• değerli yazarlar şunu anlayın artık. arabalar önden çarpınca darbeyi sönümlemek için parçaları dağılacak şekilde dizayn edilir.
  • 1.6 hdi, 112 hp, start-stop auto 6r olanını şehir içi ve uzun yolda test etmiş olduğum araçtır.

basit bir kullanıcı gözüyle izlenimlerim.

motor hacminden ve beygir gücünden beklenmeyecek kadar atak bir araçtır, iç hacmi oldukça geniştir. 65 litre deposu ile uzun yolda 1250 km yapabileceğim söylendiğinde inanmamıştım, yüklü halde ortalama 100 km hızla 1160 km geçtiğimde hala deponun 1/8 inden fazlası dolu idi. araç yüklü iken uzun yolda ortalama 4.8 litre dizel yakıt tüketmekte, benzinlileri hakkında bilgim yok. aracın kalkıştan sonraki ivmelenmesi gayet tatmin edici. uzun yolda çok rahat bir araç olduğunu söyleyebilirim.

temiz hali ile dışarıda da bayiide ki görüntüsünü kaybetmiyor, ama kirli hali ile alelade bir görüntüsü var, kirlendiğinde estetikten eser yok.

iç dizayn harika, kullanılan malzeme kalitesi yüksek, kumanda tuşları erişime uygun yerlerde, radyo/cd ses sistemi gayet iyi, aracın ferah bir hali var.

buna karşılık, şehir içi kullanımda vites geçişleri rahatsız edici, manuel kullanalarak aşılabilecek bir sorun, start-stop özelliğine alışana kadar, duruş esnasında araç sarsıyor, uzun yolda ise ses yalıtımı bu segmentte ki bir araçtan beklentileri karşılayacak seviyede değil.

bu haliyle fiyat/performans oranı bence yüksektir.

bu aracı beğenmeyen ve içine dışına saydıran arkadaşlara, olm hepiniz mi mercedes e serisine biniyorsunuz lan amk. diyor ve agamemnon u tenzih ederek, bi boku da beğenin lan diyorum.
  • yaklaşık 3 aydır gt 225hp versiyonuna sahip olduğum fransız güzeli bir araçtır kendisi. tanımı yaptıktan sonra bu süredeki tecrübelerimle, düşünen ve almak isteyenler için artılarını, eksilerini detaylıca sıralayım belki birilerine yardımcı olmuş olurum. ilerleyen süreçte de yeni bir durum çıkarsa gerekli editleri eklerim.

-------
    başlarken detaylı dedim de şimdi bakınca biraz fazla uzun olmuş, durumum yok okuyamam diyenler için özet:

artıları:
    motor, şanzıman ikilisi
    süspansiyonlar(viraj performansı)
    tasarım
    iç malzeme kalitesi
    i-cockpit
    servis sıklığı ve ücreti(20 binde bir ve 1200 lira civarı olduğu öğrendim rutin bakımın)

eksileri:
    a sütunu
    bilgi-eğlence sisteminin bekleneni tam olarak vermemesi
    arka havalandırmanın kapanmaması
    dar arka cam
    geri görüş kamerası
    -------

öncelikle belirteyim ben aracı alırken uzun süre kullanım için aldım o yüzden de 2 yıl garanti uzatma, seramik kaplama, kaput tampon filmleri, polarize ön cam filmi ne varsa yaptırdım yani alayım 3-4 ay sonra fahiş fiyattan okuturum çakallarından değilim.

ilk olarak arabaya binmeden dışardan bakıldığında tasarım konusu geliyor. burda mecburen öznel olucam, bence araç d segmentte premiumlar dahil olmak üzere bmw 4 ve alfa giulia ile birlikte en iyi tasarıma sahip 3 araçtan biri(yine şahsi fikrim birincilik için giulia ile kapışır). ön gündüz ledleri, coupè tasarım, arkada 3d led stoplar, çıtasız kapılar vs. arabayı her park edişten sonra tekrar baktırıyor ve insanı mutlu ediyor. led farlar hem görüntüde güzel hem de işlev olarak işini tam layığıyla yapıyor; yalnız giriş paketi prime'da led farlar yok kullanma şansım da olmadığı için onlarda durum nasıldır yorum yapamayacağım ama bence bu aracı alacaksanız en azından allure paketi almakta fayda var, araç hem içte hem de dışta ciddi değişime uğruyor.

