• nsa elektronik gozetleme sisteminin kod adiymis. dun(persembe) yer yerinden oynamis.
    http://en.wikipedia.org/…ism_(surveillance_program)
    http://www.washingtonpost.com/…ollection-documents/

microsoft (2007), yahoo (2008), google (2009), facebook (2009), paltalk (2009), youtube (2010), aol (2011), skype (2011), and apple (2012) yillarindan itibaren olan verilerini paylasiyormus.

(bkz: the machine)
    (bkz: person of interest)
  • ilk dinleyişimlerimde beğenmediğim sonraki dinleyişimlerimde farklı düşüncelerimin oluştuğu albüm. ben de kendimce negatif - pozitif tarafları yazayım dedim.

negatifler;

- katy perry bir çok müzik türü dinliyor, gençlerin beğenilerini takip ediyor belli, iyi güzel. fakat bu etkileri müziğine çok fazla yansıtmakta kendisi. örneğin bu albümden önce epey bir florence and the machine dinlemiş. katy perry'nin bir çok şarkıda şarkı söyleyişi, ses rengi, aranjeler fazlaca florence etkisi altında ama flo kadar iyi olamamış maalesef. unconditional şarkısı örneğin. katy perry şarkıda sesini resmen flo'ya benzetmiş. diğer şarkılarda da benzer şekilde fun, daft punk etkileri vs duyuluyor. albüm bu anlamda kesinlikle orjinal bir tarz barındırmıyor. bir şeyleri birilerine benzetiyorsun illa.

- love me, by the grace of god, it takes two, double rainbow o kadar sıradan şarkılar ki dinlerken bitene kadar acı çektiriyor. sözler ne kadar anlamlı, sade ve temiz olsa da yetmiyor. katy perry'nin bu saydığım şarkılarda paylaşası gelmiş saf, temiz duygularını ama böyle olacaksa hiç olmasın.

- albümde e.t. güzelliğinde bir şarkı yok.

şükela yönler;

- evet albümde e.t. güzelliğinde bir şarkı yok ammaaa teenage dream albümünde biliyoruz ki e.t. ve diğer şarkılar arasında bir uçurum vardı. e.t. o kadar iyiydi ki diğer şarkıların arasında uzaylı gibi takılıyordu albümde. bu albümde katy perry şarkılar arasındaki kalite farkını çok ciddi anlamda kapatmış. albüme emek verilmiş, düşünülmüş edilmiş, iyi şeyler bunlar. bir pop albümü olduğunu düşünürsek katy perry florence etkisiyle vs farklı işler yapmak istemiş bu da özel bir durum her şeye rağmen, doğru insanlara özenmiş.

- albümde pek çok iyi pop şarkısı var; dark horse, unconditionally, choose your battles, legendary lovers, international smile, this is how we do, walking on air, spiritual iyi şarkılar. albümdeki dans şarkıları teenage dream'i hatırlatıyor ama o albümdeki şarkılardan daha kaliteli. international smile gayet iyi bir dans şarkısı, bağımlılık yapabiliyor, şarkıdaki solo pek bir güzel. gerçekten insanı mutlu ediyor.

- choose your battles şarkısının aranjesi beni gerçekten şaşırttı. iyi bir iş. bir pop albümünde duymayı beklemeyeceğiniz cinsten. çok orjinal bir şarkı olmasa da, çok ağır florence etkisi barındırsa da gösterilen özen gayet kayda değer.

- katy perry'nin müziği gittikçe rafineleşiyor, kalitesi yükseliyor. kendisi adına iyi bir gelişme. pop müzikte az rastalanan durumlardan.
  • google chrome'da default olarak gelen uygulama kısayolları oluştur'dan pek bi farkı yok göründüğü kadarıyla.

bugün de google'ı övdüm ya, huzur içinde uyuyabilirim.
  • teenage dream'in ardından uzun bi ara veren katy perry'nin geçtiğimiz günlerde çıkardığı albüm. albüm genel olarak çok güzel. daha hareketli olan ilk yarıdan sonra gelen ikinci kısım insanı dinlendiriyo. vokal olarak diğer albümlere göre daha doğal söylemiş. beklentileri karşılayan bi albüm olmuş. sonuç olarak puanım 8/10
  • person of interest dizisini daha bir anlamlı kılan yazılımın ismi. google, facebook, microsoft, yahoo, apple gibi şirketlerin merkezi adamların ülkesinde bulunuyorken, siber dünyadaki veri akışı ve içeriğini takip etmediklerini düşünmek, teknoloji cahilliği olurdu.

enteresan olansa, bunu üçüncü dünya ülkelerinin aktivistleri bile yıllardır bangır bangır bağırırken, batı medyasının mal bulmuş mağribi gibi olayın üstüne yeni atlaması. mesela birde bizimkilere bakmak isterseniz;

(bkz: gezinti.com)
    (bkz: phorm)
  • nasıl bahsedilmemiş anlamadım. kanadalı güzel bir rock grubudur kendileri.
  • eğer biraz sıkıştırırlarsa hükümeti bunun için, yakın bir tarihte amerika ulusal güvenliğini tehdit edecek bir bomba, bir saldırı falan yapılır sonra bunun kullanımı meşrulaştırılır falan. at fava bekle abi, bir sonraki olayda gelip elimi öpersiniz.
  • kurdum ben bunu ama çok saçma geldi be abiler. masaüstüne bi kısayol yapıştırıyor. diyelim facebook. tıklıyorsun menüsüz, adresbarsız bir browser penceresi gibi bir şeyde açıveriyor. nedir yani? bu mudur? ben mi anlayamadım. otur mozilla otur. sıfır.
  • wpf, w7 ve silverlight uygulamalarını mvvm metadolijisini kullanıp, tam verim alarak üretmemizi sağlayan hede.
    http://compositewpf.codeplex.com/ adresinden incelenebilir.

hayvanlar gibi iyi olduğu ve mutlaka bununla geliştirme yapılmasını aklı başında saydığım istisnasız herkesten duydum.

üşenmeyip bakmak lazım, mvvm i öğrenmek, hatmetmek lazım.

lazım da lazım..
  • isin asil ilginc tarafi, kimse cikip "prism ne lan, oyle sacmalik mi olur" demiyor.
    anlasilan ortada somut kanitlar var ve savunmaya gecen sirketler "kanun disinda hic kimseyle veri paylasmadik" diye israr ediyorlar.

sozkonusu kanun, yani foreign intelligence surveillance act, amerika birlesik devletleri disindaki ulkelerde genis kapsamli gozetim yapma yetkileri iceriyor.
hesabın var mı? giriş yap