• ilk oyundaki manasiz ve hastalikli vahsetin aksine, gayet kara mizah unsurlari iceren yaratici (ve gene vahsetli) devam oyunu.

oyundaki "isine gucune bakmaya calisan insan" figuru cok guzel verilmis,herkes sizi asagiliyor, isten falan kovuluyorsunuz, kariniz sizi azarliyor surekli falan. oyun buna tepki olarak insanlari benzin dokup yakabilme, paranizi vermeyen bankayi soyabilme, sizi kovan patrona makas fırlatabilme, saga sola iseyerek gezebilme vb. imkanlarini sunmus, ama bunlari yapmayabilirsiniz de. oyun size şunu öldür demiyor, git maas cekini al, marketten sut al falan diyor. ben inat edip kimseyi oldurmeden bitirmistim mesela.

mesela oyunda calıstıgınız sirkete (bkz: running with scissors) (ki oyunu yapan sirket) gidip maas cekinizi istiyorsunuz, bir sürü uyuz herif var sirkette, adamlar ceki verip sizi isten kovuyorlar. sonra bir grup bilincli ebeveyn (!) ellerinde silahlar sirketi basıp milleti öldürmeye baslıyorlar, neden, cok vahsetli oyunlar yapıyormus sirket asadcsvfdsas.

oynadigim en komik ve en vahsi oyun olabilir kendisi, fakat dedigim gibi bu tercih edilebilir ve kara mizah yuklu bir vahsetlik. cok sevdigim ve gordugum en orjinal oyunlardan olan bir oyun.
  • başka kimsenin olmadığı bir mekanda fermuarınızı açıp aletinizi bir hatuna gösterin önce daha büyüğünü de gördük diyecek bir süre sonra da çığlık atıp kaçmaya başlayacak. köşeye sıkıştırın, üzerine işemeye başlayın. bir süre sonra küfredip kusmaya başlayacak. çişiniz bitince kadını tekmelemeye başlayın. sonunda yere kapanıp merhamet dilenecek. bu sizi durdurmasın. öldükten sonra da tekmelemeye devam edin. hatta yakınlarda bir merdiven varsa onun tepesine çıkarın. merdivenin tepesinden koyduğunuz tekmeyle cesedin yuvarlanışını izleyin. daha sonra oyundan çıkıp cnn falan izleyin. pompalı tüfekle okul basan çocukların haberlerini izlerken aklınızdan postal dude'un "only my gun understands me" sözlerini geçirin.

not: günah çıkarmak için girdiğim kabinde rahibin suratına işerken oyun fatal error verip kapandı. hatırladıkça gülüyorum. kedinin kıçına soktuğum pompalı tüfekle gary coleman'ın kafasını patlatırken bile bu kadar gülmemiştim. (fillere molotov kokteyli atıp bütün bando takımını barbekü yapmak da ayrı bir eğlence)
  • uzun süre boyunca oynamış (hatta hala arasıra oynayan) biri olarak oyunda keşfettiğim 12 durumu sizlerle paylaşayım,

--- spoiler ---

- eğer birini 8 numaralı silah (keskin nişancı silahı) ile öldürmeyecek bir yerinden (ayaklarından veya karnından) vurup yere düşürürseniz yerde acı ile kıvranmaya ve sürünmeye başlayacaktır. bu durumdayken 1 numarada olan elektroşok cihazı ile o kişiye kısa bir süre şok verirseniz kişiden dumanlar çıkacak, ani şekilde kıvranmaya başlayacak ve ardından da ayağa kalkıp sizden kaçmaya başlayacaktır. bazen olmuyor çünkü vurduğunuz kişinin çok az hp'si kalmış oluyor, ama genelde olur.

- yukarıdaki maddede söylenen şekilde insanları vurunca, vurulan kişi vurulduğu anda (varsa) silahını (o an elinde olsa da olmasa da) düşürüyor ve şok verip ayağa kaldırırsanız size yedek silahını (tabanca) doğrultup öylece bekliyor, nereye giderseniz gidin peşinizden geliyor ama ateş etmiyor. insanların silahını alıp öldürmek istemezseniz * bu tekniği uygulayabilirsiniz.

- oyunun son bölümünde polis karakoluna gidip üst katlardaki hapishaneleri ziyaret ederseniz krotchy ve gary'nin de hapiste olduğunu görürsünüz. hatta yangın alarmlarını çalıştırdığınızda bulundukları hücreden kaçıp silahla size saldırıyorlar.

