• bu hayvandan [hayvan oglu hayvan] california'da [yaklasik 4000 adet olmak uzere] bulunur.

yani bulunur dediysem, dagda bayirda bulunsun ona birsey dedigimiz yok. tek basina trekking, hiking filan yapmayi goze almissaniz zaten otomatikman "abicim mountain lion saldirirsa sunlari sunlari yap talimatnamesi"ni veriyorlar elinize. ve fakat, bu hayvanoglu hayvan bildigin sehre iniyor. oyle ac kaldigi icin filan degil, keyfine gore. cani cekerse. puma lan? bildigin puma. mountain lion yani. hani hepsi oyle degil ortalama olarak 1 metre uzunlugunda filan dev bir kedi ama 2 metre uzunlugunda da olabiliyor bu hayvanat.

insanlara yaklasmaktan pek hazzetmese ve cekinse bile, ara sira kafasina esince sehre girip dolasabiliyor. ozellikle de yine california'da bol miktarda bulunan geyik (ceylan) pesine takilip sehre kadar geliyor. o ceylan dedigin de oyle "sehirde ne isi var lan?" bir hayvan degil, hafif bir sisli havada biraz yesillik bir semtte karsiniza cikabiliyor.

ben simdi niye gaza gelip bunlari yazdim diye merak eden olursa, bu hayvanoglu hayvan dun gece evimin arkasindaki korulukta miyavladigindan [kukreme deyin siz ona] ortaligi ayaga kaldirdi da ondan. artik yolunu mu kaybetmis, macera mi ariyor [polis gordugunde, tehlikeli olduguna kanaat getirirse aninda vurmak icin izin cikarabiliyor ve genellikle de vuruyor] bilemiyorum ama dogal habitatindan uc, bes mil otedeki evime kadar gelebilmeyi basarmis.

ha olur da karsiniza cikarsa diye "neler yapilmali?" listesini yazayim elim degmisken;

1. yetiskin insanla karsilasmaktan hic hoslanmayan bu hayvan, cocuklara bayiliyor. etrafta puma tehlikesi varsa, asla cocuklari yalniz birakmayin.
    2. puma, avinin kafasina ve boynuna saldirip ilk hamlede boynunu kirarak oldurmeyi tercih eder. bu yuzden karsilasirsaniz kafanizi ve boynunuzu koruyun.

yetiskin bir insana saldirmak tercih ettigi bir sey degildir, tek bir sartla. saldirma icgudusunu tahrik etmezseniz.
    3. bu icgudusunu tahrik eden en onemli sey, kacmanizdir. pumadan asla kacmayin zira kacamazsiniz. yakalar ve olumcul sekilde saldirir.
    4. aranizaki mesafe yeterince cok degilse saldiracaktir, kacmayin fakat mesafe birakin. bu onun kacmasina sebep olur.
    5. goz temasi kurun, surekli bir sekilde gozunuzu ayirmadan bakin. asla gozunuzden ayirmayin, cok atik bir hayvandir.
    6. asla, ama asla ufak gorunmeyin. saldirabilecegine kanaat getirdiginde, yani zayif oldugunuza karar verdigi an saldirir, kendinizi oldugundan buyuk gostermek icin kollarinizi kaldirin ve saldirgan bir sesle konusun. (bagirarak tahrik etmeyin).
    7. eger elinizde birseyler varsa, size saldirmaya girisirse firlatin. durup dururken siz saldirip tahrik etmeyin. ama saldirdiginda mutlaka cevap verin, elinizde ne varsa firlatin fakat <caps>asla yerden tas..vs. almak icin egilmeyin, comelmeyin</caps> bu yapabileceginiz en yanlis seydir.
    8. yere yatmayin, sakin dusmeyin, cenin pozisyonuna gelmeyin. bu "al beni ye" demektir.
    9. herseyden onemlisi, eger size saldirirsa siz de ona saldirin. savasmayip teslim olmaniz hayvanin sizi ciddi ciddi yemesi anlamina gelecektir, oysa ki saldirirsaniz ve sizi tehlikeli bulursa birakip kacacaktir.
  • sayesinde meme ucuna doyduk dünya kupasında. var olsunlar.
  • 19 haziran 2016 fransa isviçre maçının yırtılan formaları nedeniyle imalat yerinin türkiye olduğunu ortaya koyarak çapsızlıkta sınır tanımamış firma.

