• 3x3x3 olanını aldım, bir yüzünü yapabiliyorum. rubik küpünün türkçesi ne? zeka küpü, demek ki gerizekalıyım kanaatine vardım, 2x2x2 olanlarından aldım, onu yapamadım, demek ki katmerli kademeli gerizekalıyım diyerek 1x1x1 olanlarından aramaya başladım, para sorun değil.
  • sabır küpü olarak adlandırılmasına fena halde karşı çıktığım oyuncaktır kendisi. küp 43,252,003,274,489,856,000 şekle girebilir. yani sistematik bir şekilde çözmeye kalkmadan, içinizden geldiği gibi yüzeyleri oraya buraya döndürürken bulmacayı çözme şansınız 43,252,003,274,489,856,000'da 1'dir. küpün alabileceği her permutasyonu yan yana düz bir sıra oluşturacak şekilde dizerseniz ilk küple son küp arası uzaklık 261 ışık yılı olur. bir başka deyişle bu kadar küpü kaldırım taşı gibi kullanırsanız dünyayı 256 kez kaplayabilirsiniz. bu oyuncağın adı rubik küp'tür. işin sabırla bir ilgisi yoktur.

"e iyi de başlığı sen açmışsın sabır küpü diye,dallama" diyen arkadaşlara not: geçmişimle yüzleşip hatalarımı düzeltiyor falan diilim arkadaşım. ben açmadım bu başlığı. entryler taşınmış baştakiler silinmiş. işin komiği sözlükte rubik küpü diye de bir başlık var. benim entryler ne bok yemeye burda onu da anlamış değilim.
  • insanlar yapmak için uğraşırken aynı zamanda küpten ders te çıkarabilsinler diye renkli yapılmıştır. bu varsayımdan hareketle küp dünyayı, renkler de ırkları simgeler. başta birbirlerinden ayrı yaşayan ırklar* zamanla (küpün bozulmasıyla) birlikte yaşamaya başlarlar. sık sık birbirlerinden ayrılmaya, izole bi şekilde tek renkli yaşamaya zorlansalar da*, bunu başarmak hiç te kolay diildir.
    (bkz: ne dedim ben simdi)
  • sozkonusu "kup"e kafayi takan ve sonunda elinde tornavida tum kupu sokenler vardir...
  • itiraf ediyorum; 15 senedir belirli aralıklarla oynadım bununla ama henüz çözebilmiş değilim. ilk beş sene çok azimliydim; devamlı oynadım. ikinci beş sene hevesim biraz kaçar gibi oldu; yine de oynadım. üçüncü beş senede gerizekalı olduğumu anladım; sağda solda görürsem şöyle bi' oynadım. ve hala çözmüş değilim. evet.
  • 26 ufak kübü dış yüzeylerindeki renklere göre düzenleme esasına dayanan bir zeka oyununa aracılık eden, bu küplerden müteşekkil koca küp.

sözü geçen oyunu beceremeyenlerin*, savunma olarak "delikanlı adam küpe takmaz" dediği rivayet edilir.
  • ya adamlar bir küp yapıyor, üstünde altı tane renk her yüz de 9 tane karecik ve hepsi ayrı renk... küpün her yüzünde tek bir renk hakim olana kadar evirip çeviriyorsun -ki olmuyor- uğraşmaya devam ediyorsun, yaparım diyorsun, kasıyorsun ama işin içinden çıkamıyorsun ve sinir küpü oluyorsun...
    kim icat etti bunu, bulun onu bana...
  • 80'lerde "zeka küpü", "sinir küpü" gibi isimlerle anıldığını bilirim. muhtemel ki bu adları ona yakıştıran tek millet biziz (sanki). eşyaya bakış açımıza, bizde uyandırdığı hissiyata göre durum bu. yani biraz daha toplumsal baskıdan sıyrılmış olabilseydik "avradını s..tiğimin küpü" diye de anılması mümkün olabilirdi. kafa da biraz basmayınca "gafası çalışana hitap ediyor belli" de demişiz. dedim daha doğrusu.
    yıl 1986 aldık bi tane. gözlüklü olduğum için zeki sanıldığım yıllar. halbuki küp elime geldiğindeki ilk tepkim "6 yüzeyli trigonometrik bir aparat" gibi bilimsel bir içeriği haiz değildi. sadece "eheheeere renkli laa" yankılandı kafamda. kalitesiz malzemeden yapıldığı için renkli kısımlar boyalı değil kağıttandı. zamanla kağıt aşındı. yırtıldı çıktı gitti. yer yer siyah boşluklar oluştu. böylelikle renkleri gruplamak daha kolay olmuştu , renkli kısımlar giderek azalıyordu. neyse bir gün abim söküp takma yöntemini buldu ve işim kolaylaştı.
    avradınısk.tiğimin karesi...pardon küpü...
  • 20 saniyede gözü kapalı şekilde çözen arkadaştan sonra uğraşmayı bıraktığım oyuncak.

http://www.youtube.com/watch?v=mcyypimimym

zaten hiç başlamamıştım, isabet oldu.
  • zekanın insan hayatı üzerindeki dönüştürücü etkisinin ne denli az olduğunu anlamak konusunda ibret alınması gereken bir küp.

adam bunu körleme 60 sn de çözüyor sonra yarışmadan çıkıp ailesinin 60m2 basementına uyumaya gidiyor. senin o zekayla gezegeni ele geçirmen lazım be.
hesabın var mı? giriş yap