• microsoft'un bu oyunu yapmak için üç tane senarist tutup kurgulattığı, olaydaki fizik ve kuantum konuları da tutarlı olsun diye helsinki üniversitesi'nde bir fizik profesörüyle çalıştığını belirtmişler. oyun filminde game of thrones'dan ve lost'taki oyunculardan biri yer alıyor. yani anlıyacağınız microsoft bu oyuna deli gibi bütçe ayırmış.
    ben de bu akşam itibariyle oyunu xbox'da bitirdim. konuyu takip edip ara filmleri de izleyince acayip sarıyor.
  • hakkında bu kadar az şey yazıldığını görünce şaşırdığım muazzam oyun.

kendi puanlamamı yapayım,

grafikler: 9/10 (hatta çıktığı yıla göre değerlendirirsek 10/10)
    hikâye: 10/10
    oynanış: 8/10

yukarıda bir arkadaş çok doğru söylemiş, bu kadar az bilinmesinin sebebi muhtemelen xbox exclusive olması. eğer playstation'a çıksaydı şu anda büyük ihtimalle çoğu kişi adını biliyordu. oyunu oynarken arada giren mini dizi şeklindeki sahneler harika olmuş. oyuncu kadrosu, hikâye vs derken oldukça profesyonel bir iş çıkarmışlar. özellikle benim gibi hikâye bazlı oyunlara bayılan biriyseniz tek oturuşta bitirirsiniz.

game pass'te bulunmakta, görür görmez tereddüt etmeden indirilmesi tavsiye edilir.
  • --- spoiler ---

hikayede her bir bölüm ve haritada hikayenin akışına dair çok ince detaylar var. beth wilder ile ilgili de bu tür çok detay var. malum kendisi hikayenin temeltaşlarından

oynayanların bileceği üzere beth geçmişe gidip kendi çocukluk haline gelecekte neler yapması gerektiğini söylüyor. ona bunları anlatan yetişkin beth ise will'e yardım ederek görevini devam ettiriyor, ta ki paul tarafından öldürülene kadar. sonra çocuk beth büyüyor, yetişkin beth'in yaptığı her şeyi tekrar yapıyor, geçmişe gidiyor, yine kendine geleceği anlatıyor, yine will ile arkadaş oluyor, sonra yine paul tarafından vuruluyor vs. vs. bu zaten oyundaki kapalı bir döngü, oraya çok girmeyeceğim

işin detay kısmına gelirsek, örneğin brandbury havuzuna ilk gittiğimizdeki bazı detaylar. oyun boyunca sağda solda hikayedeki karakterlere ait grafittiler görüyoruz. burada da jack havuza girebilmek için yıkılmış bir iskeleyi zamanda geri sararak tamir edip üstünden atlayıp havuz binasına girmeyi başarıyor.

o iskele kısmını geçmişe döndürürken başında bere olan bir kadını grafitti yaparken görüyoruz. işte o beth'i ta kendisi. bereyi bu ihtimale karşı mı takmış bilemiyoruz ama öyle ya da böyle jack o kadını beresi ve yüzü dönük olduğu için tanıyamıyor. tanısa aklı iyice karışırdı, çünkü o sırada yanında ona eşlik eden beth, o grafittileri yapan beth değil, küçükken büyük beth ile karşılaşan ve gelecek hakkında bilgiler edinmiş olan genç beth'in yetişkin hâli. jack will ve beth arasında birçok mailleşme görüyor ama beth inatla will'i tanımadığını söylüyor ki gerçekten de tanımıyor zaten

bu detayı fark ettikten sonra oyunu baştan sonra tekrar oynadım ve bu şekilde daha yüzlerce daha detay yakaladım. ama en ilgi çekici olanı da yukarıda anlattığımdı

--- spoiler ---
  • neden oyuncular ve oyun basını tarafından sevilmediğini asla anlayamadığım gayet güzel oyun. sıradan olmaktan uzak bir gameplay, ilgi çeken bir hikaye, yüzeysel olmayan karakterler, benim açımdan her şeyiyle tatmin ediciydi. her chapter'ın sonuna koydukları yaklaşık yirmi dakika süren live-action bölümleri de çok iyiydi. ayrıca soundtrack’i de çok güzeldir.

tabii ki etraftaki hiçbir ekstra bilgiyi okumayıp 7-8 saatte oyunu bitirenlerin zevk almaması da gayet normal.

edit: kahrolası bir kaç chronon source’u bulamadığım için yüzde 99’la bitirmek koydu.
  • gecen indirimde aldim oyunu. artik optimize etmisler sanirim, iki sene once aldigim gtx970 ile ultra'da oynayabildim. bitirdim de. remedy'i severim, max payne 1&2, alan wake. quantum break oynanis acisindan en zayif oyunlari olmus bence.

oyun acayip story-driven, yani bu oyunlar zaten boyle ama bu daha da ileriye goturmus. suresi de 12-16 saat arasi, yani agir bir story driven action oyun icin yeterli hatta uzun.

oynanis, catisma mekanikleri falan biraz eski geldi bana, uncharted, tomb raider oynadiktan sonra bu mekanikleri pasli bulmaniz normal zaten. oyle kotu de degil ama. potansiyelini kullanamamis sadece.

oyunun konusu, surukleyiciligi falan cok guzel. o acidan essiz bir deneyim yaratiyor. oyun zaman yolculugunu neredeyse sifir acik noktayla anlatmayi basariyor. closed loop temasini isliyor ve novikov self-consistency prensibi hic bozulmuyor. benim gordugum cogu filmden cok daha tutarli (looper mesela).

