• bir zamanlar bi köylü adam bi şekilde kralın huzurunda kendini önemli biriymiş gibi göstererek saman çöplerini altına çeviren bi kızı olduğundan bahsediyo...bunun üzerine kral da "madem bu kadar yetenekli bi kızın var getir benim sarayıma da bi test edelim" diyo...o da getiriyo kızı...

kral kızı samanlarla dolu bi odaya kapatıyo ve sabaha bunların hepsinin altın olarak karşısında olmasını istediğini söylüyo...

kız çaresizce içerde napacağını düşünürken minik bi adam gelip kızla konuşmaya başlıyo...ve kıza derdini soruyo...kız da "bu samanları altına çevirmem lazım ama nası yapacağımı bilmiyorum" diyo...bunun üzerine minik adam da ona "ben yaparsam bana ne vericeksin" diye soruyo ve kız da "kolyemi veririm" diye cevap veriyo...böylece minik adam başlıyo bütün samanları altına çevirmeye...

sabah olduğunda kral gelip odaya bakıyo ve bütün saman çöplerinin altına dönüştüğünü görüyo...bunun üzerine kızı daha büyük ve daha çok saman çöpü bulunan bir odaya kapatıyo ve yine aynı şeyi istiyo...

kız yine napacağını düşünürken minik adam yine ortaya çıkıyo ve "bu samanları altına çevirirsem bana ne vericeksin" diye soruyo...kız da "parmağımdaki yüzüğü veririm" diyo ve böylece minik adam bütün samanları altına dönüştürmeye başlıyo...

sabah olduğunda kral geliyo ve bu saman çöplerinin de altına dönüştüğünü görünce "daha zengin bi kraliçe bulamam kendime en iyisi ben bu kızla evleniim" diye düşünüyo...ve bunu kıza söylüyo "bi oda dolusu daha samanı altına çevirirsen benim karım olucaksın" diyo ve kızı daha da büyük bi odaya kapatıyo...

kız yine çaresizce minik adamı beklliyo ve minik adam çıkageliyo..."bu samanları altına çevirirsem bana ne vericeksin" diyo...kız da "sana vericek bişeyim kalmadı" diye cevap veriyo...bunu duyan minik adam da "öyleyse kraliçe olduğunda doğacak ilk çocuğu bana vericeksin" diyo..kız da başka seçeneği olmadığından kabul ediyo...

1 yıl sonra kızın şirin bi bebişi oluyo...kız minik adamı tamamen unutmuşken minik adam çıkıveriyo ortaya ve kızdan sözünü gerçekleştirmesini istiyo...ama kız bebişi vermeyi reddediyo ve ağlayıp sızlanmaya başlıyo...bunun üzerine minik adam kıza "sana 3 gün veriyorum...ismimi doğru tahmin edersen bebek sende kalıcak...edemezsen benim olucak" diyo...

bi sonraki gün minik adam geldiğinde kız adam gönderiyo ve bulduğu bütün isimleri ona getirmesini istiyo..bu isimleri minik adama sayıyo ama hepsinden hayır cevabı alıyo...

ertesi gün bütün sıradışı ve duyulmamış isimleri buluyo ve onları sayıyo ama yine doğru tahmin yapamıyo...

son gün gönderdği adam geri geldiğinde "daha başka isim bulamadım olan bütün isimleri size getirdim ama tepenin arkasında minik bi adamın bi şarkı söylediğini duydum bu şarkıda da bıdı bıdı bıdı benim adım rumpelstiltskin diyodu" diye açıklama yapıyo...

bunun üzerine kraliçenin keyfi yerine geliyo ve başlıyo minik adamın gelmesini beklemeye...ve derken minik adam geliveriyo...."evet kraliçem benim ismim ne" diye soruyo...kraliçe de "conrad mı", "harry mi" diye önce minik adamla kafa buluyo...sonra da "hmm..belki de rumpelstiltskin dir" diyiveriyo....bunun üzerine minik adam deliye dönüyo "bunu bi şeytan sana söylemiş olmalı !" diye bağırıp çağırmaya başlıyo....sonra da kızgınlığından sağ ayağını öyle sert vuruyo ki yere, göğsüne kadar yere batıyo...ve daha da sinirlenip sol ayağını iki eliyle tutuyo ve kendini ikiye ayırarak ölüyo...