araç iç tasarımda da premium'u aratmayacak seviyede denebilir ama yine de katetmesi gereken biraz yol var o kategoriye girebilmesi için, bunun nedenlerine de geliriz. peugeot son zamanlardaki icockpit dizaynı bu arabada da kullanıyor; direksiyon üstü ekranın görüntü kalitesi gayet güzel ve efektleri çok şık. bu panele alt ve üstten düzleştirilmiş küçük direksiyon üstünden bakıyorsunuz. başta kayda değer zaman harcayacağımı düşünmüştüm alışmak için ama ikinci haftadan sonra normal olması gereken bu gibi gelmeye başladı. tabi burada bir noktaya değinmek lazım, benim boy 1.88 o yüzden ben direksiyon üstünden bakmakta direksiyonu yukarı pozisyona alsam da sıkıntı çekmiyorum ama 1.70 altı olanlar için direksiyonu çok aşağı almaları sürüş konforunu etkileyebilir o yüzden direksiyonun gösterge panelinin altını kesme ihtimali yüksek. bu yüzden kesinlikle gidip ayrıntılı bir test sürüşü yapıp incelemekte fayda var. ebatlara girmişken ilk başta da belirttiğim gibi görünüş olarak coupè tasarım çok hoş ama onu elde etmek için adamlar bu arabayı 6 cm alçaltmışlar eski kasaya göre, gt ve gt-line paketlerde de üst tavan siyah kaplama geliyor ve cam tavan olmadan alınca araç bence fazla karanlık oluyor ve günlük kullanımda basmaya başlar diye düşündüğüm için cam tavanla beraber aldım ve bu da yaklaşık 1-2 cm tavanı içerden alçaltıyor. sonuç olarak benim gibi düşünüp cam tavan alacak 1.90 üstü arkadaşlar üzgünüm ama bu araç size göre değil. koltuk en aşağıda bile olsa kafanızla tavan arasında 2 cm ya kalır ya kalmaz. bu araç için ideal sürücü boyu bence 1.75-1.85, 1.90 üstü ve 1.70 altı için pek mantıklı değil gibi.

iç tasarımda youtube üzerinde de videoları izlerseniz genel olarak negatif değerlendirmelerde benim de gördüğüm iki ortak noktayı farkedersiniz: geniş a sütunu ve dar görüş veren arka cam. açıkçası arka cam bu zamana kadar bana bir sıkıntı çıkarmadı gayet kolay alıştım ammaaa a sütunu konusundaki eleştiriler doğru. yüksek açılı virajlarda görüşü bloke edebiliyor, bu yüzden de eğilme gereği duyabiliyorsunuz, ara sıra karşılaşılan bir durum da olduğu için alışılır mı bilemiyorum ben şu ana kadar alışamadım.

gösterge paneli çok iyi şekilde görevini yaparken aynı şeyi orta bilgi-eğlence ekranı için söylemek pek mümkün değil. 10 inç boyutundaki ekran çözünürlük ve kalite olarak gayet iyi fakat burda ilk başta dediğim premium olmak için katedilmesi gereken yerlerden en büyüğü geliyor; sistem çok akıcı değil, takılmıyorsa da tepki süresi uzaktan da olsa premium sınıfa göz kırpan bir araç için bence yetersiz. klima kontrollerine de ekran üzerindek' klavye tuşlar üzerinden erişiyorsunuz, zamanla alışıyor olsanız da ben hala ayrı bir yerde olmasını tercih ederdim. menüye alışmak zor olmasa da bir iki haftanızı alıyor. geri görüş kamerası kat edilmesi gereken ikinci nokta. d segment bir arabaya o çözünürlükte bir geri görüş kamerası koymayı kim akıl ettiyse en içten dileklerimi gönderiyorum. 308'de bile olsa burun kıvrılacak bi kameranın 508'de ne işi var ben anlayamadım. gt trimde 360 park sistemi var ama sistem yanlarda kamera olmadığı için ön ve arkadaki kameralardan ilerledikçe render alıp görüntü oluşturuyor, çok kullanışlı olduğunu söylemek zor. night vision güzel bir özellik akşamları isterseniz direksiyon üstüne alabiliyorsunuz kendisi acil bir durum sezdiğinde de direk size gösterip uyarıyor ama gt-line için opsiyon fiyatı 9 bin lira istemişler opsiyon olarak alacak olsam bu kadar para verir miydim, pek sanmıyorum. soğuk yerde yaşayanlar veya kışın arabasını dışarı parkedenler için direksiyon ısıtma güzel bir opsiyon olurdu ama bu araçta en üst paketi de alsanız opsiyon olarak bile bu sunulmuyor ben anlam veremedim, opsiyon olarak da olsa c segment golf bile sunuyor bunu.

