• 1721-25 arasi alessandro specchi tarafindan tasarlanan ve uygulanan, ismini burada konuslanmis bulunan vatikan ispanyol buyukelciliginden alan, her sabah fakulteye kostururken japon ezmemege calismak zorunda kaldigim, dolayisiyla benden yaklasik 2 dakika uyku calan meydan. mac zamanlari kisladan beter carabiniere ve guardia di finanza dolu olan, yaninda da sarhos turist sunan, bir kahve bir cornetto'yu 5 euro'ya bulabileceginiz, roma'nin nisantasi'si.
  • annemi babamla beraber yedi saat beklediğim meydan. rahmetli ne düşündü bilmiyorum da, ben ona asılanları püskürtüyordum...
  • bir oturunca çeşmelerinin mermerlerine o sıcak günde buz gibi, bir daha saatlerce yerinizden kalkamayacagınız meydandır. (bkz: bir şehri özlemek)
  • aynı zamanda kaldığımız hotelin iki sokak aşağısına denk gelen tarihi meydan. araştırma yapıp merkezi yer olarak burasını seçtik. çünkü spagna isimli metro durağı hotele çok yakın. buradan bazen doğrudan bazen de termini üzerinden aktarma yapmak suretiyle istediğiniz yere gidebiliyorsunuz.

merdivenlere gelmeden önce, kocaman bir dikilitaşın bulunduğu ufak bir meydan karşılıyor sizi. tam bu taşın karşısında ispanyol askerleri nöbet tutuyor. sanırım askeri bir tesis ya da ataşe gibi bir şey var. tarihini çok araştıramadım ama mutlaka ispanya ile ilgili bir husus var. zaten spagna, italyanca ispanya demek.

neyse gidin gezin. buraya da mutlaka uğrayın. ara sokaklarda butikleri, dondurmacıları keşfedin.
  • "piyasa yapmak" terimi buradan çıkmıştır. zira insanların tanışıp kaynaştığı bir mekan olmuştur yılladır. hatta ve hatta dünyanın en eski cafesi de (1700'lü yıllar) buradadır.
  • birbirlerine oldukça yakın olmaları sebebiyle, genellikle turist kafilelerinin fontana di trevi'den sonraki durağıdır. merdivenlerin tepesinden manzara güzeldir, şehri* turlamakta olan çoğu turist tarafından dinlence mekanı olarak kullanılır.
  • ispanyol merdivenleri ile meşvur olan meydan. roma ve italya ile ilgili müthiş fotoğraflar ve harika bir gezi blog'u için http://www.gumuspusula.com/?p=716
  • roma'daki, ispanyol merdivenleri ve aşıklar çeşmesi ile meşhur meydan. merdivenleri çıkarken, kimilerinin dikkatini çekmiştir, sağda eskice iki katlı bir ev vardır ki ingiliz romantik şairler john keats ve percy bysshe shelley ömürlerinin son yıllarını orada geçirmişler ve orada ölmüşlerdir. daha sonra da yine roma'da bulunan ve pek çok ünlü isme ev sahipliği yapan, katolik olmayanların gömüldüğü roma protestan mezarlığı'na gömülmüşlerdir. ev de mezarlıkta ziyarete açıktır, oralara kadar gidilmişken görülmesi güzel olacaktır.
  • yorucu bir gün sonunda aşk çeşme'sine uğradıktan sonra hayalini kurduğunuz şarabınızı biranızı içemeyeceğiniz mekan. zira merdivenlerde alkol kullanımı yasaktır.
  • ispanyol merdivenleri ile meşhur olan meydan. romantizmin simgesi olan bu merdivenler 1700'lü yıllarda tepedeki trinita dei monti kilisesi ile meydanı birleştirmek amacıyla inşa edilmiş.
hesabın var mı? giriş yap