• latincede kral anlamına gelen kelime
  • (bkz: rexx)
  • 80lerde trt1 de pazar gunleri gosterilen ucan kaz cizgi filmindeki capkin ve salak tilki
  • ben küçükken şehrin ortasından (bkz: suriçi) halamın hastalığı nedeniyle kenar mahallelerden birisine taşındık. burada en büyük köpeğin adı rex idi. o zamanlar bana bir şey ifade etmiyordu, latince kral olduğunu yirmi yıl sonra öğrendim. o köpeği bulma şansım yok. sahibini bulma şansım yok. bulsam soracaktım aga neden latince diye.
  • antik roma'da gens liderine verilen ünvan.

rex seçimi, aile reisleri (pater familias) içinden birinin seçilmesi ile gerçekleştirilir. her aile kendi iç yönetiminde serbesttir ancak gens içindeki farklı aileler arasında bir uyuşmazlık çıkacak olursa bu durum rex tarafından çözüme kavuşturulur. rex'in bağlayıcılığı, ailelerin ona itaat ederken gösterdikleri rıza ve iradelerinden ileri gelir.
  • roma hukuku'nda krallık dönemi magistra'sına verilen isim. şimdi krallık dönemi tek magistrası rex ise rex'in anlamı kral demek gayet akıllıcadır. ancak rex'in kelime karşılığının reis, rehber olduğu söylenir. roma'da siki taşşağına denk takılan, sorumsuz ve full yetkili bir adam işte.

kendisinden sonra yerine gelecek olan rex'i de kendisi bizzat belirlermiş. ha belirlemeden ölürse ne bok yiyecekler derseniz, senatus devreye giriyor. rahat olsunlar, biz de buradayız.
  • belçikalı rock grubu customs'ın çıkış şarkıları. şahane bir şarkı olmuş, biraz editors, biraz interpol, çok az da placebo. evet ama customs'ı herkes bunlara benzetiyor. alalala. bu da sözler. heyo.

how is denmark
    as of late?
    how is denmark,
    and its state?
    gentle gestures : how kind of you

castles moving,
    coming through.
    pass a message
    on to you.
    put some boots on. get on your way.

it's getting time now
    to bring the king in
    so he can tell how
    to stop the freezing.
    it's getting time now.
    isn't it time now?

change your bookmarks.
    browse this page.
    beg for updates,
    inner state.
    gentle gestures : how kind of you.

tension building,
    slow decay.
    guards approaching,
    making way.
    get a move on. make some haste.

it's getting time now
    to bring the king in
    so he can tell how
    to stop the freezing.
    it's getting time now.
    isn't it time now?

hey! what good some love would do!
    we're fighting for the moon.
    love, they say, can save us all.
    please, love.

it's getting time now
    to bring the king in
    so he can tell how
    to stop the freezing.
    it's getting time now.
    isn't it time now?
  • vakko'nun nakkaştepe'deki yeni mekanından sorumlu ofis. muazzam bir bina olacak gerçekten. ekim sonu gibi bitirilmesi planlanıyor. maketinden ve çizimlerinden gördüğüm kadarıyla istanbul'daki en değişik ve heyecan verici yapılardan biri olacak. yaptıkları diğer binalar için bkz http://images.businessweek.com/…oolhaas_inline2.jpg
    http://images.businessweek.com/…oolhaas_inline1.jpg
    http://images.fastcompany.com/…n/2005/seattle-1.jpg
  • yunanistan'da üretilen bir sigara markası.
hesabın var mı? giriş yap