- k'ya basıp intihar ederseniz veya bir sebepten ölürseniz etraftaki insanlar yavaş yavaş etrafınıza toplanır, bazıları da cesedinizi tekmeler. eğer oyunu zor modlarından birinde oynuyorsanız (bu modlarda herkesin silahı vardır) atılan tekmelerden biri etraftaki başka birine denk gelir ve denk gelen kişi tekmeyi atan kişiye silah çeker. bu silahı gören diğer insanlar da silahlarını çeker ve çatışma başlar. ardından en fazla 5-10 dakika içinde hemen hemen herkes ölmüş olur.

- ilk maddede söylediğim, keskin nişancı silahı ile vurulup yere düşen ve yerde sürünen bazı insanlar birden kaybolur. eğer nesnelerin içinden geçme hilesi olan "ifeelfree" yazıp kaybolan insanın kaybolduğu noktadan aşağı doğru ilerlerseniz çok aşağıda geniş, boş, kahverengi ve dümdüz bir alan göreceksiniz. o kaybolan kişi işte oraya düşmüştür, ölmemiş ve hala sürünüyordur.

- oyuna ilk başladığınız yer olan evinizin arka tarafında çalıların arasında dağın içine açılan bir tür geçit bulunuyor. oraya girerseniz karşınıza oyun boyunca etrafta dolanan taliban militanlarının üssünün bulunduğunu göreceksiniz. bu üs içinde ilerleyerek en sona kadar giderseniz oyunda başka hiçbir yerde bulunmayan, roket benzeri, atıldığında zehir saçan bir silah bulacaksınız.

- yanan insanlar veya yerler üzerine işeyerek söndürebiliyor. ateşe verip yerde kıvranmaya başlayınca üstüne işeyerek söndürdüğüm sonra elektroşok verip yanık halde ayağa kaldırdığım insanlar oldu, kanıt.

- ilk bölümdeki bankadan çek bozdurma görevinde çek bozdurmayı değil de bankayı soymayı tercih ederseniz bankanın kasasına girip paraları aldıktan sonra alarm çalınca kasanın kapısından çıkıp sola döndüğünüzde karşınızda bir kitap rafı bulunuyor, o kitap rafına doğru gidip ilerlerseniz rafın bankadan kaçmanızı sağlayacak gizli bir tünele açıldığını göreceksiniz. polislerden kaçmak için o tüneli kullanabilirsiniz.

- gene ilk bölümde markette kasiyerin karşı tarafında kalan tarafa giderseniz orada normal bir kapı göreceksiniz, bu kapıdan girip üst kata çıkınca naralar atarak silahla size saldıran kadınlar göreceksiniz.

- gene ilk bölümdeki markette o kapıdan girip bu sefer yukarı çıkan merdivenlerden çıkmadan önce o merdivenlerin alt tarafına bakarsanız üstü tahta paletle kapatılmış aşağı doğru açılan kare şeklinde bir giriş göreceksiniz. buraya girerseniz buranın kütüphanenin önüne çıkan gizli bir tünel olduğunu göreceksiniz.

- üst maddedeki tünelin sonunda bir çukur içinde aşırı saldırgan ve yanık köpekler göreceksiniz. bu köpekler sadece 6. maddedeki roket atılınca birbirlerini yemesi sağlanarak öldürülebiliyor (gene de her zaman 1 tanesi sağ kalıyor) başka hiçbir türlü öldürülemiyor.

- oyunu kimseyi öldürmeden bitirmeyi başarırsanız bitiş ekranında şöyle bir yazı ile karşılaşıyorsunuz.
    --- spoiler ---

edit 1: 6. ve 7. madde eklendi.

edit 2: 2., 8., 9. ve 10. madde eklendi.

edit 3: 12.madde eklendi, 10.madde ayrıntılandırılıp 2 ayrı maddeye bölündü.
  • mizah anlayışı çok değişik bir oyun.
  • steam'den 2 liraya satın alınabilecek efsane oyun. zamanında arka planda marilyn manson çalarken mezar taşlarına işemişliğim, mağazalardaki herkesin kafasına kürekle vurmuşluğum var.
  • postal dude'un sesi ruck hunter bir haber kanalında çalışmaya başlamış.

