• vakti zamanında, rotring henüz dolmakalem üretirken, yememiş, içmemiş dolmakalem üretmişler. bir kısmını toplayana kadar canım çıktı. toplamak sorun değil, bir de o toplanılan kalemlerin modellerini belirlemek gerekti. çünkü ne doğru dürüst bir envanter yapılmış, ne rotring cevap veriyor sorulara.

o yüzden kendi toplayabildiklerimi şu şekilde bir araya getirdim. elimde rotring'in bir dolmakalemi var ama ne olduğunu bilmiyorum derseniz buyrun şöyle alayım sizi.

birinci bölüm
    surf
    core
    skynn
    dublin
    rivette
    altro

ikinci bölüm
    900
    700
    600
    newton
    ınitial

üçüncü bölüm
    freeway
    renaissance
    esprit retractable / esprit telescopic
    esprit
    tintenkuli

dördüncü bölüm
    art
    400
    primus

beşinci bölüm
    bu bölümdeki kalemlerin modellerini bilmiyorum maalesef

bu da bonus: rollkuli

ekşi sözlük dolmakalem servisi iftiharla sunar!

edit: incelenen modellerin linkleri eklendi
  • ne için kullanıldığına dikkat edilmesi gereken yazma aracı.
    lise zamanlarında, 5-6 kişi tarafından tuvalette sıkıştırılan bir genç, arka cebinden bir adet rotring çekip, "dağılın ulan" diyerek üstlerine yürümüştü çocukların. "kalem kılıçtan keskindir" sözünü yanlış anlamış biriydi sanırım kendisi. yazık oldu...
  • sivri ucuyla tırnak temizliği de yapılmaktadır. ( elbet yapan vardır inkar etmeyiniz kuzum )

bugüne kadar gördüğüm en sivri uçlu kalem olduğundan tırnak arasındaki pislikleri bir güzel alabilme becerisine sahiptir. el ayak farketmez deli pislik alır, gerçek. banyodan çıkmış bünyenin o yumuşak tırnaklarında güzel bir şekilde temizlik yapar, yazı dışındaki görevini de yerine getirir.

hem temizlenmesi de pratiktir, tepesinden basarsınız ucla birlikte pisliği de dışarı atar, oh yaşasın temizlik.

ölsün mikroplar.
  • 12 senedir çalışan (w. germany yaziyor üzerinde zaten) 0.9 versatil kalemim

edit: acemilik dönemi entrylerimden. çok kişiselleştirmişim, olmamış. yeniden yazalım.

16 sene boyunca tıkır tıkır çalışabilen mekanik harikası kalemlere imza atan, üzerinde "w. germany" yazan modellerinin el üstünde tutulması gereken kalem üreticisi firma.
  • bizim neslin "iphone"uydu.

o donem buna sahip olanın prestiji hiçbir şeye benzemezdi.
  • (on altı seneden sonra eşyaya methiye beyanındadır)
    ömrümün yarısının şahidi siyah, kurşun kalem. kardeşimin hediyesi olması dışında alelâdeydi tanışıklığımız, bu kadar uzun bir ahbaplık yapacağımızı kestirmemiştim. liseyi onunla bitirdim. öss ve öys'ye onunla girdim. 7 yıllık lisans hayatım, 4 senelik yüksek lisans yılları onunla noktalandı. gittiğim kurslar, okuduğum kitaplar, altı çizili satırlar, ilk kalem tecrübelerimde onun izi vardı. birkaç kez kayboldu, sonra buldum. yıllanan her nesne gibi zamanla kimseye ödünç vermez oldum, hatta kaybederim endişesiyle sadece evde kullanmaya başladım. kırmızı şeridi silineli çok oldu, ucundaki metal kısmın rengi bakırlaştı, çokça tutukluk yapıyor.**.
    her şey yerli yerinde diyor tanpınar, öylece bıraktığı gibi bulabilmenin huzuruyla. kalem belki her şeyden çok bu hülasanın içinde.
    *
    sonradan gelen akıl: (bkz: ince rotring)*
  • fabrikasini ziyaret ettigim alman kirtasiye urunleri pazarlama markasi.

hamburg daydi. adam bir seyler anlatti fakat tam net olarak beynimde bir sey kalmadi. (bkz: gece boyu delice eglenmek)
    kalemlerin ne kadar seri sekilde uretildigi insani biraz olsun sasirtti. kalemlerin uretim maliyetini duydugumda duraklamistim. cok kucuk bir rakamdi. en pahali maddenin inkt oldugunu soylemisti. ayrica ink tasarruf etmek icin bir suru teknik gelistirmeye calistiklarini belirtmisti.

ayrica bir kalemi degerlendirmek icin kriterler falan anlatti. (kalemin kac metre yazabiliyor gibi)

daha bir suru ivir zivir markalarida uretiyorlarmis. degisik pazarlarda degisik markalarla hitap etmeye calisiyorlarmis. (bkz: parker) (bkz: waterman) boylece markanin onemini vurguladi. hatta bir ara butun markalari bir marka altinda birlestirmeye yeltenmisler. bakmislar buyuk pazar kayibina ugramislar.

gelecegi alternatif ink renklerinde goruyorlarmis. ozellikle jel kalemler manyak satmaya baslamis. birde degisik ergonomik tasarimlar ilgi goruyormus.

ozellikle lojistik isletmeleri hosuma gitmisti. ileri derecede otomatize yapilmis ve her sey kontrol altindaydi. (bkz: traceability)(bkz: inventory management)

aslinda daha (derin) cok seyler anlatmislardi.
    bir surude kalem falan hediye etmislerdi. saygiyla aniyorum kendilerini.
  • karizma kalemdir ama yıllar önce inceleri vardı bunların ve daha kullanışlıydı, kalın olanları çok kaba insanın elini yoruyor.
  • yıllar önce bir arkadaşıma neden rotring kullandığını sormuştum, o da bana rotring ile tırnak aralarını çok daha rahat temizleyebildiğini söylemişti. yani bu kalem sıradan bir uçlu kalem değil, bir nevi kişisel bakım ürünü.

edit: ehehe ve ben de hala rotring kullanıyorum ama amacına uygun bir şekilde kullanıyorum. öyle sikimsonik şeyler için kullanmıyorum.

aylar sonra edit: imla
  • ilk okulda sahip olununca imparator
    orta okulda sahip olununca kral
    lise de sahip olununca baba adam
    üniversitede sahip olununca ya kanka ya da diğerleri gibisinizdir...

lise1'de ki rotringinizi üniversitede de kullanıyorsanız elinizdeki kalemin ucu altın rengine dönüşür, yılların izini üstünde taşır ve hala sağlamdır. kral kalemdir.
hesabın var mı? giriş yap