--- spoiler ---

biraz da spoiler. paul serene, nam-i diger lord baelish basindan beri hakliydi arkadas. paul ve beth zamanin sonuna gittiler ve yil 2021'di. gelecekte olmus bir seyi gorduler, closed loop mantigiyla zamanin sonu gerceklesmek zorunda. bunu onleyecek hicbir sey yapilamaz. o yuzden lifeboat protokolu en mantikli onlem gercekten de. paul'un yillarin emegi bosuna gitti.

oyleyse jack joyce neyi degistirdi? aslinda hicbir seyi. zamanin sonu zaten 2016'da gerceklesmeyecekti. ya da soyle demek lazim: jack joyce olmasaydi ve oyun boyunca yaptiklarini kimse yapmasaydi, zamanin sonu 2016'da gerceklesirdi buyuk ihtimal, o zaman da paul'un gittigi gelecek 2016'daki zamanin sonu olurdu.

2016'da zamanin sonu gerceklesmedi cunku jack joyce bunu engelledi. oysa paul 2021'e hazirlaniyordu. cunku 2021'de son gerceklesti. buyuk ihtimal martin hatch yuzunden.
    --- spoiler ---

bir de oyunda text halinde fantastik bir hikaye var, zaman yolculugunun ti'ye alindigi bir sey. zaman makinesi olan bir bicak, kursunlari zaman makinesi olan tabanca, bolca entrika. geyik olsun diye seslendirmisler bunu bir de.

ahanda
  • alan wake 2'yi bitirdikten sonra remedy'nin tüm oyunlarını oynamış olayım diyerek başladığım ve "neden bu zamana kadar oynamadım ben bu oyunu yahu" dediğim eser.

2016 yapımı olmasına rağmen çok iyi bir görsel dünya sunabiliyor. hikaye anlatımı ve senaryo çok iyi. farklı şeyler denenmiş ve bence güzel de olmuş.

şöyle quantum break serisi linki
  • kömürlükte bulunan bir elmas gibi olan oyun. bütün kadrosu tanıdık, grafikleri günümüz için dahi oldukça iyi, kontrolleri oldukça iyi. her indirim döneminde 15-20 lira gibi komik fiyatlara düşer, o zamanlarda alınması tavsiye edilir.

sinematografisi en iyi olan oyunlardan biri olduğunu düşünüyorum. benzeri bir oyun arayanları ise control bekliyor.

edit: 11 saatte bitti ama 70 saat gibi geldi. çok güzel, ilginç ve özgün bir oyun olduğunu düşünüyorum. keşke dlc'ler ile devam etseymiş.
  • microsoft bu oyunla dizi ve oyun türlerini birleştiren ve xbox'u bu çeşit gerçek bir medya cihazına çevirmeye kalkıştı ama fenaa patladı. patlamasının nedeni oyunun içindeki dizinin bildiğin ingiliz-avrupa tarzı formattaki çook düşük bütçeli dizilerden olmasıydı aslında. ama microsoft tutmadı diye komple fişini çekince bir daha bu tür işlerden gelmedi.

oyun gerçekten sürükleyicilik ve tps dinamikleri açısından başarılıydı ama işte dizi kısımlarının başarısızlığı mahvetti bence bu dizi-oyun konseptini. şu an paramount tarafından 100+ milyon dolara halo dizisi çekiliyor, amazon tarafından belki de 200+ milyon dolara fallout dizisi çekilecek... microsoft studios ortaklıklar kurup yeni çıkacak oyunlarıyla şu dizilerdeki hikayeyi birleştirse aslında çok fena olurdu. ama işte olmayacak hiçbir zaman bu konsept.

sadece dizi sever hideo kojima abimizin slow burn dizi formatlı sinematik işleriyle yetineceğiz. kısacası dizi-oyun yakınlaşmasının tutmuş son noktası kojima'da.
  • oyun diye gelip film çıkan yapım. baktım sinematik kısmı filme bağlıyor, gamepadin şarjı bitmesin diye kapatarak izledim, o kadar uzun sürüyor.

oyuncu kadrosu bayağı efsane yalnız.
  • remedy tarafından yapılan bir başka muazzam oyun.

son indirimle steam üzerinden 29 liraya aldım, oyunu %100 bitirmem 16 saat civarı aldı, oynanış süresi çok uzun değil ama güzel bir hikaye, inanılmaz grafikler ve değişik bir gameplay sunuyor, hikaye ağırlıklı oyunları seviyorsanız kesinlikle almalısınız
hesabın var mı? giriş yap