• henüz oynamadım, oynamayı düşünmüyorum, gamepass ile indirip denemeyi dahi düşünmedim. peki neden? bir oyuna don drapper denen herif kötü diyorsa iyidir, iyi diyorsa kötüdür. bu hiç şaşmaz arkadaşlar. aklınızın bir köşesinde hep bu olsun xd

mesela, eve kahve makinası alacağım. bu herifin yorumuna bakar, ona göre alırım. 12 kişilik çatal bıçak seti falan alacağım, bu herifin yorumuna bakar; boringggg shit fest mest o my god falan dediyse o bıçak setini ömürlük alırım.

aklınızda olsun, hadi eyvallah.
  • bu arkane'i neden böyle bok püsür oyunlarla uğraştırıyorlar dishonored 3 yapsanıza kardeşim.
  • ea gider yılların bioware'ine anthem diye bir servis oyunu yaptırır, square enix gider yılların crystal dynamics'ine atlamalı çatlamalı tertemiz bir süper kahraman oyunu yapmak varken 500 saat aynı şeyleri yaptığın avengers servis oyunu yaptırır, warner bros. beat 'em up tarzına yakın oyun serilerinin şahı olan arkham serisini yapan rocksteady'e servis oyunu yaptırır. xbox'ta yılların immersive sim uzmanı arkane'e co-op shooter yaptırmış.

bu oyun firmalarını yöneten kafaların sike sürülecek akılları yok. hadi herkese iyi oyunlar.

edit: bu arada ubisoft'u es geçmeyelim. skull and bones ne kadar iğrenç bir oyun olduysa kim bilir adamlar oyunu çıkaramıyorlar bile.
  • nerede yeni elder scrolls damına çıkıp keman çaldığımın evlatları ha? ulan insan dishonored yapar, gider skyrim'in bilmem kaçıncı ziki dolayısıyla bilmem ne sürümü çıkartır, yenilenmiş morrowind yapar falan...

vampirmiş, vampirini siktiklerim.
  • stealth takedownlar gelmiş allahuekber wuhuuu.

bu senenin goty'sini (baldur hariç nintendo-ps-xbox platformlarına çıkan tüm oyunları oynadım, baldur çok iyi çıksa bile 2. olur en fazla) tekrar oynama vakti gelmiş.
  • ya ne anlatıyon birader oyun çıkmamış daha üç paragraf yazı yazmış ne anlatıyorsun, vallaha aklımı yitireceğim ya.

arkane studios'un 2022 yılı içinde çıkacak olan 4 kişilik co-op vampir öldürme oyunudur.
  • xbox uzerinde severek oynadıgım oyun, multiplayer co-op olarak zevkli, xbox series x de oynarken gayet iyi, ancak pc de frame dususleri zaman zaman oluyor. cheezy dialogları ve muzikleri de hosuma gidiyor. goty kesinlikle degil ama eglencelik.
  • kısa bir deneyimleme ve silme sonrası + ve - leri yazayım.

önce - ler

-şu anda çok fazla performans sorunu var. güçlü bir bilgisayarım var ve yer yer 15-20 fps'lere düştüm.

-yapay zekaya kötü demişler ancak yapay zeka yok. düşmanların "state"leri var. idle state ve alarm state. alarm state de mal gibi sıka sıka üzerinize koşuyorlar. idle state de sizi fark etmeleri çok zor, çaba göstermelisiniz ya da ateş etmelisiniz.

-denge yok. çok hızlı scale oldum. daha ilk görevime giderken korkunç güçlü mühimmatlar ile donattı oyun bizi.

-açık dünya dizaynı (görsel değil, matematik) çok ama çok kötü. oyun size sürekli şuraya istediğin gibi girebilirsin diyor ama aslında 3-4 farklı yoldan birini seçiyorsun özel bir numarası yok nereden girersen gir genelde 100 kez yaptığın şekilde düşmanları öldüreceksin.

-silah mekanikleri gerçekten türünün en kötüsü. ads için ayrı sensitivity ayarı yok ve ads sens i çok ama çok kütük. ben daha önce hiç bir oyunda silah geri tepmesinin animasyonla yapıldığını görmemiştim çünkü kazık gibi durur. yapmışlar valla ve kazık gibi durmuş. bu işi bilenlerin yaptığı şekilde yapılmalıydı.