işte böyle bi hikayesi vardır kahramanımızın....
  • madem samanı altına çevirebiliyor, kızcağızın kolyesinden küpesinden ne istediği anlaşılamamış kahramandır da ayrıca. git hasat zamanı tarlaya, çevir çevir harca, manyak mısın nesin?
  • once upon a time dizisinde canlandirilan ve filmdeki kötü adamı tutmak ekolune yeni bir soluk getirecegine inandigim karakterdir. yakinda...
  • once upon a time dizisinde robert carlyle tarafından canlandırılmaktadır. candır.
  • oğluna evlenecek hatun arayan kral ile başlayan masaldır. bu kral bir gün bir köyden geçerken, köylünün birisi kızının samandan altın dokuduğunu ve prensle evlenmesinin süper bir hareket olacağını söyler krala. bunun üzerine kral da kızı alır, saraya götürür ve saman dolu bir odaya kapatır. der ki "sabaha kadar bu samanları altına çevir yoksa kafanı vururum". hatun ağlayıp sızlarken bir cüce gelir ve bu işi yapabileceğini, ancak bunun karşılığında ne alacağını sorar. kız kolyesini* verebileceğini söyler. cüce kabul eder ve sabaha kadar samanları altına dönüştürür.

ertesi sabah kral samanların altına dönüştürğünü görünce kızı daha büyük bir saman odasına götürür ve isteğini tekrarlar. kız o gece cüceye bilezik falan bişi verir**. samanlar sabaha tekrar altın olur.

3. gün kral kızı dev gibi bir odaya götürür ve tekrar samanlardan altın yapmasını ister. akşam cüce geldiğinde, kızın teklif edecek bir şeyi kalmamıştır. bunun üzerine cüce doğacak ilk çocuğunu kendisine vermesini ister. olaylar gelişir.
  • once upon time'daki en bıçak sırtı karakter bence. kötü desen değil, iyi desen o da değil. saf kötü ya da saf iyi değil bildiğin senden benden biri gibi. ama adamın her hikayesi ayrı trajedi arkadaş. en güzel karakter bence hem mr. gold olarak ama esas hafif çatlak, kendi içindeki çelişkileriyle ve aslında son derece dürüst rumpelstiltskin olarak kesinlikle muhteşem.
  • bir kadina eger ismini bilirse onu serbest birakacagini soyleyen, bilince de sinirinden kendini yokeden masal cucesi.
  • bana göre once upon a time'ın en başarılı karakteridir. diziyi götüren oyuncu robert carlyle'dır. o kadar başarılı ki; pamuk prenses'i canlandıran küçük beslemeye ve prens charming'i canlandıran tükürük dudaklıya rağmen diziyi zevkle izleyebiliyorum rumpelstiltskin sayesinde.
  • çocuk aklımla pek beğendiğim, yalnız kızın çocuğu doğurduktan sonra nasıl unuttuğunu anlayamadığımdan hep aynı noktasına takıldığım masalın pek bi yüksek egolu kahramanı.

sen zor durumdan kurtul diye samanları altına çevirmiş ve ilk doğuracağın çocuk için karşına pazarlığa oturmuş bir varlığı nasıl unutabilin yahu? hamileyken de mi hiç aklına gelmedi. 9 ay boyunca sanki taş mı taşıdın? durdun öylece mal mal prens midir, kral mıdır nedir, onun yanında. hiç mi plan program yapmadın, hiç mi aklına gelmedi? masal işte...

ama olsun, amnezik prenseslere kılım.
  • "all magic comes with a price" cümlesini bıcırık bıcırık söyleyişiyle ve genel davranışlarıyla gönüllerde taht kuran sözde kötü kahraman. her yaptığının arkasındayım rump, sevimli çirkin seni.
hesabın var mı? giriş yap