• eskişehir'in müstesna ailelerinden olan kanatlıların her düğününde hazır bulunan bir adamdı; sünnet olur rıza, evlilik olur rıza, bir koşu gelir, "van tanamera hahiyo van tanamera"yı (ki o zamanlar öyle bilirdik bu şarkının ismini) söyler, eskişehir burjuvazisini kendinden geçirirdi; ekrem restorant, ddy salonu falan gibi yerlerde yapılırdı bu düğünler. yine böyle bir düğünde fatih-sinan erkoç kardeşlerle birlikte sahne almıştı yamulmuyorsam üçü birlikte söylemişlerdi van tanamera hahiyo van tanamera'yı.
  • yani rıza silahlıpoda sen adamı öldürürsün.

daha çok pazar 8x serisinde karşımıza çıkan bu adam, bu türdeki bir çok programda da piyanist şantör olarak tanıtılmıştı bize. keyboardlarla yakından ilgilenmeye başladığım zamanlarda keşfetmiştim ki; bu adam keyboardın demo'sunu açıp parmaklarını oynatarak kandırıyordu herkesi; belki de kandırmıyordu, kendisi de çaldığını sanıyordu...

ince karton bıyığının altında iğrenç bir gülümsemesi ve ince seyrek saçlarına ek olarak suratının sağ tarafında da muhtemel birbeni olabilir -onu tam hatırlamıyorum- ihtiyarlamıştır, silindi gitti diyorum ben. lakin hiç sevmezdim, hiç türkçe melodi çalamazdı. zaten demolara türkçe melodi koymazlardı ki...
  • her boku bilmezse olmaz $urekanin hakkinda "la piyanonun ustune org komu$ da caliye" diye bilir bilmez sacmaladigi degerli muzisyenimiz.
    riza silahlipoda desin ki bana "yavrucum yarim saat vaktim var, beraber calabiliriz" diye, o yarim saat icin, ben 14.000 km uzaktan gelirim turkiyeye. degeri bilinmemis, bilinmeyecek, degerlerimizdendir kendisi.

ek: org degil mnakoim, roland jupiter 4 o, dotunuzu satsaniz alamazsiniz.
  • uzun zamandır ne alemde olduğunu merak ediyorduk, derken gün itibarıyla cnn türk kanalında robert moog ve sentezleyici ses cihazları üzerine söyleşisi yayınlandı muhteremin.. 2005 itibarıyla saçları alnına doğru biraz daha açılmış, bıyıklarını ise epey inceltmiş. aynı trt'deki programlarda olduğu gibi sürekli gülümsüyor. amma velakin korkutucu bir nokta var ki, her gördüğümde bu adamın burnu aşağı doğru daha çok sarkıyor. göbeği de salmış, o da başka bir taraftan sarkıyor. velhasıl, heyelan gibi adam..
  • hakkinda bir entry yazdim, ama yavuz ozisik'miydi, riza silahlipoda'miydi uzun sure dusunmeme ragmen karar veremedigim icin, seksenlerde pazar programlarinda piyano calimis, seyrek sacli, posbiyikli butun piyanistler icin gelsin bu entry:

riza silahlipoda'nin pazar 8x, pazar9x ve turevi programlarindaki performanslarindan aklimda kalan bir ba$ka ozelligi de sanremo $arki yari$masina duydugu anla$ilmaz ve ozel ilgiydi. yoksa yanli$ mi hatirliyorum? cogu programda, once bilmemkac senesinde san remo $arki yari$masinda kimin birinci olduguyla ilgili bir girizgah yapar, sonra da o $arkiyi calardi. neden o yarismayla ilgileniyordu ve neden hep o tur muzikler caliyordu onu muhakeme edecek zihinsel olgunluga eri$memi$tim o zamanlar. kiymetini bilememi$iz.

yoksa bu bahsettigim yavuz ozi$ik miydi? allahim yanli$ yapmak istemiyorum..
  • murat mentesin dublörün dilemması adlı romanında adı geçen ve yazarın ifadesiyle, müzisyen olan adasina göre daha bir silahli daha bir poda olan gangster tiplemesi.
  • dublörün dilemmasındaki mafya babasının adı. çok güzel bir isim bir mafya babası için.
    bir bölümde şöyle bahsedilir kendisindena:

-rıza silahlıpoda diye biri beni öldürmeye çalışıyor.
    -piyanist rıza silahlıpoda mı ?
    -hayır
    -başka rıza silahlıpoda da mı varmış
    -evet varmış.hem de daha bi silahlı daha bir poda
  • kendisini küçükken muppet show karakterlerinden biri sanırdım.
  • vakt-i zamanında nilüfer'le yaşadıkları aşk dillere destan olmuştur. bir de etrafında sekiz tane klavyeyle çıkardı hep eğlence programlarına ama nedense hep bir tanesinin tek bir tonunu kullanırdı. yüzündeki ifadeye bakan dokuzuncu senfoniyi çaldığını zannedebilirdi. her pazar, atilla yelken'le aralarında tatlı bir rekabet vardı. yelkencilerle podacılar cumartesileri arsalarda toplanır, güreşe tutuşurlardı. ne zaman televizyonda görsem, içime garip bir huzur verir.
  • uzun suredir kimin yaptigini arayip bulamadigim gece ve muzik* programinin jenerigini bestelemis oldugunu ogrenmemle beni cok sasirtmis ve takdirimi kazanmis piyanist.
hesabın var mı? giriş yap