ambiyans aydınlatması mavi güzel bir renk ama eyyyy peugeot kısa kısa 3-4 tane ledten mi kıstın allah'ını seversen. tamam mercedes gibi onlarca renk beklemiyorum da en azından temel renklerin seçilebilir olmasını isterdim. bu konuda ikinci bir eksi de bu aydınlatma sadece ön bölümde ve arkada bir olay yok, arka kapılarda kesinlikle devam etmesi gerekirdi bunun, muhtemelen 2 ya da 3 sene sonra makyajda eklerler.

iç malzeme kalitesi az önceki eksilerin aksine kendini affettirircesine başarılı. özellikle gt trimde standart olarak elinizin gideceği her yer yumuşak malzeme veya deri kaplı, orta konsol gt trimde ahşap geliyor kalitesi gayet iyi. gt-line'da orta konsol piano black yukarısı da carbon fiber görünümlü yumuşak malzeme güzel fakat ben piano black'ten nefret derecesinde soğuduğum için motor, koltuk ve ahşap için gt versiyonu tercih ettim. araçta sert plastiğe elinizin değebileceği tek nokta kapı altlarında fakat onların da içi keçe ya da ona benzer bir malzemeyle kaplanmış.

koltuklarda gt için standart deri-alcantara benim en sevdiğim seçenek olduğu için full deri hiç düşünmedim ama deri koltuk istesem de almazdım muhtemelen çünkü 20 bin lira opsiyon ücreti var, onun yerine eve koltuk takımı alırım üstüne de cepte hala para kalır. koltuklar performanslı kullanımda gayet keyifli ve iyi destek sağlarken günlük kullanımda da yeterli konforu rahatlıkla sağlıyor. gt'de elektriklinin üstüne hafızalı koltuk da geliyor ve gayet hızlı şekilde hafızadaki yerine aynalarla beraber geliyor. ama koltuklar çok geniş değil vücut kitle endeksi 26-27 sınır gibi yoksa yan destekler biraz oturma organı ve üst baldırlara fazla baskı uygulayabiliyor(bir arkadaşımın sürüş sonrası geri dönüşlerinden:)) sürücü benim gibi biraz uzun ve koltuğu biraz arkada kullanmayı seven biri olduğunda onun arkasında biri oturacaksa 1.75 altı olmasında fayda var yoksa çok rahat edemeyebilir. arkada koltuklar yine gayet iyi fakat bu zamana kadar aldığım iki negatif geri bildirim var: ilki tavanda tutunacak yer yok ikincisi ise arkadaki havalandırma kanallarını kapatamıyorsunuz. tutacak coupè tasarımdan dolayı yok deniyor birkaç yerde hadi tamam ama ben havalandırma kanallarını kapatacak iki tuş ya da sürgü niye konmamış çözemedim, bence saçma olmuş.

bagaj fastback olarak dizayn edildiği için gayet kullanışlı, hele benim gibi bekar biri için fazla büyük, muhtemelen 2 çocuğa kadar olan aileler için yeterli olacaktır.

araçta eko,normal,konfor,spor ve kişisel modlar var; konfor modunda kendisinden beklenmeyecek şekilde konfor sağlıyor, tabii bunda önde pseudo mcpherson, arkada bağımsız ve ayarlanabilir süspansiyonların etkisi çok büyük. eko modda bir kere denemek için kullandım ama siz siz olun burda aracı öldürmeyin, tüketim en fazla yarım litre iniyordur ama gaz pedalı ölüyor, aracın tepkileri yok oluyor, direksiyonda his namına hiç bir şey kalmıyor; bence çok mesafe yapılmıyorsa gereksiz gibi. normal modla konfor arasında çok net bir fark ben pek hissedemedim. süspansiyon biraz daha sert direksiyon biraz daha dirençli gibi ama bunlar tamamen psikolojik de olabilir ikisi aynı deseler itiraz etmem. gelelim spor moduna; 225hp direk burda geliyor, normal modda sanki 170-180 beygir gibi giden araç spor moda geçince ahırda kalan 50-60 beygiri çağırıyor ve o zaman motorun kapasitesini anlıyorsunuz. normal modda çok net hissedilen turbo lag burda bayağı azalıyor, gaz tepkileri mümkün olduğunca yerinde ve anlık, direksiyon daha dirençli ve biraz yapay da olsa hisli oluyor, süspansiyonlar da net şekilde sertleşirken araç tam bir viraj canavarına dönüşüyor ve sonunda da yüzde tatlı bir tebessüm bırakıyor. önden çekişli d segment araçlarda benim bu zamana kadar deneyimlediğim en iyi viraj performansı 508'le oldu tabii bunda fabrika çıkışında gelen michelin pilot sport 4 lastiklerin de etkisi yüksektir ama bu lastikler her ne kadar performans konusunda çok iyi olsalar da dayanıklılık konusunda ne olacak zaman gösterecek, benim tahminim 3 senede 30-35 bin km yapar ve değiştiririm çok uzun süre gideceğine dair pek inancım yok.

