• aile arabasidir. her türlü aile kavramini yasatir adama.

scenic modelinle aramda aciklayamadigim bir cekim vardi. bu modele sahip olmak istedigimi dillendirdigimde dalga gecer gibi “aile arabasi ki o” diyen enistem’e , o an durumun farkina vararak “ben de zaten tek yasamayi dusunmuyorum.” diye atarlandigimdan beri daha bir seviyordum bu arabayi. hayallerimin icine yakisan bir modeldi. hatta ehliyetimi aldigimdan beri belki de sahip olmayi isteyecek kadar begendigim tek araba. ama bir aile kurma hayali benden ne kadar uzaklastiysa bu “aile” arabasi da ayni derecede uzaklasti benden iste.

sonra bugun babam, ben, kardesim etrafta dolanirken gözüme takildi yine. iste benim arabam dedim. kardesim yine bok atti tabi. audi r8 degil tabi cocugun gözünde.

her neyse tesadüf iste bir dönerciye oturduk yemek söyledik. yemekleri beklerken benim böyle cisim filan geldi. büfede tuvalet yokmus. disariya ciktik babusumla kösede büyük bir renault showroom.

“hadi ben modellere bakiyormusum gibi yapayim sen de o sirada cisini yaparsin.” dedi.

sonra önce beni yolladi iceri, tuvalet yoksa bosu bosuna girmesinmis.ben de iceri girip ikina ikina acaba umumi tuvaletleri olup olmadigini sordum ordaki ilgili bagyana. varmis. babamin dedigi gibi onu klozetin üstünden caldiriverdim. sinyali aldi ve ben isimi bitirdigimde arabalarin arasinda dolasir buldum onu.

babamin bir özelligi vardir. söylediklerimi dinlemez gibi yapar ama inanilmaz derece aklina kazir.

ben cikar büfeye döneriz diye düsünürken beni scenic’in yanina götürdü. “al bak seninki. sen bak ben de bi cisimi yapayim.” dedi beni böyle göt gibi birakti oracikta.

bense showroomda ileri geri dolanip durdum. yaklasmak istemedim arabaya.o sirada baska bir ilgili adamcagiz yerinden kalkar gibi oldu. ona babami bekledigimi, öylesine bakindigimizi söyledim. (evet alakasi yok. cisimizi yapmak icin gelmistik. neyse)

babam cikti ben hala gitme derdindeyim. “hadi otur bakalim icine” dedi.

- ay utanirim ben.

- utanma utanma otur söför gibi .

arabaya oturuyorum ama nasil oturyorum. oturduktan sonra kapisini kapamaya cesaret edemiyorum. babam kapa diyor, öyle kapiyorum.

arabanin ici cok güzel. ön taraf genis. direksiyon mercedes’lerinkine göre sanki daha kücük gibi. ben yavas yavas arabaya kapilip gidiyorum.

bir ic cekiyorum "ben büyüyünce bundan alcam" diye firliyor agizimdan.

"daha ne kadar büyümeyi düsünüyorsun." diyor cok baska bir ses tonuyla.
    iste o an anliyorum babam’i. büyürken onu ne kadar acittigimi. cocuklugumu ne kadar özledigini. belki bu halime bile razi olup sadece daha fazla büyümememi bile yeterli bulacagini.

-hadi arkaya bak bakalim bir de simdi.

bakiyorum.

arka cami kücük. vw touran’a alismis bünyeme yeterince genis gelmiyor.

ama aslinda ilgimi ceken baska bir sey var: genis bagaj kismi. o an iste yine benim icim ciz ediyor. genis bagaj büyük alisverisler icin. büyük alisverisler büyük aileler icin. bu tarz arabalarin reklamlarinda oynayan kadinlar canlaniyor gözümde. 2-3 cocuklu mutlu anneler. “aile” arabasi diyorum iste.

büyümeyi siktir edin. ölmeden su arabanin arka koltuguna veletlerimi oturtmak nasip olsun bas da bi sik istiyorsam namerdim.

yanima da babami istiyorum bir de.
  • fiyat alan ayrı konu, muhteşem bir aile arabasıdır.
    bizim peder sattı, yerine clio symbol aldı, attan inip eşeğe binse bu kadar koymazdı.
    rahatına, hacmine, yüksek tavanına bir kere alıştınız mı, başka arabalar alaturka tuvalet gibi geliyor.
  • ilk jenerasyonu ile small mvp / monospace kavramini yaratan, gunumuzde her yerin benzerleri ile dolmasina neden olan renault modeli..
    (bkz: focus c-max) , (bkz: toyota verso) , (bkz: citroen picasso) , (bkz: opel zafira) , (bkz: honda jazz) , (bkz: vw touran) ...

