aynı isimde "polkadot (sözlük yazarı)" başlığı da var
  • - polkadot'un kurucusu gavin wood "blockchain maximalism"ine karşıdır. yani ne kadar çok blockchain o kadar çok verimden ziyade, farklı işlevler gören ve görecek blockchain ekosistemlerinin birbiriyle iletişimde olabildiği, data, asset ve türev her türlü verinin kolayca bir çatı altında transfer edilebildiği bir kripto dünyasının (bir nevi blockchainlerin interneti, cosmos'da olduğu gibi) gelecekte var olacağını savunmaktadır. bu amaçla da parity techonlogies / web 3 foundation çatısı altında polkadot'u kurmuştur.

- polkadot multichain'dir ve layer 0 olarak tanımlanmaktadır. solana/ether/avax/near protocol/cardano gibi layer 1 smart contract platformlarıyla aynı kategoride değildir zira hem işlev hem amaç hem de teknik yapı açısından bu ekipten farklıdır. dolayısıyla bir ethereum killer değildir, bu amaçla yola çıkmamıştır.

- 2021 yılında kurumsal yatırımcıların en fazla yatırım yaptığı projelerden biri olmuştur.

- ağlar arası "shared security"i sağlamayı amaçlayan sistemin merkezinde olan relay chain'e bağlı parachain'lerin auction'ları henüz aralık ayında başlamıştır, dolayısıyla proje'nin hala başında olduğumuzu söyleyebiliriz. halihazırda ağ üzerindeki 100 slotluk mevcut kapasite içinde 10 proje yerini garantilemiştir. açık arttırmalar takvim kapsamında devam etmektedir. kazanan projelere ve ileriki auction'lara buradan erişebilirsiniz.

- parachain'lerde ilk iki slotu, topladıkları dot miktarı ile garantileyen (bkz: moonbeam) ve (bkz: acala) projeleri için yaklaşık 1.2 milyar dolar değerinde dot 96 haftalığına kilitlenmiştir. halihazırda bu ve auction kazanan diğer dot projeleri de yavaş yavaş ağa yerleşip çalışmaya başlıyorlar.

tüm projelerin yerleşimini tamamladıktan sonra tam kapasite işlev gören polkadot'un blockchain evreninde nasıl bir etkisi olacağını merak ediyorum zira blockchain teknolojisinin bir yere gitmeyeceğini ve her bir projenin kendi ekosistemini ve ekonomisini yaratmaya başladığını düşündüğümüzde, maksimum verim ve akıcılığın sağlanabilmesi adına "interoperability" yani "birlikte çalışma" - blockchainleri birbirine bağlayan bir zincir kaçınılmaz duruyor.
  • ben binance coin ile bol sıfırlı rakamlar kazandım keza kazandırdım da. ben hiç entrylerimi değiştirmem koyuyorum buraya bir tanesini (bkz: #119776001)

şimdi buradayım aklım fikrim dot'ta olacak. ayılar ballarını yedi gittiler, kar satışları geldi kuvvetli direnç oluştu 40$'da. şimdi bize ne lazım? bol bol kırmızı giyinen, satın alan ve tutan adam lazım. e onlarda var? hatta her geçen gün artıyor. peki tek eksik ne? boğa. heh o boğanın gelmesine daha süre var. önce bir $43 doları görelim oraya sırtımızı verelim sonra koşu başlar.

özelden mesaj atanlar var buradan girilir mi, işte şu kadarım vardı sattım çıktım panik yaptım yada kar ettim çıktım gibisinden. ben şunu diyorum her yerden girilir ama adabıyla girilir, bir anda girme, düştükçe alttan al 3 seferde gir. eğer yarın yiyeceğin ekmeğin parasını bu coine basmadıysan 40 cent düşünce panikleme, üzülme, telaşlanma. sen bugünü değil yarını satın aldın.

hodl diyorum ve gidiyorum. panik olanlar trenden inecek, karşısına çıkanlar trenin altında ezilecek, winnerlar kalkan trenin içinde çuf çuf gidecek.

