• paris'in montmatre civarında bir mahallesi... moulin rouge buralarda bulunur. bir caddesi vardır ki iki tarafı da sex shop doludur, kapılarında adamlar durur, yoldan geçenleri içeri davet ederler... sadece davet etmekle kalmazlar, kollarından tutup içeri atmaya çalışırlar,
    "- nerelisin?
    - türküm doğruyum çalışkanım, sen ferhan şensoy'u duydun mu?
    - gel sana indirim yapalım.
    - git işine bırak kolumu kardeşim
    - bi gir içeri sonra gidersin.
    - olmaz birakmaya çalişiyorum
    - bak beğeniceksin gel bi
    - abi annem bekler beni." gibisinden dialoglar yaşanabilir böyle yerlerde... gözlerinizi yerden kaldırırsanız travestiler de taciz edebilir, hiç belli olmaz... makul saatte daha sakin olur...
  • bi de burda hediyelik eşya satan dükkanlar vardır; şemsiye, bardak, anahtarlık falan satarlar...
  • hakkında fuhuş mekanı değildir diye yanlış bilgilerin verildiği semttir. akşam sokaklarda alenen kadın pazarlanır ve buradaki mekanlar tamamen istanbul aksaray usulüdür. bir türk'ü 100 metre uzaktan tanırlar ve 20 euro olan giriş fiyatı bir anda size özel 5 dolara düşürülür. içeri girdiniz mi olay tamamdır artık. hemen bir kadın sizi kolundan çekip oturtur, bir kaç içki söyleyip 1000 euro hesabı 10 dk içerisinde masanızda bulursunuz.
  • geçtiğimiz ay dolu dolu 5 gecemizi geçirdiğimiz paris semti. oradayken gördüklerim, yaşadıklarımdan sonra apayrı bi yere oturtmuşum tabi. az bi süre de olsa kendimize uygun bulmuş, benimsemişiz semti. sokaklarını, barlarını.. hatta panpam hala iş çıkışında pigalle'e gidip paso takıldığımız bistroda şarap yudumlayacağımızı sanıyor. hani tüm bu yaşanmışlıklar varken sözlüğü açıp, başlık altına neler yazılmış okuyayım diyince bi anda şok oldum. ya bizim gittiğimiz yer pigalle değil ya da burada yazılanlar paralel evrendeki pigalle'e ait. karaköy vs. denmiş oha dedim. güvensizliğinden dem vurulmuş, şaşırdım. gecenin geç saatlerine kadar takıldık, panpam nerdeyse sabah döndü otele sorunsuz. hatta sabahın 5'inde bir fransız bunun oteli bulabilmesi için deli gibi çırpınmış. evet, bi gece sokakta taciz edildik. gecenin 2'si filandı. iki fransız hatun arkamızdan yanaşıp laf attılar filan. kısacası zerre olumsuz yaşamadan döndüğümüz, bi de üzerine pek sevdiğimiz semttir burası.

şimdi biraz da tavsiye verelim gidecek olanlara. köşesinde royal bar'ın olduğu rue des martrys'den yukarıya doğru çıkın ilk sağ çıkmaz sokağın köşesinde bi tekel bayi var. içerisinde envayi çeşit bira var farklı ülkelerden gelme. değişik biralar tatmak için güzel fırsat. %9.5'luk oranıyla reinaert'i tavsiye ederim.

akşam takılacaksanız royal bar'ın ortamı fena değil. ama daha genç kalabalık istiyorsanız jean baptiste pigalle sokağının üstünde barlar var. ortam akıyor. siz de akın.
  • paris metro'sunda bir durak.
    sacre-coeur ve moulin rouge'a gitmek istiyorsanız, bu durakta inilebilir.

ancak inilince şaşırılmamalıdır. paris'in diğer tüm yerlerinde, köşe başlarında cafe'ler, brasserie'ler varken, burda sex shop'lar vardır. ama irkilmemek gerekir, kimse kimseyi pek rahatsız etmez. sonuçta turistik bir bölgedir. yine de çok geçe kalmamak gerekebilir.
  • capetownda bor restaurant.

bugune kadar yedigim en guzel deniz urunleri de bu restauranttadir. siddetle tavsiye ederim. waterfront ve ocean basket yaninda halt etmis.

hele bir midyesi vardir ki hayatimda midye yememis olan bana bile midye yedirmistir

ortama baktiginizda 200-300$ dan asagi cikilmaz gibi gorunur ama bir deniz mahsulleri tabagi(1buyuk 5 kucuk istakoz 4 midye 1 orta boy balik 10-12 parca kalamar pilav garnitur 4-5 parca karides)yaninda bira oncesinde sarimsakli ekmek(ki bu baliktan daha lezzetliydi) toplamda 300 zar (75lira) hesap geldi.

uu beybi
  • burada bulunan kuluplere gidilmemeli,gidilirsede icerde bekleyen bayanlarla muhattap olunmamalidir.aksi takdirde masumane bir "merhaba-nasilsin" diyalogu karsiliginda gozlerinize inanamayaciginz turden bol sifirli hesaplarla karsilasirsiniz.
  • en güzel edith piaf anlatır bunu bir de charles aznavour. çok güzel mahalledir en güzel merguezleri mideye indirebileceğiniz yerler vardır bütün gece açık. ha bir de metro istasyonu adıdır.
  • moulin rouge un hemen yaninda bir rock bar vardir. gidilesidir, gorulesidir, dinlenesidir.
    hayatimda hic bir yerde asagidaki patcalarin canli performansini bundan daha iyi gormedim:

(bkz: new born)
    (bkz: where is my mind)
    (bkz: breed)
hesabın var mı? giriş yap