• organize sulama gerektirdiginden, insanlari belli bir bolgeye baglayan, bu sekilde nufusun daha kolay vergilendirilmesini ve kontrol edilmesini sagladigindan, asya'da merkezi ve stabil devletlerin ortaya cikmasinda onemli bir etkendir.
  • sütlaç bulgurla yapılabilse ona bile pirinç yerine bulgur koyarım ama pirince saygımı artıran bir video bu.
    li ziqi, sana çok derin duygularım var kız.
  • yıllardır kafamı kurcalayan " e uzakdoğulular hep pirinç yiyor, onlara niye bir şey olmuyor?" sorusuna cevap buldum. onlarınki bizim pirinçten değilmiş, başkaymış. anadolu pirinci denen şeyin glisemik indeksi çok yüksek iken, uzakdoğu pirincininki bizim bulgurun glisemik indeksine yakınmış. yani onlarınki sağlıklı bizimki sağlıksız. diyabet, metabolik sendrom, pankreas mankreas..
  • türkiye de yemenin cok tehlikeli oldugu gida. yemeyin kardesim, biz yetistiriyoruz bunu trakya'da, sende osmancik diye aliyorsun marketten. kendi yetistirdimizi yemiyoruz biz, satiyoruz tüccara. o yüzden yemeyin kardesim.

(bkz: pirinçte kanser uyarısı yapan doktoru açığa almak)
    (bkz: dilek tucer)
  • geçenlerde pilav yapmak için pirinç alacağım markette, bakınıyorum pirinçlere en ucuz olanını aldım. sağımda da bir adam var, aynı reyona bakıyorduk. aldığım pirinci görünce onu alma, bak bu yerli bunu al diye elimdekini reyona koyup başka bir pirinç tutuşturdu. verdiği pirincin fiyatı ithal olanın fiyatından 2 kat daha fazlaydı. e öğrenci olunca 3-5 kuruşun hesabını yapıyor insan, adam gittikten sonra tekrar değiştirdim pirinci.

ülke şartları bu topraklarda yetişen ürünün aynı topraklarda ithal ürüne göre daha pahalıya satılmasına sebep oluyor.
  • iki kıvamda leziz olan nimet:

1.) hafif diri kalmışı güzel olur.. normal pişmiş halinden bir tık geride, tek tanesini dişlerinizin arasında hafif bir kuvetle ezeceğiniz kıvamda olmalı.. o direnci hissetmek çok hoş.. hemen erimeyecek dişlerin arasında yani..

2.) eğer bunu yapamadıysak dibini tutturalım, kararmasın ama sararsın, kızarsın.. o da güzel.. o dibi tutmuş, kızarmış pirincin kokusu pek az şeyde vardır..

dikkat et; saf pirincin pişme kıvamından söz ettim sadece.. içine katılacak çeşniden, baharattan, sebzeden, et suyundan, tavuktan, fıstıktan, bademden bahsetmedim henüz farkındaysan.. onlar başka maceraların konusu..
  • nisan 2008 itibariyle dünyada % 30 fiyat artışı, türkiye'de ise %150'yi varan artışı ile gündeme gelen çeltik. türkiye'de tarım politikalarının içine edilmiş, 1.5 milyon kişi tarım yapmayı bırakmışken bir de üzerine gümrük birliği kotalarının ürün değeri düşürmesi ile son günlerde tarım ürünleri anlamsız bir fiyat artışı içine girdi. bir de hükümet yanlısı stokçular bu durumdan faydalanmak isteyince en temel besin maddelerinden biri olan pirinç bir anda gündeme oturdu.

hukümet çözüm üreteceğine anlamsız yorumlar yapıyor. pirinç probleminin ardında geçen ay içinde 250.000 ton pirinç alan 77 şirket var. bu şirketler kimin? bu pirinç nereye gizlendi? akp'nin unakitan'i bu konuda ne düşünüyor herkes merak ediyor.

sayın recep tayyip erdoğan, ayıptır. türbanla, onla bunla uğraşacağına bırak da insanlar evine üç kaşık pirinç götürsün.
  • bir çin ölçü birimi.

(bkz: yeter yeter oleceksek olelim)
  • neredeyse şu son günlerde tek başına yaşadığımdan her gün yediğim şey. pilav pilav pilav öldük yahu. sağolsun arkadaşlar afrodizyak olduğunu söylemişler ben de diyorum nerden geliyor bu azgınlık. teşekkürler pirinç.
  • pilav halindeyken bulgura göre glisemik indeksi yüksek ve lif içeriği düşüktür. bulgur wins.
hesabın var mı? giriş yap