son ve en önemli olarak motor şanzıman ikilisi mükemmel çalışıyor. peugeot eat üzerinden daha çok ekmek yer bence. tabii ki bir zf değil ama ona en yakın orta üst segment şanzımandır ki bmw yeni 1 serisi m1.35te bu şanzımanı kullanıyor demek ki onların da kabulünü almış diyebiliriz. motor da 1.6l sınırına kadar(hot-hatch'ler hariç) şu an piyasadaki bence en iyisi ki temelleri zamanında bmw ile beraber geliştirilen thp motora dayanıyor, adamlar o motordaki gerekli yerlere müdahaleleri yapıp çok güzel bir motor elde etmişler.

ben araç fiyatları daha açıklanmamışken gt-line 250 civarı gt de 300 olur muhtemelen de gt-line alırım diyordum ama fiyatlar açıklandığında heralde 20'den fazla bayi aradım ve hepsinden aynı fiyatı aldım. gt-line için 282 gt için de 304 demişlerdi, böyle olunca da iki trim arasında motor,hafızalı alcantara-nappa koltuk, 360 derece park, night vision farkının aradaki rakama değeceğine karar verip gt aldım. evet tr şartlarında bir arabaya bu kadar para vermek mantık sınırlarını zorluyor ama geldiğimiz noktada bomboşline manuel poloya 130 bin lira istiyolar öyle bir ülke olduk ne yazık ki. bu aracın burda satılan opsiyonlarıyla fransa liste fiyatı da 51800 euro, hal böyle olunca bu segmentte bana göre sürüş ve dizayn olarak parasının hakkını veren en optimum araç bu.

1 yıl editi: aracın çok kişi başlarda yakıt tüketimini sordu ancak daha başlarda net olmadığı için buraya yazıp yanlış bilgi vermek istemedim. ben aracı keyif için gezintiye çıkma haricinde genelde düşük hızda istanbul şehiriçi trafiğinde kullanmak zorunda kaldım 1 sene içinde ve bu haliyle genel ortalama 9,2l/100km oldu. uzun yolda 110-120 sabit gittiğimde 6l ve biraz aşağısını gördüm ancak boş otobanda altınızda bu araba olunca çok uzun süre o şekilde sabit gidemiyorsunuz o yüzden otobanda da genelde 7 civarı yaktı ama siz sabırlıysanız hava şartları da uysunsa ve ona göre zorlarsanız 6'nın bile aşağısına inebilirsiniz de gerek var mı tartışılır. onun dışında bu bir yıl içinde yukarıda belirttiklerimde değişen bir şey olmadı sadece eksi olarak şöyle garip bir durum var onu ekleyebiliriz: ön cam ve a sütunu birbiri arasında pek kot farkı olmadan beraber eğimli olduğu için 50 ve üstünde gidiyorsanız silecekleri çalıştırdığınızda su yana direk geliyor ve cam açıksa sizi ıslatabilir bence biraz garip olmuş küçük bir önlem düşünülebilirmiş. yıllık bakımı için de aralıkta 1200 lira verdim yetkili servis bakımı açısından bence gayet makul oldu diyebilirim, arkadaşımın mercedes c200 için 3. yıl 35000'deyken bakımına 4000'den fazla verdiğini düşününce.
  • aracin bi evveliyati var oncelikle: #45665411

