• bu akşam bir tanesini gördüm, görmez olaydım. rampa rampa değil bildiğin uçurum.

anladım ki mimarı, mühendisi yalan. el ayarı, göz kararı diye bir şey hakikaten var. izan da öyle bir şey bak. öyle bir rampa yapılmış ki çıkmayı bırak, inmek mümkün değil. çocuğu falan başında elini tutmadan dikiltemezsin. o kadar tehlikeli. insan çıkacak lan bundan, insan! hepi topu 2 basamakla çıkılan bir kota, mekân sahibi, dostlar alışverişte görsün diye rampa yaptırmış. yaptırmış ama dönüp de neticeye bir bakmamış. ah be abicim, hadi ustanın elinin ayarı kaçmış da sen nasıl görmezsin onu? gördün diyelim niye müdahele etmezsin? işe yaramayan bir rampanın kime ne faydası var? ama helal olsun, yine de takdir ettim. o numuneyi orada yapıldığı gibi bırakmak büyük medeni cesaret. bunun bir ideali var, altın oranı var. hiç bir yerden bulamadın, mevzuat denen bir şey var arkadaş! şimdi bana arattırmayın.

ve yüzde 45,675803 eğimle rampayı inşaa eden usta, evet son sözüm sana:

"rampaların ustasıyım, ayarsızlığının hastasıyım!"
  • alman dj. adam port ile birlikte yaptığı şarkılar oldukça iyi. keinemusik bünyesinde üretiyor sanırım müziklerini. başarılı, takip edilebilir, güzel
  • nişanyan'dan:
    gemi gemiye bindirme, yanaşıp çengel atma*, gemi iskeleye yanaşma.
    şose ve demiryolunda yokuş kısım.
    at şahlanmak, gemi bindirmek anlamlarındaki fransızca ramper sözcüğünden geliyormuş. türkçede eğimli platform, eğim, yokuş olarak evrilmiş. şimdi google navigasyonda "rampaya hafif sağa gidiniz" gibilerden tatlı viraj, çengel bağlantı yolları* için de kullanılıyor. artık şehirde yokuş ve eğimden çok yoldaki viraj, çengel, yay anlamları bir ileri aşama evrim olarak öne çıktı.

(bkz: fırlatma rampası)
    (bkz: füze rampası)
    (bkz: engelli rampası)
    (bkz: acil kaçış rampası)
    (bkz: dilovası rampası)
    (bkz: rampanın ustasıyım tunç kafiyenin hastasıyım)
    (bkz: düz vites + dik rampa + yağmur + kabak lastik)
  • ambarda yükleme ve boşaltma için kullanılan eğimli yol.
  • kaykaycıların üzerinde hoplayıp zıpladıkları, binbir artistik hareket yaptıkları yapay yokuş.
  • bu hafta alanya'da sahne performanslarını görüp beğendiğim grup. umarım başarılı olurlar.
  • http://www.kultur.gov.tr/…_kulturu/rumeli/rampa.mp3 adresinden indirilebilecek, hatta indirilmesi gereken şarkı. şarkının başında cem yılmaz sesli bir adam karısıyla konuşur:

adam: karıcığım vapur yanaşmak üzere geç kalıyoruz.
    kadın: tamam canım geliyorum o kadar acele etme.
    adam: hele şükür yetişebilding.
    kadın: aman kaptan yanaşma, iskelede bozukluk var.
    adam: çocuklar öyleyse sol tarafa, rampaaa.
    çocuklar: rampaaa.
  • çok eski bir şarkı, bir nevi düet
    sözleri pek anlaşılmıyor, nakarat şöyle birşey

amca: rampa!!
    teyze: rapapapa rambaaaa rampada pampa rampa
  • kantolar adlı bir albümdeymiş. 1937 senesinde kayıt edilmiş.

mahmure handan hanım ve kadri şençalar tarafından seslendiriliyor. özeti aşağıdaki gibidir.

m.handan hanım 1915 de istanbul'da doğmuş. 1930dan sonra da s. sesi sanatçısı olmuş, burada 21 plak yapmış. sonradan odeon'a geçmiş. bu firma adına da yeni şarkılar, fantaziler ve kantolar okumuş. rampa, anlattıkları ve müziği açısından yapılmış olanların en cüretkarı.

kantonun yalnızca bir çıkış noktası olduğu bu rumba, ara nağmesiyle yer yer caz müziğine bile yaklaşıyor. gemicilik terimi olarak 'yanaşmak' olan rampa ile erkeğin kadına yakınlaşması 'top rampası' ile cinsellik akıllıca, "bu kadarı da fazla" dedirtmeyecek kadar ustalıkla gizlenmiş. plakta mahmure hanım'ın düet yaptığı erkek sanaçtı maalesef yine, meçhul. tıpkı kantodaki bilinmeyen sevgili gibi. öykünün istanbul fonuna oturtulması belki bir tür kabul edilebilirlik sağlıyor. ama en önemli kusur, bütün bunların -atmosfer yaratmak için- vapura kocasıyla binen kadının başından geçip geçmediğinin anlaşılamaması.
    kaynak:
    http://www.kalan.com/…s/album/dispkayit.asp?id=1295

jolietjakee teşekkürler. başarılarının devamını diliyoruz.
  • (bkz: vert)
hesabın var mı? giriş yap