• ilerleyişini ilgiyle takip ettiğim 83 doğumlu amerikalı yazar ve yönetmen. yeni dönem favorilerimden. ilk uzun metrajı witch'i* defalarca seyrettim. benim için en iyi ilk filmler listesine tepelerden girdi. peşinden the lighthouse ile ortalığı yandırdı, şimdi de conan the barbarian'ı çağrıştıran üçüncü filmi, the northman ile ivmeyi artıracak gibi duruyor.

fragmanı: https://www.youtube.com/watch?v=-bmmg6alffo
  • son zamanların en yetenekli yönetmen/senaristlerinden. on seneye efsaneler arasına girecektir, ki bunu korku janrında yapması bence asıl marifettir.
  • lighthouse yazım aşaması
    filmindeki kadına şiddet, kölelik gibi şeyleri tarihsel gerçekleri ona ihanet etme sorumsuzluğuna girmeden yazması gerektiği düşünüyor. söyleşide söylediği bir şeye hak vermemek elde değil. sen dünyanın en akıllı insanı ve yetenekli yazarı olsan dahi geleceği tahayyül edemezsin, o yüzden böyle gereksiz kurmacalara girmeyerek, geçmişte geçen filmlerde gerçekleri yansıtarak insanlığa çok daha büyük bir katkıda bulunmuş olursun.
  • 1922 yapımı kült korku filmi nosferatu’yu yeniden çekecek yönetmen. filmin çekimlerine 23 şubat’ta prag’da başlayacakmış.
  • ilk the lighthouse’ı izlemiştim, şimdi de the vvitch’ini izledim, adamın tarzını sevdim, seyirci nasıl huzursuz ediliri iyi biliyor. lynch için bilinçaltı neyse bu adam için de myth’ler o olacak gibi duruyor. northman’ini de izleyelim bakalım nasıl iş çıkarmış, efsane yönetmenler arasında yerini alacak gibi görünüyor ölmez kalmazsa maazallah.
  • the northman adlı yeni filmi pre-prodüksiyon aşamasında olan çiçeği burnunda yeni yönetmenimiz. the witch filminde de oynayan anya taylor-joy ve nicole kidman gibi iyi aktrisler filmin başrollerinde. ilk 2 filmi kadar kaliteli bir şey ortaya çıkaracağına inancım tam.
  • son dönemlerin gerilim filmleriyle adini duyuran robert eggers'in yeni filminin hazirliklari tamamlandı. 10. yy’da geçip vikingler'de geçen bir intikama odaklanan yeni filmi the northman’in çekimlerine irlanda’da başladı. oyuncu kadrosunda (bkz: nicole kidman) (bkz: willem dafoe)ve (bkz: anya taylor joy) yer alacak.
  • adam auteur çıktı.
  • ari aster için nasıl dini ritüel ve ayinler imzası olmuşsa, robert eggers için de folklorik mythler ve antik efsaneler aynı şeydir. şimdilerde ise nosferatu'nun yeni çevrimi üzerine çalışmaktadır.
  • the lighthouse gibi bir filmi yazıp yönetmiş genç yetenek. bu yaşta böyle bir iş takdire şayan.
hesabın var mı? giriş yap