simdi kendisi ile toplam 2500 km yi devirdik bu sure zarfinda, araba, heroes 3 oynayanlar bilirler, adeta bir vampire lord gibi arac, hersey bitti derken cikagelen sevgili gibi. depoyu tam dolduruyorsun. 1200 km giderim abi ben diyor bilgisayarinda. tamam. sikinti yok. suruyorsun, vampire lord gibi can toplamis, yok abi demin yanlis soyledim 1400 km giderim ben aslinda diyor. dedik herhalde plastik mlastik bisiler eritiyor arkada kendi kendine onu da depoya katik edip yakiyor. 1400 km giderim dedikten sonra 200 km daha gidiyorsun, hala 1370 giderim ben sikinti yok diyor. cok acaip. yakit geyigini kisa kesip net rakamlarla konusalim,

her gun guzergahim: sabah: cengelkoy ata - 2 sitesi, altunizade uzerinden 1. kopruyu gec, zincirlikuyu cikisi levent istikametinden maslak'a yol al, maslak'a gelmeden tem'e cik, kemerburgaz'a yardir. aksam tam tersi, yalnizca 2. kopruden gec, cengelkoye. yani trafigin tillahini cek. (bu arada her gun bu guzergahlari kullanan varsa da goturebilirim.)

sonuc: km basina 25 kurus yakiyor arac. sehir icinde ortalama 1200-1300 km gidiyor bir depo ile. bir depo ise 300 liraya doluyor. duzeltme: kurus olarak hesap yapilmaz neden boyle br malik yapmissm karmada 5.2lt/100 , sehir disi 4.1lt/100 sehir ici yaklasik 5.8tl/100 km degerler elde etmistim hafizam beni yaniltmiyorsa..

bayram icin istanbul - cesme yolunda, yarim depodan biraz daha yakti, cesme'den donerken depoyu tekrar doldurdum. hala ayni depo ile istanbul icinde suruyorum, bu sefer bir depo ile km sayaci 1400 km gostermis olacak. (uzun yolun arti katkisi.)

konfor itibari ile zaten d segmenti oldugu icin, golf, 116 gibi arabalarla kiyaslanamaz, fiyat acisindan onlardan daha ucuz olsa bile, arac gayet konforlu. 150km/saat gibi hizlarda ic kabinde neredeyse ses yok. dizel, motor gurultulu calisir diyoruz, fakat araba icine motor sesi hic gelmiyor.

adamlar yapmis. volvo s60'i olan arkadasim da bindi, su an araba arayan arkadasina da 508 tavsiye ediyor 50-60 bin lira bandinda.

dolayisi ile, turkiye'de genel bir sendrom olan "benim aldigim araba en iyi arabadir" mevzuundan degil fakat, araba gercekten fiyat / performans orani olarak cok cok iyi. elbette bir bmw 320d ile yarisamaz, fakat passat ile cok rahat yarisir ve bana gore daha iyi. daha ucuz. daha az yakiyor.

tek sikinti hep bahsedilen vites gecisleri, arabayi 3-4-5-6. viteste calissin diye yapmislar. yakit tasarrufunu cunku bu viteslerde sagliyor aslinda, orasi cok net. 1-2-3 arasi vites gecisleri hafif sarsintili ama bunun ustunde hissetmiyorsunuz.

makara kukara yapmadan sonlandirdigimiz bu ciddi giri neticesinde diyebiliriz ki, alin, alana da "alman al yaeygayeayaeyayeayayeyayayeyyaeyea" diye mani olmayin efenim.

su yakit tuketimi ile alakali fotolari da usenmezsem yuklerim bi ara. sorusu olan varsa hic cekinmeden sorsun.
    ha unutmadan, arabanin icinde bir de kahve koyma yerini cok efsane, cok guzel tasarlamislar. insanin durduk yere kahve+donut sekli yapan amerikan polisi olasi geliyor. bir gun sirf o tadi yasamak icin isten izin alip, sabah 7 de arabayi islek bi caddenin kenarina cekip kahve+tahinli corek (sabahin 7 sinde firindan donut iste bakalim yiyorsa) sekli yapacam bugulu camlar icinde.
  • ulan civic ile bu araç kıyaslanır mı.bu araç arteon'u veya a5'i kendine rakip alıyor.daha iyidir kötüdür bunlar ayrı konu ama civic ile kıyaslayıp haksızlık etmeyin...
  • 7 aydır kullandığım ve cok sevdiğim arabam. 2013 model, dizel-otomatik, access donanım.

