• bugün 2013 model sdv6 hse modeli geldi elime. gelmişken kullanayım dedim. araç eski kasa, ama 2012 makyajı hala taze.

aracın fiyatı 355.000 tl. değer mi? değer. ama neye göre değer? onu irdeleyelim biraz.

paranızın karşılığını teknoloji ve kullanım rahatlığı anlamında alacaksanız değmez. prestij ve kalın gözükmek anlamında alacaksanız, değer.

kaba tabiri ile yazıyorum, özür dilerim. ama bu otomobilin olayı taşşak arkadaşlar. yani bilimum ingiliz kökenli otomobil programında pompalanıyor, arazide de başarılı falan filan ama, geçiniz bunları. bu araç, hava atma aracı. işini de gayet iyi yapıyor.

içine binince anlaşılıyor bazı şeyler. yani siz, yoldan geçen range sürücüsüne bakmıyorsunuzdur muhtemelen. ama çok fazla sayıda kişi dönüp bakıyor. üstelik bu araç eski kasa.

yeri gelmişken bilgisini de vereyim, dizel motoru yeni teknoloji. araç kesinlikle yavaş değil. yol tutuş vasat, malum ağırlık merkezi yüksek. malzeme kalitesi iyi. geri görüş kamerası kötü. sunroof küçük. vs vs. yani buralara giderseniz, verdiğiniz paraya, bunların hepsinin çok daha iyisinin sunulduğu araçlar mevcut.

ama herkes gidip range alıyor.

çünkü taşşak.
  • kızılay dağıtmışcasına her yerde 3'er 5'er tane karşınıza çıkabilen bir araç.
  • 2008 2.7lt tdv6 modeli için konuşacak olursak yaklaşık 12 lt/100km yaktığı istanbul trafiğinde tüy gibi direksyonu, geniş görüş açısı ve tahmin edilebilir boyutlarıyla kullanması oldukça keyiflidir. ha bu seviyede arazi kabiliyeti olan bir aracı şehiriçinde kullanmak her ne kadar komik olsa da 0-100 km/h yaklaşık 11-12 sn olan yaklaşık 3 tonluk bir kütlenin hızlanırken verdiği hissiyat keyiflidir. cüssesinden beklenmeyecek derecede yol tutuş ve güven hissi verir. ama 10bin km'de bir fren balatası ister, 15-20bin km'de bir fren diski ister, yıllık servis bakımı için 3-4bin tl ayırmak gerekir. özel servis olarak da maslak motokar iyidr.
  • benim eş dostumun eşinin dostunda var bu araçtan şimdi detaylı saymayayım, bu arabayı alan adam ikinci el alıyorsa asvalt için süper makine ama araziye çıkacaksa bilsin ki önceki sahibi kadın değilse alt takımını körükleri süspansiyonu falan komple sıfırlatması gerek, çünkü markanın genlerinde her ne kadar arazi olsa da bir önceki kasası ile birlikte bunun yürüyen aksamı çok girift ve narin parçalardan mâmul. biraz arazi yüzü görmüş zorlanmış bir range rover sport epeyce masraf açabilir(ki yeni kasasını alan izin sorun değil ben bir öncekini alan yeni para yüzü görmüş garibanı uyarmış olayım)yani boşa geyik yapmayın harbi arıza çıkarma kabiliyeti yüksek bir makine.

mesela 100-300 bin tl arasına eski modellerinden aldınız diyelim(zaten iki önceki kasa almışsanız sandık motor ya sizden önceki sahibine kaçmıştır ya da kaçmak üzere sizi bekliyordur, 3.0 td6 sandık motor 85 bin liraya takılmıştı bir tanesine geçen yıl), ve araç arazide biraz yorulmuş, amortisör körüklerinin tanesini 3000 lira gibi bir paraya değiştiriyorlardı 2015’de şu an durum ne bilmiyorum ama alt takıma para harcayacaksanız epey yorar bütçenizi onu aklınızda bulundurun.

uzun uzun yazardım da kafam kaldırmadı bu entariyi burada sonlandırıyorum şimdilik.
  • sonundaki sport, kronik arızalardan dolayı servise sık sık gidip gelme sporunu temsilen sonradan konulmuş.
  • teknik özelliklerinde;

3 bin motor
    2 ton ağırlık
    6 silindir
    700 nm tork

yazmasına rağmen yakıt tüketimi kısmında şehir içi 8,4 lt yazıyor.