-bazen bazı oyuncularda proplar yüklenmiyor.

-yürürken çok kolay sağa sola sıkışabiliyorsunuz, özellikle kayarken. oyuna çık-gir yapmadan düzelmiyor.

-çoğu şeyi öylesine eklemişler ve qa check yapmamışlar. örneğin musluğu açıp su akıtabiliyorsunuz. su açarken de musluğu tekrar açabiliyorsunuz bu şekilde musluğun açık olmasını ve su sesini stackleyebiliyorsunuz.

-müzik ses dengesi biraz kötü.

-master volume ayarı yok :/

-oyun fps shooter ama kesinlikle shooter kısmını kotaramamış. savaş hissi çok ama çok zayıf. herhangi bir vampirle karşılaşınca sıfır gerilim hissi ile amaan diyerek sıkıyorsunuz.

-oyun net şekilde daha bitmemiş. early access bile değil

neyse -'ler yaz yaz bitmeyecek. + lara geçeyim

+çok düşündüm ama vallahi bulamadım. belki şeyi sayabiliriz, game pass de ücretsiz olması??
  • 30 saatin sonunda bitirdim. teknik anlamda oyun rezaletin ötesinde, hala yama yayınlamadılar.

grafikler klasik arkane tarzının bir tık daha ötesindeydi, bana çok karma geldi gündüz grafikleri old-gen gece grafikleri next gen diyebiliriz.
    sesler oyunda harika dizayn edilmiş, ambiyans ve silah sesleri tatmin ediciydi.
    atmosfer açısından ödül alması gerektiğini düşünüyorum, bu tarz işler genelde remedy'den çıkıyor ama remedy işleri stajyer işi gibi kalıyor. supernatural level design olayını arkane üst noktalara çıkarmış.
    animasyon açısından oyun biraz kıt hissettiriyor, sebebi arcade oynanış stilinden kaynaklı sanırım. silah animasyonları fena değil, no hand reload falan var özgün hissettirdi. oyunda kullandığımız silahlar gerçek hayatta olan silahların far cry new dawn'daki gibi modifikasyonlu halleri olarak tasarlanmış farklı farklı silahlar var ancak çeşitlilik konusunda daha fazla olabilirmiş.
    hikaye konusunda çevresel bir anlatım var, bu stilin çok hayranı değilim.
    oyunun bir noktasından sonra açık dünyada yaptığımız aksiyonlardan dolayı boss gelmesi harika bir olay, oynanış tansiyonunu arttırıyor. oyun genel anlamda buna göre dizayn edilmiş, oyundaki düşmanlar oyuncuyu fark ettikleri zaman aşırı derecede bunaltıyorlar ve sonunda çareyi ya kaçmakla ya da ölmekle buluyorsunuz. başlangıcında casual hissettirse de ilk haritanın sonuna doğru oyun zorlaşmaya başlıyor.
    akılsız zombiler yerine düşmanına stratejik bir şekilde yaklaşan vampir konseptini açıkçası beğendim, oyunu oldukça dinamik tutuyor. performans yaması, ve içerik güncellemesi oyun için şart, co-op oynandığında daha eğlenceli olacağı kanaatindeyim. oyunları deneyim etmeden incelemelerden değerlendirmek yerine incelemeleri es geçip oyunu denemek bu tarz deneyimlerden mahrum kalmamanızı sağlayabilir. oyunlar hakkındaki eleştirilerde insanlar aşırı derecede vahşileşebiliyorlar, bir arkane çalışanının bu tweet'i atması oldukça üzücü bir durum, amk fanboylarının etkisi gerçekten paha biçilemez.

oyun için puanım 75/100. hi-fi rush, star wars jedi survivor, dead island 2'den sonra gördüğüm en iyi yapımdı.
  • bu oyuna 9.5/10 veren, goty diyen ya şuurunu kaybetmiştir, ya oyundan anlamıyordur ya da trolldür.
hesabın var mı? giriş yap