• gözlüklü klavyeci...
    bir eliyle synth bas çalip, digeriyle asil misyonu olan klavyeyi kotarmasi ve bunlara cila olarak da back-lead vokal yapabilmesi, kendisinin karsisina dikilip "napiyosun lan orospu cocugu?" diye haykirma istegimi körüklemektedir. dikkatinizi çekerim, saydiklarim için nasil bir independence gerektiginin farkinda misiniz? bu e$$oglue$$egin yetileri dogrultusunda grup, son albüm l.a.woman'a kadar bas gitarist sokmami$tir stüdyoya da, sahneye de...in concert albümündeki gloria'nin lead vokali de gene bu i$güzar ki$iye aittir...
    iç anadolu'dan tebriklerimi sunuyorum kendisine..
  • gençliğe ibret olması maksadıyla bu ustanın arkasından kendisiyle ilgi bir anımı nakledeyim müsaadenizle.
    seneeeee 99 ya da 2000. los angeles sokaklarında aylak aylak gezerken borders kitabevinde bir afiş görüyorum. ray manzarek yeni kitabını imzalıyor diye. bir müzik ve doors meraklısı olarak dalıyorum içeri. henüz 2 saat var. bir org etrafına sandalyeler dizmişler en iyi noktaya kuruluyorum. diğer gelenler kitapları falan inceliyor, ben ise türklük bilinciyle en iyi ve orga en yakın yeri kaybetmemek amacıyla çeşitli şaklabanlıklar geliştirme derdindeyim.
    neyse hoca manzarek sahneye çıkıyor. önce film için oliver stone'a sövüyor, sonra çakralarımızı açmamız lazım falan bıdı bıdı bişeyler anlatıyor. neyse ondan sonra org devreye giriyor, adam orgla ağır ağır konuştukça dehası ortaya çıkıyor. kalabalıkta tribe girip şaman dansları yapanlar falan türeyip jimbo jimbo falan diye bağıranlar peydah olunca manzarek aniden duruyor. biri jim morrisonla ilgili ne olduğunu tam anlayamadığım bir slogan atınca manzarek cool bir tavırla " genç dostlarım saçmalamayın..jim çok fazla içti ve hayatı hem kendine hem bize zehir etti. onu sakın örnek almayın diyor"..
    genç şamanlar bir anda armut gibi kalıyor ve manzarek parmağını bana doğrultup "kendinizi kandırmayın, rock starlık rezalet bir şey, insan gibi yaşayın" diyor. ben de ingilizce cool bir laf söylemeye cesaretim olmadığı için elimle "haklısın" işareti yapıyorum ve aynen bana iade ediyor.
    işte böyle..toprağı bol olsun kıymetli bir insandı. ama sanıldığı gibi "ah jim yaşasaydı da beraber uyuşturucunun alkolün dibine vursak" modeli bir adam değildi rahmetli.
  • morrison'u idare edebilecek kadar ayık, ama light my fire solosu yazabilecek kadar uçuk yüce insan. yerin morisson'un sağı bonzo'nun solu olsun.
  • gerçek klavye delikanlısı bu kişiydi işte."r.i.p."
  • kapıları tamamen kapatan adam.
  • tarih itibariyle aramızdan ayrılmış müzik tarihinin şahsım adına en iyi keyboard'cusu.
  • daha önce bunu düşünen oldu mu bilmiyorum (eminim olmuştur); ama ben bu adamın düğünümde çalmasını istiyorum. bu uğurda evlenmeyi bile düşünebilirim.
  • rick wright, ronnie james dio, ray manzarek ve diğerleri. rock'ı rock yapan ustalar yaşları gereği teker teker gidiyor. geriden gelen yeni rockçılar da yok. bu insanlar ve rock bundan 50 yl sonra bile dinlecek ama en son 90'larda bitti rock müziği.
    belki bu açıdan kendimize bir züğürt tesellesi yapabiliriz. gelecekte bu efsaneleri dinleyen insanlar için onlar tarihin bir parçası olacakken biz bu güzel insanlarla en azından aynı anda, aynı dünyada, aynı havayı soluma şerefine nail olduk.

bize when the music's over turn off the lights demişti ray manzarek ama biz de diyoruz ki maybe the music's over but we won't turn off the lights.
    gene bize the end demişti jim ile beraber ama
    biz gene it's not the end we'll keep on listening to you diyoruz.
  • naçizane görüşüme göre grupta jim morrison'dan çok daha önemli işlere imza atmış bir adamdı kendisi.
  • gece gece insanı üzen büyük sanatçı.

bence rock'n'roll gezegeninin brian may ile birlikte en underrated sanatçılarından biriydi. her ikisi de yetenekleri ve üstün tekniklerine karşın frontman karizması altında dizginlenmişti.

bence light my fire'da attığı solo tüm zamanların en iyi keyboard sololarından biriydi: http://www.youtube.com/watch?v=3xzhotb5-to
hesabın var mı? giriş yap