• buraya biraz kendime not almak için merida'nın iskoç aksanıyla konuştuğu ve diğer prensesler ile vanellope tarafından anlaşılamadığı sahnelerde neler dediğini de yazayım ki kutsal bilgi kaynağı dururken her seferinde youtube yorumlarındaki hayırsever vatandaşların düştüğü notlara gitmek zorunda kalmayayım:

ilki:

https://www.youtube.com/…d6hipupw0&feature=youtu.be

"ı gave my mommy a cake, she turned into a big bear. my old man tries to do her in. ıf that’s not a pure mess, ı don’t know what is."

ikincisi:

https://www.youtube.com/watch?v=krqce30jmew

"ach, lang may yer lum reek, may a moose ne'er leave yer girnal wi' a tear drap in his eye, haste ye back wee lassie!"

--- spoiler ---

ayrıca bilgisayarınızın işletim sistemine falan virüs girerse virüsü karşınıza alıp insan gibi "bak güzel kardeşim senin bu yaptığın insanlığa sığmaz..." falan diyerek utandırın, boşuna antivirüs programlarına para dökmeyin, bilmiyorsanız öğrenin bunları, hayret bir şey. *
    --- spoiler ---
  • en az ilki kadar sevimli animasyon filmi.

ready player one'da olduğu gibi kare kare inceleyip detaylarda kaybolabilirsiniz. mesela jenerikte farkettim prensesli sahnede geçiş yaparken 60'ların batman müziği kullanılmış bir kaç saniyeliğine. disney kendi karakterlerini ise hiç elini korkak alıştırmadan kullanmış, c-3po'dan buzz lightyear'a kadar.

en sondaki sahne ise belki de deadpool'dan bu yana gördüğüm en iyi after credits sahnesi olabilir. tebessüm ettirdi.
  • "internet nedir?" sorusuna cevap olabilecek güzel animasyon. internet kanlı canlı bir dünya olsaydı tam da bu animasyonda anlatılan gibi olurdu.
    yeni karakterlerden spamley, gord, shank ve yesss bir harikaydı.
  • (bkz: bloguna link veren atılsın kampanyası)

gereğinden uzun olmuş gibi geldi bana. neden bilmem.

glitch'i çok severim halbuki.
  • wreck it ralph'ın oyun dünyasından çıkıp internete el attığı devam filmidir.

https://youtu.be/wiaxco188eo
  • after credit sahnesinde yapilan seye internet aleminde serefsizlik deniliyor. sonra niye adblocker kullaniyorsun. olmadi filmi izlerken pclerimizden mining yapin. saka bir yana ilk film kadar zevk aldim.

--- spoiler ---

frozen 2'den sneak peak veriyoruz diyip ralph'in sacma dansini izlettiler son sahnede. merak ettigim birsey var acaba turkce dublajinda kanalima hosgeldiniz, kanalimi begenmeyi unutmayin tarzi bir saka var mi? olsa cok gulerdim.

--- spoiler ---
  • disney'in ne kadar büyük olduğunu bir kez daha fark etmeme neden olmuş animasyon filmi. disney prensesleriyle, marvel kahramanlarını aynı sahnede görebiliyorsunuz, arkadan da bir stormtrooper geçiyor mesela. wreck-it ralph'ten daha fazla beğendim, stan lee cameo'sundan after credits sahnelerine kadar her şeyiyle olmuş bir film.
  • ilk yarısında az biraz sıkıldığım, ikinci yarısında bayağı eğlendiğim film. çocukların çok da anlayamayabileceğini düşündüğüm güzel sosyal medya göndermelerini sevdim.

.--- spoiler ---

prenseslerle olan sahnelere, meridanın nerd muamelesi gördüğü yerde çok eğlendim. birçok eski ve yeni disney karakteri görmek de zevkli oldu benim için
    --- spoiler ---
  • genel olarak eğlenceli bir havası olsa da ilk filmin altında kaldı. mükemmel olan ilk filmden sonra bu kadar özensiz davranmamaları lazımdı.
  • --- spoiler ---

"did you mean?" göndermeli çok bilmiş'e ve presenslere bayıldım :) ayrıca reklam blokeliyicileri de hiç böyle düşünmemiştim, vicdan yaptım, adblock'u kaldırasım geldi bir an sfhjksfhjk..

ilki ile kıyaslamıyorum, ben bunu da sevdim.

post-credits scene'deki frozen2 fragmanı da yıkılıyor sfhjksfhjk..

--- spoiler ---
hesabın var mı? giriş yap