gülmekten karnım ağrıdı, her an "watch my show or follow you home and kill your dog" diyecekmiş gbi hissediyor insan.

halloween için hazırlanmış oyundur ayrıca. iskeletler hayaletler kostümler var paradice city'de.
  • oyuna adapte olması biraz zaman alıyor.

açıkçası kasıldım başlarda, harita felan koymuşlar ama oyun moduna döndüğünüzde köşede bir yerde pusula çıkmıyor mesela, gıcık bi durum.

görevi mi yapayım, milletin üstüne işeyip kusturayımmı, cıngarmı çıkarayım derken kendimi kaybettim.

birinci oyuna tapmış olmamdan dolayı azıcık sabredip ilerleyelim bakalım dedim oynamaya başladım. oynadıkça kaptırıyor insan. yani biraz sıkıcı başlıyor ama ilerledikçe keyif alınan bir oyun.

önceleri belaya bulaşmadan senaryoyu oynayayım dedim ama ne mümkün.
    her görevi bitirdiğinizde ortamda bir olay çıkıyor.
    şehirdeki tek psikopat siz değilsiniz yani heryer manyak kaynıyor.
    oyunun başındaki demoda şehre girerken görülen "watch for psycho assholes" uyarısının ne kadar haklı olduğunu anlıyorsunuz.

tutuklanıp hapse atılma olayı var. hapisten kaçmak durumundasınız.

senaryoyu felan boşverip vahşet saçmak daha eğlenceli oluyor.
    ama dikkat etmek lazım, öyle bol keseden sağlık bulamıyorsunuz her yerde.

billboardlarda komik mesajlar bulabiliyorsunuz, zaten mesaj kaygısı içeren bir oyun olmuş.

sonuç olarak güldürürken düşündüren güzel bir oyun diyebiliriz.

edit:
    makas bulursanız bir odada sağ tıkla fırlatmayı bir deneyin.
  • ömrü koridorun karanlık kısmında elde tüfek "birisi geçse de vursam" diye bekleyerek geçen düşmanlarla dolu olmayan 1 fps. her gün için bize verilmiş bir kaç görev var (süt al, maaşını al, kaka yap.. gibi) ve amacımız bunları gerçekleştirmek. oyun bir sürü diyalogla ve ilginç olayla hoş hale getirilmiş. spoiler olabilir diyip bir örnek vereyim:

günah çıkarma esnasında:

kahramanımız: peder bey, bi sürü günah işledim; hem de bir sürü. iyice boka battım.
    peder: girişteki bağış kutusuna para attın mı?
    k: evet tabi.
    peder: tam mam,tanrı seni kutsasın. sıradakiii!

fps'lerden genel olarak bayan bir insan olarak bu oyunu sevdim. bir de asırlar süren loading ekranları olmasa ne mutlu mesut bir insan olacak, çayırlarda kırlarda gogopavırrencıs diye anırarak koşacaktım.
  • marketten süt aldıktan sonra parasını ödemek için sıraya girdiğinizde tam önünüzdeki dallamanın iki saat kasiyerle tartışmasını seyrettikten sonra herife "ee yeter ulan ya öde ya da sktirgit" şeklinde tekmeyi koyarak sırasının bize geçmesini sağlayabildiğimiz,yolda koşarken çarptığımız insanlardan işittiğimiz "idiot", "only one side" gibi laflardan "get the fuck out" şeklinde küfürle karşılık verebildiğimiz,vahşet oyunları yapılsın kampayasına imza toplamaya çalışıp imza atmayanları önce şok makinesiyle etkisiz hale getirdikten sonra üzerine gaz döküp yakabildiğimiz,bando takımının kürekle kafasını koparabildiğimiz vahşet oyunu.bence her ne kadar fps ye dönüp görsel açıdan zenginleşse de zevk bakımından ilkini mumla aratıyor.şahsen günde 1 saatten fazla oynacak kadar sarmadı beni.amerikadaki mevcut sisteme karşı olduğundan çok tutulabilir.
  • postal isimli sapik ve guzel oyunun devami olan bir oyun bu evet. ilkinden daha fazla vahset icerecekmis ki nassi olucak o demeden edemiyorum zira ilkinde yapmadigimiz psikopatlik kalmamisti. screenshotlardan gorulen kadariyla grafiklar gayet hos, bekliyoruz heyecanla.
    ha bi de fps olacak bu.
hesabın var mı? giriş yap