imalat buradaysa, kalite kontrolü kim belirliyor, gelen malzemenin ve mamülün kalite derecesini belirleyen kim? tezgahtaki işçi mi? yoksa sizin yönetim kademesi mi? çok hayasızca bir açıklama olmuş.
  • yırtılan formalarda türkiye'ye bok atmakla alçakça hareket etmiş firma.
  • adidas, nike ve muadilleri gibi fiyat olarak uçup gitmişlerdir. 400 tlden aşağı ayakkabı bulmak zor. ayakkabı lan bu bildiğin ayakkabı. şöyle güzel bir şeyler alayım deseniz 600-700 tl'yi gözden çıkarmanız gerek.

teşekkürler tayyip
    teşekkürler yüzüklerin efendisi.
  • 2023 şubat depremlerinden sonra en çok etkilenen şehir olan hatay'ın şehir takımı olan hatayspor için çok güzel formalar tasarlamış olan firma.

(bkz: hatayspor/#155417461)
  • kesinlikle şovenist bir yaklaşımla yazmıyorum. fakat son dönem dünya gündeminde aşağı doğru seyreden türkiye algısını kullandıklarını düşünüyorum. marka değerini korumak amaçlı yapılmış bir davranış ama demezler mi adama, türkiye' yi tercih eden de sensin diye. orospu çocukları 300 euro' luk işçiler, düşük yüzdeyle çalışan taşeronlar ağzınızı sulandırırken 'ama türkiye' demezsiniz. kodumunun kapitalistleri. gerçek puma siksin sizi.
  • vaktiyle stanford'da kampusun ortasina kadar inmis bu kediler, bir sabah gittik butun binalarin girisine polis uyari asmis "mountain lion sighting" diye, demisler surada goruldu, siz de gorurseniz sunu yapin bunu yapmayin.

kaliforniya'da kedi sahibiyseniz, kedinizin strictly indoors(100% evde) olmasi icin bir sebep bu hayvanlar. bu guzide mountain lion/puma'lar kendi habitatlarindan sehre kendi ortamlarinda av bulamadiklarindan iniyorlar (ozellikle soguk havalarda oluyor bu, yaz gunu pek gorulmezler). ac bilac pek de hoslasmadigi bir ortama inmis, allah ne verdiyse kapip geri donmek isteyecektir muhtemelen. kustu sincapti o kadar doyurucu olmaz, ama soyle kediydi kopekti ev hayvani disine goredir, bulsa "allah!" der. sen de kedigillerdensin o da kedigillerden allahsiz, rahat birak kedicikleri diye isyan etseniz de kicini doner kuyrugunu savurur gider, o yuzden en guzeli sevgili hayvanciklarinizi, ozellikle kedilerinizi basibos disarilara salmamanizdir.

bahcelerinin arka tarafi goreceli olarak acik bir arkadas bir gun arka bahcelerinde otururken ufak bir pumanin gelip citin obur tarafindan kendilerine bakip bakip gittigini soyledi. saniyorum kassa citin uzerinden atlardi ama insana bulasmak istemiyorlar normalde. ortamda bir kedi medi aradi goremeyince gitti herhalde. o mahallede oturan bir diger arkadas ise komsusunun kedisini pumaya kaptirdigini bilmesine ragmen kedisini saldim cayira mevlam kayira ortaliga birakiyor, hayret ediyorum ama kedi onun kedisi bir sey diyemiyorum.

bu civarda pumalar gibi sehre inip ortama musallat olan bir diger hayvan coyotedir, yani cakal. kaderinizde ille de karsiniza bir yaban hayvan cikmasi varsa coyoteyi tercih etmelisiniz derim. alotte guney kaliforniya'dan bildirdi.
  • kuruluş hikayesi ilginç olan bir firmadır. zamanında iki kardeş beraber ayakkabı üretimine girerler.. ürettikleri ayakkabılar güzel ve kalitelidir, dolayısıyla beğeni toplar. daha sonra hatırlayamadığım bir sebepten dolayı iki kardeş arasında anlaşmazlık çıkar, ikiside kendinin kardeşinden daha iyi ayakkabı yaptığını düşünür ve iki ayrı şirket kurulur. bu şirketler puma ve adidastır.
hesabın var mı? giriş yap