• lakap olarak da kullanıldığı vâkîdir. şöyle ki:

bir arkadaşımın köyünde bir adam ölmüş. sonra adamı yıkamışlar. kefenlemeye sıra gelince adam ayaklanmış. ilk önce şaşkınlığını üzerinden atamayan köylüler, doktor muayenesinden sonra* adamın yaşadığına inanmışlar. adam da normal hayatına dönmüş ve o günden sonra köyde lâkâbı rahmetli olmuş.
  • vahabi islamına değil anadolu tasavvufuna aittir. müteveffa artık allah'ın rahmeti, yani şefkati, bağışlayıcılığı ve ihsanı altındadır. bu dünyada vaktini doldurmuştur, yeterince yorulmuştur. dinlenme zamanıdır.
  • direk olu demenin kaba kacacagi durumlarda ki$inin ölmü$ oldugunu belirten sifat.. (bkz: rahmet)
  • üniversitede ruh gibi gezinen bi hocamıza taktığımız lakap.
  • ecnebi birine yaki$tirinca azicik komik duran bi niteleme, misal rahmetli hamdi amca hic garip gelmezken, nur icinde yatsin ama "rahmetli paul hunter" lafi insani sandalyeden du$urur..
  • eski sevgili için kullanıldığına da şahit olduğum bir sıfat.
  • rahmetli.net alan adını aldım ne çıkar bilmiyorum, sadece kendime domainler biriktiriyorum
  • hayatını kaybetmiş sağcı politikacıların zaman içinde iade-i itibar süreci ile birlikte fazlaca kullanılmaya başlanmıştır. örneğin;

(bkz: rahmetli menderes)
    (bkz: rahmetli özal)

yukarıdaki şahıslara karşı kişisel bir düşmanlığım olmamasına karşın özellikle, üstüne basa basa kullanılması zannımca biraz yağcılığa kaçmaktadır. şahsen tanımadığınız veya yakınınız olmayan birine niye özellikle rahmet okuma çabası içine giresiniz ki...

günümüzün moda terimlerinden biri olmuştur bu yönüyle.
  • üzeri yağmur ile bezenmiş kutlu insan eski varlığı.
  • ingilizcede karşılığı olmayan bir kelime.
hesabın var mı? giriş yap