• fransız jan sezar reboul tarafindan istiklal caddesi`nde büyük paris eczanesi adiyla kurulmustur.sonralari kurucusunun soyadiyla anilmaya baslayip, rebul eczanesi adini almistir.
  • taksimde gidilecek bir yer aradındığında önünden 12 defa geçilebilen mekanlardan sadece biri.
    buna karşılık öksürük şurubu ya da ağrı kesici almak isteyen her gence bağımlı gözüyle bakan bir sahibi bulunmaktadır.
  • esas kurulus tarihi 1895tir... lavanta kolonyasi harikadir...
  • fransız jean cesare reboul tarafından istiklal caddesi'nde büyük paris eczanesi adıyla kurulan bugünkü rebul eczanesi, kemal müderrisoğlu'nun yarattığı lavanta kolonyası ile ünlenmişir
  • " o bina el değiştirmiş, tüm kiracılar kapı önüne konmuş. “ne yapalım, kapitalizmin doğal akışı” deyip geçiştirebilir misiniz? eğer o mekanın daha 1895 yılında jean cesar reboul adlı bir fransız tarafından grande pharmacie parisienne adıyla açıldığını... ilk eczacılarımızdan kemal müderrisoğlu’nun 1920’de burada staja başlayıp mösyö reboul’la baba-oğul gibi olduklarını...1938’de ünlü lavanda kolonyası’nı imal ettiklerini... dükkanı 1939’de devralan kemal bey'in burasını ailecek, artık rebul adıyla günümüze dek getirdiğini...

beyoğlu belediye başkanı sıfatını taşıyan kişi, asli görevinin kentsel dönüşüm bahanesiyle eskiyi yıkıp yepyeni binalar yapmak ve tarlabaşı caddesi’ni “champs-elysees’ye çevirmek” gibi rant kokan bir iddiayla imar etmekten çok, bu semti tüm kültürü ve onu temsil eden yapılarıyla dimdik ayakta tutmak olduğunu anlamıyor mu?

elbette tüm bunlar geçip gidecek. neler görüp yaşamış istanbul, inanıyorum ki bu yağma günlerinden de sıyrılıp çıkacak. ama tüm bunların bir tarihi de yazılacak, manevi anlamda hesabı sorulacak. bakalım, bu işleri yapanlar ve onlara alet olanlar, o gün geldiğinde, bu hesabı nasıl verecekler?"

atilla dorsay

http://t24.com.tr/…gma-rant-cagi-ve-direnenler,9653
  • yıkılıyor olmasına pek üzülmedim çünkü kendisini zaten köklerinden ayırmış, garip gurup bir avm eczanesine dönmüştür. 120 yıllık fiziki mirasını da korusaydı keşke. o zaman içim cız ederdi de zaten kendisine hançer sokmuş, kökünü kopartmış bir yer için üzülmedim.
  • "istiklal caddesi’nin 120 yıldır dertlilere derman olan rebul eczanesi de kentsel dönüşüme dayanamadı. yıkılan emek sineması’nın da içinde bulunduğu cercle d’orient binasında omzunu dayayan rumeli han’ın alt katındaki asırlık eczane, rumeli han'ın el değiştirmesiyle kapanmanın eşiğine geldi. yükselen kira bedeli nedeniyle taşınmak zorunda kalan rebul eczanesi, fransız konsolosluğu'nun çaprazındaki meşelik sokak'ta bulunan rebul 1895 eczanesi'nde var olmaya devam edecek."

http://www.agos.com.tr/…anesinin-ardindan-7513.html
  • kapanmasinda sakinca bulunmayan, tarihi ile tek bagi adi olarak kalmis eczane. post modern bir dekorasyon, merkezilikten kaynakli sisirilmis fiyatlar... iceride tarih namina hicbir sey olmayan bildiğimiz eczane!

baska yerde de spesifik urunlerini satmaya pekala devam edebilir. oldum olasi istiklale yakistirmazdim zaten.
  • istiklal caddesinde bir klasik haline gelecek şekilde eskiden beri yer alan ve özellikle kolonya/parfümüyle nam salmış dükkan.
hesabın var mı? giriş yap