öncelikle çok şık bir otomobil. hem dış hem iç dizaynı kesinlikle çok başarılı. baya havalı ve taşşaklı bir araba.

arabanın içinde motor sesinden eser yok. hatta bazen start&stop'un devreye girip girmediğini bile anlamıyor insan.

sürmesi keyifli, uzun yolda sürmesi çok çok daha keyifli bir araçtır. yol tutuşu vs harika. 160-170 basınca bile araba bana mısın demiyor, sarsılma yok. resmen tank gibi, boş ağırlığı 1.500 kg civarında.

içi baya bi geniş, 1.87'lik bir şoför olarak arkamda oturan vatandaş yayıla yayıla seyahat edebiliyor öyle söyleyeyim yani. bagajı da hayvan gibi, 3 büyük valiz, 2 küçük valiz sığdırmışlığım vardır.

ve en muhteşem özelliği de önceki girdilerde belirtilen yakıt sarfiyatıdır. bir depo ile uzun yolda tam 1627 km gittim. deposu 70 lt alıyor bu arada. istanbul tuzla'dan alanya'ya bir depo ile gidip geldim. hatta alanya'da da 60-70 km falan gezdim. eve vardığımda yakıt bitmek üzereydi, bi 5-10 km anca giderdi heralde. 100 km'de 4,3 ortalama yakıt sarfiyatı oldu ve klima da sürekli açık idi bunu da ekleyelim. yakıt istatistik fotoları mevcut, buraya nasıl yükleniyor bilmiyorum ama isteyen olursa özelden mailini yazsın göndereyim.
    şehir içinde de ortalama 5,7 - 5,8 civarında tüketimi. tabi arabayı kullanana göre değişir bu oran. ver bi ablaya, o oran 6,5 hatta 7 de olur.

tek olumsuz yanı olarak çoğu kişinin dile getirdiği vites geçişleri bence çok bilmiş türk insanının abartmasıdır. evet bir bmw, mercedes gibi değildir ama abartıldığı kadar kötü de değildir, hatta bence hiç kötü değildir. bu konuda mercedese 10 üzerinden 10 vereceksek 508'in notu da 8 olur bence.

fiyat - performans dengesi açısından 2. elde en mantıklı otomobildir.
  • yerine “honda civic” alırım diyen yazarlar acilen çaylak yapılmalı.

yükselen peugeot’nun yeni yıldızı.
  • daha doğru düzgün kendini ifade edemeyen vw trollerinin bok attığı araba. adamın 2010 yılında yazdığı entrye 10 sene sonra laf yetiştirip iki arabayı bir karşılaştır falan diyor. adam içi harika demiş, bu dışı anlamış. hayır anlamadığım, hangi motivasyonla gelip alelacele bu entryi yazmış.
    2010'dan sonra kaç kişi dsg yi kucağına alıp sanayinin yolunu tuttu, ondan bile haberi yoktur.

neyse bir tanım yapalım, sınıfının en az yakanı ve ayrıca en sorunsuz araçlarından biridir.
  • daha sonra uzun bir inceleme yazacağım, fakat güncel girileri görünce bu araç hakkında birkaç özet bilgi vermek istedim:

- premium'lar ile prestijde yarışamaz evet, fakat aracını başkası değil kendisi için alan insanlar için bu çok da sorun değildir. yarı fiyatına premium'ların %50'den çok daha fazlasına sahip oluyorsunuz.
    - 508 peugeot için bir kar aracı değil, hangi noktaları hedeflediklerini, nelere ulaşabileceklerini sergiledikleri bir "marka" aracıdır.
    - kaldı ki araç tasarımından dolayı çok fazla dikkat çekiyor, ben gösterişten hoşlanmayan, aracıyla ön plana çıkmayı sevmeyen biri olarak kırmızı rengi istemedim, görece daha sönük diyebileceğimiz renklerden birini kullanıyorum, buna rağmen tasarım o kadar vurucu ki, trafikte, kenara çektinizde genç-yaşlı insanların bakış ve sorularıyla muhattap oluyorsunuz. bu beni rahatsız eden bir durum ama kimilerinin hoşuna gidebilir.
    - reliability konusunda yeni nesil peugeot'lar birleşik krallık'ta 2018'den itibaren en güvenilir araçlar olarak seçiliyorlar: örnek. bunun büyük sebebi japon eat şanzıman ve peugeot grubunun son dönemdeki ataklarıyla aracın iç-dış kalitesine gösterdiği önem.
    - gördüğüm kadarıyla tek kronik problem cam tavanda yaşanıyor.
    - evet, 508 kesinlikle passat ve superb müşterisini çalamaz. türkiye lansmanında marka sorumlusu da hedeflerinin bu değil; 508'in kullanıcılarını bulmak olduğunu söylemişti.

