3.200'den fazla güdümlü hava bombası kullandığını söyledi.
    rusya yakınlarında ukraynalı drone avcılarıyla bir gece
    kyiv ındependent mart ayı sonlarında sınıra yakın kuzeydoğu sumy oblastı'nda bir gece vardiyasında hava savunma görevi yapan birime katıldı. rusya o gece ukrayna'ya 60 insansız hava aracının yanı sıra düzinelerce seyir ve balistik füze fırlattı.
    “sumy oblastı ukrayna'nın kuzey kalkanıdır. biz (bölgedeki) son savunma hattıyız,” diyen ranger çağrı işaretli bir asker kiev ındependent'a konuştu.
    ingiltere dışişleri bakanı david cameron'ın kiev'i ziyareti sırasında ukrayna'ya yıllık 3,74 milyar dolar askeri yardım sözü vermesi ve sağlanan silahların rusya içindeki hedefleri vurmak için kullanılabileceğini eklemesi parlak bir noktaydı.
    nato genel sekreteri jens stoltenberg de birkaç gün önce kiev'i ziyaret etmişti.
    cumhurbaşkanlığından yapılan açıklamada iki yetkilinin ukrayna-nato işbirliğinin ilerletilmesi ve “güçlerimizin gerçek anlamda birleştirilmesi” konularını ele aldıkları belirtildi.
    kiev'in merkezinde düzenlenen ortak bir konferansta zelensky, rus ordusu süregelen gecikmelerden faydalanmaya çalışırken ukrayna'nın şu anda başta abd olmak üzere batılı müttefiklerinden daha fazla askeri yardım beklediğini yineledi.
    zelensky, “hızlı teslimat tam anlamıyla cephe hattının istikrara kavuşması anlamına geliyor,” dedi.
    “rus ordusu daha ileri saldırı eylemleri için hazırlanıyor. müttefiklerimizle birlikte rus saldırısını durdurmalıyız.”
    şimdi, chasiv yar için savaş başladığına göre, teslimatın hızı kasabanın düşüp düşmeyeceğini belirleyecek.
    asami terajima web sayfası:
    -- alıntı --
  • bu işin sonu umarım kendini vodka ile öldürmekle meşgul bir devi uyandırmakla kalmaz.

yamamotoyu bilir misiniz?
  • ukrayna beşeri olarak tamamen tükenmeye giderken rusya ise ciddi büyük ekonomik durgunluk ve beşeri yıpranmayı yaşıyor. savaş bugün bitse her iki ülkenin de nüfus ve ekonomik olarak 2014'e geri dönmesi en az 20 sene alır
  • neden hiç savaşmayanlar, hep savaşı destekler?
2 entry daha
hesabın var mı? giriş yap