çok ekonomik bir araç. dizel fiesta alacaktım vazgeçtim bunu alıcam artık.

olm siz taşşak mı geçiyorsunuz milletle
  • bugün 250 km kadar son kasasını kullandım. 3 litre motor 700nm tork teknik olarak zaten teknolojiyi dibine kadar kullanmış bir araç. sürüş destek asistanları, teknolojiyle harmanlanmış kabini, son derece kaliteli iç malzemesiyle gerçekten dosta güven düşmana korku salacak cinsten. önceki kasalarda gelen salınım hissiyatı min seviyede.

daha önce cayenne, grand cherokee sahibi biri olarak açıkca söyleyebilirimki kendi kategorisinin en ukala çocuğu bu denebilir. yeni velar bir başka konu tabi :)

sürüş hissiyatı, gaz tepkileri, direksiyona verilen tepkiler gerçekten çok başarılı. hele turbo lagını neredeyse hiç hissetmiyor oluşunuz, hafifletilmiş gövde müthiş işler çıkaran 3 litre motor. off off. bu kadar etkileneceğimi tahmin etmiyordum. resmen günüme renk kattı.

ilk fırsatta gidip bir range rover değil tabiki efendi gibi cayenne alacağım :)

şunu da söylemeden edemeyeceğim, eski kasasından bir tane arkadaşımda var, 2.7 olan daha eşşek versiyonu, sürekli bir bahanesini bulup para harcıyor, yani biraz nazlı araçlar. sahipleri olan ingilizler gibi. genlerinde de o var zaten, tam bir aristokrat.
  • l494 kodlu yeni range rover sport'un lansmani dun gece turkiye saati ile 01:00 civarinda new york'ta yapildi. 2005 yilinda satisa sunuldugu gunden bugune 380.000 toplam satis adetine ulasan aracin yeni govdesinin dunya promiyeri icin new york'un secilmesindeki neden de amerika birlesik devletleri pazarinin sport satislarindaki dunya liderligi oldu. new york da gectigimiz 8 yilda "best-selling city" unvanina sahip.

yeni range rover sport'un lansman renkleri kirmizi ve koyu gri oldu.

lansmani son james bond daniel craig tarafindan yapilan yeni range sport ile ilgili bazi bilgiler de soyle; [turkce ceviriyi kendim yaptigim icin minik hatalar olabilir :)]

* discovery 4'teki 5+2 koltuk opsiyonu artik sport'ta da olacak.

* ayni yeni range rover'da da oldugu gibi aluminyum govdeye gecisten kaynaklanan arac agirliginda 420 kg'a varan, emisyonda da %15'i bulan bir iyilestirme var. yakit ortalamasinda da ciddi bir dusus olacak.

* yeni sport bugune kadar uretilmis en hizli land rover unvanini tasiyor.

* yeni sport, eskisine nazaran 62 mm daha uzun. 4850 mm'lik uzunlugu ile piyasadaki diger 7 koltuklu suv'lerden ve cogu e sinifi sedan araclardan daha kisa. bu sayede park ve manevra kabiliyeti diger araclardan daha basarili olacak.

* aks araligi 178 mm arttirildi. bu sayede arac ic hacmi ve ozellikle arka koltuk konforu ciddi anlamda yukseldi.

* yeni sport, satistaki yeni range rover'dan 149 mm daha kisa, 55 mm daha alcak olarak tasarlandi.

* yeni sport acikca range rover evoque dna'si tasisa da govdede kullanilan parcalarin %75'i yeni range rover ile ortak.

* jant secenekleri ayni yeni range rover'da oldugu gibi 19-20-21-22 inch olarak belirlendi.

* 5. jenerasyon havali suspansiyon kullanildi aracta. yeni sport'ta araci off road yuksekliginde 50 km/h hiza kadar degil 80 km/h hiza kadar kullanabilecek musteriler.

* 5. jenerasyon havali suspansiyon ile aracin off-road yuksekligi eskisine gore ciddi anlamda yukseldi. yeni sport en alcak halinden 185 mm daha yukari 3 farkli konumla cikabiliyor. [115 mm + 35 mm + 35 mm]

* aracin yeni direksiyonu daha hafif ve elektrikli olacak.

* aracta ayni anda 2 farkli 4 ceker sistemi kullaniciya sunulacak. 50-50 ve 42-58 gibi farkli cekis gucleri sunan sistemlerden biri %100 kilitleme opsiyonu sunan agir off-road, digeri de arkadan itisi baz alan optimum surus modu.