örneğin ben. üzerine para verseniz vw adlı sahtekar, kar için insan sağlığını ve yasaları hiçe sayan * alman markasına sümüğümü atmam. ama zaten günümüz türk halkı dünyadaki herhangi bir şey için benchmark almaya da değmez, dolayısıyla...

ikinci el değeri ise kendi keyfi değil, bir sonraki sahibinin keyfini düşünen, bankada kalan son parayla ancak araç alabilen insanların düşüneceği bir konu, her profil böyle değildir.

sen niye aldın derseniz:
    - 2 milyon tl altına sürüş keyfi + konfor + güç + iç malzeme kalitesi + reliability skorları en iyi olan araç olduğu için aldım. benzer düşünenler bu araçla da ilgilenebilir.

pek çok otomobil denemiş, "erkekkklikten" değil mühendis kafasıyla araçları merak eden, düzenli araştıran/deneyen, dışa ne kadar hava atabildiğinle ve bagaj hacmiyle değil, araçların aksamlarıyla ilgilenen biri olarak bu araçtan sonra ciddi bir upgrade hissetirecek şey ancak 2 katı ve daha fazlasına satın alınabiliyor.

edit: yazdığım tecrübeler 508 gt 225 beygir odaklıdır.
    edit2: arka kamera kalitesi rezalet. böyle bir araca hiç yakışmıyor.
  • hakkinda cok fazla yanlis/fikirsiz yorumun yapildigi arac. daha once sunu yazmistim:

(bkz: #142186013)

artik kendisiyle 1 yila yaklastik, sirf son 2 hafta 4bin km yaptik, yakinda polemige girmeden detayli bir inceleme yazacagim. simdilik arac populerlestikce basligin kirlenmesine karsi birkac yorum atayim:

- arac populerlesiyor, ben aldigimda cok az goruyordum, 1 yil sonra gunde 4-5 508 gordugum oluyor. bunun ana sebebi dusen alim gucuyle, normalde premium d sinifi alabilecek insanlarin bir alt sinifa (duz d sinifi) dusmek zorunda kalmalari sonucu kendilerini 508'i arastirirken bulmalari sanirim.

- benzinli ile dizel arasinda fark ciddi. 508'in asil olayi benzinlide yasaniyor. dizel adblue ile daha sorunlu bir model. peugeot'nun da ozellikle surus dinamiklerinde asil kastirdigi yer benzinle.

- a3 muadili degildir, a3 kompakt siniftadir. 508 d sinifidir. a3'un “premium” compact olmasi onu d sinifi yapmaz. ambleme para vermek isteyenler icin az daha guzel golf'tur kendisi. belli ust donanimlar disinda torsiyon cubukludur. 1.0 veya 1.5 tsi cift kavrama bir aractir. 508, gt donanimda ise bahsi gecen a3'ten (kalkip s3 var ama demeyin) her anlamda ustundur. eat>ucuz cift kavrama.

bosa sallamayalim, gercek veri ile konusalim: vw kendisi de asil pazar olan abd'de 2019'dan beri “enthusiast” modeller disinda cift kavrama satmaz, peugeot'da da bulunan aisin marka tork konvertorlu 8 ileri tam otomatik sanzimanla satar. merak eden vw usa'den bakabilir.

yani dayanikliksa mesele; cift kavrama degil tam otomatige gidersiniz. aisin uretimi eat tabi ki bir zf degildir fakat kendi alanindaki en iyilerdendir.

- bu araca “teneke” diyenler cogunlukla vw'yi premium marka sanan, dogus oto'nun sazanladigi arkadaslardir.

- yorumun hangi kasaya yapildigi onemli. bahsi gecen guncel kasa r8'dir, sikayetlerin buyuk cogunlugu eski kasa (hele robotize sanziman ise) odaklidir. sanayicilere sorarsaniz yeni r8 kasayi pek tanimazlar zaten.