bu yazılanlar yatırım tavsiyesi değildir. bir boğanın yorumu ve kendi düşünceleridir.
  • ethereum kurucusu ve solidity programlama dilinin mucidi, gavin wood tarafından hayata geçirilen blok zinciri protokolü ve kripto para birimidir.

hazır polkadot parachain auction'ları da başlamış ve ilk bacht tamamlanmışken polkadot ve ekosistemi hakkında bir şeyler karalayalım. polkadot daha çok ethereum 2.0 benzeri bir yapı olarak çalışır. basit bir şekilde anlatmak gerekirse polkadot, diğer blockchain protokollerinden farklı olarak kendi yönetim mekanizmasından başka, kendisine bağlanan parachain'lerin de yönetim mekanizmaları bulunur. polkadot daha çok kendisine bağlanacak projeler (bkz: parachain)'ler için bir güvenlik mekanizması, çatı görevi görür.

parachains: polkadot ekosisteminin en önemli parçalarıdır hatta polkadot'u ve ekosistemini oluşturan, parachain'lerdir. her proje polkadot'a parachain olarak bağlanamaz çünkü parachain'ler sınırlıdır. bunun için şuan devam etmekte olan auctionlar vardır. peki nedir bu parachain auction?

parachain auction: polkadot'a bağlanmak isteyen projelerin slot kazanmak için yarıştığı açık artırmalardır. mum müzayedeleri yani (bkz: candle auction) mantığında çalışır. polkadot'a parachain olarak bağlanmak isteyen her proje bu auctionlara katılmak ve bir slot kazanmak zorundadır. burada devreye (bkz: crowdloan) kavramı giriyor.

crowdloan: crowdloan’lar vasıtasıyla parachain projeleri kullanıcılara onlar adına dot kilitlemeleri karşılığında token ödülü ve başka teşvikler sunar. bir projeye dot kilitlemek istenirse, proje slot kazanamazsa dotlar ilk bacht sonunda sahiplerine geri gönderilir. dot kilitlenen proje slotu kazanırsa dotlar 48 hafta boyunca kilitli tutulur ve katılımcılar proje tokenleri ile ödüllendirilir. bu sayede dot sahipleri destekledikleri projeler adına dot kilitleyerek çeşitli ödüller kazanırlar. parachain’ler de hem topluluğa tokenlerini dağıtmış olur hem de slot kazanmış olur.

ilk 5 parachain projeleri geçtiğimiz günlerde belirlendi bunlar acala network, moonbeam network, astar network, parallel finance ve clover finance
    bu projeler hem ilk oldukları için hem de gerçekten kaliteli projeler oldukları için ileride isimlerini sıkça duyacağımızı düşünüyorum. bunların dışında daha bir çok proje auction'lara katılacak. devasa bir ekosistem inşa ediliyor ve bu ekosisteme ilk sıralardan dahil olma fırsatını kaçırmak ileride üzebilir.

daha bir çok teknik detay ve ekosistem hakkında söylenecek şeyler var fakat sadece gavin wood yazılarını ve amacını öğrenmek bile ufkunuzu genisletebilir.

saçma sapan shitcoinlerin peşinden gitmek yerine bu tür teknolojileri ve ekosistemleri araştırmak ve yatırım yapmak çok daha sağlıklı olacaktır.

edit: çok fazla yeşillendiren, soru soran arkadaş oldu. kripto ve blockchain tarafında twitterda daha aktifim oradan takip etmek isteyen arkadaşlar için tık
  • 2021 yılı içinde 4. sıraya kadar yükselecek coin, umarım o zamana kadar çaylaklıktan çıkarım.

edit: beklentilerimin ikisi de 1 ay geçmeden gerçekleşmiş, devam edelim bakalım beklenti büyük .
  • polkadot, yalnızca belirteçlerin değil, herhangi bir veri veya varlık türünün çapraz zincir aktarımını kolaylaştıran ve böylece çok çeşitli blok zincirlerini birbirleriyle birlikte çalışabilir hale getiren açık kaynaklı bir çok zincirli parçalama protokolüdür.