2004 yılında piyasaya çıkan ikinci jenarasyonu euro ncap 5 yıldıza ve megané in hemen hemen tum ozelliklerine sahiptir.

renault un mvp modeli escape ile orta sinif modeli megané in ciflestirilmesi sonucu dogan kırma model..
  • bu başlık altında daha önce araç hakkında fikirlerimi belirtmiştim. 2006 scenic aracımı satıp 2013 fluence aldım ama scenic hala içimdedir. o derece yüksek aracın yol tutuşunu sürüş keyfini fluence asla vermiyor.

bu aracın 2005-2010 arasında çıkan modelinde gösterge paneli sorunu var. ben de bu sorunla uğraştım, o konudan bahsetmeden duramam şimdi. floresant yapılı bir göstergesi var, söz konusu modelin ve yıllar içerisinde yaşanan lehim deformasyonu sonucu birden gösterge göz kırpmaya ve sönmeye başlıyor. ben de aynı sorunu yaşayınca renault müşteri hizmetlerine bir mail döşendim. mailde aracımın servis bakımlı olduğunu ve bu sorunun kullanıcı hatası değil tasarım hatası olduğunu vurguladım. bir süre sonra gelen telefonda parçanın 700tl olduğu ama bana 350tl karşılığı takılacağı belirtildi, ben de kabul etmedim. etmedim çünkü içimden artistlik yapmak geldi, bir yandan da gösterge serviste yenilenince km değeri sıfırlanıyor. satışta veya muayenede sorun olacağını düşünüyordum. internetten bu işlerle uğraşan bir ustanın telefonunu buldum. usta istanbul topkapıda yeri olan bir usta telefonda tamir fiyatının 150tl olduğunu söyledi kabul edip gittim.

kolay şekilde göstergeyi söküp atölyede tezgaha koydu usta, baktım bir türlü tamire başlamıyor, dışarda çay içip duruyor. ben tezgahın başından ayrılıp dışarı çıkınca başladı tamire havya ve lehim elinde. hemen fiti fiti yanına sokuldum, beni farkettiği anda havyayı bıraktı, yine dışarı çıkıp çay sigara yapmaya başladı. baktım bizim iş uzayacak ajancılık oynamayı bıraktım da usta aracı tamir edip teslim etti. tamir sırasında tek yaptığı ise lehim yenilemek oldu. işlem sonrasında 2 yıl daha kullandım arabayı hiçbir sorun yaşamadım.

bu sorunu yaşıyorsanız ve biraz cesaretiniz varsa göstergedeki lehimleri tazeleyin, tavsiyem budur.
  • geçen hafta 2005-2007 çift sunrooflu otomatik vitesli benzinli modelini almak için inanılmaz heves ettiğim fakat "olm her yeri elektrik elektronik paso arıza yapıyo sanayiden servisten çıkamazsın" yorumlarıyla artık vaz geçtiğim arabadır.
  • 2009 baz modeli ötv indirimi ile 35.500 tlye düşen ancak ülke sınırları içerisinde kalmayan renaultun aile modeli.

uzun süredir almak isteyip fiyatı nedeniyle alamıyordum ki fiyatı düştü. internette fiyatı görmemle acıbadem renault bayisini aramam bir oldu. ancak satış elemanı arkadaşın ne yazık ki tüm depoları check ettim elimizde hiçbir modeli kalmamış yanıtıyla yeni aldığı top bakkalın önünde patlayan çocuk gibi küs bir şekilde telefonu kapattım.
  • yeni aile babası olmuş arkadaşlar için en sevimli otomobildir.
  • reklaminda; arabalari sayan cocuklarin bu arabayi gördügünde birbirlerine baktiklarini ve saymaya bir sonraki arabadan devam ettiklerini görüyoruz.
    gizli mesaj: (bu ne ya)
  • renault bayiinde bir gün...:

-merhabaaa hoşgeldiniz efendim.
    -merhaba kardeş merhaba şöyle oturalım bi oh.
    -tabi tabi buyrun bir çay bir kahve ne içerdiniz?
    -sağolasın birader, fazla oturmayacağım zaten bir şey soracaydım size.
    -tabi buyrun son modellerimizin teknik özellikleri var bakın bu kataloğu uzatayım siz...
    -yok yok kardeş sağolasın yaw benim merakım başka, şu sizin renosikenik varya hani onun reklamı, nedir orada çalan çok güzel bir şarkı türkü neyim var kimindir o?
    (10 sn. süren bir sessizlik)
    -pardon nasıl yani ya anlayamadım?
    -şarkı türkü neyim bişi çalıo ya hani sizin renossskenik reklamında diyom.
    -hay allah...beyefendi bunu öğrenmek için buralara kadar zahmet etmenize ne gerek vardı, bakın interneti biliyorsunuz?
    -hehehe evet evet biliom ayarsi felan dimi karı kız ortamı mynet felan hauha.
    -eheh sizi gidi sizi, evet işte diyeceğim o şimdi ek$i sözlük diye bir yer var oradan baksanız ya böyle merak ettiğiniz şeylere, üstelik yazarda alıyorlar bu ara üstelik karı kız ortamı zirve felan...beyefendi, beyefendi nereye...hay allah koştu gitti deli adam, aceleye ne gerek var yazar alımı devam ediyor.

(bkz: altıncı nesil aşağı altıncı nesil yukarı)
  • türkiye ortalamasının çok üzerinde ahlaki yapıya sahip insanların kullandığı, yardımlaşma ve de araba sahipleri arasında adeta birer aile bağı gibi yakınlık kurdurabilen bir araçtır. renault scenic türkiye grubu facebook üzerinde çok aktif. ayrıca şehirler de scenic sahipleri arasında kaptanları mevcut. bu kaptanlar organizasyonlar, buluşmalar ayarlıyor hatta araçların bakımları ile ilgili ustalarla görüşüp indirim vs de ayarliyorlar.
    gece buluşmaları, piknikler vs derken cidden iyi ki almışım dedirten arabadir.

araç, konforlu. seri değil lakin aile babası arabasi,
    sakin sakin. tipik renault arabalarından daha kaliteli misalen on konsol yumuşak plastik scenic 2 ler için kaliteli. sağ dan sol dan gacirti her daim mevcut. ederinin oldukça altında piyasasi.
hesabın var mı? giriş yap