- her yerinden ses geliyor diyen arkadas oldukca sanssizmis. ya sikintili bir seriye denk gelmis ya da baska bir olay var. bende henuz trim sesi yok. tr ve avrupa 508 gruplarina uyeyim, henuz “trim sesi cok” diyene rastlamadim. isi farki cok yuksekse kadranin cercevesi tumseklerde 1-2 dk citirdayabiliyor genlesene dek.

ama basima su geldi: servis kafasina gore recall var diye bana soylemeden cam contasini degistirdikten sonra ses yapmaya basladi, duzgun yapin diye geri goturdum duzeldi. servisler sessiz arabayi sesli hale getirebiliyor, servis degistirmesini ve ses sikayetlerini belirtmesini oneririm.

bu araci almayi dusunuyorsaniz gidin yalın gülmez gibi objektifligiyle bilinen arkadaslarin inceleme videolarini izleyin. reliability skorlarini inceleyin, geyik testlerini inceleyin. tabi bizzat kendiniz deneyimleyin de dememe gerek yok.

daha oncesindeki imajini duzeltmek icin 10 yil kadar once cok ciddi atilim yapmak durumunda kalmis, bu sayede tasarim bir kenara; guvenilirlik ve donanim konusunda fiyatinin fazlasiyla karsiligini veren; jd power gibi reliability testlerinde 2018'den beri uk gibi sakasi olmayan pazarlarda ust uste biricilik veya en ust siralarda yer alan bir markaya kulaktan dolma bilgilerle biri teneke deyince o arac teneke olmuyor.

sahsen arac alacagim sirada bu otomobilin 2 kati butcem vardi fakat inceledikten sonra bunu alip geri kalanini baska seylerde harcamayi daha mantikli buldum. aradan gecen 1 yil da kararimi destekliyor.

hot-hatch'ler disinda onden cekisin halkla bulusabilecegi en keyifli halini yapmis peugeot. 508'in her modeline ayri suspansiyon geometrisi koymus, deli satmayacagini bildigi halde bir marka “showcase”ine cevirmis araci. surus dinamigi icin boyunu 9 cm kisaltmis herkes her yeni nesilde 2-3 cm eklerken, uzerine benzinlilere adaptif suspansiyon koymus ki gercekten fark yaratiyor modlar arasi.

sakar gecidinden cubuk beline, datca yolundan bodrum'un dag yollarina pek cok virajda sinirlarini denemis biri olarak bunun meyvelerini fiyati dahilinde tam olarak verdigini rahatlikla soyleyebilirim. duz yolda 200 basinca sofor hisseden arkadaslar en sag seritte devam ederken, vw'ler saga cekmis dsg'nin sogumasini beklerken, bu arac ciddi hizlarda guven vererek bu virajlarda devam edebiliyor.

kisaca kulaktan dolma bilgilere tamah etmeyin. kullanici gruplarina girin, insanlarin sordugu sorulari/sorunlari okuyun, kullananlara sorun, arac 2018'den beri yollarda, kronik kac adet sorunu var, 100bin km'yi deviriyor mu, yag yakiyor mu, sanziman iner mi yoksa sizi de gomer mi, cevaplari net konular artik. bu kasa 5 yasinda arkadaslar.

kahve muhabbetine gelmeyin.

sahsi gorusumu tekrar soyle ozetleyeyim; bunun genel anlamda ustu 4 ceker premium sedanlar, gerisi bu araca alisan kimseye ciddi upgrade hissettirmez. (arkadan itis 3.20 ve uzerine de burada parantez acilabilir ama fiyat farkina bakarsak o da ciddi upgrade sinifina giriyor zaten. o noktada daha kasip xdrive/quattro/4matic gitmek bence daha mantikli, arkadan itisin delisi degilsen.)

gerisi size kalmis, “ben masaya koydugum anahtardaki amblemin havasindayim” diyorsaniz, sizin bileceginiz is.

bir de, bu arac dev bagaj kocaman arka koltuk araci degildir; surucu otomobilidir.

ah bir de onden cekisli olmasaydi, “half-decent” bir 4 cekerle ve ciddi rekabetci bir fiyatla gelseydi ne olurdu acep. dedigim sey pse gibi hybrid destekli degil, duz ice+awd.

uzucu olansa makyajli kasada 225 bg gelmeyecek gibi duruyor, hybrid 225 bg ise agirligiyla su andaki gt'lerdeki atikligi vermiyor yabanci gruplarda konusulana gore. kisaca makyajsiz kasalara sahip cikalim.

edit: makyajlı kasa yalnızca dizel geliyormuş. adaptif süspansiyon ve sadece içten yanmalı benzinli motor + hafif kasa keyfi de yalan oldu böylece. üstte ve daha önceki girimde anlattığım her şey gt 225 tecrübelerimdi. dizeli sürüş testinde beğenmemiştim. dipnot olarak ekleyeyim. bence "508" = gt 225'tir (gt 225 idi daha doğrusu). yorumlarımı buna göre alınız. ikinci el temiz bir adet bakınız.
hesabın var mı? giriş yap