bu birlikte çalışabilirlik, kullanıcıları tarafından kontrol edilen tamamen merkezi olmayan ve özel bir web kurmayı ve yeni uygulamaların, kurumların ve hizmetlerin yaratılmasını basitleştirmeyi amaçlamaktadır.
  • 40$ bandını geçerse 50'yi görebilir gibi şuan için olumlu gidiyor.
  • bağlı olduğu bir merkezin olmadığı, internet sitelerini ve platformları birbirine (bkz: blockchain) ile bağlamayı ve tamamen merkeziyetsiz bir internet zinciri ağı kurmayı hedefleyen coin. en yakın rakibi (bkz: ethereum)'a oranla düşük fee ile dikkat çekiyor. ethereum kurucu ortağı (bkz: gavin wood) bu projenin arkasındaki en önemli isimdir.

ethereum'u 90 dolar aşağısında toplamıştım ve uzun vade için sakladığımı yazmıştım. (bkz: #103813885). polkadot'u ise belirlediğim rakamların aşağısına indikçe toplamayı düşünüyorum. elbette (bkz: yatırım tavsiyesi değildir). tamamen şahsi.

bana kalırsa henüz daha gelişmiş bir proje değil, 1-2 yıl daha zamanı var. ben güvendiğim projeleri uzun vadede saklamayı seven, sabırlı birisiyim. donanım cüzdana (bkz: ledger) atıp orada bekletiyorum.
  • %30'luk dususuyle alim firsati yaratan proje. bugun polkadot testing environment'i olan kusama uzerinde parachain'lerin deploy edilebilecegini duyurdular. bu sayede sonsuz scalable bir platformu sunmus oluyorlar ki ethereum karsisinda buyuk bir avantaj. portfoyunun yarisi ethereum'da olan bir yatirimci olarak polkadot'un bir kac sene icinde ethereum'u flip edebilecegini dusunuyorum.

supply'in sonsuz oldugu ile ilgili endiseleri olan arkadaslaraysa polkawallet yukleyip polkadot'larini stake ederek enflasyona karsi korunabileceklerini hatirlatayim.
  • ilerisinin çok parlak olacağını düşündüğüm altcoin.

bunu destekleyen bir kaç argümanım var.

- marketcap olarak 5. sırada -tether saymayın- fakat volume olarak çok düşük, her gün volume karşılaştırın ne demek istediğimi anlayacaksınız. görsel bu ne anlama geliyor volume alım satımın toplamıdır. eğer bir marketcap artıyor, volume düşük ise o malın sadece alındığını satılmadığını gösterir.
    - roi değeri, çok düşük yani tam daha yatırımın karşılığını alamadığını gösterir, diğer coinlerin ne kadar yüksek olduğunu görebilirsiniz. görsel
    - isviçre merkezli olması, güven ve gizlilik açısından olumlu karşılanır.
    - yeni bir sistem ve ekosistem olması, projelerden sürekli söz ettirmesi.

tek dezavantaj çok fazla miktarı var fakat eth 9 katı olunca ve stake edilen dot sayısı fazla olur ise bu pek önemsenecek bir yanı yoktur.

bu ara ben bu piyasaya hakim değilim, normal borsa bilgim ile yorumladım.

şu an ki fiyat: 35$ civarı ileride bir bakarız. bu ara alıp satmıyorum dikkatimi çektiği için yazdım. tabi ileriyi ben değil kimse bilemez, umarım güzel paralar kazanırsınız.
  • olurda etherium 2.0 sürecinde problem yaşarsa yerini rahatlıkla alacağını düşünüyorum.

şuan polkadot çatısı altında onlarca platform var.

market cap 5 milyar civarı çıkış fiyatı 2,65 dolardı şuan 5dolar civarında

uzun vadeli elinde tutanlar için en az riskli diye düşünüyorum.
    75 milyar etherium market cap'ının yarısını koparabilirse tahmini 35 - 50dolar bandında fiyat şekillenecektir.

crypto sektöründe az çok yatırımı bulunanlar bir miktar unutmalık kenarda tutabilir.

ben her ay çeyrek altın alır gibi polkadot alıyorum. nasip diyelim. allah var keder yok.
hesabın var mı? giriş yap