• ilk gordugumde "hasktir ilac diil atılgan'ın yedek parcası mubarek" dedigim ilac
  • herşey bir yanlış okumayla başladı...

daha bacak kadar çocukken de tıpkı şimdi olduğu gibi belgesellere meraklıydım. hayvanlar alemini de izlerdim, savaş belgesellerini de. ayırmazdım hiç. neyse, günlerden bir gün babamın meşhur ıvır zıvır sehpasında bi ilaç kutusu gördüm. nedir ne değildir diye bakınırken aman allahım bir de ne göreyim; bu küçücük kutunun içinde "proton bombası inhibitörü" varmış. proton bombası da atom bombası, hidrojen bombası gibi bir bomba olmalıydı olmasına ama bu inhibitör neydi acaba? hemen araştırdım; "tepkime durdurucuymuş". işte o anda babam gözümde devleşti. o artık dünyanın en fedakar insanıydı benim için. ailesini her türlü felaketten, hatta bir nükleer bombadan bile koruyacak kadar da ihtiyatlıydı.

canım babam benim...
  • böyle karizmatik ilaç mı olur, eczaneye gidip bir adet proton pompası inhibitörü istedim, eczane şöyle bir durdu. vay arkadaş sen ne çeşit bir hastasın da atom pompası reaktörü içiyosun. müşteriler öncelik verdi, dedi beyefendi nükleer rahatsızlık geçiriyor ona yardımcı olun önce.
  • herifler mide asidi düzenleyicisine uzay roketi ismi takmışlar.

pazarlama bu olsa gerek.

gelen yoğun mesaj bombardımanı üzerine edit:
    üç şey öğrendim bu entry sayesinde.
    1) sözlüğün yarısı eczacıymış.
    2) eczacılar espriden anlamıyormuş.
    3) acayip bir meslek şovenizmi varmış eczacılarda.
    ulan ciddi ciddi bilimsel açıklama kasmışlar bir de. ahah.
  • star trek uzay gemisi silahı gibi bir adı var.

körk: bay spak, proton pompası inhibitörleri aktif mi.
    spak: gene mi suluyla kuruyu karıştırdın lan sen, mantıksız pezeveng?
  • sadece eczacıların, doktorların ve ulser hastalarının dogru telaffuz edebıldıklerı bır yabancı kaynaklı ısım tamlaması olup, markasal anlamda (bkz: lansor) en bılınenı ve doktorlar tarafından receteye yazılması en sevılenıdır (sebebının fırmanın esantıyonları olmadıgını umuyorum)
  • pazarlama amaçlı değil, etki mekanizmasını özetlediği için adı proton pompa inhibitörüdür :) midenin parietal hücre dediğimiz, asit(hcl) salgılayan hücrelerinin duvarındaki proton(h) pompasını inhibe ederek asit salgısını azaltmayı, böylece yanma benzeri reflü semptomlarını yok etmeyi hedefler. oldukça başarılı ilaçlardır.
  • zannedersem 16 yıldır falan piyasada daha önemli bi yan etkisi ortaya çıkmadı. ( bu demek değildir ki 17 yıl kullananlar aniden ölmeyecek)
  • doktorun, mide yangınım için reçeteye yazdığı ilacın görev tanımı. yalnız ilaç hiç tekin gelmedi bana. etken madde lansoprazol, mikropellet kapsüller halinde ve proton pompamı inhibe edecek! benim zaten midem yanıyor, ne gerek var bu kadar aksiyona? kapsüller radyoaktif madde içeriyor gibi tasarlanmış. ilacın adı da lansor! midemi skertecekmiş gibi bir hali var. zaten psikolojik bu yangın. huzur istiyorum sadece. bilemedim içsem mi içmesem mi. oysa ki famodin öyle mi? sevgi dolu, mütevazi minik haplar..
  • adı üstünde inhibitör...
    yani kimyasal bir tepkimeyi yavaşlatan hatta durduran madde...
    bu ilaçlardan kullandıktan sonra ahmet hamdi tampınarın huzur isimli kitabına en yakın hissettiğim zamanları yaşıyorum.
hesabın var mı? giriş yap