* bu sene sonuna birakilan 4400 silindir 339 beygirlik sdv8 dizel motor ile yine sene sonuna birakilan dizel hybrid motorlari saymazsak 4 farkli motor secenegi ile uretilecek arac. hangilerinin turkiye pazarina gelecegi kisa zamanda aciklanir diye tahmin ediyorum.

- 5000 cc, 510 beygir v8 motor, supercharged benzinli
    - 3000 cc, 340 beygir v6 motor, supercharged benzinli
    - 3000 cc, 258 beygir tdv6 dizel [su an sattigimiz yeni range rover motoru]
    - 3000 cc, 292 beygir sdv6 dizel

* yakit ortalamasindaki dusus %24 olarak hesaplanmis.

* butun modellerde akilli start/stop ozelligi olacak. %24'luk yakit ekonomisi dususunun %7'sini tek basina bu sistem saglayacak.

* arka koltuk diz mesafesi 24 mm arttirildi. bu artis yeni range rover lansmaninda 130 mm civarindaydi.

* teknolojik anlamda da guzel gelismeler var. akilli telefona yuklenecek bir application ile is ve aile yasaminizla kombine olarak arac disindayken de aracin bazi durumlarini manage edebileceksiniz. calinti arac izleme, acil durum aramasi ve land rover asist telefonu gibi ozellikler olacak.

* aracin kendi wireless'i olacak. bu sayede kendi laptop, iphone'larinizdan kablosuz internet erisimi de yakalayabilecek musteriler.

* bmw'den asina oldugumuz head up display ozelligi sport'a da geliyor.

* yeni range rover'a gectigimiz gunlerde gelen su gecis yardimi sport'ta da olacak.

* ilk defa yeni range rover sport'ta sunulacak teknolojiler de "lane departure warning" "traffic sign recognition" ve "automatic high beam assist" olacak.

yeni range rover sport 2013'un 3. ceyreginde dunyanin 169 ulkesinde satisa sunulacak. hayırlı olsun..
  • paketlerinin ismi gövde değişikliği öncesi güncellenmiş, hse paketin ismi silver, premium hse paketin ismi black paket olmuştur.
    2013 senesi içerisinde yeni gövdesinin lansmanı yapılana kadar araç bu şekilde satılacak. güzel aksesuar eklemeleri de olmuş paketlere, misal silver pakette artık koltuk ve ayna hafıza, anigre ahşap kaplama ve 20 inch jant standart olmuş. liste fiyatı ise aksesuar eklemesine rağmen 146.500 euro'dan 141.500 euro'ya gerilemiş. bu sebeplerden dolayı araç yine yok satıyor, yetkili bayilerde 2013 şubat ayı öncesi araç bulmak çok zor.

başlık içinde performansına bok atanlar gördüm, sanırım o isimler suv tanrıları tarafından çarpıldılar. 3000 dizel, 8 ileri zf şanzımandan 256 beygir ve 600 n/m tork üreten bir araçtan bahsediyoruz ki yakıt ortalaması artık karmada 8.6 lt/100 km.

anavatanı ingiltere'den sonra en çok tercih edildiği ülkelerden biri türkiye ve evet kızılay dağıtmışçasına var yollarda. ama hakkını veriyor araç parasının, bir suv'da olması gereken bütün aksesuarlar, rakiplerinden üstün iç konfor, offroad kabiliyeti, dış tasarım gibi güzellikler de cabası. alırken fantezi renklere girmemekte fayda var, satarken biraz uğraştırabiliyor. misal beyaz bir sport'u 3 günde elden çıkarabiliyorken lacivert veya kırmızı olanını aylarca satamayabilirsiniz. benim favori rengim ise açık ara metalik kahverengi yani nara bronz.

ne diyelim, sahiplerine keyifli sürüşler..
  • öncelikle şunu izleyin.
    autonomous car deniyormuş bu teknolojiye.

uçan arabalar çıkmasada en azından nefsimizi körleyecek şeyler ürettiler.
    batı köpeği değilim elbette ama hayatı yaşanabilir hale getiren harika şeyler üretti adamlar.
    yiğidi öldür hakkını yeme.
    malum bizim hedef 2023 ama şu an bizde sadece bu arabanın plakasını basacak teknoloji var.. yazık.
hesabın var mı? giriş yap