• s03e11

- i'm still not convinced, shawn. how can you be absolutely certain that lassiter didn't shoot chavez?
    + it's relatively easy, gus. i decided to be and therefore i am. socrates said that.
    - no, that was descartes.
    + that was the cologne we wore in high school.
    - that was drakkar noir.
    + no, that's a wine.
    - that's pinot noir.
  • shawn'ın uyduruk kelimelerine gus'ın itiraz etmesiyle, yakından uzaktan alakası olmasa bile shawn'ın "i've heard it both ways." savunması dizinin klasikleri arasındadır.
  • the mentalist'e de laf atmışlığı vardır.

shawn: işin doğrusu ben psişiğim.
    gus: santa barbara polis teşkilatıyla çalışıyoruz biz. şu ana kadar 47'nin üstünde dava çözdük. ben aynı zamanda ilaç mümessiliyim.
    shawn: the mentalist'i izlemişsindir?
    eleman: evet.
    shawn: hah işte aynı onun gibi.
    gus: tabii ordaki adamın sahte olması dışında.
    shawn: doğru. eğer ben de sahte psişik olsaydım, fenâ hâlde benzer bir durum olurdu.
    gus: hattâ tamamen aynı olurdu.
    shawn: tıpkısının aynısı...

bilmeyenler için: psych 2006 çıkışlıdır; the mentalist 2008... tabii, iki dizinin temelinin aynı olduğu doğru. fakat, düzlemleri oldukça farklı. psych'ın destek noktası mizah iken; the mentalist, gizemden kuvvet alıyor.
  • "dual spires" adlı bolumuyle televizyonda eşine az raslanır "tribute" yapan dizi.david lynch ve mark frost 'un yarattığı 20 yıl önce yayınlanan kısa ömürlü başyapıt dizi "twin peaks" e saygı duruşu olan bu bölüm pek çok yönüyle ikiz tepeler hayranlarına inanılmaz bir deneyim yaşatıyor.bölüm sadece bazı orjinal twin peaks oyuncularını bir araya getirmekle kalmıyor bazı sahnelerini yeniden canlandırıyor.jeneriğini bile değiştiriyor hatta twin peaks jenerik muzigini söyleyen julee cruise "i know, you know" giriş parçasını yeniden yorumluyor.bölüm baştan sona ikiz tepeler göndermeleri , espirileri ,anagramlar ile yapılan kelime oyunları ve müzigi ile dolu. "dual spires" bazı anlarında twin peaks hayranlarına şaşınlıkla karışık mutluluk çığlıkları bile attırabilir. hepsinden önemlisi bu bölüm unutmaya başladığımız bir önermeyi bize tekrar hatırlatıyor:"twin peaks bütün zamanların en iyi televizyon dizisidir"... kaçırmayın..
  • izlediğim en komik dizilerden. hatta belki de en komiği
  • yeni keşfettiğim gayet komik ve eğlenceli bir dizi.
    başındaki, çocukluğunda babasının kendisini eğittiği sahneler dexter'ı hatırlatıyor. biraz onunla dalga geçmek için de konuyor olabilir, ya da olmayabilir de...

günümüzün çoğu sitcom'undan komik olduğunu söyleyebilirim...

daha önce keşfetmemiş olduğuma şaşırdım doğrusu. her bölümde en az 8-10 sinema (film) göndermesi yapılması da ilgilisi için ayrıca keyifli...

benim gibi hâlâ bihaber olanların, şans verirlerse dualarını alacağımdan eminim...
  • scrubs'la csi arasında bir noktaya oturmuş dizi. hakettiği ilgiyi bulamıyor (bunun sebebi de standart sitcom izleyicisinden fazlasını gerektirmesi, hani göndermeler falan).

aslında trendleri how i met your mother tipinde diziler belirlediği için bu durum normal.
  • şimdi o değil de 3. sezondan itibaren bu dizinin türkçe altyazısı yok, ya bu diziyi kimse izlemiyo ya da herkes ingilizce altyazıyla izliyo. allam nolur ikincisi olsun, yine kendimi gudik bi dizi izliyo gibi hissetmiyim.
  • 4. sezon, think tank isimli 15. bolumunde, kendilerini yakindan takip ettigini soyleyen ve onlardan yardim isteyen adam, shawn'in gus'a taktigi bazi isimleri saydiktan sonra gus shawn'a donup: "bu adamdan korkuyorum, senin bana tamamen gizli bi askeri uste, etrafimizda kimse yokken soyledigin ismimi bile biliyor bu adam" diyor.
    yani simdi bolumu izleyince daha komik geliyordu, buraya boyle yazinca o kadar komik gozukmedi de, yani hakkaten devamlilik problemleri yok, eski bolumlerine gonderme de yapiyorlar, baska klasik filmlere gonderme yaptiklari kadar.
    hem 40 dakika hem de komik oldugu icin iyi bir vakit gecirme aparati diyebiliriz bu dizi icin.
  • süper komik dizi. ancak farkediyorum ki genellikle yarıldığım sahneler gus ve shawnun anlaşmazlıkları, aptallıkları üzerine oluyor.

-mesela shawn'ın her seferinde gus'ı başka bir isimle tanıtması.
    -gus'ın arabayı bir türlü çevirememesi gibi aptallıklarına karşı shawn'ın verdiği cevaplar ve tepkiler.

bitmesin hiç bu dizi.
hesabın var mı? giriş yap