• yaklaşık 3 sene boyunca imperius laneti altında olduğuna dair teorilerin olduğu kitap karakteri.

dördüncü kitapta barty crouch sr, peter pettigrew tarafından lanetlendikten sonra işe ve okula gitmeyi bırakmıştır. işle ilgili bir sorun olduğunda ise bir sürü personeli olmasına rağmen yapılacakları daha ismini bile öğrenemediği çalışanı percy'ye göndermiştir. bakın buralarda aslında mektupla talimat gönderen barty crouch değil pettigrew ve voldemort'tur. peki voldemort ve pettigrew neden başka birisine değil de sadece kazan kalınlıkları gibi önemsiz konularla ilgilenmesine izin verilen percy'ye mektup gönderiyorlar? çünkü percy de imperius laneti altında.

üçbüyücü turnuvası sırasında göl görevinde percy, barty crouch yerine jürilik yapmıştır. kurallara sıkı sıkı bağlı olan percy, harry süresinden sonra gelmiş olmasına rağmen ona tam puan veriyor. bizim bildiğimiz percy bunu yapmazdı. ama lanet altındaki percy harry'nin yarışmayı kazanmasını istediği için harry yüksek puan alıyor.

ve son olarak percy'nin olanlara karşı zihninin açılmasına gelelim. son kitapta oluyor. hatta özellikle pettigrew öldükten sonra kendine gelmeye başlıyor.

"muhakeme etmeni ne sağladı?" diye sordu george. "uzun bir zamandır vardı," dedi percy seyahat pelerininin köşesiyle gözlerini silerek. "ama bir çıkış yolu bulmam lazımdı ve bakanlık‘ta o kadar kolay değil, uzun zamandır hainleri tutukluyorlar."

imperius laneti de etkisini yapanın ölümünden sonra kaybeder.

ben aslında hata yapmış karakterlerin bu şekilde aklanmasından hoşlanmam ama çok da mantıksız bir teori olmadığı için eklemek istedim.
  • harry potter evreninin gelmiş geçmiş en kaypak, en yanar döner, en fırsatçı, en yavşak, en puşt karakterlerinden biridir. bunun yanında voldemort bile güvenilir, sağlam adam sayılır; o derece büyük bir göt yani.
  • karmanın fred ve george'u dengeleyen pislik yüzüdür.
  • ikiz kardeslerinin* sakalarina sikca maruz kalan harry potter karakteri. "ogrenci basi" yazan rozetinin deforme edilip "okuz basi" haline getirilmesi bu sakalara ornek verilebilir.
  • bununla karaktersizlikte yarışabilecek biri varsa o da kılkuyruktur. oha.
  • battle of hogwarts'ta geri dönüp burun kıvırdığı ailesinin yanında savaşmasıyla yıllarca besleyip sonra ron'a itelediği hain fare scabbers'tan bir farkının olmadığını gösteren hırslı weasley. baktı ki ortalığı karıştırıp duran voldemort'un gemisi batıyor, pıtır pıtır terk etti olay yerini. mikrofon uzatsak "ortada hiçbir hainlik olmasa bile kesinlikle imperio denmiş olabilir" de der bu.

sınıf başkanlığı rozeti takınca oldum havalarına giren bu salakta bakanlıkta yükselmek için sülalesini satacak tip hep vardı zaten. bu çocuğa gıcıklığım cornelius fudge ve dolores umbridge'in albus dumbledore'u azkaban'a götürmek üzere paketlemeye geldiklerinde kötülerin tarafında durup headmaster'a dik dik bakmasıyla tavan yapmıştı.

percy ignatius weasley, sen kim köpek!
  • senelerce çocuk kafamla erkek değil de dişi bir karakter olarak hayal ettiğim hp karakteri. muhtemelen 11 yaşında ilk kitabı okurken erkek olduğunu gösteren küçücük bir detayı atladığım için böyle oldu. şimdi halen 'percy' dendi mi milisaniyelik bir an için aklımda bağa çerçeveli gözlüklü luna lovegood tipi bir kız canlanır.
  • sağlanan şartlardan daha fazlasını isteyen, hırs yapan, anlaşılmayan, saygı görmek isteyen, tam bir düşü/orta sınıf aile çocuğudur.

bill ve charlie kendi şartlarını oluşturmuşlardır ve ilk çocuklardır, biri okulda quidditch yıldızıdır, popülerdir, biri ise derslerde başarılıdır; herkes bill ve charlie'nin eskilerini kullandığına göre bu çocukların kompleks yapabilecek bir durumları yoktur.

percy ise 3. çocuktur, yapabilecekleri önceden yapılmıştır, öğrenci başı olur, senden öncekiler de olmuştu, sen ikincisin denir, bakanlığa girmek ister, babası da bakanlıktadır, o yüzden hırslıdır bu çocuk, haklı bir kompleksi vardır.

ron'un kardeşler arasında en çok percy ile anlaşması gerekirdi, birbirlerini çok iyi anlarlardı, ama jkr'nin işgüzarlığı işte.

keşke ron harry ve hermione'yi bıraktığında percy'yi bulup eve dönmeye ikna etseydi, daha makul olurdu, savaş olduğu gün percy ben akıllandım, döndüm dese ne faydası var.
  • weasley'lerden en yalaka olanıdır. hogwarts'ta iken dumbledore ve mcgonagall'a, bakanlığa girdikten sonra ise cornelius fudge'a yalakalanmaktadır. filmlerde bu yalakalık çok net gösterilmese de kitaplar okunduktan sonra, percy'nin diğer insanlara özellikle de kendi aile fertlerine ne kadar kötü davrandığı görülebilir.
  • harry potter evreninde fetöcü olma potansiyeli yüksek bir götveren olduğuna kesin gözüyle baktığım yavşak. sonra da kandırıldım diye ortalarda gezebilir. resmen fetönün siyasi ayaklarından biri gibi bir gevşekliği var.
hesabın var mı? giriş yap